Բրազիլիայում ջրհեղեղի զոհերի թիվը գերազանցել է 700-ը
Բրազիլիան պատուհասած ջրհեղեղների հետևանքով զոհված մարդկանց թիվը անցնում է 700-ից: Երկուշաբթի ուղղաթիռը Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգում 18 մարդու է տարհանել այն բանից հետո, երբ անձրևների պատճառով հեղեղը և լեռնային տարածաշրջանի սողանքներն ամեն ինչ տարել են իրենց ճանապարհին: Այս փրկվածների թվում է եղել 4 երեխա, որոնցից մեկը 30 օրական է:
Սակայն, ինչպես հայտնում է CNN-ը, փրկարարներին դեռ չի հաջողվում հասնել ջրհեղեղից առավել տուժած որոշ վայրեր, և մտավախություն կա, որ զոհերի թիվը շատ ավելի մեծ է: Ըստ օդերևութաբանական կանխատեսումների` անձևները դեռ մի քանի օր կշարունակվեն այն վայրերում, որոնք առանց այդ էլ արդեն ջրի տակ են:
Ըստ երեկվա պաշտոնական տվյալների` Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգնում անօթևան են մնացել հազարավոր մարդիկ:
Այս հարավամերիկյան երկրի այլ նահանգներում ևս տեղատարափ անձրև է եկել: Անցյալ շաբաթ Սան Պաուլուի նահանգի իշխանությունները հայտնեցին, որ ջրհեղեղի հետևանքով 24 մարդ է զոհվել:
Ջրհեղեղը և ցեխը դատարկ տարածության են վերածել Դիո դե Ժանեյրոյի նահանգի Տերեսոպոլիս քաղաքը, որը նախկինում տեսարժան վայրերով հարուստ զբոսաշրջային կենտրոն էր: Երկուշաբթի քաղաքում` գլաքարերի մոտ, զոհերի մարմիններ և տարբեր իրեր էին ընկած, իսկ մարդիկ նրանց մեջ փնտրում էին իրենց հարազատներին:
Ըստ պաշտոնական տվյալների` Տերեսոպոլիսում առնվազն 292 մարդ է զոհվել: Քաղաքի դիարանի մոտ, որը հապճեպորեն է պատրաստվել, մարդիկ հերթ են կանգնում, որ հաստատեն իրենց զոհված հարազատների ինքնությունը:
Մարկո Անտոնիո Սիքերա Կոստան CNN-ին ասել է, որ իր եղբորը, հարսին ու նրանց դստերը վերջին անգամ տեսել է մի քանի օր առաջ` նախքան նրանց տունը կթաղվեր ցախի մեջ: «Կարծում եմ` այդ վերջին հանդիպման միջոցով Աստված մեզ հնարավորություն պարգևեց հրաժեշտ տալ իրար»,- ասել է նա:
Տերեսոպոլիսի բնակիչները, դեմքներին դիմակներ, օգնում էին մաքրել փողոցները և առաջին օգնություն ցուցաբերել: Մյուսները քաղաքում հուսահատորեն փնտրում էին իրենց անհետ կորած հարազատներին:
Մինչ այդ փորձագետներն ու պաշտոնյաները փորձում են որոշել, թե ինչը կարող էր աղետի պատճառ դառնալ:
«Իրար գումարեք եղանակային պայմանները և շրջակա միջավայրի նկատմամբ անպատասխանատու վերաբերմունքը, և արդյունքում կստանաք ողբերգություն»,- ասել է Ռիո դե Ժանեյրոյի շրջակա միջավայրի նախարար Կարլոս Մինքը:
Նա նշել է, որ ուզում է դադարեցնել տների կառուցումը բարձր ռիսկային վայրերում, ինչպիսիք են գետերի ափերը կամ սարերի զառիվեր լանջերը: Նրա խոսքերով` նախորդ կառավարությունները խրախուսել են նման վայրերում շինարարությունները:
Բրազիլիայի իշխանություններին քննադատում են այն բանի համար, որ լավ չեն կառավարում աղետը և մարդկանց թույլ են տվել տներ կառուցել վայրերում, որոնք հայտնի են նրանով, որ անձրևային եղանակներին շատ վտանգավոր են դառնում:
Իշխանությունների վրա ավելի ու ավելի մեծ ճնշում են գործադրում` աղետին արդյունավետ արձագանքելու պահանջով: Նախատեսվում է, որ Բրազիլիան հյուրընկալելու է Աշխարհի գավաթը 2014-ին և Օլիմպիական խաղերը` 2016-ին:

Brazilian Floods Kill 700
The death toll from devastating flooding in Brazil continued to climb Tuesday, surpassing 700, the government said.
CNN reported that a helicopter rescued 18 people from a city in Brazil's Rio de Janeiro state after rains caused devastating flooding and mudslides in the mountainous region. Four children -- including a 30-day-old baby, were among those lifted to safety Monday.
But rescuers have not been able to reach some hard-hit areas, and many more people are feared dead. Forecasters predict rain will continue for several days in areas already submerged in water.
The death toll from flooding in Rio de Janeiro state has climbed to 710, according to government figures released Tuesday. And thousands are homeless across the state.
Other states in the South American country have also seen heavy rainfall. Last week, authorities in neighboring Sao Paulo state said 24 people had been killed by flooding.
In Rio de Janeiro state, flooding and mudslides turned the once-picturesque tourist town of Teresopolis into a wasteland. Bodies and belongings remained strewn amongst fallen boulders Monday as family members searched for loved ones in the rubble.
Outside a makeshift morgue in Teresopolis -- where the government said at least 292 people had died in flooding -- a crowd of people waited for their turn to identify loved ones.
Marco Antonio Siqueira Costa told CNN the last time he saw his brother, sister-in-law and niece was a few days ago, before mud buried their house. "I think that last meeting was God's way of granting us a farewell," he said.
Residents in the city donned masks and helped clean streets or deliver first aid. Others combed the city searching desperately for missing loved ones.
Meanwhile, experts and officials tried to pinpoint what caused the catastrophe.
"Combine a weather event and environmental irresponsibility and the sum equals a tragedy," said Carlos Minc, Rio de Janeiro's environment minister.
Minc said he wants to stop construction of homes in high-risk areas, such as river banks or steep mountain slopes -- a practice that he said was encouraged by previous governments.
Brazilian authorities have been criticized for a lack of disaster planning, and for allowing people to build homes in areas known to become treacherous in the rainy season.
They are under increasing pressure to show a strong response. Brazil is scheduled to host the World Cup in 2014 and the Olympics in 2016.