Գիտնականները փորձում են կլոնավորել ու կենդանացնել անհետացած մամոնտի
Ճապոնացի, ռուս և ամերիկացի գիտնականների խումբը հուսով է, որ կկարողանա կլոնավորել մամոնտի` 12 հազար տարի առաջ ավարտված սառցե դարաշրջանի խորհրդանիշին: Ըստ ճապոնական Yomiuri Shimbun օրաթերթի` հետազոտողները հույս ունեն մամոնտի ձագ ստանալ 6 տարվա ընթացքում:
Գիտնականներն ասում են, որ իրենք մամոնտի բրածոյից կվերցնեն ԴՆԹ, որը պահպանվում է Ռուսաստանի լաբորատորիաներից մեկում, և այն կտեղադրեն աֆրիկյան փղի ձվաբջիջների մեջ: Նրանք հույս ունեն, որ այս ճանապարհով կարող են մամոնտի սաղմ ստանալ:
«Եթե հնարավոր լինի ստեղծել կլոնավորված սաղմ, մինչև այն արգանդի մեջ փոխպատվաստելը մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպես բուծել մամոնտին, և արդյոք արժե այն ցուցադրել հասարակությանը: Երբ մամոնտը ծնվի, մենք կուսումնասիրենք դրա էկոլոգիան ու գեները, որպեսզի հասկանանք, թե ինչու անհետացան այս կենդանիները»,- ճապոնական Yomiuri Shimbun օրաթերթին ասել է գիտնականների խմբի ղեկավար, Տոկիոյի համալսարանի` թոշակի անցած վաստակավոր գիտնական Ակիրա Իրիտանին:

Scientists Attempt to Resurrect Extinct Mammoth by Cloning
A team of scientists from Japan, Russia and the United States hopes to clone a mammoth, a symbol of Earth’s ice age that ended 12,000 years ago. The researchers say they hope to produce a baby mammoth within six years, according to Japan’s Yomiuri Shimbun daily's report.
The scientists say they will extract DNA from a mammoth carcass that has been preserved in a Russian laboratory and insert it into the egg cells of an African elephant in hopes of producing a mammoth embryo.
"If a cloned embryo can be created, we need to discuss, before transplanting it into the womb, how to breed [the mammoth] and whether to display it to the public. After the mammoth is born, we'll examine its ecology and genes to study why the species became extinct and other factors," Akira Iritani, a professor emeritus at Kyoto University in Japan, who leads the team, told Japan’s Yomiuri Shimbun daily.