Հողի տակ է մնացել մոտ 35 ավտոմեքենա, որից 25-ը մարդատար է
Ալավերդի-Բագրատաշեն ճանապարհահատվածի 25 կմ-ում՝ Այրում քաղաքի վարչական տարածքում, հոկտեմբերի 2-ին լեռնալանջի հսկա փլուզումը, ըստ ականատեսների, տեղի է ունեցել երեկոյանը ժամը 18:00-ի սահմաններում: Սողանքից առաջ ճանապարհային ոստիկանության ավտոմեքենաները փակել էին սողանքի ենթարկված հսկա լեռնալանջին հարող մայրուղին. այնտեղ երկու վերամբարձ կռունկ է աշխատել՝ մեկ շաբաթ առաջ վթարի ենթարկված բեռնատար ավտոմեքենայի կոնտեյները ճանապարհից հանելու համար:
«Ես և ընկերս ընկերոջս «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայով Իջևանից էինք գալիս: Եկանք Այրում քաղաքի շրջադարձի մոտ՝ այն հատվածում, որտեղ կռաններն էին կանգնած, կանգնեցինք: Մոտավորապես մեկ ժամի չափ կռանները չէին կարողանում բարձրացնել բեռնատարի կոնտեյները, որը մի երկու անգամ փախավ: Մի հատ տղա կողքս կանգնած էր, ասավ՝ ապեր երկրաշարժ, ու թե իրա վախից էր, թե ինչից ուղղակի ինձ բզեց, որ ես կենտրոնանամ: Ես երբ շրջվեցի, որ էդ տղային նայեմ, նայեցի տեսա մոտավորապես մի 40 սմ-ին մոտիկ, եթե ոչ ավել, առաջս գետինը ճղվեց: Ասֆալտը միանգամից բացվեց: Ես լոնք արեցի վրայով, որ փախչեմ, առաջիս ասֆալտը էլի բացվեց: Հողը արդեն թափով դեպի գետի կողմ էր գնում»,- սողանքից ժամեր անց «Հետքին» պատմեց Այրում քաղաքի բնակիչ Մարտիկ Խառատյանը:
Ըստ նրա՝ փակված ճանապարհը վերահսկել է ճանապարհային ոստիկանության 4 ավտոմեքենա. «Դրանցից մեկը ես տեսա, թե ինչպես ընկավ հողի տակ, բայց մարդկանց ասելով, մեկ ուրիշն էլ կար»:
Մարտիկ Խառատյանն ասաց, որ սողանքի ենթարկված լեռնալանջի տակ, ճանապարհի մի կողմում սպասելիս է եղել 40-50, իսկ մյուս կողմում՝ 15-20 ավտոմեքենա. «Այս ավտոմեքենաների մի 70 տոկոսը մնաց հողի տակ»,- ասաց սողանքի ականատեսը:
Ժամը 22-ի սահմաններում ոստիկանությունը փակել էր սողանքին հարող տարածքը: Սակայն այդ ժամին փրկարարները դեռևս չէին եկել դեպքի վայր: Դեպքի վայրում էր Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը: Արտակարգ իրավիճակում փրկարարներն ուշանում էին: Իսկ հայտնվելուց հետո նրանք ապահովված չէին փրկարարական աշխատանքներ կատարելու համապատասխան տեխնիկայով:
Տավուշի մարզի արտակարգ իրավիճակների վարչության պետ Վաղինակ Հովսեփյանը հոկտեմբերի 3-ին՝ գիշերվա ժամը 2-ին, լրագրողներին ասաց. «Հողի տակ, մեր հաշվարկներով, պետք է լինի 14-15 ավտոմեքենա, բայց չի բացառվում՝ ավտոմեքենաների թիվը հասնի մինչև 30-ի»:
Այն դեպքում, երբ փրկարաների որոնողական աշխատանքները դեռ չէին սկսվել, Վաղինակ Հովսեփյանը լրագրողներին ասում էր, թե, բարեբախտաբար, դեռևս տուժած մարդիկ չեն հայտնաբերվել, իր կարծիքով՝ բոլոր մարդկանց հաջողվել էր փախչել սողանքից:
Փրկարարական աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ էր ճանապարհը ազատել 3 մեծ բեռնատարից, որոնք ամեն րոպե պատրաստ էին գետն ընկնել: Դրանք խանգարում էին որոնողական աշխատանքներին: Ինքը՝ պրն Հովսեփյանը, նույնպես կարծում էր, որ միայն բեռնատարները հանելուց հետո պարզ կլինի, թե ինչ է հնարավոր անել:
«Մեքենաները հանելու համար մեծ տեխնիկա է հարկավոր, փրկարարները սպասում են մեծ տեխնիկայի, որպեսզի կարողանան գրունտը մաքրել և գրունտի տակից մեքենաները հանել»,- ասում էր Վաղինակ Հովսեփյանը:
Լրագրողներին արգելում էին անցնել սողանքի տարածք: Ժամը 3-ի սահմաններում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը լրագրողներին ասաց. «Հիմա մասնակիցներ կան նույնիսկ Երևանից ժամանած: Բոլորը դիտարկում են ամբողջ այդ սողանքի երևույթը՝ ոնց գործել, ինչ չափեր ունի, որովհետև սողանքը ինքը աշխատող է: Սողանքը անընդհատ շարժվում է: Դրա համար պետք է այնպես անել, որ փրկարարական աշխատանքները կատարելիս մարդիկ սողանքի տակ չհայտնվեն: Տարածքը մաքրելու խնդիրը կարվի: Մենք առաջին հերթին մտածում ենք, որ եթե սողանքների տակ մարդիկ կան, մարդկանց փրկել»:
Փրկարաները ժամը 3-ին դեռևս տուժողներ չէին հայտնաբերել. «Մոտ 35 ավտոմեքենաներ կան երկու կողմից հաշվարկված, նախնական, ինչքան որ տեսել ենք: Կարող է՝ այս հողի մասսայի տակ դեռևս էլի մեքենա լինի: 35, մոտավոր եմ ասում սա, որից 25 մարդատար մեքենաներ են»,- ասաց Վրեժ Գաբրիելյանը:
Սողանքի վայրում տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու համար կանգնած էին Այրումի, Ալավերդու և Նոյեմբերյանի շտապօգնության մեքենաները: Ժամը 3-ի սահմաններում փրկարարները աշխատում էին սողանքի փլվածքների տակից հանել մի «Ժիգուլի» ավտոմեքենա: Մեքենայի ներսը լցված էր հողով:
Սողանքի վայրում հավաքված բնակչության մեջ լուրեր էին շրջանառվում էին, թե վարորդը մեքենայի մեջ է: Սակայն փրկարարները հայտնեցին, որ մեքենայում վարորդի նստատեղը դատարկ է:
Տավուշի մարզի արտակարգ իրավիճակների վարչության պետ Վաղինակ Հովսեփյանը կարծում էր, որ ճանապարհի սողանքի ենթարկված հատվածը սողանքային գոտիների մեջ չի մտնում:
«Եթե մեքենաները, մեխանիզմը ամեն ինչ հավաքենք, 1-2 օրում կարելի է այս ամեն ինչը մաքրել: Բայց որպեսզի կարողանանք վերջնական պատասխան տալ, այստեղ անհրաժեշտ են երկրաբանական խոր ուսումնասիրություններ,- ասաց Վաղինակ Հովսեփյանը:

Под землей осталось около 35 машин, из них 25 – легковые
По свидетельству очевидцев, крупный обвал на 25-ом километре дороги Алаверди-Баграташен, на административной территории дороги Айрум, произошел около 18.00 2 октября. Еще до начала оползня дорожная полиция перекрыла автомагистраль в зоне бедствия, где работали два башенных крана, пытавшихся освободить дорогу от контейнера грузового автомобиля, который неделю назад потерпел аварию.
“Я и мой друг на машине “Опель” возвращались из Иджевана. Доехали до той части дороги, где работали башенные краны, и остановились. Кранам никак не удавалось поднять контейнер грузовика. Это длилось примерно час. Стоявший рядом со мной парень вдруг сказал: “Брат, землетрясение...” Эти слова заставили меня оглянуться, и неожиданно примерно в 40 сантиметрах от себя я увидел, как на асфальте появилась глубокая трещина. Я попытался перешагнуть через трещину, чтобы убежать, но передо мной появилась новая трещина. Земля уже обваливалась в сторону реки”,- расказал “Hetq”-у через несколько часов после произошедшего оползня житель города Айрум Мартик Харатян.
По его словам, закрытую дорогу контролировали 4 автомобиля дорожной полиции. “Я видел, как одна из машин осталась под землей, но, как рассказали другие, была еще одна машина”,- сказал М.Харатян. Он сообщил, что по одну стороны от склона горы, где произошел обвал, стояло 40-50 машин, по другую – 15-20. “70 процентов находившихся там автомобилей накрыло землей”,- сказал наш собеседник.
Около 22 часов полиция перекрыла территорию, прилегающую к зоне оползня. Однако к тому времени спасатели еще не прибыли на место бедствия. Там находился только губернатор Лори Артур Налбандян. Спасатели опаздывали, но даже после прибытия оказалось, что они не снабжены техникой, необходимой для проведения спасательных работ.
В 2 часа ночи 3 октября начальник управления по чрезвычайным ситуациям Тавушской области Вагинак Овсепян сообщил журналистам: “По нашим подсчетам, под землей должно оставаться 14-15 автомобилей, но не исключено, что их число может достигнуть 30-ти”. В то время, когда спасательные работы еще не начались, Вагинак Овсепян сказал журналистам, что пострадавшие, к счастью, пока не выявлены и что, на его взгляд, всем удалось спастись.
Для успешной организации спасательных работы в первую очередь необходимо было освободить дорогу от трех больших грузовиков, которые каждую минуту могли оказаться под завалом. Грузовики мешали поисковым работам. “Для подъема этих машин нужна большая техника. Спасатели ждут ее прибытия, чтобы можно было расчистить грунт и вытащить машины”,- сказал В.Овсепян.
Журналистам запретили проходить в оползневую зону. Около 3 часов ночи заместитель директора Спасательной службы МЧС, генерал-майор Вреж Габриелян сообщил журналистам: “На данный момент есть спасатели даже из Еревана, обсуждаем, как действовать. Оползень постоянно движется, поэтому нужно сделать так, чтобы при проведении спасательных работ люди не оказались под завалами. В первую очередь нужно думать о том, чтобы спасти людей, если их накрыло оползнем”.
В 3 часа спасатели еще не обнаружили пострадавших. “Согласно предварительным подсчетам, с обеих сторон имеется около 35 автомобилей. Возможно, машины находятся и под этой массой земли. 35 – это примерное число, из них 25 – легковые”,- сообщил Вреж Габриелян.
Для оказания помощи пострадавшим от оползня стояли машины скорой помощи из Айрума, Алаверди и Ноемберяна. Около 3 часов ночи спасатели пытались вытащить из-под завала автомобиль “Жигули”, салон которого был заполнен землей. В машине, по словам спасателей, водителя не оказалось.
“Если собрать здесь машину и механизмы, то за 1-2 дня можно будет все расчистить. Но для того, чтобы дать окончательный ответ, потребуются глубокие геологические исследования”,- сказал начальник управления по чрезвычайным ситуациям Тавушской области Вагинак Овсепян. По его словам, дорога, оказавшаяся в оползневой зоне, будет закрыта. Обходная дорога будет действовать через Иджеван.