Կառավարությունը կրճատում է ՏՏ ոլորտին հատկացվող գումարները
Թեեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում հռչակվել է գերակա ճյուղ, սակայն ոլորտին հատկացվող բյուջեն ավելանալու փոխարեն կրճատվում է: 2008 թ. 100 մլն դրամի եւ 2009 թ. 170 մլն դրամի փոխարեն ոլորտի զարգացման նպատակով 2010-11 թթ. հատկացվել է 80 մլն դրամ, որի հետեւանքով ՏՏ ոլորտի զարգացման ծրագրում կրճատվել են ինչպես միջոցառումները, այնպես էլ միջոցառումների անցկացման համար հատկացվելիք գումարները:
2008 թ. կազմակերպվեց Հայաստանի ռոբոտների առաջին բաց առաջնությունը, որի շրջանակում անցկացվել է 7 տիպի մրցույթ, իսկ մրցույթներին ընդհանուր թվով մասնակցել է 150 երիտասարդ: 2011-12 թթ. նախատեսվում է անցկացնել եւս 5 տիպի մրցույթ: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից կազմակերպվող «ԱրմՌոբոտիքս» մրցույթը էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով պետական բյուջեից ֆինանսավորվել է միայն 2008-09 թթ.: Ռոբոտաշինությունը, ավտոմատ համակարգերի նախագծումը եւ պատրաստումն այժմ համարվում է բավականին շահութաբեր եւ հեռանկարային ճյուղ ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում: Սա էկոնոմիկայի նախարարության տեսակետն է: էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանին հասցեագրված «Հետքի» հարցին՝ ռոբոտաշինությունը եւ ավտոմատ համակարգերի արտադրությունը շահութաբեր չե՞ն Հայաստանի տնտեսության համար, նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հետեւյալ պատասխանն է ստացվել. «Այս տեսակ սարքերի կիրառության ոլորտն ունի լայն սպեկտր` քաղաքացիականից մինչեւ ռազմական: Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանում պատմականորեն ստեղծվել են տեխնոլոգիական զարգացման լուրջ ռեսուրսներ, ակնհայտ է, որ այս ոլորտը կարեւոր է նաեւ Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար»: Նախարարության հիշատակած «լայն սպեկտրը» վերաբերում է միայն մրցույթներ անցկացնելուն: Ռոբոտաշինությանը, կարելի է ասել, Կառավարությունը ոչ մի աջակցություն չի ցուցաբերում: Իսկ ռոբոտները ստեղծվում են ոչ թե հատուկ լաբորատորիաներում, այլ այդ գործի նվիրյալների բնակարաններում: «Հետքն» իր նախորդ համարում անդրադարձել էր ռոբոտաշինության խնդիրներին: 2010 թ. մրցույթում հաղթած երիտասարդները մեզ տեղեկացրել էին, որ ցանկանում են Հայաստանը ներկայացնել ԱՄՆ-ի ռոբոտների միջազգային մրցույթին, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 7-ին, սակայն չեն կարողանում Ամերիկա մեկնելու համար գումար հայթայթել: Էկոնոմիկայի նախարարից հետաքրքրվել էինք՝ հնարավո՞ր է, որ Կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի այդ երիտասարդներին: «Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ՀՀ պետական բյուջեով ՏՏ ոլորտի խթանման ծառայությունների 2011 թ. ծրագրով չի նախատեսվել «ԱրմՌոբոտիքս» Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության անցկացումը, ապա ՀՀ կառավարությունը ԱՄՆ-ի 2011 թ. կազմակերպվող ռոբոտների մրցույթին մասնակցելու համար պետական բյուջեից ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել չի կարող»,- գրված է պատասխանում: Ահա թե ինչպես է Կառավարությունը զարգացնում ՏՏ ոլորտը Հայաստանում:

Government cuts needed development funding Despite the fact that the Information technology sector was proclaimed to be of primary importance, state funds have recently been cut. For the fiscal year 2010-2011, 80 million AMD will be allocated. This compares to 100 million in 2008 and 170 million in 2009.
Thus, the number of events and conferences aimed at developing the IT sector will also suffer. In 2008, a first ever robotics competition was held in Armenia that attracted over 150 young Armenians. There were seven separate contests involved. Five additional contests have been planned for 2011-2012. The ArmRobotics Competition, organized by the Union of Information Technologies Union, only received state funding through the Ministry of Economics until 2008-2009. Robotic engineering and the drafting of automated systems is regarded as a long-term profitable sector both worldwide and in Armenia. This is the view of Armenia’s Ministry of Economics. Hetq recently asked Economics Minister Tigran Davtyan if robotics engineering and automated systems were profitable commercial fields for Armenia. The Ministry’s IT Department responded that, “The application of such equipment has a very wide specter, from civilian to military usage. Taking into account serious developmental technological resources have traditionally been created in Armenia, it is clear that this sector is also important for Armenia’s economic development.” The “wide specter” noted by the Ministry only refers to the organizing of competitions. One can state that the government offers no support to robotic engineering. Robots are not created in the confines of the laboratory but in the homes of robotic enthusiasts here in Armenia. In its previous edition, Hetq focused on the problems facing Armenia’s robotics sector. Some of the young scientists who won prizes at the 2010 competition told Hetq that they wished to participate in a global robotics competition to be held in the U.S. this April 7th. The only stumbling block preventing them is that they just don’t have the necessary funds. We asked around at the Ministry of Economics to see if it was possible for the government to help these young Armenian scientists. The answer was “no”. Here’s what the Ministry had to say. “Taking into account that the 2011 state budget envisages no allocation of funds for the development of the IT sector or for a 2011 ArmRobotics competition, the state budget cannot allot any financial assistance to those wishing to participate in the robot competition to be held this year in the U.S.” So, this, it seems is how the government plans to develop the IT sector in Armenia. Good luck…