Պարադոքսներ բնապահպանության նախարարությունում
Կանկունում (Մեքսիկա)` կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի միջազգային գագաթաժողովի ընթացքում, Հայաստանը մաքուր զարգացման մեխանիզմների ոլորտում ձեռքբերումների համար մրցանակ ստացավ: Այս հաջողությունը համարվեց նաեւ ՀՀ բնապահպանության նախարարության 2010թ. գլխավոր ձեռքբերումը:
Մաքուր զարգացման մեխանիզմները` բարդ կազմակերպչական, էկոլոգիական, տնտեսական խնդիրներ են, որոնց լուծումը հիմնված է ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի եւ նրան կցված Կիոտոյի արձանագրության վրա: Այս փաստաթղթերի հիմնական նպատակն է, օգտագործելով տնտեսական մեխանիզմները, նվազեցնել մթնոլորտ արտանետվող ջերմոցային գազերի քանակը:
«ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն պարզել է, որ միջազգային ճանաչման արժանացած հայկական թիմը, որն ավելի քան 10 տարի զբաղվում է կլիմայի փոփոխության հարցերով, գլխատվել է:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի համակարգող, ՀՀ բնապահպանության նախարարության շրջակա միջավայրի պահպանության վարչության պետ Արամ Գաբրիելյանը պարզվեց, որ հարկավոր չէ նախարարությանը: Կառավարության որոշմամբ վարչությունը կազմալուծվեց, եւ Արամ Գաբրիելյանը մնաց առանց աշխատանքի:

Paradoxes in Nature Protection Ministry
At the UN Climate Change Summit in Cancun (Mexico) Armenia was awarded a prize for achieving clean development mechanisms. This mechanism was recognized as the most important achievement of Nature Protection Ministry of Armenia for 2010. Clean development mechanisms are complex organizational, environmental and economic tasks and their solution is based on the UN Framework Convention “On Climate Change” and the Kyoto Protocol. The main aim of these documents is to decrease amount of greenhouse gases emitted into atmosphere by using economic mechanisms.
Nevertheless, the Armenian team having received international recognition which has been dealing with climate change issues for more than 10 years turns out be beheaded. Armenian Coordinator for the Convention and Head of Environmental Protection Department of Nature Protection Ministry of Armenia Aram Gabrielyan turned out to be not necessary for the Ministry: By the Government decree this department was closed down and Aram Gabrielyan was dismissed.