Բողոքի ցույցեր` Եմենում. «Սկզբում Թունիսն էր, հետո Եգիպտոսը, հիմա` Եմենը»
Այսօր հազարավոր ցուցարարներ են հավաքվել Եմենի մայրաքաղաք Սանայում գտնվող համալսարանի մոտ: Երկրում շատերը բավարարված չեն նախագահ Ալի Աբդալա Սալեհի այն վերջին հայտարարությամբ, թե ինքը չի առաջադրելու իր թեկնածությունը առաջիկա ընտրություններին:
CNN-ը հայտնում է, որ ամենատարբեր տարիքների ցուցարարներ կառավարության և աղքատության դեմ ուղղված կարգախոսներ էին վանկարկում և ցուցանակներ պահում: Ոմանք հայտարարում են, որ Սալեհը պետք է հեռանա: Ցուցարարների թիվն արագորեն մեծանում էր, սակայն տարածքում անվտանգության ուժերը քիչ էին:
Ցուցարարներն ասել են, որ այսօր շարունակելու են «ցասման օրը» և անցկացնելու են իրենց ծրագրած ցույցը` չնայած Սալեհը երեկ զիջում արեց:
Փորձելով մեղմել երկրում աճող դժգոհությունը` Սալեհն ասաց, որ երբ 2013թ. իր պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվի, ինքն այլև չի առաջադրի իր թեկնածությունը: Սալեհը նախահագի պաշտոնում է 32 տարի և վերջին անգամ վերընտրվել է 2006-ին: Նա նաև ասաց, որ իր պաշտոնը չի փոխանցի որդուն, և քաղաքական հակառակորդներին խնդրեց «նորից ներգրավվել երկխոսության մեջ` հուսալով, որ քաղաքական փոխհամաձայնության կհասնեն»:
Նմանատիպ բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում նաև Եգիպտոսում: Իսկ Թունիսում հեղափոխություն տեղի ունեցավ, որի արդյունքում երկրի երկարամյա ղեկավարը հունվարի կեսին փախավ Սաուդյան Արաբիա: Մինչ այդ Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահ Երկրորդը ցրեց իր կառավարությունը և նոր վարչապետ նշանակեց` չնայած այնտեղ ևս ծայր առած ցույցերին:
Եմենում Սալեհը արտակարգ խորհրդարանական հավաք էր հրավիրել մինչ այսօրվա ցույցերը:
Տարբեր մասշտաբների բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում նաև Ալժիրում և Սուդանում: «Արտաքին քաղաքականություն» ամսագրի խմբագիր Բլեյկ Հունշելը CNN-ին ասել է. «Սա իսկապես դարակազմիկ իրադարձություն է արաբական աշխարհի համար: Սա իսկապես աննախադեպ է»:
Եմենում ցուցարարները համերաշխության խոսքեր են ասել տարածաշրջանի մյուս երկրներում բռնկված ցույցերի մասնակիցներին: Ցուցարարներից ոմանք բղավել են. «Սկզբում Թունիսն էր, հետո Եգիպտոսը, հիմա` Եմենը»:

What seemed like thousands of anti-government protesters gathered near Sanaa University in Yemen's capital early Thursday morning, a clear indication that many in the country were not satisfied with President Ali Abdullah Saleh's recent announcement that he would not seek re-election.
CNN reports that protesters of all ages chanted and held signs with messages against poverty and the government. Some proclaimed that Saleh needed to step down. As the protest quickly grew, there was very little visible security in the area.
Demonstrators had said they would continue Thursday with a planned "Day of Rage" march in Yemen despite Saleh's concession on Wednesday.
Trying to quell a growing discontent in the country, Saleh said he will not seek re-election once his current term ends in 2013. Saleh has been in office for 32 years and was last re-elected in 2006. He won't install his son to replace him also, he said. He also has asked his political opponents "to re-engage in dialogue in hopes of reaching a sustainable and reconcilable political agreement," the Yemeni government said.
Thursday's protest came amidst a similar ongoing unrest in Egypt and a revolt in Tunisia that forced that nation's longtime strongman to flee to Saudi Arabia in mid-January. King Abdullah of Jordan, meanwhile, has sacked his government and appointed a new prime minister in the face of protests there.
In Yemen, Saleh had called an emergency parliamentary meeting ahead of Thursday's protests.
The protests -- which have also caught on to various extents in Algeria and Sudan -- have proved to be "a real watershed event for the Arab world," Blake Hounshell, managing editor of Foreign Policy magazine told CNN. "It's really unprecedented."
Messages of solidarity with others protesting in the region could be seen at the demonstration in Thursday. Several in the crowd carried signs proclaiming: "First Tunisia, then Egypt, now Yemen."