Մի քանի կենսագիր եւ մեկ որբ. մաս 3
Մենք տեղ հասանք անձնագրային բաժանմունքի բացվելուց մեկ ժամ առաջ: Ուստի, ես ու Լիլիթը ման եկանք տեղանքում, եւ այն, ինչ գտանք, անհավատալի էր: Այս շենքի հետեւում մի գրունտային ճանապարհ էր, որի երկարությունը մոտ մեկ մղոն էր:
Ճանապարհի վերջում կարելի էր տեսնել մի լքված շենքի մուտք: Մենք ներս մտանք: Միանգամից պարզ դարձավ, որ այս տարածքը նախկինում եղել է մի հսկայական բան, բայց հիմնահատակ ավերվել է: Մենք լուռ քայլում էինք` հեռանալով, հետո իրար մոտենալով, ուսումնասիրելով կղմինդրների ամբողջական բեկորները: Ես մտածում էի այն մասին, որ այս վնասը կարող է հասցնել միայն այնպիսի հզոր բան, ինչպիսին Երկրաշարժն է:
Երբ մեկ ժամը լրացավ, մենք վերադարձանք ոստիկանություն ու գնացինք Գագիկ Խաչատրյանի գրասենյակ: Երկար հերթ էր, ես որոշեցի հանդուգն լինել եւ հերթից առաջ անցնել ու մտնել նրա գրասենյակ: Լիլիթն արագ բացատրեց, թե ինչ էի ուզում, եւ նա ուղղակի շփոթված տեսք ստացավ: Ես ուսապարկիցս հանեցի «Հետքի» տպագրած հոդվածը: Նա միանգամից այնպիսի տեսք ընդունեց, թե հասկացավ` ինչի մասին է խոսքը, ինչը ես վերագրեցի նրան, որ նրա` գյումրեցու ինքնասիրությունը շոյվեց, երբ նա կարդաց. «1988 թ. հոկտեմբերի 12-ին մի տղա, որը պետք է դառնայի ես, Գյումրիում` Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքում, ծնվելու անսահման բախտն ունեցավ»:
Նա թիկնեց իր աթոռին ու ծեծեց պատը: Մի կին դուրս եկավ անկյունից, եւ նա կնոջը խնդրեց փնտրել Սամվել, Սամվել Մուշեղ, Սամվել Մուշեղ Դալակաշվիլի եւ Մուշեղ Դալակաշվիլի անունները: Մենք նստեցինք նրա գրասենյակում ու սկսեցինք խոսել այն մասին, թե ինչ պետք է անենք: Աչքիցս չէր վրիպում Հիսուսի` գրպանի գրքի չափսի նկարը, որը պատին անկյունագծով հենված էր այնպես, որ նայում էր Գագիկին: Մեր խոսակցության ընթացքում մարդիկ ներս լցվեցին, եւ Գագիկը ստուգեց նրանց անձնագրերը` մեզ հետ խոսելուն զուգահեռ: Ներս մտավ մեկ ուրիշ կին` մեզ համար սուրճ բերելով, եւ մինչ մենք կվերջացնեինք սուրճը, վերադարձավ առաջին կինը` հայտնելով, որ Գյումրիում այդպիսի անունով մարդիկ չկան:
Հետո Գագիկն ինձ ասաց, որ իր վարորդներից մեկը ինձ կտանի մանկատուն: Գագիկի վարորդներից մեկի հետ ես վերադարձա մանկատուն: Այս անգամ եւս այնտեղ փոխարինող կար: Այս մարդն ավելի մռայլ ու բարձրախոս էր, քան նախորդ փոխարինողը: Այնուհետեւ եղավ ամենագրգռիչ խոսակցությունը, որի ժամանակ ես հարց էի տալիս, իսկ նա տալիս էր այնպիսի պատասխան, որն ակնհայտորեն պահանջում էր մեկ այլ հարց: Լիլիթը ճշգրտորեն թարգմանում էր հետեւյալ երկխոսությունը:
-Ես չեմ կարող օգնել ձեզ,- ասաց նա:
-Ինչո՞ւ չեք կարող:
-Տեղեկատվությունը սեյֆում է:
-Այդ դեպքում ինձ պետք է, որ գնաք ու բացեք սեյֆը:
-Ես բանալի չունեմ:
-Ո՞վ ունի բանալի:
-Ռուզաննան:
-Որտե՞ղ է Ռուզաննան:
-Լենինգրադ:
-Ուրիշ որեւէ մեկը բանալի ունի՞:
-Ոչ:
-Ե՞րբ նա կվերադառնա:
-15 օրից: Նա արձակուրդում է:
-Ձեր ասելով` այստեղ որեւէ մեկի մոտ բանալի չի լինելու 15 օր շարունա՞կ: Իսկ եթե անհետաձգելի դե՞պք պատահի: Ժողովուրդ, դուք իսկապես այսքան հիմա՞ր եք, թե՞ ուղղակի սուտ եք խոսում հենց երեսիս նայելով:
Նա ժպտաց սրան ու շուռ եկավ, որ գնա:
«Ստախոսներ»,- մտածեցի ինքս ինձ: Տեղեկատվությունը, որն ուզում էի, ինձ համար նշանակում էր 22 տարի, իսկ նրա համար պարզապես երեքշաբթի էր: Իմ մեջ արթնացավ այնպիսի կատաղություն, որպիսին նախկինում երբեք չէի զգացել: Երբ նա հավանաբար 10 մետր հեռացել էր, աչքիս առաջ եկավ, թե ինչպես եմ խեղդում այս բանից անտեղյակ ու կոշտուկոպիտ մարդուն: Իմ կամքից անկախ, ես պարզեցի ձեռքերս ու սկսեցի քայլել նրա ուղղությամբ:
«Կներեք»,- կանչեց ինչ-որ մեկը, երբ դեռ նույնիսկ երեք քայլ էլ չէի արել:
Ես շուռ եկա ու տեսա մի տղամարդու, որը հենվել էր մուտքին ու ծխում էր: Լիլիթը մոտեցավ նրան ու սկսեց խոսել: Լիլիթն ինձ համար թարգմանեց, որ նրա մայրը` Սուսաննան, 50 տարուց ավելի աշխատել է մանկատանը եւ կարող էր օգնել ինձ: Նա մեզ ցուցումներ տվեց, թե ինչպես գնանք Սուսաննայի մոտ, մենք էլ այդ ցուցումները տվեցինք Գագիկի վարորդին:
Կես ժամ անց ես Լիլիթի հետ կանգնած էի մի բաց, ավազոտ վայրում, որը շրջապատված էր երեք հատ գորշ բնակելի շենքով: Երբ ես մոտեցա իմ կարծած ճիշտ նպատակակետին, տեսա մի խոշորամարմին կնոջ, ով կանգնած էր բնակարաններից մեկի առջեւ: Ես քայլեցի նրա ուղղությամբ, որպեսզի ճշտեմ հասցեն, բայց երբ նա շուռ եկավ ու նկատեց, որ դեպի իրեն եմ քայլում, նրա շագանակագույն մեղմ աչքերը լայն բացվեցին:
«ՍԱՄՎԵ՞Լ»,- հարցրեց նա` աչքերին չհավատալով:
Սա այն կինն էր, որին ես փնտրում էի: Նա Լիլիթին, մեր վարորդին ու ինձ հրավիրեց վերեւ բարձրանալ:
«Դու հիշո՞ւմ ես ինձ: Որովհետեւ ես հիշում եմ քեզ»,- առաջին բանն էր, որ նա ասաց, հենց նստեցի նրա կանաչ թախտին:
Նա ասաց, որ չէր կարող մոռանալ իմ աչքերը` շիլ ու ոչ շիլ: Այնուհետեւ նա պատմեց իմ` մանկատանը մնալու ժամանակի մասին: Նա ասաց, որ մի օր, երբ արեւն այնքան ցածր էր, որ մանկատունը լիակատար ստվերում էր, մի կին հայտնվեց` իր հետ բերելով մի երեխայի եւ ուղեկցությամբ մի տղամարդու, «որը նրա ամուսինը չէր»: Սուսաննան ասաց, որ նրա առոգանությունը միանշանակ գյումրեցու չէր, որ նա կարող էր Վրաստանից լինել, բայց անկասկած նրա երակներով հայի արյուն էր հոսում: Սուսաննան շատ կարճ խոսեց իմ մոր հետ, քանի որ վերջինս շատ շտապում էր, որ գնացքից չուշանա:
Հետո նա ինձ ասաց, թե ես ինչպիսին էի մանկատանը, եւ թե ինչպես դայակներն ու բժիշկներն ինձ հետ վարվում էին մի քիչ այլ կերպ, քան մյուս երեխաների. մի բան, որ շատ եմ լսել: Նա ասաց, որ Հեւուշ անունով մի դայակ կար, ում ես Գենգուշ էի ասում, քանի որ չէի կարողանում արտաբերել նրա անունը: Այս խոսակցությունը շարունակվեց առնվազն մեկ ժամ, որի ընթացքում նա հատկապես անդրադառնում էր մանրամասների: Դժբախտաբար, նա չկարողացավ պատասխանել հենց ամենից կարեւոր հարցերին. իմ մոր կամ հոր անունը, որտեղից եմ ես, եւ ինչու ինձ լքեցին: Ուստի, նույնիսկ այդքան հստակ բացահայտումներից հետո այդ հարցերը շարունակում էին գաղտնի մնալ:
Գյումրիից երկրորդ անգամ տուն գալը պետք է որ շատ ավելի լավ լիներ, քան առաջին անգամ, քանի որ ես քնել էի խեղճ Լիլիթի ուսին` բավարարված երեխայի նման: Ինձ այնպես էր թվում, թե իմ զբոսանքը ավերակների միջով, խոսակցությունը Գագիկի հետ, եւ ավելի երկար խոսակցությունը Սուսաննայի հետ չափազանց մեծ ներդրում էին անցյալիս մասին օրեցօր հարստացող գիտելիքներիս մեջ:
Մոտ մեկ շաբաթ անց ես Երեւանում հանդիպեցի մի զույգի, որն ինձ ճանաչեց «Հետքում» տպագրված հոդվածից: Ամուսինը Լոս Անջելեսից էր, իսկ կինը գյումրեցի էր: Նրանք իրենց դրսեւորեցին որպես հրաշալի, սրտացավ մարդիկ եւ առաջարկեցին իրենց օգնությունը: Նրանց հետ ծանոթանալուց երկու շաբաթ անց, երբ մասնակցում էի «Օրրանի» կազմակերպած մի միջոցառման, նրանք զանգեցին ինձ:
«Սե՞մ: Ես խոսեցի Ռուզաննայի հետ,- սկսեց կինը,- եւ նա ասում է, որ եթե դու այդքան մտահոգված ես քո վաղ մանկությամբ, ուրեմն պետք է ուղղակի գնաս հարցնես քրոջդ»:
Իմ սիրտը պետք է որ պայթած, իսկ հետո վերակենդանացած լիներ:
«Ի՞նչ քույր: Նա գիտի՞, թե որ Սեմի մասին է խոսում: Դուք նրան ասացիք Սեմյուել Արմե՞ն, թե՞ Սամվել Մուշեղ Դալակաշվիլի»,- արձագանքեցի ես:
«Նա ասաց, որ դու քույր ունես եւ պետք է գնաս հարցնես քրոջդ»:
Կինն ու ամուսինն այնուհետեւ հեռախոսով խոսեցին ինձ հետ: Նրանք ինձ տվեցին մի անուն, որը ես գրեցի ձախ ձեռքիս` դողալով անկառավարելի խուճապից ու սարսափելի շփոթվածությունից: «Քո՞ւյր,- մտածեցի ինքս ինձ:- Նա լա՞վ է: Որտե՞ղ է նա: Ո՞վ է խնամում նրան»:
Ես կախեցի հեռախոսը, հետ քայլեցի դեպի մեր սեղանն ու նստեցի: Հորեղբայրս նայեց ձախ ձեռքիս ու հարցրեց. «Այդ ո՞վ է»:
Ես ուզում էի ասել` իմ պոտենցիալ քույրը, որ նա կրում է իմ իսկական ազգանունը ու մի շատ հին անուն, եւ որ նա կարող է ահավոր վայրում լինել: Բայց այս ճաշասրահում էր, որտեղ հավաքվել էին անբախտ երեխաներին օգնող այս լավ մարդիկ, որտեղ լսվում էին մեղմորեն նվագող դաշնամուրի յուրահատուկ հնչյունները` զուգորդված նուրբ ձայնով մի կնոջ երգեցողության հետ, եւ այս մարդկանց` իմ իսկական ընտանիքի կողքին էր, որոնց ձայները ես հանկարծ չէի կարողանում լսել, որ ես հույսս կտրեցի:
Այո, ես հույսս կտրեցի իմ կյանքի գրքի առաջին երկու գլխից: Ամեն ինչ կարծես խճճված էր շատ ճշմարտանման ստերի սարդոստայնում, եւ ես այլեւս չէի կարող դիմանալ դրան: «Գուցե ինչ-որ մի ուրիշ օր պատասխանները կգտնեն ինձ,- մտածեցի ես,- կամ իմ վճռականության կրակը կվերածնվի»: «Հայաստանում այսպես է,- ասացի ինքս ինձ,- կոռումպացված բյուրոկրատիան կանգնում է ճանապարհիդ»: Ինձ շատ մարդիկ են ասել. «Հուսով եմ, որ շուտով կստանաս քո պատասխանները»: Կարծես մարդկանց սիրտը ցավում էր ինձ համար: «Շատ վատ է»,- մտածեցի ես, քանի որ իմ սիրտն էլ էր ցավում ինձ համար:
Հետո, ասես պատժելով ինձ կամքի բացակայության համար, տեղեկատվությունը, որը միշտ էլ սարսափելի էր, ինքն իրեն հայտնի դարձրեց ինձ: Այդ միջոցառումից մի քանի ժամ անց Հյուսիսային պողոտայի մի բարում, որտեղ նարգիլե էին մատուցում, ես հայտնվեցի նոր ընկերների շրջապատում: Մի անձնավորություն, որը լավ կապեր ուներ, ինձ նայեց կարեկցանքով: «Ոչ ոք չի ուզում քեզ ասել ճշմարտությունը, Սեմ»,- սկսեց նա, ինչն անմիջապես գրավեց իմ ուշադրությունը: «Առնվազն հինգ մարդ գիտի ճշմարտությունը քո մոր մասին, բայց նրանք չեն ուզում ցավ պատճառել քեզ»: Նա լռեց մի պահ ու նյարդային շշնջաց. «Սեմ... քո մայրը մարմնավաճառ էր»:
Ամբողջ աշխարհը կարծես ընկավ ինձ վրա` ինձ խորը թաղելով գահավիժող քարի, կեղտի, ցեխի, ոսկորների տակ` այս ամբողջ ընթացքում քաշելով հրե ծածկոցի տակ, որտեղ ես սկսեցի առատ քրտնել: Ես չէի շնչում. ես գետնի տակ էի: Ես տեսողություն չունեի. ես այն գետնի տակ էի, որի վրայով քայլում են սովորական մարդիկ: Ես ոչինչ չունեի: Ժամանակի մի անչափելի պահ անցավ իմ կողքով, ես թմբիրի մեջ էի, մինչ մեկ անգամ եւս կկարողանայի տեսնել այն անձնավորությանը, ով ինձ հայտնեց այս տեղեկատվությունը: Նա թրթռում էր իմ արցունքոտ աչքերում: «Ցավում եմ, ես պարզապես ասացի քեզ դա»,- ասաց նա` այս ամբողջ ընթացքում ինձ նայած լինելով:
Ես լաց եղա ամբողջ գիշեր` դողալով ու մտածելով, որ իմ մայրը մարմնավաճառ էր, իմ հայրը անիծյալ հաճախորդ էր: Առավոտյան ես արթնացա արցունքներով ու սարսափելի գլխացավով: Բայց մի ճակատագրական ու ոչ հստակ երկխոսության ժամանակ ես պատահաբար հորս հայտնեցի ինչ իմացել էի, ինչի արդյունքում մենք շատ երկար խոսակցություն ունեցանք` լեցուն բացահայտումներով ու մանրամասներով:
Հայրս գիտեր իմ քրոջ մասին: Նա քրոջս հանդիպել էր մոտ մեկ տասնամյակ առաջ եւ պատրաստվում էր ինձ ասել այդ մասին, երբ զգար, որ ես լիովին պատրաստ եմ: Այս պահին նա արդեն ընտրություն չուներ: Նրան մտահոգում էր ոչ թե զուտ այն փաստը, որ ես քույր ունեմ, այլ այն, թե ինչպես կարձագանքեմ նրա վիճակին: Ես ու քույրս տարբեր հայրերից ենք, նա ինձանից մեծ է երկու տարով եւ տառապում է ծանր ուղեղային կաթվածով, ինչի հետեւանքով նրա հաղորդակցվելու ունակությունը հավասարվել է 4 տարեկանի հաղորդակցվելու ունակությանը: Նա լավագույն վայրում է, որտեղ կարող է լինել նրա նման մեկը, եւ իմ հայրը հաճախ հետեւում է` համոզվելու համար, որ նրա խնամատարները չեն ստում, երբ ասում են, թե նա աշխարհի ամենաերջանիկ աղջիկն է:
Հայրս նաեւ օգնում է նրան ամեն անգամ, երբ լինում է այնպիսի միջոցառում, որը հաճույք կպատճառեր նրան, օրինակ` խմբով էքսկուրսիան: Հայրս ասում է, որ այդպես է անում մասամբ այն պատճառով, որ գիտի, որ նա ու ես կապ ունենք իրար հետ, որ նա իմ խորթ քույրն է, որ նա իրեն հանդիպած միակ մարդն է աշխարհում, ով ունի իմ արյունից, եւ որ հակառակ դեպքում նա կարող էր ողբերգական ճակատագիր ունենալ: Այդքանը բավական էր դոկտոր Գարո Արմենի համար, որ հայրաբար վարվեր:
Կուզեի մի պահ կանգ առնել` ընդգծելու համար, որ Ռուզաննայի ասածը, որ «գնամ հարցնեմ քրոջս», բարեսիրտ առաջարկ չէր, այլ ավելի շատ անսիրտ, անհոգի, անզգամ եւ անխոհեմ վիրավորանք` եւ ներկայումս իր ղեկավարած մանկատանն ապրած մի տղայի, եւ նույն իրավիճակում հայտնված մի աղջկա նկատմամբ: Սա պետք է մարդկանց ստիպի, որ սկսեն հետաքրքրվել, թե ինչպես են այնտեղ վարվում երեխաների հետ, եւ արդյոք իրենք կարո՞ղ են գտնել ավելի լավ ղեկավարների: Իրականում, բացի սրանից ու իր պարբերական արձակուրդներից, կարելի է խոսել շատ սարսափելի բաների մասին, որոնք արել է այս կինը:
Հորս հետ խոսելու օրը ես Երեւանում մի ընկերոջից իմացա, որ այս կինը` Ռուզաննան, որը պատահաբար բավականին մեծ փողեր է կուտակել` մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների մանկատան տնօրեն լինելու հաշվին, նոր է բռնվել մանկատնից մեկ անգամ եւս միլիոնավոր դրամներ գողանալու պատճառով, եւ որ նա պատժվելու է: Ես ժպտացի: Հետո նա անպատիժ մնաց: Ես շատ տխրեցի: Մարդիկ շատ բան ունեն պատմելու այս կնոջ մասին, եւ հուսով եմ, որ «Հետքը» շատ շուտով կհրապարակի այդ պատմությունները:
Վերադառնալով հորս ու իմ զրույցին` ասեմ, որ մենք սկսեցինք խոսել իմ մոր թեմայով: Հայրս ու մի քանի ուրիշներ ասացին, որ չհավատամ, որ նա մարմնավաճառ է եղել: Ավելի երիտասարդ տարիքում հորս հորաքրոջը, որը շատ կարգին կին էր, շատ մարդիկ «մարմնավաճառ» էին ասում, քանի որ նա ժամադրության էր գնում մի տղայի հետ, իսկ հետո` մեկ շաբաթ անց, ժամադրվում էր մեկ ուրիշի հետ: Երկու տասնամյակ առաջ խորհրդային Գյումրիում շատ հեշտ էր կնոջ վրա «մարմնավաճառ» պիտակը կպցնել: Նույնիսկ եթե նա այդ ժամանակ հեշտասեր էր, ես ոչ մի կերպ չեմ հասկանում, թե ինչ արդարացում կարող են ունենալ նրա գործողությունները վերջերս աղքատացած, Երկրաշարժը վերապրող այնպիսի քաղաքում, ինչպիսին Գյումրին էր:
Ես ընդունեցի խորհուրդը, որ տվեցին ավելի մեծ ու իմաստուն մտերիմներիցս շատերը, ովքեր գիտեին, որ գրելու եմ այս հոդվածը. այն է, որ ճշգրիտ լինեմ նրան պատկերելիս: Անկեղծ ասած` ամենից ճշմարտանմանն այն է, որ իմ մայրը ԱՄԵՆԱՔԻՉԸ ընկալվում էր որպես թեթեւաբարո:
Սա էր անհրաժեշտ եզրակացությունը այս ճամփորդությունից, որի նպատակն էր իմանալ իմ վաղ մանկության մասին: Ես քույր ունեմ եւ ծրագրում եմ այցելել նրան շատ մոտ ապագայում:
Ոմանք կարող են ասել, որ ճամփորդությունը զրոյական արդյունք տվեց, բայց նույնիսկ ես, որ փոթորկի կենտրոնում էի, բոլորովին համաձայն չեմ: Ես ստացել եմ ավելի շատ պատասխաններ, քան հույս ունեի: Այս ճամփորդությունը ինձ հետ բերեց իմ ծննդավայր` հնամենի երկիր, որտեղ հայկական ու նախահայկական հետքերը ամենաքիչը 10 հազար տարվա պատմություն ունեն: Երկու տասնամյակ անց ես վերադարձա իմ մանկատուն` այն հաստատություն, որտեղ մնացել եմ ավելի քան մեկ տարի: Ես սովորել եմ, որ մարդ պետք է անցնի արատավոր բյուրոկրատիայի միջով, երբ փորձում է ինչ-որ բան գլուխ բերել Հայաստանում: Ես տեսել եմ համակարգը ու շատ լավ հասկացել, թե ով էր կոռումպացված, ով էր չար, եւ ով էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց:
Հնարավոր է, որ երբեք չպարզեմ իմ արմատները, բայց նրանք են ինձ միս ու արյուն տվել, ուստի երբ նայում եմ հայելու մեջ, ինչ-որ առումով նրանց է, որ տեսնում եմ ես` ամբողջ կյանքումս զարգանալով ու առաջընթաց ապրելով իմ նոր, իրական, սիրող ընտանիքի շնորհիվ: Այս ճամփորդությունը մոտեցրեց ինձ ու իմ իսկական ծնողներին եւ բացահայտեց իմ կյանքի անհավատալի մանրամասներ, որոնց մասին երբեք չէի իմացել, ինչպես, օրինակ, իմ բազմաշերտ հոգեվերլուծությունների էջերը, մանկատանը եղած ժամանակվա լուսանկարներս (իմ ամենափոքր տարիքի լուսանկարներից մեկը, որ երբեւէ տեսել եմ): Իմ գրքի կորած գլուխների էջերը ամբողջությամբ չեն վերագտնվել, բայց գոնե ես ավելի լավ պատկերացում ունեմ դրանց մասին, քան երբեւէ: Եթե ես մի օր իսկապես գտնեմ այնքան տեղեկատվություն, որը կբավարարի` լրացնելու առաջին այդ երկու գլուխը, խոստանում եմ, որ առաջինը «Հետքը» կլինի, որ կտպագրի դա:
Այս ճամփորդության համար ես շնորհակալություն եմ հայտնում.
- Իմ հայկական արմատներին, որոնք անխուսափելիորեն պարունակում են ողջ մնացածների պատմություն, ովքեր հնարավորություն տվեցին ինձ ծնվելու:
- Ստելլա Գրիգորյանին, Արթուր Հալվաջյանին եւ Ալիս Մովսեսյանին` ինձ Ամերիկա բերելու եւ իմ առջեւ դեպի ընտանիք տանող ճանապարհ բացելու համար:
- Տիկին Մարիամին, պարոն Կրիկորին եւ Նյու Ջերսիի հայկական համայնքին` ինձ նոր աշխարհում ջերմ ընդունելու համար:
- ՀԲԸՄ-ի երեւանյան ամառային ծրագրի ղեկավարներ Ալինին եւ Աննային, նաեւ ծրագրի 20 մասնակիցներին, որոնք ինձ համար հնարավոր դարձրին այս ճամփորդությունը:
- Էդիկ Բաղդասարյանին, երկու Սոնաներին, Քրիստինեին, Վահեին եւ «Հետքի» ողջ անձնակազմին նրա համար, որ այդքան խիզախ ու բարի են, եւ որ ինձ հնարավորություն տվեցին զգալու, որ աշխատել եմ մի նոր, հրաշալի ընտանիքի կողքին:
- Այն ընտանիքներին ու զույգերին, որոնք այնքան հաճախ օգնեցին ինձ տարբեր ձեւերով, ինչպես Յաքուբյան ընտանիքը:
- Եվ, իհարկե, բոլորից առավել` դոկտոր Գարո Արմենին, Վալերի Արմենին եւ Զաքարի Արմենին, ովքեր արժեքավոր դարձրին մնացած բոլորի ջանքերը, ովքեր ինձ տվել են մի բան, որը բառերով հնարավոր չէ ասել, բայց որը ձեռք բերելու համար տարիներ են պահանջվում, եւ դա չունենալը կամ դա ունենալը նշանակում է տխրության կամ երջանկության արցունքներ:
Նաեւ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ ժամանակ ծախսելու եւ իմ ճամփորդության մասին կարդալու համար: Թող այս աշխարհի Վերին ուժերը, ով էլ որ նրանք լինեն, միայն օրհնեն նրանց, ովքեր իրենք են կամենում օրհնել աշխարհը:
Լուսանկար 1-ին` Լիլիթը լուսանկարում է Գյումրիի անձնագրային բաժանմունքի հետեւում գտնվող քարուքանդ շենքը

Спасшийся во время землетрясения: история одной жизни. Часть 3
Мы пришли за час до открытия паспортного отдела. Поэтому я и Лилит решили прогуляться по территории. То, что мы нашли, было невероятно. За этим зданием тянулась посыпанная гравием дорожка примерно с милю. На ее противоположном конце был виден вход в заброшенное здание. Мы зашли в это здание. Сразу стало ясно, что раньше оно представляло собой огромное сооружение, которое потом было полностью разрушено. Мы шли молча, то отдаляясь друг от друга, то приближаясь, рассматривая большие куски черепицы. Я думал о том, что подобный ущерб могло причинить только такое мощное явление, как Землетрясение.
Прошел час. Мы вернулись в полицию и направились к кабинету Гагика Хачатряна. Стояла длинная очередь. Я решил повезти себя дерзко и зайти к нему, минуя очередь. Лилит быстро объяснила, что мне нужно. У него на лице появилось выражение растерянности. Я достал из рюкзака опубликованную в “Hetq”-е статью, и он сразу повел себя так, будто понял, о чем идет речь. Я приписал это тому, что его, гюмрийцу, самолюбию польстило, когда он прочитал: “Мальчик, который должен был стать тем, кем стал я, имел безграничное счастье родиться во втором по величине городе Армении – Гюмри 12 октября 1988 г.”.
Он откинулся на спинку стула и постучал в стену. Из угла вышла женщина, которую он попросил найти имена Самвел, Самвел Мушег, Самвел Мушег Далакашвили и Мушег Далакашвили. Мы разместились в его кабинете и начали говорить о том, что необходимо сделать. В глаза мне бросилось изображение Христа величиной с карманную книжку, которое было прислонено к стене так, чтобы Всевышний смотрел на Гагика. В ходе нашего разговора в комнату зашли люди, и Гагик параллельно беседе с нами проверил их паспорта. Зашла другая женщина, которая принесла нам кофе. И пока мы пили кофе, вернулась первая женщина, которая сообщила, что в Гюмри нет людей с такими именами и фамилией.
Потом Гагик сказал мне, что один из его водителей отвезет меня в детдом. Я вернулся с водителем в детдом. На этот раз тоже там был человек, который замещал директора. Он был более мрачным и говорил более громким голосом, чем его предшественник. Затем состоялся очень нервный разговор, во время которого я задавал вопрос, а он давал ответ, явно требовавший другого вопроса. Лилит в точности перевела следующий диалог.
- Я не могу помочь тебе, – сказал он.
- Почему не можете?
- Сведения находится в сейфе.
- В таком случае мне нужно, чтобы вы пошли и открыли сейф.
- У меня нет ключа.
- У кого есть ключ?
- У Рузанны.
- Где Рузанна?
- В Ленинграде.
- У кого еще есть ключ?
- Больше ни у кого.
- Когда она вернется?
- Через 15 дней. Она в отпуске.
- Из ваших слов следует, что в течение 15 дней здесь ни у кого ключа не будет? А если возникнет срочная необходимость? Люди, вы действительно настолько глупы или просто лжете, глядя мне в лицо?
В ответ он улыбнулся и повернулся, чтобы уйти.
“Лжецы”,- подумал я про себя. Информация, которую я хотел получить, значила для меня 22 года ожидания. Для него же был просто вторник. Во мне проснулась ярость, которую раньше я никогда не испытывал. Когда он отошел метров на 10, я представил, как буду душить этого ничего не знающего, грубого человека. Я невольно протянул вперед руки и пошел в его направлении.
Не успел я сделать и трех шагов, как кто-то позвал меня: “Простите”.
Я повернулся и увидел мужчину, который курил, прислонившись к входной двери. Лилит подошла к нему и начала с ним говорить. Потом она сообщила мне, что мать этого человека, которую зовут Сусанна, более 50 лет проработала в детском доме и может мне помочь. Он объяснил нам, как найти Сусанну, и мы передали его указания водителю Гагика.
Через полчаса мы с Лилит стояли на открытом, засыпанном песком месте, окруженном тремя серыми жилыми зданиями. Когда я подошел к дому, который, как мне показалось, я искал, то увидел стоявшую там женщину с крупным телосложением. Я направился к ней, чтобы уточнить адрес. Неожиданно она повернулась, и при виде меня ее карие глаза широко раскрылись.
“САМВЕЛ?!” – спросила она, не веря своим глазам.
Это была женщина, которую я искал. Она пригласила меня, Лилит и нашего водителя к себе домой. “Ты помнишь меня? Я тебя помню”,- сразу сказала она, когда мы присели на зеленую тахту.
Сусанна призналась, что не могла забыть мои глаза – косящий и не косящий. Затем она рассказала о том времени, когда я находился в детдоме. Однажды, когда солнце село так низко, что весь детский дом погрузился во мрак, появилась женщина, которая вела ребенка. Их сопровождал мужчина, который “не был ее мужем”. Судя по акценту женщины, она была не из Гюмри. Она могла быть из Грузии, но в ее жилах, несомненно, текла армянская кровь. Сусанна разговаривала с моей матерью недолго, поскольку та спешила на поезд.
Затем последовал рассказ о том, каким я был в детдоме, где нянечки и врачи обращались со мной не так, как с остальными детьми – это то, о чем я часто слышал. Сусанна вспомнила о нянечке по имени Эвуш, которую я называл Генгуш, так как не мог правильно выговорить ее имя.
Наша беседа длилась около получаса, и все это время Сусанна уделяла особое внимание деталям. К сожалению, она не смогла ответить на самые важные для меня вопросы: как звали мою мать или моего отца, откуда я родом, почему меня оставили в детдоме. Поэтому даже после стольких рассказов эти вопросы продолжали хранить для меня тайну.
Второе возвращение из Гюмри домой прошло более успешно, так как я, как довольный ребенок, уснул на плече бедной Лилит. Мне казалось, что моя прогулка по развалинам, разговор с Гагиком и продолжительная беседа с Сусанной стали чрезвычайно большим вкладом в обогащающиеся день ото дня мои знания о собственном прошлом.
Примерно через неделю я встретил в Ереване пару, которая узнала меня по опубликованной в “Hetq“-е статье. Муж был из Лос-Анджелеса, жена – из Гюмри. Они оказались чудесными, отзывчивыми людьми и предложили мне свою помощь.
Через две недели после знакомства с ними, когда я участвовал в мероприятии, организованном “Орран“, они позвонили мне. “Сэм, я поговорила с Рузанной,- сообщила моя новая знакомая, - и она сказала, что если тебя так волнует твое раннее детство, то ты просто должен пойти и спросить об этом свою сестру“.
Мое сердце как будто разорвалось, а потом вновь забилось.
“Какая сестра? Она знает, о каком Сэме идет речь? Что вы ей сказали – Сэмюэль Армен или Самвел Мушег Далакашвили?“, - начал расспрашивать я.
“Она сказала, что у тебя есть сестра и что ты должен пойти и спросить о своей сестре“.
Затем супруги сообщили мне по телефону имя, которое я написал на левой руке, дрожа от неуправляемого волнения и страшной растерянности. “Сестра? – думал я про себя. – Как она? Где она? Кто за ней ухаживает?
Я повесил трубку, потом подошел к столу и сел. Кузен моего отца посмотрел на мою левую руку и спросил: “Кто это?”
Я хотел ответить: моя потенциальная сестра, она носит мою настоящую фамилию и старинное имя, и она может находиться в чудовищном месте. Но мы были в ресторане, где собрались хорошие люди, помогающие несчастным детям, где слышалось нежное женское пение в сопровождении тихих звуков рояля, рядом с моей настоящей семьей – людьми, чьи голоса я вдруг перестал слышать. И я потерял надежду.
Да, я перестал надеяться, что узнаю содержание первых двух глав моей жизни. Казалось, что все запутано в этой паутине правдоподобной лжи, и я уже не мог сопротивляться. “Возможно, в какой-нибудь другой день ответы найдут меня,- подумал я, - или возродится огонь моей решимости”. “В Армении так,- сказал я себе. - На твоем пути становится коррумпированная бюрократия”. Мне многие говорили: “Надеюсь, ты скоро получишь ответы на свои вопросы”. Люди, казалось, переживали за меня. “Очень плохо”,- подумал я, и мое сердце тоже переживало за меня.
Потом информация, которая всегда была страшной, как будто наказывая меня за отсутствие воли, сама сделала меня известным. Спустя несколько часов после этого мероприятия, в баре на Северном проспекте, где предлагали кальян, я оказался в кругу новых друзей. Женщина, у которой были хорошие связи, посмотрела на меня с сочувствием. “Сэм, никто не хочет говорить тебе правду,- сказала она, чем сразу привлекла мое внимание. – По меньшей мере пять человек знают правду о твоей матери, но они не хотят причинять тебе боль”. Она на секунду замолчала и нервно прошептала: “Сэм, твоя мать была ... проституткой”.
Весь мир, казалось, обрушился на меня, похоронив под огромной грудой упавших сверху камней, грязи, костей и затащив под огненное одеяло, под которым я весь покрылся потом. Я не дышал, я был в подземелье. У меня пропало зрение, я оказался под землей, по которой ходили обычные люди. У меня не было ничего. Мимо меня, как вечность, промчалось мгновение. Я пребывал в прострации, пока смог еще раз посмотреть на женщину, сообщившую мне это сведение. Ее облик дрожал в моих наполнившихся слезами глазах. “Мне жаль. Я просто сообщила тебе об этом”,- сказала она, все это время не отрывая от меня глаз.
Я проплакал всю ночь, дрожа и думая только об одном: моя мать была проституткой, мой отец был проклятым клиентом. Утром я проснулся в слезах и со страшной головной болью. И во время одной ставшей судьбоносной беседы ни о чем я сообщил отцу то, что узнал. И тогда между нами состоялся долгий разговор, полный открытий и подробностей.
Отец знал о моей сестре. Он встречался с ней лет десять назад и собирался рассказать мне об этом только тогда, когда бы почувствовал, что я полностью готов к этому разговору. Но сейчас у него уже не было выбора. Его волновал не тот факт, что у меня есть сестра, а то, как я отреагирую на ее состояние. Я и сестра родились от разных отцов. Она была старше меня на 2 года и страдала тяжелой формой детского церебрального паралича, вследствие чего уровень ее развития остановился на уровне развития 4-летнего ребенка. Она находилась в самом лучшем заведении, где только могут находиться такие больные, как она. Мой отец всегда интересовался, чтобы убедиться в том, что ухаживающие за ней людьми, не лгут, когда говорят, что она – самая счастливая девочка в мире.
Отец всегда помогал ей и тогда, когда проводилось мероприятие, которое могло доставить ей удовольствие – например, групповая экскурсия. Мой отец сказал, что поступает так, поскольку знает, что между нами существует связь, что она – моя сводная сестра и единственный в мире человек, в чьих жилах течет та же кровь, что и в моих, и что в противном случае у нее могла быть трагическая судьба. Этого было достаточно, чтобы доктор Гаро Армен поступил так, как и должен был поступить отец.
Хотел бы на миг остановиться и подчеркнуть, что слова Рузанны “пойди и спроси свою сестру” были не преисполненным добра предложением, а, скорее, бессердечным, бездушным, жестоким и неразумным оскорблением в отношении мальчика, жившего когда-то в рукодимом ею детдоме, и оказавшейся в том же положении девочки. Это должно заставить людей заинтересоваться тем, как там, в детдоме, обращаются с детьми и можно ли найти людей, которые будут руководить лучше. На самом деле, кроме этого поступка и частых разъездов можно говорить и о других страшных делах этой женщины.
В день разговора с моим отцом я в Ереване узнал от моего друга, что эта женщина, Рузанна, которая, будучи директором детдома для умственно отсталых детей, накопила огромные суммы, совсем недавно была задержана в связи с хищением миллионов драмов, предназначавшихся для детдома, и будет наказана. Я улыбнулся. Потом она избежала наказания. Мне стало очень грустно. Люди многое могут рассказать об этой женщине, и я надеюсь, что “Hetq” очень скоро опубликует эти истории.
Возвращаясь к своему отцу и к нашей беседе, скажу, что мы начали говорить о моей матери. Отец и другие люди сказали мне, чтобы я не верил в то, что она была проституткой. В молодости сестру моего деда по отцу, которая была очень порядочной женщиной, многие называли “проституткой”, поскольку она шла на свидание с одним молодым человеком, а через неделю – с другим. Два десятилетия назад, в советском Гюмри, очень легко было навесить на женщину ярлык “проститутки”. И даже если тогда она была женщиной похотливой, я не могу представить, как можно оправдать ее действия в обедневшем, пережившем Землетрясение таком городе, как Гюмри.
Я принял совет, который дали мне многие более старшие по возрасту и более мудрые мои родные, знавшие о том, что я буду писать эту статью. Они посоветовали мне, описывая ее, быть точным. Откровенно говоря, самым правдоподобным является то, что моя мать МЕНЬШЕ всего воспринималась как женщина легкого поведения.
В этом заключался необходимый вывод из того путешествия, целью которого было узнать о моем раннем детстве. У меня есть сестра, и я планирую навестить ее в самом ближайшем будущем.
Кто-то может сказать, что путешествие ничего не дало, но даже я, находившийся в эпицентре бури, абсолютно не согласен с этим. Я получил больше ответов, чем надеялся. Это путешествие привело меня на мою родину – в древнюю страну, где история армянских и доармянских следов насчитывает как минимум 10 тысяч лет. Спустя два десятилетия я вернулся в свой детский дом – заведение, где я прожил больше года. Я узнал о том, что человек, который пытается добиться чего-то в Армении, должен пройти через порочные бюрократические препоны. Я столкнулся с этой системой и очень хорошо понял, кто коррумпирован, кто преисполнен злобы, а кто протянул мне руку помощи.
Возможно, я никогда не узнаю о своих корнях, но именно они дали мне плоть и кровь, поэтому когда я смотрю в зеркало, то в каком-то смысле вижу именно их, но при этом всю жизнь развиваясь и добиваясь прогресса благодаря моей новой, настоящей, любящей семье. Это путешествие сблизило меня и моих настоящих родителей и открыло для меня невероятные подробности моей жизни, о которых я никогда не знал. Например, о страницах моего многослойного психоанализа, о моих фотографиях в период пребывания в детдоме (один из моих снимков в самом раннем возрасте, которые я когда-либо видел). Страницы утраченных глав моей книги не удалось восстановить полностью, но я хотя бы стал лучше их представлять, и если когда-нибудь я получу столько информации, которой хватит для восполнения этих первых двух глав, то обещаю: первым это опубликует “Hetq”.
За это путешествие я выражаю благодарность:
- Моим армянским корням, которые, несомненно, содержат историю оставшихся в живых, которые дали мне возможность родиться.
- Стелле Григорян, Артуру Галваджяну и Алис Мовсесян за то, что привезли меня в Америку и открыли мне путь в семью.
- Госпоже Мариам, господину Крикору и армянской общине Нью-Джерси за то, что так тепло приняли меня в новом мире.
- Руководителям ереванской летней программы Всеобщего Армянского Благотворительного Союза Алин и Анне, а также 20 участникам программы, которые сделали для меня возможным это путешествие.
- Эдику Багдасаряну, двум Сона, Кристине, Ваге и всему коллективу “Hetq”-а за то, что проявили такую смелость и доброту и дали мне возможность почувствовать, что я буду работать рядом с новой прекрасной семьей.
- Тем семьям и супружеским парам, которые так часто помогали мне в той или иной форме, как семья Якубянов.
- И больше всего, конечно, доктору Гаро Армену, Валери Армен и Закария Армену, которые сделали ценными усилия всех людей, которые дали мне то, что невозможно выразить словами, но для приобретения которого требуются годы. Отсутствие этого вызывает слезы печали, а наличие – слезы счастья.
Также выражаю благодарность всем вам за то, что вы потратили свое время и прочитали о моем путешествии. Пусть Высшие силы этого мира, кто бы они ни были, благословят тех, которые сами хотят благословить мир.