Մի քանի կենսագիր եւ մեկ որբ. մաս 3
Մենք տեղ հասանք անձնագրային բաժանմունքի բացվելուց մեկ ժամ առաջ: Ուստի, ես ու Լիլիթը ման եկանք տեղանքում, եւ այն, ինչ գտանք, անհավատալի էր: Այս շենքի հետեւում մի գրունտային ճանապարհ էր, որի երկարությունը մոտ մեկ մղոն էր:
Ճանապարհի վերջում կարելի էր տեսնել մի լքված շենքի մուտք: Մենք ներս մտանք: Միանգամից պարզ դարձավ, որ այս տարածքը նախկինում եղել է մի հսկայական բան, բայց հիմնահատակ ավերվել է: Մենք լուռ քայլում էինք` հեռանալով, հետո իրար մոտենալով, ուսումնասիրելով կղմինդրների ամբողջական բեկորները: Ես մտածում էի այն մասին, որ այս վնասը կարող է հասցնել միայն այնպիսի հզոր բան, ինչպիսին Երկրաշարժն է:
Երբ մեկ ժամը լրացավ, մենք վերադարձանք ոստիկանություն ու գնացինք Գագիկ Խաչատրյանի գրասենյակ: Երկար հերթ էր, ես որոշեցի հանդուգն լինել եւ հերթից առաջ անցնել ու մտնել նրա գրասենյակ: Լիլիթն արագ բացատրեց, թե ինչ էի ուզում, եւ նա ուղղակի շփոթված տեսք ստացավ: Ես ուսապարկիցս հանեցի «Հետքի» տպագրած հոդվածը: Նա միանգամից այնպիսի տեսք ընդունեց, թե հասկացավ` ինչի մասին է խոսքը, ինչը ես վերագրեցի նրան, որ նրա` գյումրեցու ինքնասիրությունը շոյվեց, երբ նա կարդաց. «1988 թ. հոկտեմբերի 12-ին մի տղա, որը պետք է դառնայի ես, Գյումրիում` Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքում, ծնվելու անսահման բախտն ունեցավ»:
Նա թիկնեց իր աթոռին ու ծեծեց պատը: Մի կին դուրս եկավ անկյունից, եւ նա կնոջը խնդրեց փնտրել Սամվել, Սամվել Մուշեղ, Սամվել Մուշեղ Դալակաշվիլի եւ Մուշեղ Դալակաշվիլի անունները: Մենք նստեցինք նրա գրասենյակում ու սկսեցինք խոսել այն մասին, թե ինչ պետք է անենք: Աչքիցս չէր վրիպում Հիսուսի` գրպանի գրքի չափսի նկարը, որը պատին անկյունագծով հենված էր այնպես, որ նայում էր Գագիկին: Մեր խոսակցության ընթացքում մարդիկ ներս լցվեցին, եւ Գագիկը ստուգեց նրանց անձնագրերը` մեզ հետ խոսելուն զուգահեռ: Ներս մտավ մեկ ուրիշ կին` մեզ համար սուրճ բերելով, եւ մինչ մենք կվերջացնեինք սուրճը, վերադարձավ առաջին կինը` հայտնելով, որ Գյումրիում այդպիսի անունով մարդիկ չկան:
Հետո Գագիկն ինձ ասաց, որ իր վարորդներից մեկը ինձ կտանի մանկատուն: Գագիկի վարորդներից մեկի հետ ես վերադարձա մանկատուն: Այս անգամ եւս այնտեղ փոխարինող կար: Այս մարդն ավելի մռայլ ու բարձրախոս էր, քան նախորդ փոխարինողը: Այնուհետեւ եղավ ամենագրգռիչ խոսակցությունը, որի ժամանակ ես հարց էի տալիս, իսկ նա տալիս էր այնպիսի պատասխան, որն ակնհայտորեն պահանջում էր մեկ այլ հարց: Լիլիթը ճշգրտորեն թարգմանում էր հետեւյալ երկխոսությունը:
-Ես չեմ կարող օգնել ձեզ,- ասաց նա:
-Ինչո՞ւ չեք կարող:
-Տեղեկատվությունը սեյֆում է:
-Այդ դեպքում ինձ պետք է, որ գնաք ու բացեք սեյֆը:
-Ես բանալի չունեմ:
-Ո՞վ ունի բանալի:
-Ռուզաննան:
-Որտե՞ղ է Ռուզաննան:
-Լենինգրադ:
-Ուրիշ որեւէ մեկը բանալի ունի՞:
-Ոչ:
-Ե՞րբ նա կվերադառնա:
-15 օրից: Նա արձակուրդում է:
-Ձեր ասելով` այստեղ որեւէ մեկի մոտ բանալի չի լինելու 15 օր շարունա՞կ: Իսկ եթե անհետաձգելի դե՞պք պատահի: Ժողովուրդ, դուք իսկապես այսքան հիմա՞ր եք, թե՞ ուղղակի սուտ եք խոսում հենց երեսիս նայելով:
Նա ժպտաց սրան ու շուռ եկավ, որ գնա:
«Ստախոսներ»,- մտածեցի ինքս ինձ: Տեղեկատվությունը, որն ուզում էի, ինձ համար նշանակում էր 22 տարի, իսկ նրա համար պարզապես երեքշաբթի էր: Իմ մեջ արթնացավ այնպիսի կատաղություն, որպիսին նախկինում երբեք չէի զգացել: Երբ նա հավանաբար 10 մետր հեռացել էր, աչքիս առաջ եկավ, թե ինչպես եմ խեղդում այս բանից անտեղյակ ու կոշտուկոպիտ մարդուն: Իմ կամքից անկախ, ես պարզեցի ձեռքերս ու սկսեցի քայլել նրա ուղղությամբ:
«Կներեք»,- կանչեց ինչ-որ մեկը, երբ դեռ նույնիսկ երեք քայլ էլ չէի արել:
Ես շուռ եկա ու տեսա մի տղամարդու, որը հենվել էր մուտքին ու ծխում էր: Լիլիթը մոտեցավ նրան ու սկսեց խոսել: Լիլիթն ինձ համար թարգմանեց, որ նրա մայրը` Սուսաննան, 50 տարուց ավելի աշխատել է մանկատանը եւ կարող էր օգնել ինձ: Նա մեզ ցուցումներ տվեց, թե ինչպես գնանք Սուսաննայի մոտ, մենք էլ այդ ցուցումները տվեցինք Գագիկի վարորդին:
Կես ժամ անց ես Լիլիթի հետ կանգնած էի մի բաց, ավազոտ վայրում, որը շրջապատված էր երեք հատ գորշ բնակելի շենքով: Երբ ես մոտեցա իմ կարծած ճիշտ նպատակակետին, տեսա մի խոշորամարմին կնոջ, ով կանգնած էր բնակարաններից մեկի առջեւ: Ես քայլեցի նրա ուղղությամբ, որպեսզի ճշտեմ հասցեն, բայց երբ նա շուռ եկավ ու նկատեց, որ դեպի իրեն եմ քայլում, նրա շագանակագույն մեղմ աչքերը լայն բացվեցին:
«ՍԱՄՎԵ՞Լ»,- հարցրեց նա` աչքերին չհավատալով:
Սա այն կինն էր, որին ես փնտրում էի: Նա Լիլիթին, մեր վարորդին ու ինձ հրավիրեց վերեւ բարձրանալ:
«Դու հիշո՞ւմ ես ինձ: Որովհետեւ ես հիշում եմ քեզ»,- առաջին բանն էր, որ նա ասաց, հենց նստեցի նրա կանաչ թախտին:
Նա ասաց, որ չէր կարող մոռանալ իմ աչքերը` շիլ ու ոչ շիլ: Այնուհետեւ նա պատմեց իմ` մանկատանը մնալու ժամանակի մասին: Նա ասաց, որ մի օր, երբ արեւն այնքան ցածր էր, որ մանկատունը լիակատար ստվերում էր, մի կին հայտնվեց` իր հետ բերելով մի երեխայի եւ ուղեկցությամբ մի տղամարդու, «որը նրա ամուսինը չէր»: Սուսաննան ասաց, որ նրա առոգանությունը միանշանակ գյումրեցու չէր, որ նա կարող էր Վրաստանից լինել, բայց անկասկած նրա երակներով հայի արյուն էր հոսում: Սուսաննան շատ կարճ խոսեց իմ մոր հետ, քանի որ վերջինս շատ շտապում էր, որ գնացքից չուշանա:
Հետո նա ինձ ասաց, թե ես ինչպիսին էի մանկատանը, եւ թե ինչպես դայակներն ու բժիշկներն ինձ հետ վարվում էին մի քիչ այլ կերպ, քան մյուս երեխաների. մի բան, որ շատ եմ լսել: Նա ասաց, որ Հեւուշ անունով մի դայակ կար, ում ես Գենգուշ էի ասում, քանի որ չէի կարողանում արտաբերել նրա անունը: Այս խոսակցությունը շարունակվեց առնվազն մեկ ժամ, որի ընթացքում նա հատկապես անդրադառնում էր մանրամասների: Դժբախտաբար, նա չկարողացավ պատասխանել հենց ամենից կարեւոր հարցերին. իմ մոր կամ հոր անունը, որտեղից եմ ես, եւ ինչու ինձ լքեցին: Ուստի, նույնիսկ այդքան հստակ բացահայտումներից հետո այդ հարցերը շարունակում էին գաղտնի մնալ:
Գյումրիից երկրորդ անգամ տուն գալը պետք է որ շատ ավելի լավ լիներ, քան առաջին անգամ, քանի որ ես քնել էի խեղճ Լիլիթի ուսին` բավարարված երեխայի նման: Ինձ այնպես էր թվում, թե իմ զբոսանքը ավերակների միջով, խոսակցությունը Գագիկի հետ, եւ ավելի երկար խոսակցությունը Սուսաննայի հետ չափազանց մեծ ներդրում էին անցյալիս մասին օրեցօր հարստացող գիտելիքներիս մեջ:
Մոտ մեկ շաբաթ անց ես Երեւանում հանդիպեցի մի զույգի, որն ինձ ճանաչեց «Հետքում» տպագրված հոդվածից: Ամուսինը Լոս Անջելեսից էր, իսկ կինը գյումրեցի էր: Նրանք իրենց դրսեւորեցին որպես հրաշալի, սրտացավ մարդիկ եւ առաջարկեցին իրենց օգնությունը: Նրանց հետ ծանոթանալուց երկու շաբաթ անց, երբ մասնակցում էի «Օրրանի» կազմակերպած մի միջոցառման, նրանք զանգեցին ինձ:
«Սե՞մ: Ես խոսեցի Ռուզաննայի հետ,- սկսեց կինը,- եւ նա ասում է, որ եթե դու այդքան մտահոգված ես քո վաղ մանկությամբ, ուրեմն պետք է ուղղակի գնաս հարցնես քրոջդ»:
Իմ սիրտը պետք է որ պայթած, իսկ հետո վերակենդանացած լիներ:
«Ի՞նչ քույր: Նա գիտի՞, թե որ Սեմի մասին է խոսում: Դուք նրան ասացիք Սեմյուել Արմե՞ն, թե՞ Սամվել Մուշեղ Դալակաշվիլի»,- արձագանքեցի ես:
«Նա ասաց, որ դու քույր ունես եւ պետք է գնաս հարցնես քրոջդ»:
Կինն ու ամուսինն այնուհետեւ հեռախոսով խոսեցին ինձ հետ: Նրանք ինձ տվեցին մի անուն, որը ես գրեցի ձախ ձեռքիս` դողալով անկառավարելի խուճապից ու սարսափելի շփոթվածությունից: «Քո՞ւյր,- մտածեցի ինքս ինձ:- Նա լա՞վ է: Որտե՞ղ է նա: Ո՞վ է խնամում նրան»:
Ես կախեցի հեռախոսը, հետ քայլեցի դեպի մեր սեղանն ու նստեցի: Հորեղբայրս նայեց ձախ ձեռքիս ու հարցրեց. «Այդ ո՞վ է»:
Ես ուզում էի ասել` իմ պոտենցիալ քույրը, որ նա կրում է իմ իսկական ազգանունը ու մի շատ հին անուն, եւ որ նա կարող է ահավոր վայրում լինել: Բայց այս ճաշասրահում էր, որտեղ հավաքվել էին անբախտ երեխաներին օգնող այս լավ մարդիկ, որտեղ լսվում էին մեղմորեն նվագող դաշնամուրի յուրահատուկ հնչյունները` զուգորդված նուրբ ձայնով մի կնոջ երգեցողության հետ, եւ այս մարդկանց` իմ իսկական ընտանիքի կողքին էր, որոնց ձայները ես հանկարծ չէի կարողանում լսել, որ ես հույսս կտրեցի:
Այո, ես հույսս կտրեցի իմ կյանքի գրքի առաջին երկու գլխից: Ամեն ինչ կարծես խճճված էր շատ ճշմարտանման ստերի սարդոստայնում, եւ ես այլեւս չէի կարող դիմանալ դրան: «Գուցե ինչ-որ մի ուրիշ օր պատասխանները կգտնեն ինձ,- մտածեցի ես,- կամ իմ վճռականության կրակը կվերածնվի»: «Հայաստանում այսպես է,- ասացի ինքս ինձ,- կոռումպացված բյուրոկրատիան կանգնում է ճանապարհիդ»: Ինձ շատ մարդիկ են ասել. «Հուսով եմ, որ շուտով կստանաս քո պատասխանները»: Կարծես մարդկանց սիրտը ցավում էր ինձ համար: «Շատ վատ է»,- մտածեցի ես, քանի որ իմ սիրտն էլ էր ցավում ինձ համար:
Հետո, ասես պատժելով ինձ կամքի բացակայության համար, տեղեկատվությունը, որը միշտ էլ սարսափելի էր, ինքն իրեն հայտնի դարձրեց ինձ: Այդ միջոցառումից մի քանի ժամ անց Հյուսիսային պողոտայի մի բարում, որտեղ նարգիլե էին մատուցում, ես հայտնվեցի նոր ընկերների շրջապատում: Մի անձնավորություն, որը լավ կապեր ուներ, ինձ նայեց կարեկցանքով: «Ոչ ոք չի ուզում քեզ ասել ճշմարտությունը, Սեմ»,- սկսեց նա, ինչն անմիջապես գրավեց իմ ուշադրությունը: «Առնվազն հինգ մարդ գիտի ճշմարտությունը քո մոր մասին, բայց նրանք չեն ուզում ցավ պատճառել քեզ»: Նա լռեց մի պահ ու նյարդային շշնջաց. «Սեմ... քո մայրը մարմնավաճառ էր»:
Ամբողջ աշխարհը կարծես ընկավ ինձ վրա` ինձ խորը թաղելով գահավիժող քարի, կեղտի, ցեխի, ոսկորների տակ` այս ամբողջ ընթացքում քաշելով հրե ծածկոցի տակ, որտեղ ես սկսեցի առատ քրտնել: Ես չէի շնչում. ես գետնի տակ էի: Ես տեսողություն չունեի. ես այն գետնի տակ էի, որի վրայով քայլում են սովորական մարդիկ: Ես ոչինչ չունեի: Ժամանակի մի անչափելի պահ անցավ իմ կողքով, ես թմբիրի մեջ էի, մինչ մեկ անգամ եւս կկարողանայի տեսնել այն անձնավորությանը, ով ինձ հայտնեց այս տեղեկատվությունը: Նա թրթռում էր իմ արցունքոտ աչքերում: «Ցավում եմ, ես պարզապես ասացի քեզ դա»,- ասաց նա` այս ամբողջ ընթացքում ինձ նայած լինելով:
Ես լաց եղա ամբողջ գիշեր` դողալով ու մտածելով, որ իմ մայրը մարմնավաճառ էր, իմ հայրը անիծյալ հաճախորդ էր: Առավոտյան ես արթնացա արցունքներով ու սարսափելի գլխացավով: Բայց մի ճակատագրական ու ոչ հստակ երկխոսության ժամանակ ես պատահաբար հորս հայտնեցի ինչ իմացել էի, ինչի արդյունքում մենք շատ երկար խոսակցություն ունեցանք` լեցուն բացահայտումներով ու մանրամասներով:
Հայրս գիտեր իմ քրոջ մասին: Նա քրոջս հանդիպել էր մոտ մեկ տասնամյակ առաջ եւ պատրաստվում էր ինձ ասել այդ մասին, երբ զգար, որ ես լիովին պատրաստ եմ: Այս պահին նա արդեն ընտրություն չուներ: Նրան մտահոգում էր ոչ թե զուտ այն փաստը, որ ես քույր ունեմ, այլ այն, թե ինչպես կարձագանքեմ նրա վիճակին: Ես ու քույրս տարբեր հայրերից ենք, նա ինձանից մեծ է երկու տարով եւ տառապում է ծանր ուղեղային կաթվածով, ինչի հետեւանքով նրա հաղորդակցվելու ունակությունը հավասարվել է 4 տարեկանի հաղորդակցվելու ունակությանը: Նա լավագույն վայրում է, որտեղ կարող է լինել նրա նման մեկը, եւ իմ հայրը հաճախ հետեւում է` համոզվելու համար, որ նրա խնամատարները չեն ստում, երբ ասում են, թե նա աշխարհի ամենաերջանիկ աղջիկն է:
Հայրս նաեւ օգնում է նրան ամեն անգամ, երբ լինում է այնպիսի միջոցառում, որը հաճույք կպատճառեր նրան, օրինակ` խմբով էքսկուրսիան: Հայրս ասում է, որ այդպես է անում մասամբ այն պատճառով, որ գիտի, որ նա ու ես կապ ունենք իրար հետ, որ նա իմ խորթ քույրն է, որ նա իրեն հանդիպած միակ մարդն է աշխարհում, ով ունի իմ արյունից, եւ որ հակառակ դեպքում նա կարող էր ողբերգական ճակատագիր ունենալ: Այդքանը բավական էր դոկտոր Գարո Արմենի համար, որ հայրաբար վարվեր:
Կուզեի մի պահ կանգ առնել` ընդգծելու համար, որ Ռուզաննայի ասածը, որ «գնամ հարցնեմ քրոջս», բարեսիրտ առաջարկ չէր, այլ ավելի շատ անսիրտ, անհոգի, անզգամ եւ անխոհեմ վիրավորանք` եւ ներկայումս իր ղեկավարած մանկատանն ապրած մի տղայի, եւ նույն իրավիճակում հայտնված մի աղջկա նկատմամբ: Սա պետք է մարդկանց ստիպի, որ սկսեն հետաքրքրվել, թե ինչպես են այնտեղ վարվում երեխաների հետ, եւ արդյոք իրենք կարո՞ղ են գտնել ավելի լավ ղեկավարների: Իրականում, բացի սրանից ու իր պարբերական արձակուրդներից, կարելի է խոսել շատ սարսափելի բաների մասին, որոնք արել է այս կինը:
Հորս հետ խոսելու օրը ես Երեւանում մի ընկերոջից իմացա, որ այս կինը` Ռուզաննան, որը պատահաբար բավականին մեծ փողեր է կուտակել` մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների մանկատան տնօրեն լինելու հաշվին, նոր է բռնվել մանկատնից մեկ անգամ եւս միլիոնավոր դրամներ գողանալու պատճառով, եւ որ նա պատժվելու է: Ես ժպտացի: Հետո նա անպատիժ մնաց: Ես շատ տխրեցի: Մարդիկ շատ բան ունեն պատմելու այս կնոջ մասին, եւ հուսով եմ, որ «Հետքը» շատ շուտով կհրապարակի այդ պատմությունները:
Վերադառնալով հորս ու իմ զրույցին` ասեմ, որ մենք սկսեցինք խոսել իմ մոր թեմայով: Հայրս ու մի քանի ուրիշներ ասացին, որ չհավատամ, որ նա մարմնավաճառ է եղել: Ավելի երիտասարդ տարիքում հորս հորաքրոջը, որը շատ կարգին կին էր, շատ մարդիկ «մարմնավաճառ» էին ասում, քանի որ նա ժամադրության էր գնում մի տղայի հետ, իսկ հետո` մեկ շաբաթ անց, ժամադրվում էր մեկ ուրիշի հետ: Երկու տասնամյակ առաջ խորհրդային Գյումրիում շատ հեշտ էր կնոջ վրա «մարմնավաճառ» պիտակը կպցնել: Նույնիսկ եթե նա այդ ժամանակ հեշտասեր էր, ես ոչ մի կերպ չեմ հասկանում, թե ինչ արդարացում կարող են ունենալ նրա գործողությունները վերջերս աղքատացած, Երկրաշարժը վերապրող այնպիսի քաղաքում, ինչպիսին Գյումրին էր:
Ես ընդունեցի խորհուրդը, որ տվեցին ավելի մեծ ու իմաստուն մտերիմներիցս շատերը, ովքեր գիտեին, որ գրելու եմ այս հոդվածը. այն է, որ ճշգրիտ լինեմ նրան պատկերելիս: Անկեղծ ասած` ամենից ճշմարտանմանն այն է, որ իմ մայրը ԱՄԵՆԱՔԻՉԸ ընկալվում էր որպես թեթեւաբարո:
Սա էր անհրաժեշտ եզրակացությունը այս ճամփորդությունից, որի նպատակն էր իմանալ իմ վաղ մանկության մասին: Ես քույր ունեմ եւ ծրագրում եմ այցելել նրան շատ մոտ ապագայում:
Ոմանք կարող են ասել, որ ճամփորդությունը զրոյական արդյունք տվեց, բայց նույնիսկ ես, որ փոթորկի կենտրոնում էի, բոլորովին համաձայն չեմ: Ես ստացել եմ ավելի շատ պատասխաններ, քան հույս ունեի: Այս ճամփորդությունը ինձ հետ բերեց իմ ծննդավայր` հնամենի երկիր, որտեղ հայկական ու նախահայկական հետքերը ամենաքիչը 10 հազար տարվա պատմություն ունեն: Երկու տասնամյակ անց ես վերադարձա իմ մանկատուն` այն հաստատություն, որտեղ մնացել եմ ավելի քան մեկ տարի: Ես սովորել եմ, որ մարդ պետք է անցնի արատավոր բյուրոկրատիայի միջով, երբ փորձում է ինչ-որ բան գլուխ բերել Հայաստանում: Ես տեսել եմ համակարգը ու շատ լավ հասկացել, թե ով էր կոռումպացված, ով էր չար, եւ ով էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց:
Հնարավոր է, որ երբեք չպարզեմ իմ արմատները, բայց նրանք են ինձ միս ու արյուն տվել, ուստի երբ նայում եմ հայելու մեջ, ինչ-որ առումով նրանց է, որ տեսնում եմ ես` ամբողջ կյանքումս զարգանալով ու առաջընթաց ապրելով իմ նոր, իրական, սիրող ընտանիքի շնորհիվ: Այս ճամփորդությունը մոտեցրեց ինձ ու իմ իսկական ծնողներին եւ բացահայտեց իմ կյանքի անհավատալի մանրամասներ, որոնց մասին երբեք չէի իմացել, ինչպես, օրինակ, իմ բազմաշերտ հոգեվերլուծությունների էջերը, մանկատանը եղած ժամանակվա լուսանկարներս (իմ ամենափոքր տարիքի լուսանկարներից մեկը, որ երբեւէ տեսել եմ): Իմ գրքի կորած գլուխների էջերը ամբողջությամբ չեն վերագտնվել, բայց գոնե ես ավելի լավ պատկերացում ունեմ դրանց մասին, քան երբեւէ: Եթե ես մի օր իսկապես գտնեմ այնքան տեղեկատվություն, որը կբավարարի` լրացնելու առաջին այդ երկու գլուխը, խոստանում եմ, որ առաջինը «Հետքը» կլինի, որ կտպագրի դա:
Այս ճամփորդության համար ես շնորհակալություն եմ հայտնում.
- Իմ հայկական արմատներին, որոնք անխուսափելիորեն պարունակում են ողջ մնացածների պատմություն, ովքեր հնարավորություն տվեցին ինձ ծնվելու:
- Ստելլա Գրիգորյանին, Արթուր Հալվաջյանին եւ Ալիս Մովսեսյանին` ինձ Ամերիկա բերելու եւ իմ առջեւ դեպի ընտանիք տանող ճանապարհ բացելու համար:
- Տիկին Մարիամին, պարոն Կրիկորին եւ Նյու Ջերսիի հայկական համայնքին` ինձ նոր աշխարհում ջերմ ընդունելու համար:
- ՀԲԸՄ-ի երեւանյան ամառային ծրագրի ղեկավարներ Ալինին եւ Աննային, նաեւ ծրագրի 20 մասնակիցներին, որոնք ինձ համար հնարավոր դարձրին այս ճամփորդությունը:
- Էդիկ Բաղդասարյանին, երկու Սոնաներին, Քրիստինեին, Վահեին եւ «Հետքի» ողջ անձնակազմին նրա համար, որ այդքան խիզախ ու բարի են, եւ որ ինձ հնարավորություն տվեցին զգալու, որ աշխատել եմ մի նոր, հրաշալի ընտանիքի կողքին:
- Այն ընտանիքներին ու զույգերին, որոնք այնքան հաճախ օգնեցին ինձ տարբեր ձեւերով, ինչպես Յաքուբյան ընտանիքը:
- Եվ, իհարկե, բոլորից առավել` դոկտոր Գարո Արմենին, Վալերի Արմենին եւ Զաքարի Արմենին, ովքեր արժեքավոր դարձրին մնացած բոլորի ջանքերը, ովքեր ինձ տվել են մի բան, որը բառերով հնարավոր չէ ասել, բայց որը ձեռք բերելու համար տարիներ են պահանջվում, եւ դա չունենալը կամ դա ունենալը նշանակում է տխրության կամ երջանկության արցունքներ:
Նաեւ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ ժամանակ ծախսելու եւ իմ ճամփորդության մասին կարդալու համար: Թող այս աշխարհի Վերին ուժերը, ով էլ որ նրանք լինեն, միայն օրհնեն նրանց, ովքեր իրենք են կամենում օրհնել աշխարհը:
Լուսանկար 1-ին` Լիլիթը լուսանկարում է Գյումրիի անձնագրային բաժանմունքի հետեւում գտնվող քարուքանդ շենքը

We arrived an hour before the passport facility opened, so Lilit and I explored, and what we found was incredible. Behind this building was a dirt road that continued for roughly one mile. At the end of this road one would see the entrance into an abandoned building. We stepped inside. It was known immediately that this space was once massive, but was absolutely destroyed. We walked silently, separating then coming together, examining fragments of unbroken tiles. All I could think of was how only something so powerful as an Earthquake could do this damage.
When the hour ended we returned to the Vostigonootyoon and went to Gagik Khachatryan’s office. There was a large line, and I decided to be bold by skipping the line and walking into his office. Lilit quickly explained what I wanted and he simply looked confused. I reached into my backpack and pulled out the newspaper article that HetQ published. He made a face of recognition immediately, which I would assume would be his Gyumri pride being satiated when he read “On October 12, 1988, a boy who would become I, had the infinite blessing of being born in Gyumri, Armenia – the country’s second largest city.”
He leaned back in his chair and knocked on the wall. A woman came out from around the corner and he asked her to look up the name Samvel, Samvel Moushegh, Samvel Moushegh Dalakashvilli, and Moushegh Dalakashvilli. We sat in his office and began talking about what we should do. I kept noticing the pocket sized portrait of Jesus leaning against the wall diagonally, facing him. In between our conversation, people poured in and he examined their passports while still speaking to us. Another woman came in bringing us coffee, and by the time we finished it, the first woman returned with news that no such names exist in Gyumri.
He then told me he’d have one of his drivers take me to the orphanage. With one of Gagik’s drivers, I returned to the orphanage. Again there was a substitute. This man was heavier and louder than the previous substitute. What followed was a most irritating conversation where I asked a question and he responded with an answer that obviously required another question. With the help of Lilit, the following dialogue was accurately translated.
“I can’t help you,” he said.
“The information is in the safe.”
“Then I need you to go open the safe.”
“I don’t have the key.”
“Who has the key?”
“Ruzanna.”
“Where is Ruzanna?”
“Leningrad.”
“Does anyone else have the key?”
“When will she be back?”
“15 days. She’s on vacation.”
“Are you telling me that no one has a key here for 15 days? What if there’s an emergency? Are you people actually that stupid or are you just lying to my face right now?”
To this he smiled and turned around to walk away.
Liars, I thought to myself. The information I wanted meant twenty-two years to me, and to him it was just a Tuesday. Fury built within me to an extent I had never felt before. When he was perhaps 10 meters away I had an image of me strangling this incompetent and rude human being. Involuntarily, I opened my hands and began walking towards him.
“G’Nerek!” (Excuse Me!) Someone called before I had taken even three steps.
I turned and saw a man leaning against the entrance, smoking a cigarette. Lilit walked up to him and began talking. Lilit translated to me that his mother, Susana, worked at the orphanage for over 50 years and that she could help me. He gave us the directions to her, which we gave to Gagik’s driver.
A half hour later I would be standing with Lilit in an open, sandy space that was surrounded by three gray apartment buildings. When I approached what seemed to be my destination I saw a large woman outside one of the apartments.
I walked towards her to ask for the specifics of an address, but when she turned and noticed me walking towards her, her soft brown eyes went wide.
“SAMVEL?” she asked in utter disbelief.
This was the woman I was looking for. She invited Lilit, our other driver and I upstairs.
“Do you remember me? Because I remember you,” was the first thing she said as I sat down on her green couch.
She told me that my eyes – crossed or uncrossed – were unforgettable to her. What followed was her account of my stay in the orphanage. She said that one day, when the sun was so low that the orphanage was casted in complete shade, a woman appeared carrying a baby alongside a man ‘who was not her husband.’ Susana said that her accent was definitely not Gyumretsi; that she may have been from Georgia but she was undoubtedly Armenian by blood. Susana spoke to my mother very briefly because she was in a rush to catch a train.
She then told me of how I was in the orphanage and how the nurses and doctors treated me a bit differently than the other children – something I’ve heard many times. She said there was a nurse there named Hevush whom I called Gengush because I was unable to pronounce her name. This conversation continued for at least an hour, with her filling in particular details. Unfortunately, the most important questions – my mother or father’s name, where I’m from, and why I was abandoned – were ones she could not answer. So, even after many lucid revelations, the questions still remained a mystery.
Coming home from Gyumri for the second time must have been far better than the first, because I was sleeping like a satisfied baby on top of poor Lilit’s shoulder. I felt as if my walk through the ruins, conversation with Gagik, and longer conversation with Susana were extremely profitable occurrences in my growing wealth of knowledge about my history.
A week or so later, in Yerevan I met with a couple that recognized me from the previous HetQ article. The husband was from Los Angeles and the wife was a Gyumretsi. They revealed themselves to be great, thoughtful people, and offered their help. It was two weeks after my introduction to them, when I was in the middle of an event for Orran, when they called me.
“Sam? I spoke to Ruzanna,” she began, “and she says if you’re so concerned about your early life you should just go ask your sister.”
My heart must have exploded and then reconstructed itself.
“What sister? Does she know which Sam she is talking about? Did you say Samuel Armen or Samvel Moushegh Dalakashvilli?” I responded.
“Yes – she said you have a sister – and you should go ask your sister.”
She and her husband then spoke to a panicking me on the phone. They gave me a name that I wrote on my left hand, shaking from uncontrollable panic and immense confusion. A sister? I thought to myself, Is she okay? Where is she? Who’s taking care of her?
I hung up the phone and walked back to our table and sat down. My uncle looked at my left hand and asked, “What is that man?”
I wanted to say my potential sister; that she has my original last name and a historical first name, and that she may be in a terrible place. But, it was in this dining hall – this beautiful group that helps unfortunate children, under this particular sound – a piano played tenderly, coupled with the singing of a female with an affectionate voice, and around these people – my real family, who I suddenly could not hear the voices of – where I gave up.
Yes, I gave up on the first two chapters of my life. Everything seemed to be confused in a web of very believable lies, and I couldn’t stand it anymore. Maybe some other the day the answers will find me, I thought, or the fire of my determination will rekindle. This is the Armenian experience, I told myself, corrupt bureaucracy getting in the way. I’ve heard many people tell me, “I hope you have your answers soon.” It seemed as if people were rooting for me. Too bad I thought, because I was rooting for me too.
Then, as if punished by my lack of will, the information, which was always terrible, revealed itself to me. A few hours after the event, I was surrounded by new friends inside of a hookah bar on Northern Avenue. A particular person who was well-connected looked at me sympathetically. “No one wants to tell you the truth, Sam” she began, which immediately attracted my attention. “At least five people know the truth about your mother, but they don’t want to hurt you.” She paused and whispered nervously. “Sam… your mother was a prostitute.”
The entire earth seemed to fall on me, burying me deep under crashing stone, dirt, mud, bones, all the way down to the fiery mantle where I began perspiring profusely. I didn’t have breath – I was underground. I didn’t have sight – I was below the ground that the common men walk upon. I didn’t have anything. An immeasurable moment of time passed by me in a daze until I once again could see the person who revealed the information to me. She was vibrating through the lens of my teary eyes. “I’m sorry I just told you that,” she said, having watched me the whole time.
I would cry that entire night, shaking and thinking My mother was a prostitute, my father was a damned customer. In the morning I would wake up with tears and a terrible headache. But, in a fateful dialog of miscommunication, I accidentally revealed to my father what I had learned, which led to a very long conversation filled with revelation and detail.
My father knew about my sister. He met her nearly a decade ago and was going to tell me when he felt I was absolutely ready. In this moment, he had no choice. It wasn’t the mere fact that I have a sister that worried him; it was my reaction to her condition. My sister is a half-sister, is two years older than me, and she has a terrible case of Cerebral Palsy, which renders her communicative ability likened to that of a four-year-old. She has been in the best possible place for someone like her, and my father often watches over – to make sure it’s true what her guardians say there – that she is the happiest girl in the world.
He also aids her whenever there is an event that she would enjoy – like a group trip. He says part of the reason he does it is because he knows that she and I are related, that she’s my half-sister – that she’s the only other person in the world he’s met that has a part of my blood, and that she might have otherwise had a tragic fate. That was enough for Dr. Garo Armen to be fatherly.
I would like to take a moment to point out that Ruzanna telling me to “go ask my sister” wasn’t a kindhearted suggestion but rather a heartless, soulless, mindless, and thoughtless insult – both to a boy from an orphanage that she now runs and to a girl who was in the same condition. This should make people begin to question how the children are treated there and if they can find any better supervisors. In fact, besides this and her consistent vacations, one could bring up many terrible things this woman has done.
On the same day of talking to my father I learned from a friend in Yerevan that this woman, Ruzanna – who happens to be making quite a lot of money for being the director of an orphanage for mentally disabled children – was just caught for again stealing millions of dram from the orphanage, and that she would be punished. That made me smile. Later she would go unpunished. That made me very upset. There are plenty of stories people have to share about this woman, and I trust HetQ will be publishing them very shortly.
Going back to the conversation between my father and me, we began addressing the subject of my mother. My father and quite a few other people told me not to believe that she was a prostitute. My father’s aunt – who was very proper – was called a ‘prostitute’ when she was younger by many people because she would go out on a date with one boy and then a week later she would go out with another. Two decades ago, in Soviet Gyumri, it was very easy for a woman to be labeled as a ‘prostitute’. Even if she was lascivious at the time, I have no means of understanding the justifications of her actions in a recently impoverished, Earthquake-surviving city like Gyumri.
I agreed to the advice of many of my wisest elders who knew I would write this article – that I would be proper in my depiction of her. To be fair and just, my mother, most truthfully was – AT THE VERY LEAST – perceived to be promiscuous.
That was the essential conclusion of this journey to find out about my early life. I have a sister, and I plan on visiting her some day very soon.
Some might say that the trip yielded zero results, but even I, who was at the center of the storm, disagree completely. I have been given more answers than I can count. This journey brought me back to my city of birth, an ancient land that has whispered the poetry of Armenian and pre-Armenian people for at least 10,000 years. I have returned to my orphanage after two decades, which was an institution where I was held for over a year. I have been taught the erroneous bureaucracy one has to go through when trying to get something accomplished in Armenia. I have been shown the system, and learned very well who was corrupt, who was evil, and who was there to help.
I might not ever find my biology, but they make up my natural construct, so when I look in the mirror – it is, in a sense – them I see, developed and enhanced by my new, real, loving family throughout my life. This journey brought my real parents and myself closer together, and revealed tremendous details of my life that I had never known – like pages of deep-layered psychoanalysis, photographs of me in the orphanage (one of the youngest pictures of me I have ever seen). The pages of my lost chapters haven’t been fully retrieved, but I at least have a better vision of them than I have ever had. If I ever do find enough information – an amount that would fill those first two chapters – I promise it will be HetQ that will publish it first.
For this journey I thank:
- My Armenian ancestry which is unavoidably comprised of a history of survivors that allowed me to be born.
- Stella Grigorian, Arthur Halvajian and Alice Movsesian for bringing me to America and opening the passage for me to find a family.
- Digeen Mariam, Baron Krikor and the Armenian community in New Jersey for welcoming me to a new world.
- AGBU YSIP’s supervisors Aline and Anna and also the 20 interns who made this journey possible for me.
- Edik Baghdasaryan, both Sonas, Kristi, Vahe and all of HetQ for being as courageous as they are kind, and for making me feel like I’ve worked alongside a new, wonderful family.
- The families and couples who helped me in different ways so often – like the Yacoubian family.
- And, of course, more than anyone else: Dr. Garo Armen, Valerie Armen, and Zachary Armen, who made the efforts of everyone else worthwhile; who have given me something that has no word, but takes years to acquire, and to not have it or to have it is the difference between tears of sadness and tears of joy.
I also thank you all for taking time to read my journey. May the Grand Powers of this world, whoever they may be, only bless those who are willing to bless the world themselves.
Picture 1 - Samuel’s photograph of Lilit taking a photograph of the broken-down building behind the Passport facility in Gyumri.