Մահմեդական հայերն ավելի շա՞տ են, քան քրիստոնյա հայերը
«Ես զգուշացնում եմ բոլորին` Հայաստանը, հայ ժողովուրդը դառնում է արդեն երկկրոն, բառի բուն իմաստով: Կարող է պատահել` վաղը մուսուլման հայերի քանակը ավելին լինի, քան քրիստոնյա»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կարծիք հայտնեց «Ղարաբաղ» կոմիտեի նախկին անդամ Աշոտ Մանուչարյանը:
Նրա կարծիքով` կա «հայկական Թուրքիա», որը մենք պետք է կարողանանք վերակենդանացնել և մեր աշխարհի բաղկացուցիչ մասը դարձնել: Այդ «հայկական Թուրքիայում» բազմաթիվ հայեր են ապրում: «Հայերի քանակը, ըստ որոշ գնահատականների` 5-ից 10 մլն-ի է հասնում, և այս տարվա ընթացքում, ըստ ամենայնի, որոշ թվեր կհրապարակվեն այդ բանի վերաբերյալ: Կհրապարակվեն այնպիսի աղբյուրներից, որոնք վստահարժան կլինեն մեզ համար»,- ասաց Աշոտ Մանուչարյանը:

Many are converting to Islam, says Ashot Manucharyan Former Karabakh Committee member Ashot Manucharyan said today that remaining Armenians in “Turkish Armenia are quickly converting to Islam and that in the near future Muslim Armenians just might outstrip Christian Armenians.”
Mr. Manucharyan said that the demographic balance is shifting in “Turkish Armenia”, lands that we must restore and that must be reincorporated into the Armenia of today. He claimed that there are 5-10 million people of Armenian descent now living in Turkey according to various estimates and that credible sources for such numbers would be published sometime this year.