Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհրդի բաց նամակը` Նիկոլա Սարկոզիին
2011թ. հոկտեմբերի 6-7 Հարավային Կովկասի երկրներ նախատեսվող Ձեր այցի կապակցությամբ ցանկանում ենք Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ջավախքի խնդիրների վրա: Հայաստանին ու Թուրքիային սահմանակից Վրաստանի հարավ-արևմտյան հայաբնակ այս երկրամասում հետզհետե սրվում է հումանիտար իրավիճակը:
Վրաց իշխանությունները, կոպտորեն ոտնահարելով մարդու և ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության բնագավառում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, նորանոր քայլեր են ձեռնարկում ջավախքահայության քաղաքական, քաղաքացիական, լեզվակրթական, կրոնական և մշակութային իրավունքների սահմանափակման ուղղությամբ: Այսպես՝ հետզհետե խստացվում է Ջավախքի հասարակական-քաղաքական գործընթացների նկատմամաբ վրաց ուժային կառույցների վերահսկողությունը, սահմանափակվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները, կեղծվում են ընտրությունները: Գնալով սահմանափակվում է հանրային կյանքում մայրենի լեզուն օգտագործելու հայ բնակչության իրավունքը: Վրացերենի իմացության բարելավման պատրվակով միջոցներ են ձեռնարկվում հայկական դպրոցների վրացականացումն արագացնելու ուղղությամբ, անօրինական կերպով աշխատանքից են ազատվում հայ ուսուցիչները:
Այս գործընթացների դեմ Ջավախքի բնակչության արդարացի և խաղաղ բողոքի դրսևորումներին վրաց իշխանությունները փորձում են հակադարձել սադրանքների և անօրինական գործողությունների միջոցով: Այսպես, 2008թ. հուլիսին ձերբակալվեց և մի շարք շինծու մեղադրանքների հիման վրա 10 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց Ջավախքի հայազգի քաղաքական գործիչներից մեկը` Վահագն Չախալյանը, որը հետևողականորեն քննադատում էր ջավախքահայության նկատմամբ վրաց իշխանությունների քաղաքականությունը:
Վերոնշյալ գործընթացները հետզհետե ավելացնում են վրաց իշխանությունների նկատմամբ Ջավախքի բնակչության հիասթափության և դժգոհության տրամադրությունները, ինչը մեծացնում է տարածաշրջանի կոնֆլիկտային պոտենցիալը:
Մեծարգո պարոն Սարկոզի,
Վրաց իշխանություններն այսօր հայտարարում են, որ Եվրամիությանն անդամակցելը հանդիսանում է Վրաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ նպատակներից մեկը: Սակայն Սաակաշվիլիի վարչակարգի կողմից իր երկրի հայազգի քաղաքացիների նկատմամբ որդեգրած գործելաոճը հակասում է հիմնական եվրոպական չափանիշներին, ինչը նշվում է բազմաթիվ փորձագետների կողմից և արտացոլված է համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներում: Այս պարագայում, վրաց իշխանություններին ուղղված մարդու և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները հարգելու եվրոպական երկրների հորդորները կարող են լուրջ դրական ներգործություն ունենալ:
Արդ, մենք դիմում ենք Ձեզ՝ ի թիվս այլ հարցերի Ձեր վրաց պաշտոնակցի առջև Վրաստանի հայ համայնքի խնդիրները բարձրացնելու խնդրանքով: Վրաստանի իշխանությունները պետք է ստանան հստակ ուղերձ առ այն, որ եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ձգտումներն անհամատեղելի են իրենց երկրի հայազգի քաղաքացիների օրինական իրավունքների կոպիտ ոտնահարման քաղաքականության հետ, և հակառակը, հայ փոքրամասնության խնդիրների լուծումը միմիայն նպաստելու է Վրաստանի հետագա կայացմանն ու զարգացմանը, տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը:

Открытое письмо Координационного совета по защите прав армян Джавахка президенту Франции
В связи с Вашим визитом в страны Юного Кавказа, запланированным на  6-7 октября 2011г., желаем обратить Ваше внимание на проблемы Джавахка. В этом армянонаселенном юго-западном регионе Грузии, который граничит с Арменией и Турцией, постепенно обостряется гуманитарная ситуация.
Грузинские власти, грубо нарушая свои международные обязательства по защите прав человека и национальных меньшинств, предпринимают все новые шаги, направленные на ограничение политических, гражданских, языковых, образовательных, религиозных и культурных прав армян Джавахка. Так, все более ужесточается контроль грузинских силовых структур в отношении протекающих в Джавахке общественно-политических процессов, ограничиваются полномочия органов местного самоуправления, фальсифицируются выборы. Набирает обороты политика ограничения права армянского населения на использование своего родного языка в общественной жизни. Под предлогом улучшения знания грузинского языка предпринимаются меры по ускорению грузинизации армянских школ, незаконно увольняются армянские педагоги.
Проявлениям справедливого и мирного протеста населения Джавахка против данных процессов грузинские власти пытаются противостоять посредством провокаций и противоправных действий.  Так, в июле 2008 года был арестован и на основе ряда сфабрикованных обвинений был приговорен к 10 годам заключения один из армянских политических деятелей Джавахка – Ваагн Чахалян, который последовательно критиковал политику грузинских властей в отношении армян Джавахка.
Вышеозначенные процессы способствуют росту настроений разочарования и недовольства в среде населения Джавахка, что повышает конфликтный потенциал региона.
Уважаемый господин Саркози!
В настоящее время грузинские власти заявляют, что вступление в Евросоюз является одним из приоритетных направлений внешней политики Грузии.  Однако политика администрации Саакашвили в отношении граждан армянской национальности своей страны противоречит базовым европейским стандартам, что отмечается многими экспертами и отражено в докладах соответствующих международных организаций. В данном контексте, адресованные грузинским властям призывы европейских стран уважать права человека и национальных меньшинств могут иметь серьезное положительное воздействие.
Исходя из вышесказанного, мы обращаемся к Вам с просьбой в ходе встречи с Вашим грузинским коллегой в числе прочих вопросов поднять также проблемы армянской общины Грузии. Власти Грузии должны получить четкое послание о том, что их стремление интегрироваться в европейские структуры несовместимо с проводимой ими политикой грубого ущемления прав армянских граждан своей  страны, и напротив, решение проблем армянского меньшинства лишь будет способствовать дальнейшему становлению и развитию Грузии, а также укреплению региональной стабильности.