Փոքր Հայաստանի նշանացույցը 20 տարի անց
Երեւան: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը գուցեեւ լավ տղամարդ է, բայց նա իշխանության եկավ ձախողված ընտրությունների արդյունքում: Սարգսյանը պետք է վայր իջնի եւ վերջապես վերահսկի 1991 թվականից` Հայաստանի անկախության հռչակումից ի վեր անցած ողջ ժամանակաշրջանում առաջին ազատ ընտրությունների անցկացումը:
Ազգը, որ նա ձգտում է ներկայացնել, արժանի է առնվազն դրան: Ժողովրդավարությունը պետք է դառնա հայկական ուղենիշ եւ ոչ թե նշանաբան` «նետված» արեւմտյան «գործընկերներին» ու մյուս զրուցակիցներին, ովքեր «բաժակաճառեր» են արտասանում լավագույն այդ համակարգի օգտին, բայց հետո այն սպանում իրենց երկդիմի քաղաքականությամբ:
Սարգսյանի թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլը նույնպես վատ անձնավորություն չէ, սակայն նա շարունակում է ներկայացնել ժխտողական մի իշխանակարգ, որը պարտակում է Հրանտ Դինքի նման լրագրողների սպանությունը, «խեղդում» իր փոքրամասնություններին, ինչպեսեւ իրավահաջորդն է Օսմանյան կայսրության, որն իրագործեց հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը` հայրենազրկելով եւ պոկելով նրան պապենական արմատից:
Սրա ամենաթարմ ապացույցը Ստրասբուրգում` Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, Գյուլի ու նրա շատ խորամանկ արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի վերջին ելույթներն են, ինչպեսեւ հենց Աուշվիցում Թուրքիայի` Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշի դրսեւորած ամբարտավան պահվածքը: Արդի Թուրքիան պետք է առերեսվի պատմության ու ինքն իր հետ, ճանաչի Մեծ եղեռնը եւ վերջ դնի Արեւմտյան Հայաստանի անօրինական ու անմարդկային բռնազավթմանը:
Իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այդքան էլ լավը չէ, սակայն ավելի ազնիվ է ավտորիտարի եւ բռնազավթչի իր վարքագծում: Լեռնային Ղարաբաղը` կամ Արցախը, հայկական հող է, եւ երկու տասնամյակ առաջ Ալիեւի նախնիների սանձազերծած նախահարձակ պատերազմում ադրբեջանցիները կորցրին այն, ինչը երբեւիցե չէին էլ ունեցել եւ դրանից երբեւէ ոչինչ` բացառությամբ բարիդրացիության, չեն տեսնելու:
Ալիեւն ինքն իրեն եւ մարդկությանը շատ մեծ լավություն կանի, եթե հարգի իր քաղաքացիների իրավունքները, օրինական տերերին վերադարձնի հայկական բնօրրանները` ներառյալ Շահումյանն ու Նախիջեւանը, որոնք դեռ ադրբեջանական բռնազավթման տակ են, եւ լիիրավ փոխհատուցի հարյուր հազարավոր հայերին, լեզգիներին, թալիշներին, թաթերին եւ ազգային այլ փոքրամասնություններին, որոնց նա` իր յուրայիններով, փորձել է ոչնչացնել:
Եթե միջազգային օրենքը, ինքնորոշումը, ապագաղութացումը եւ տարրական ազատությունը պետք է ճշմարիտ, ոչ թե հռետորական կարեւորություն ունենան արդի աշխարհի կյանքում ու զարգացման մեջ, ապա այդ աշխարհը պետք է կառավարվի հավասարապես երաշխավորված իրավունքներով:
Լեռնային Ղարաբաղը` Կոսովոյի ու Աբխազիայի հանգույն, լակմուսի առաջատար փորձաքննություն է, հետեւաբար դե յուրե եւ առանց խտրականության պետք է ճանաչվի միջազգային հանրության կողմից: Ո՞վ կլինի առաջինը, որ միանգամից կճանաչի բոլոր երեքին եւ այդպիսով ցույց կտա, որ այսօրվա համամոլորակային գործերում օրենքի ու իրավունքների արժեքն ավելին է, քան մեկ դոլարը:
Վրաստանի մարդը` Միխայիլ Սահակաշվիլին, Արեւմուտքում մեծարվում է, իսկ Արեւելքում` այպանվում: Նա իր հայրենիքին բերել է իրապես իմաստալից որոշ փոփոխություններ եւ վայելում է պատշաճ հարգանք: Սակայն միեւնույն ժամանակ շարունակում է ոտնահարել բոլորին որպես հայկական Ջավախք հայտնի շրջանի էթնիկ, կրոնական եւ լեզվական իրավունքները: Նա պետք է վերաբացահայտի իր ժողովրդավար մոտեցումը եւ հրաժարվի այլատյաց ու նախապաշարված քաղաքականության կիրառումից:
Ռուսաստանի առաջնորդները նույնպես պետք է ներգրավված լինեն այս գործընթացում եւ, ի վերջո, ճանաչեն «ռազմավարական դաշնակցի» հիմնարար իրավունքները: Ժամանակն է վերջ տալ կայսերապաշտական ծրագրին, եթե նույնիսկ այն «փափուկ» տեսակից է, որի նպատակն է վերահսկողություն սահմանել Հայաստանի նկատմամբ` իբրեւ իր ավանդական եւ աստվածատուր «ֆորպոստի»:
Ռուսաստանը պետք է կամ ընդունի Հայաստանի ինքնիշխանության փաստը եւ նրա հետ վարի իսկական գործընկերություն` միջազգային, պետական ու ժողովրդավարական առումներով, կամ էլ պետք է Հայաստանին ազատ թողնի եւ դիմավորի նոր օր:
Մենք բոլորս ունենք այդ նոր օրվա կարիքը, եւ ուրիշին մեղադրելու հարկ չկա: Վերոնշյալ բոլոր անձնավորություններն ու ժողովուրդները հիշատակված են առանց վիրավորանքի միտման եւ նրանց շահերի ու դժվար կացությունների ըմբռնումով:
Սակայն սա է Հայաստանի վերջին նշանացույցը եւ վերջնական պատասխանատվությունը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` անկախ Հայաստանի առաջին արտգործնախարարը (1991-92թթ.), ներկայում առաջնորդում է «Ժառանգություն» կուսակցությունը եւ այն ներկայացնում ՀՀ խորհրդարանում:

Don’t Tread on Me: Little Armenia’s Bottom Line at 20
Armenia’s president Serzh Sargsyan might be a nice guy, but he came to power by force of failed elections. He should step down and finally oversee the conduct of post-Soviet Armenia’s first free polls since 1991, the year it declared independence.
The nation he aspires to represent deserves no less. Democracy must become an Armenian benchmark, not a motto thrown about to Western “partners” and other interlocutors who toast that best of systems, but then kill it with their duplicitous policies.
Sargsyan’s Turkish counterpart Abdullah Gul is also a nice man, but he continues to represent a denialist regime that sponsors the killing of journalists such as Hrant Dink, strangles its minorities, and is the legal heir of the Ottoman Empire, which committed genocide against the Armenian people and dispossessed it of its ancestral homeland.
Gul’s and his just-too-sly foreign minister Ahmet Davutoglu’s recent addresses at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in Strasbourg—and the outlandish bluster of EU Affairs Minister Egemen Bagis at Auschwitz—beg the point. Modern-day Turkey must face history and itself, recognize the great genocide, and cease its unlawful and inhuman occupation of Western Armenia.
Azerbaijani president Ilham Aliev is not so nice, but he is more honest in his authoritarian and occupationist demeanor. Mountainous Karabagh, or Artsakh, is Armenian land, his predecessors lost what they never had in a war of aggression they unleashed two decades ago, and they will never see it again except as good neighbors.
He would do himself and humanity a necessary favor by respecting the rights of his own citizens, by returning the Armenian heartlands, including Shahumyan and Nakhichevan, still under Azerbaijani occupation to their rightful owners, and by making full redress to the hundreds of thousands of Armenians, Lezgins, Talishes, Tats, and other minorities which he and his have attempted to destroy.
If international law, self-determination, decolonization, and basic liberty are to carry true, not rhetorical import in the life and development of the contemporary world, then it must be ruled by rights equally guaranteed. Mountainous Karabagh, like Kosovo and Abkhazia, is the cutting-edge litmus test and must be recognized de jure and without discrimination by the community of nations. Who will be the first to recognize all three at once and to demonstrate that law and rights are worth more than a dollar in global affairs today?
Georgia’s man Mikheil Saakashvili is revered occidentally but ridiculed in the east. He has brought some truly meaningful changes to his homeland and enjoys due credit. At the same time, he continues to trample the ethnic, religious, and linguistic rights of the Armenian region known to all as Javakhk. He ought to rediscover his democratic edge and renounce the xenophobic side of policies and prejudices.
Russia’s leaders, too, must get with the game and finally recognize the fundamental rights of their “strategic ally.” It’s time to end the imperialistic, even if soft, design to control Armenia as its traditional, God-given “forepost.” Either accept Armenia’s sovereignty and stand in true partnership with it—internationally, nationally, democratically—or let it go and face a new day.
We all need that new day, and there is no need to blame the other: All persons and peoples have been mentioned herein without offense and with deference to their predicaments and interests.
But this is Armenia’s last stand—and ultimate responsibility.
(Raffi K. Hovannisian, independent Armenia’s first foreign minister (1991-92), currently chairs the Heritage Party and represents it in Parliament.)