Նախարար Արմեն Մովսիսյանը հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել
Ապրիլի 8-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին հարցում էինք ուղարկել' խնդրելով տրամադրել հետեւյալ տեղեկությունները. ե՞րբ եւ ո՞ր ընկերությանն է տրվել Սյունիքի մարզի Հալիձոր համայնքում գտնվող ոսկու հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիան, ե՞րբ եւ քանի՞ տարով է «Նագին» ընկերությանը տրվել Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի երկաթի հանքի շահագործման լիցենզիան:
Մեր հարցերի պատասխանները նախարարության համապատասխան բաժինը կարող էր տալ հինգ րոպեի ընթացքում: Սակայն 11 օր անց նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի ստորագրությամբ ստացել ենք այսպիսի պատասխան. «Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ տարածքում տրամադրված ընդերքօգտագործման հանքային իրավունքների վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը գտնվում է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի տրամադրման գործակալության կողմից կենտրոնացված գրանցամատյանում: Գրանցամատյանը բաց է հասարակության համար եւ Ձեր աշխատակիցները, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, կարող են օգտվել դրանից»: 11 օր է պահանջվել Արմեն Մովսիսյանի ղեկավարած կառույցից' այս պատասխանը կազմելու համար:
Հայաստանում ամենակոռումպացված ոլորտը հանքարդյունաբերությունն է. կատարվող գործարքների մասին հասարակությունը ոչինչ չի իմանում, պաշտոնյաներին հանքերի ուսումնասիրման եւ շահագործման լիցենզիաներ են տալիս օրենքի կոպիտ խախտումներով, հետո սկսում են դրանք վաճառել, վերավաճառել: Տարիներ առաջ այս ամենի դեմ իբրեւ պայքարելու համար ընդերքի ոլորտը, որ գտնվում էր բնապահպանության նախարարության ենթակայության տակ, տեղափոխվեց էներգետիկայի նախարարության ենթակայությանը, նախարարության անվանումն էլ փոխվեց: Բայց այդ փոփոխությունից հետո վիճակն էլ ավելի վատացավ:
Նախարար Արմեն Մովսիսյանն այդպես էլ չկարողացավ կամ չցանկացավ որեւէ բան փոխել ընդերքի տրամադրման գործակալության գործելակերպում: Նման վիճակը կարծես թե ձեռնտու է նախարարին եւ բոլոր մնացած պաշտոնյաներին: Գրանցամատյանը, որի մասին նշել է նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը, տարիներ առաջ մի ամիս չարչարվելուց հետո հնարավոր եղավ տեսնել: Այն բացառիկ «մշակութային» արժեք է' խունացած թերթերով, տարբեր գույներով, կիսատ լրացված կամ չլրացված էջերով, որից նույնիսկ գործակալության աշխատակիցները դժվարությամբ են որեւէ տեղեկություն գտնում: Բայց հստակ է, որ այս ամենը մի նպատակ ունի' հնարավորինս թաքցնել իրենց կեղտոտ գործարքները:

Министр Армен Мовсисян отказывается предоставлять информацию
8 апреля мы направили запрос министру энергетики и природных ресурсов Армену Мовсисяну с просьбой предоставить информацию по следующим вопросам: "Когда и какой компании была предоставлена лицензия на изучение месторождения золота, находящегося в общине Алидзор Сюникской области? Когда и на сколько лет компании "Нагине" была предоставлена лицензия на эксплуатацию железорудного месторождения в городе Раздан Котайкской области?"
Ответы на наши вопросы соответствующий отдел Минэнергетики мог дать в течение пяти минут. Однако через 11 дней мы получили следующий ответ за подписью руководителя аппарата ведомства: "Сообщаем, что вся информация относительно прав на использование недр на территории РА содержится в централизованном регистрационном журнале Агентства по предоставлению недр аппарата Министерства энергетики и природных ресурсов РА. Регистрационный журнал открыт для общественности, и Ваши сотрудники могут им воспользоваться в установленном законодательством РА порядке". 11 дней потребовалось руководимой Арменом Мовсисяном структуре, чтобы составить такой ответ.
В Армении самой коррумпированной сферой является горнорудная промышленность. О заключаемых сделках общественность ничего не узнает, лицензии на изучение и эксплуатацию месторождений выдаются чиновникам с грубыми нарушениями закона, потом месторождения начинают продавать и перепродавать. Много лет назад, якобы с целью борьбы с этими беззакониями, сферу недр, находившуюся в ведении Министерства экологии, перевели в ведение Министерства энергетики, в связи с чем изменили дажеи название данного ведомства. Однако после осуществления этих изменений ситуация еще больше ухудшилась.
Министр Армен Мовсисян так и не сумел или не захотел внести изменения в деятельность Агентства по предоставлению недр. Подобная ситуация, пожалуй, выгодна министру и всем остальным чиновникам. Регистрационный журнал, о котором упоминает руководитель аппарата Минэнергетики, несколько лет назад нам удалось увидеть после месяца мучений. Он представляет собой уникальную "культурную ценность" – пожелтевшие листы, записи, сделанные разными ручками, наполовину или вообще не заполненные страницы... В этом журнале даже сами сотрудники Агентства с трудом находят какие-либо сведения.
Во всей этой истории ясно одно: своими действиями Министерство стремится максимально скрыть свои грязные сделки.