Գէորգ Հաճեան. «Ես միշտ գոհ չեմ իմ աշխատանքեն»
Խմբավար եւ երգիչ Գէորգ Հաճեանը Հայաստանում շատ բաներ կուզենար փոխել, բայց ամենից առաջ կուզեր, որ հայերը, թեկուզ անծանոթ, փողոցում հանդիպելիս բարեւեին իրար: Լիբանանի Այնճար գյուղում, որտեղ ծնվել է Գէորգը, բոլոր հայերը, ծանոթ թե անծանոթ, հանդիպելիս բարեւում են: Մուսալեռցիներով բնակեցված Այնճարը սփյուռքի միակ գյուղն է, որտեղ միայն հայեր են ապրում:
Գյուղում 3 եկեղեցի եւ 3 վարժարան կա: «Մարդ մարդու հանդիպելով` բարեւը հոգի կջերմացնե: Եթէ դրսում դուն չբարեւես, վիրավորական է: Սլովենիա որ կքալեինք մենք «Շարական» անսամբլով, այնքան ջերմիկ էին այդ եվրոպացիները, կբարեւեին: Դրա մեջ կեղծիք չկա: Ընդհակառակը, դրա մեջ ուրիշ ջերմություն մը կա, թեթեւ ես»,- ասում է Գէորգ Հաճեանը: Նա 2005-ին կնոջ եւ որդու հետ վերջնակապես հաստատվել է Հայաստանում:
«Իմ կյանքս այստեղ է արդեն: Ես հող ունիմ, տունս ունիմ, արդեն Հայաստանի երկքաղաքացի եմ տիկնոջս հետ: Այնպես որ, իմ տեղս եմ ես արդեն: Ես շատ շուտ պետք է գայի, բայց Աստծո փառք կուտամ, որ Հայաստան հաստատվելու իմ երազանքս ի կատար ածված է»,- ասում է Գէորգը: Մինչ Հայաստանում մշտական հաստատվելը նա ընտանիքով բազմիցս եղել էր այստեղ:
Հայաստանցիները Գէորգին խորհուրդ էին տվել մշտական բնակության չգալ Հայաստան: Իսկ լիբանանահայ ընկերներն ասել էին. «Դուք մեծ ռիսկի կգնաք, որովհետեւ տակավին Հայաստանը այն երկիրը չէ, որ մենք մեր դասագիրքերուն մեջէն սորվեր ենք: Հետեւաբար, Հայաստանը վարդագոյն երանգներով չդիտեք եւ չերթաք»: Այնուամենայնիվ, Գէորգը Հայաստան գալիս իր հետ բերեց Լիբանանում իր ամբողջ ունեցվածքը` մոտ 2 տոննա ապրանք, քանի որ հաստատ որոշել էր, որ հետագա կյանքը Հայաստանում է ապրելու: Դժվարությունները սկսվեցին առաջին օրը: Գէորգն ուներ Լիբանանում Հայաստանի դեսպանի երաշխավորագիրը, ըստ որի` Լիբանանից բերված, օգտագործված կահույքը Հայաստանում չի մաքսազերծվում, եթե վերջնական բնակություն ես հաստատում Հայաստանում: Այնուամենայնիվ, նա մաքսայինում գումար վճարեց, որպեսզի մաքսազերծի ապրանքը: Գէորգն ասում է, որ այդ գումարը պետբյուջե է մուծվել, քանի որ կտրոններ ունի:
«Այն ատեն այդպես էր երեւի օրենքը, հիմա չեմ գիտեր՝ ինչ: Բայց ես այդ խնդիրներու մասին, օրինակ, չեմ բարձրաձայնած ընկերներուս դուրսը, որովհետեւ շատ հաճախ չարախոսությունն է, որ աւելի արագ կտարածվի եւ մեզի կվնասէ: Ես իմ երկիրս ընդունած եմ որպէս փոքրիկ պատանեակ մը: 19 տարեկան երեխայէն ի՞նչ կպահանջվի դեռ: Ինծի համար իմ երկիրս է ամենէն առաջ Հայաստանը: Եվ Հայաստանը չէ, որ ինծի պիտի տա այն, ինչ որ կեանքի պահանջքներն են: Մարդն է, որ կուտայ ամէն ինչ: Պետք է գալ եւ մասնակցիլ»,- ասում է Գէորգ Հաճեանը: Նա համարում է, որ Հայաստանից դուրս հայը շատ քիչ ժամանակ ունի. 50, 100, գուցե 150 տարի, բայց, ի վերջո, ձուլվելու է:
«Իսկ Հայաստանի մեջ մենք հավերժ ենք, անշուշտ, եթե մենք մեր ազգային քաղաքականությունը ունենանք: Կափսոսամ հայը, երբ որ օտար ափերու մեջ` Հայաստանեն դուրս եւ կստեղծագործե, եւ ինքզինքը կվատնե»,- ասում է Գէորգը` հավելելով, որ Ռուսաստանի հայերից շատերը, որոնք ներքին սփյուռք են համարվում եւ Հայաստանից շատ հեռու չեն աշխարհագրորեն, հայերենին չեն տիրապետում: Գէորգ Հաճեանը սովորել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Զարեհյան դպրեվանքում, նաեւ Լիբանանի Համազգայինի «Բարսեղ Կանաչյան» երաժշտական քոլեջում: Ավագ սարկավագ է:
«Ես իմ մանկությանս առաջին քայլերս սկսած եմ Այնճարի իմ հայաստանյայց առաքելական Սբ. Պողոս եկեղեցիի մեջ դպիր ըլլալով»,- պատմում է նա: 1994-ին տեղափոխվել է Քուվեյթ, որտեղ 10 տարի ղեկավարել է Ազգային վարժարանի մանկապատանեկան երգչախումբը եւ Ազգային առաջնորդարանի չափահասների «Նարեկացի» երկսեռ երգչախումբը: Իսկ Գէորգի ղեկավարած` Այնճարի ազգային վարժարանի երգչախումբը «Բարսեղ Կանաչյանի» անվան ոսկե մեդալ է շահել Լիբանանի հայկական վարժարանների երգչախմբերի մրցույթում: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո Գէորգ Հաճեանը հաճախել է Կոնսերվատորիայի խմբավարական բաժին: Նա երգեցողություն է պարապում հանրահռչակ օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանի մոտ: Գէորգը չի սիրում խոսել իր ձեռքբերումների մասին, ասում է, որ դա կծուլացնի իրեն: «Ես միշտ ու միշտ անբավարար եմ, գոհ չեմ իմ աշխատանքեն, իմ արդյունքներեն: Իսկ որ բավարարվիմ, արդեն ես կծուլանամ»,- ասում է նա:
Երգեր գրելու մասին Գէորգը չի էլ մտածում, քանի որ համոզված է, որ նախ եւ առաջ պետք է արդեն ստեղծվածի գոնե կեսը մատուցել: Երգիչը համերգներ է ունեցել տարբեր երկրներում` Սիրիա, Իրան, Կիպրոս, Սլովենիա, Ավստրիա, Բուլղարիա, Կանադա, ԱՄՆ: 2006-ին առաջին մենահամերգն է ունեցել Երեւանում, հետո ելույթներ է ունեցել Հայաստանի տարբեր մարզերում: Նրա երգացանկում Կոմիտաս է եւ հոգեւոր երգեր:
«Ինձի համար հայ երգը առաջին հերթին Մեսրոպ Մաշտոց, Նարեկացի, Կոմիտաս է: Երգիչը պետք է երգե այն, ինչ իր հոգիին հարազատ է, ինչ իր սրտին մոտիկ է: Իմ պարագայիս ինձի հոգեւորն է մոտիկ»,- ասում է Գէորգ Հաճեանը: Նրա խոսքերով` օտարերկրացիներն ավելի ջերմ ու հիացմունքով են ընկալում Կոմիտասին, քան այսօրվա հայաստանցի երիտասարդները:
Կանադայի մենահամերգի ժամանակ երգչին նվագակցող չինացի դաշնակահարուհի Ժուան Վանգը հիացել է Կոմիտասի երաժշտության պարզությամբ ու հարստությամբ: Իսկ Իրանում Գէորգ Հաճեանի համերգներին ներկա են եղել շվեյցարացի ու գերմանացի հոգեւորականներ, որոնք եւս հիացել են Կոմիտասի երաժշտությամբ` առանց երգերի բառերը հասկանալու:
«Հերիք չէ, որ արդեն երաժշտությամբ իրենք հափշտակված են, ուր մնաց այդ բառերն ալ որ ընկալեն եւ այդ երաժշտության ներքո տեսնեն, թե ինչ բառեր են, այն ժամանակ արդեն հրաշքը տեղի կունենա»,- ասում է Գէորգ Հաճեանը:
Նա ցավում է, որ ի տարբերություն մյուս երկրների` Հայաստանում չկա մեկ հեռուստաալիք, որը շոու բիզնես քարոզելու կողքին ներկայացնի նաեւ հայ ազգային արվեստը: «Եվ որովհետեւ հեռատեսիլը այսօր նաեւ արբանյակային ցուցադրությամբ ավելի արտասահման է, որ կհասնի, արտասահմանցի երիտասարդ հայուն ալ այդ թրքաբարո ռիթմը, թրքաբարո երգը ավելի դուրեկան է, շատ արագ կրնա հուզել, բայց նաեւ տեղուն վրա վերանա քո մեջեն. երգ մը լսես, խանդավառվիս, բայց 2 րոպե ետք արդեն քո ներքին զգացողությանդ մեջ չէ»,- ասում է Գէորգ Հաճեանը:
Ներմուծված երաժշտական ուղղությունները, նրա կարծիքով, հայկական մշակույթի հետ ունեն ջրի ու ձեթի հարաբերություն. երկուսն էլ հեղուկ են, բայց չեն միախառնվում: Իսկ օտարամոլությունը նա համարում է սեփական ծնողների հարստությունը պաշտպանելու ու ժառանգելու փոխարեն հարեւանի ունեցածը ժառանգելը: Երգիչը համոզված է, որ եթե հայերը կարողանան իրենց իսկական երգերը ներկայացնել դրսում, ապա երկու անգամ ավելի շատ զբոսաշրջիկ կայցելի Հայաստան:
«Ինչպես որ սնվելու ժամանակ մարդ կտոր մը կարագ կուտե, կտոր մը անուշ, կտոր մը պանիր, որպեսզի իր սնունդի բավարարությունը ստանա, սնվի ամեն տեսակի վիտամիններով, մենք այսօր ամեն տեսակի վիտամին կուտանք, միայն հայկականը, մեր ազգայինը չենք տար: Արվեստով մենք շատ բան կրնանք փոխել` եւ քաղաքական հարցերով, եթե ուզենք խորանալ»,- ասում է երգիչը:
Նա Հայաստանում 3 ձայնասկավառակ է թողարկել` «Կոմիտասեան Երախայրիք»-ը (2008 թ.), հոգեւոր երգերից կազմված «զՔեզ Օրհնամք»-ը (2009 թ.) եւ «Հայաստանը Երգերում»-ը (2010 թ.), որում ընդգրկված են Արեւմտյան Հայաստանի տարբեր շրջանների երգեր` Դանիել Երաժիշտի մշակումով: Երգիչն առաջիկա ամիսներին համերգներ է ունենալու եւ Հայաստանում` Երեւանում, Ստեփանակերտում ու Շուշիում, եւ արտասահմանում: Այժմ աշխատում է իր 4-րդ եւ 5-րդ ձայնասկավառակների վրա: 4-րդ ձայնասկավառակը, որում դարձյալ ներկայացված է լինելու Կոմիտասը, նվիրված է լինելու Վանկուվերի հայերի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու 25-ամյակին: «Կոմիտասեան Երախայրիք»-ից հետո Կոմիտասի մյուս մեներգերը եւս ձայնագրելը Գէորգի երազանքն էր: Իսկ 5-րդ ձայնասկավառակն ընդգրկելու է 1840-ից 1870-ականներին Արեւմտյան Հայաստանի ազատագրական պայքարի երգերը:

Armenian musician from Aynjar finds new home in Armenia
Musical director and singer Kevork Hadjian would like to change many things in Armenia. Number one on his list is that Armenians greet one another, even complete strangers, on the street with a simple “hello” or “how are you doing?” This is the norm in the Lebanese village of Aynjar where Kevork was born. Armenians politely greet each other whether they know the person or not.
Aynjar, a village populated with Armenians who trace their roots back to Mousa Ler, is the only community where all the residents are Armenians. There are three churches and schools in the town. “Saying hello to someone lifts their spirits. It’s considered an insult not to say hello. When the Sharakan Ensemble went to Slovenia, the locals would say hello to us while walking around. It was such a nice and sincere gesture. It puts a smile on your face,” says Kevork. In 2005, Kevork moved to Armenia with his wife and young son.
“My life is here. I have some land and a house. My wife and I have become dual citizens. You can say that I have arrived home. I should have made the move earlier, but I thank the Lord above that my dream finally came true.” Before relocating for good to Armenia, the family visited on several occasions. Local Armenians advised him against settling here for good. His Armenian friends in Lebanon told Kevork he was taking a big risk and that Armenia hadn’t yet become the country they had read about in their history books.
“Don’t look at Armenia through rose-colored glasses and don’t go”, was their advice. Despite the warnings, Kevork packed up whatever he had back in Lebanon and made the move to Armenia. He brought about two tons of stuff – he wasn’t going back. Problems began the first day he arrived. Kevork had a document from the Armenian ambassador in Lebanon stating that the used furniture he brought wouldn’t have to be declared and levied at customs if the owner was permanently relocating to Armenia. Kevork, however, had to pay customs duties on the goods. Kevork says that the duties he paid went to the state budget and that he has the receipts to prove it.
“That was the law back then. Now, I don’t know how it is handled. I never mentioned any of this to my friends back home. I didn’t want the news of our problems to spread and come back to bite us here in Armenia. I have come to accept my country as a young adult. What more will they demand from a 19 year-old? First and foremost, this is my country, Armenia. It is not the country itself that will provide for my wants in life. Rather, it is individuals that must satisfy those wants. One must come here and participate in life,” says Kevork. He believes that Armenians can’t survive for much longer outside Armenia. They’ll eventually assimilate. It may take 50 or even 150 years, but in the end they’ll disappear.
“Here in Armenia, we are eternal. Of course, if we adopt a correct national politics. I feel pity for those Armenians living on foreign shores who create and waste away.” says Kevork, adding that many Armenians living in Russia, the internal diaspora, don’t speak Armenian even though they don’t live that far from Armenia. Kevork attended the Zarehian Seminary at the Catholicosate of Cilicia and the Parsegh Ganatchian Musical College in Lebanon. He also serves as a senior deacon in the Armenian Apostolic Church.
“As a child, my first steps were taken as an altar boy in the Saint Boghos Armenian Church in Aynjar,” Kevork recollects. In 1994, he moved to Kuwait and spent the next ten years directing both the young people’s choir at the Armenian National School and the Armenian Church Diocese’s Naregatsi coed adult choir. After moving to Armenia, Kevork attended musical director classes at the Komitas Conservatory. He takes master classes of academic solo singing from world opera singer, Barsegh Tumanian. In 2005-2008 Mr. Hadjian attended Hovhannes Vartanian`s professional classes at the Yerevan State Komitas (Gomidas) Conservatory. Kevork doesn’t like to brag about his achievements saying such talk would only make him lazy.
“I am never fully satisfied with my work performance. If and when I feel completely satisfied, then I’ll lose my drive.”
He doesn’t even think about composing songs. Kevork is convinced that first he needs to distribute just half of what he’s already created. Kevork has performed on the stages in various countries – Syria, Iran, Cyprus, Slovenia, Austria, Bulgaria, Canada and the U.S. In 2006, He had his first solo concert in Yerevan. Later on, he staged a tour of Armenia. His repertoire consists of Armenian spiritual songs – Komitas and others.
“For me, Armenian music is first Mesrop Mashtots, Narekatsi and Komitas. A singer must perform works that on a [personal level have a spiritual affinity and that speak to the heart. In my case, I am attracted my spiritual music.” Kevork is quick to point out that non-Armenians understand the beauty of Komitas better than the youth in Armenia today. He recounts that at his solo concert in Canada, Zhuan Wang, the Chinese pianist accompanying him, was amazed at the musical simplicity and richness of Komitas. The same effect also took place at Kevork’s performance in Iran. There, attending Swiss and German clergy were spellbound by the music of Komitas even though they understood not a word. “Just imagine their amazement if they had understood the words as well, the thoughts and feelings expressed through the music. It would have been magical for them.”
Kevork doesn’t like the fact that there isn’t even one TV station in Armenia that showcases Armenian art alongside normal show business fare. “Nowadays, given that Armenian TV programming gets beamed around the world via satellite technology, Armenian kids overseas get bombarded with these Turkish rhythms and songs. The young people like this kind of stuff with a beat that goes one ear and out the other. It gets you up and dancing but leaves you empty as well.” Kevork believes that musical directions imported from the outside can be compared to national culture like water and oil. They are both liquids but can never mix. Rather than preserving and passing down the inheritance of one’s own parents, the love of foreign things leads to inheriting that owned by one’s neighbors. The singer is convinced that tourism to Armenia could easily double if only Armenians would showcase their true national songs to the wider world audience.
“It’s like when a person sits down to eat breakfast. They eat a bit of bread, butter, jam and cheese; a balanced meal to get the required nutrients. Today, we are presenting all the nutrients except for our Armenian, national ones. Through art, we can change a whole lot of things, even political issues, if we get serious.” Kevork has released three CD’s in Armenia. In 2008 he released the first, entitled “Firstling Inspired by Gomidas” which includes 19 songs by Komitas with Levon Javadian`s piano accompany. The second is devoted to spiritual music. The third CD is a collection of songs from western Armenia rearranged by Daniel the Musician. The singer has a series of concerts scheduled in the coming months in Yerevan Stepanakert and Shushi. He also plans an overseas tour. Kevork is now working on his fourth and fifth CD’s. The next CD, also showcasing works by Komitas, will be devoted to the 25th anniversary of the St. Gregory the Illuminator Armenian Church in Vancouver. The 5th CD will highlight songs of the liberation struggle in western Armenia during the second half of the 19th century.