Երեք հարց. Թուրքիայի դեսպանը չցանկացավ պատասխանել ...
Փետրվարի 16-ին Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հանրային դիվանագիտության կենտրոնում ելույթ ունեցավ Միացյալ Նահանգներում Թուրքիայի դեսպան Նամիկ Թանը` «Հանրային դիվանագիտություն. թուրքական փորձը» թեմայով:
Թուրքիայի դեսպանն իր պաշտոնը Վաշինգտոնում ստանձնել է անցյալ տարվա փետրվարին, սակայն իր ժամանումից շատ չանցած հետ է կանչվել Անկարայի կողմից, երբ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը բանաձև էր ընդունել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Դեսպան Թանը անծանոթ մարդ չէ Վաշինգտոնում, որտեղ 1991-1995 թվականներին նա զբաղեցրել է դեսպանատան խորհրդականի, իսկ 1997-2001 թվականներին` առաջին խորհրդականի պաշտոնները: Իր դիվանագիտական երկարատև գործունեության ընթացքում նա եղել է Թուրքիայի դեսպանը Իսրայելում, Թուրքիայի դեսպանատան երկրորդ քարտուղարը Ռուսաստանում և արտգործնախարարության փոխնախարարի տեղակալը Անկարայում:
Այս ամիս` Լոս Անջելես կատարած իր առաջին այցի ժամանակ, փորձառու դեսպանին հաջողվել էր հանդիպել քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարայգոսային, ելույթ ունենալ Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում, հանդիպումներ ունենալ Ամերիկայի հրեական հանձնաժողովի, թուրքական համայնքի ղեկավարների և «Լոս Անջելես թայմս» թերթի խմբագրական խորհրդի հետ:
Նախքան նրա ժամանումը, Հարավային Կալիֆորնիայի թուրք ամերիկացիների ասոցիացիան ծանուցում էր զետեղել իր համացանցային կայքէջում` կոչ անելով տեղի թուրքերին մասնակցել դեսպանի հրապարակային ելույթին և «ակնառու աջակցություն ցուցաբերել... մանավանդ, սովորաբար սպասվող վարկաբեկող անհատների առկայության պայմաններում»:
Դիմագրավելով «վարկաբեկողի» պիտակավորում ստանալու վտանգը` որոշեցի ներկա լինել Թուրքիայի դեսպանի բանախոսությանը, որը բախտի քմահաճույքով տեղի ունեցավ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի «Ronald Tutor Campus» կենտրոնում, որը կրում է Ցեղասպանություն վերապրած Al Tutor-ի (Վարժապետյանի) բարերար որդու անունը: Ես անցա Միացյալ Նահանգների գաղտնի ծառայության բազմաթիվ գործակալների, համալսարանի անվտանգության աշխատակիցների և թուրք թիկնապահների շարքերի արանքով, որոնք, ակնհայտորեն գերազանցում էին միջոցառման մասնակիցներին: Ինձ զարմացրեց, որ ներկա էին միայն մի բուռ հայեր ու թուրքեր, որոնք հիմնականում համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսներն էին:
Դեսպան Թանը մոտ կես ժամ վարժ անգլերենով լավագույն լույսի ներքո ներկայացրեց իր երկիրը: Քանի որ նա չէր անդրադարձել հայկական հարցերին, ուստի ես որոշեցի բարձրացնել հետևյալ փոխկապակցված հարցերը.
Վերջերս Թուրքիայի կառավարությունը վերանորոգեց մի քանի հայկական եկեղեցիներ: Ցեղասպանությունից առաջ ամբողջ Թուրքիայում հազարավոր հայկական եկեղեցիներ և վանքեր կային, որոնց մեծ մասը վերածվել է մզկիթների, պահեստների և ախոռների, իսկ շատերը ոչնչացվել են: Արդյո՞ք ժամանակը չէ, որ Թուրքիայի կառավարությունն այդ հայկական եկեղեցիները վերադարձնի Պոլսո Հայոց Պատրիարքարանին: Միաժամանակ, երբ հայերը տեղահանվեցին և սպանվեցին, նրանք թողեցին իրենց տները, կալվածքները և անձնական գույքը: Արդյո՞ք ժամանակը չէ, որ Թուրքիայի կառավարությունը իսկական հայ տերերի ժառանգներին վերադարձնի նրանց ունեցվածքը: Եվ վերջապես, Հայոց ցեղասպանության հարցի առնչությամբ նախագահ Օբաման անցյալ տարվա Ապրիլի 24-ի իր ուղերձում հայտարարեց. «95 տարի առաջ, 1,5 միլիոն հայեր բնաջնջվեցին կամ մահարշավի դատապարտվեցին Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին»: Եթե ասեք, թե դա ճիշտ չէ, արդյո՞ք դուք ստախոս չեք անվանում Միացյալ Նահանգների նախագահին:
Ահա դեսպան Թանի պատասխանը.
«Պետք է վերջ դնել այս ատելությանը: Եվ դա պետք է անել հնարավորինս շուտ: Այդ պատճառով մենք փորձում ենք ձեռք մեկնել մեր հայ ընկերներին և ստորագրել ենք [Հայաստան-Թուրքիա] Արձանագրությունները: Այս Արձանագրություններում մեր մտցրած առաջարկություններից մեկում, մենք ցանկանում ենք, որ պատմական հարցերը ուսումնասիրող անկախ հանձնաժողովում ներկայացուցիչներ ընդգրկվեն աշխարհի տարբեր երկրներից` Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից և ձեր հայեցողությամբ` ցանկացած այլ երկրից: Նրանք կուսումնասիրեն այդ ենթադրությունները, և մենք, բոլորս միասին կտեսնենք որոշումը: Սակայն պատմությունը չի կարելի օրենսդրությամբ սահմանել: Չի կարելի նման ձևով պատմությունը դատել: Ուստի, ես կարծում եմ, որ այն շատ վատ զգացումներ է առաջացնում մեր հասարակություններում: Հայերը պատմականորեն մեծ ներդրում են ունեցել մեր սոցիալական կյանքում: Հետևաբար, մենք պետք է շարունակենք նման հանձնառությունները, սակայն պետք է դադարեցնել այս ատելությունը»:
Ես քաղաքավարությամբ հիշեցրի դեսպան Թանին, որ նա չպատասխանեց իմ հարցերից և ոչ մեկին, որին ի պատասխան, նա ասաց. «Դա է իմ պատասխանը»: Հավանաբար, նա պատրաստ չէր դիմակայել նման քաղաքական նուրբ հարցերի: Խույս տալով իմ հարցերից, նա բացասական ազդեցություն թողեց լսարանի վրա, չնայած նրա ունեցած բարձր դիվանագետի որակավորմանը:
Ծրագրի ավարտին` լսարանից դուրս գալիս, դեսպան Թանը մոտեցավ ինձ և ձեռքս սեղմելով, շնորհակալություն հայտնեց հարցերիս համար: Ես ասացի, որ նրա գնահատականը ճիշտ չէր, քանի որ Հայկական հարցը ոչ մի կապ չունի «ատելության» հետ: Նաև բացատրեցի, որ Թուրքիան ահավոր ոճիր է գործել ընդդեմ հայ ժողովրդի, և հայերը «ատելությամբ» կուրացած չեն, այլ պարզապես «արդարություն» են պահանջում: Դեսպանը շրջվեց և խորհրդավոր ժպիտը դեմքին հեռացավ:
Չնայած դեսպան Թանը խուսափեց պատասխանել իմ հարցերին, սակայն մեր մտքերի հրապարակային փոխանակումը բարենպաստ ազդեցություն ունեցավ` համալսարանի լսարանին, դեսպանին և նրա շրջապատին բացահայտելով հայ ժողովրդի արդար պահանջը Թուրքիայից` իր գործած ոճիրի համար: Իրոք, անհրաժեշտ է ցանկացած առիթով թուրք պաշտոնյաներին հակազդել, որպեսզի ո'չ նրանք, և ո'չ էլ նրանց լսարանը չկարողանան անտեսել կամ մոռանալ հայկական պահանջները:

Turkey’s Ambassador to the United States, Namik Tan, spoke at the University of Southern California’s Center on Public Diplomacy on February 16. His topic was: "Public Diplomacy: The Turkish Experience."
The Turkish Ambassador assumed his post in Washington last February, but shortly after his arrival was recalled to Ankara when the House Foreign Affairs Committee adopted a resolution acknowledging the Armenian Genocide.
Amb. Tan is no stranger to Washington, where he served as the Embassy’s Counselor from 1991 to 1995 and First Counselor from 1997 to 2001. During his long diplomatic career, he also was Ambassador to Israel, Second Secretary at the Turkish Embassy in Russia, and Deputy Undersecretary at the Foreign Ministry in Ankara.
During his first visit to Los Angeles this month, the smooth-talking Ambassador managed to meet with Mayor Antonio Villaraigosa, spoke to the World Affairs Council, and held meetings with the American Jewish Committee, Turkish community leaders, and the Editorial Board of the Los Angeles Times.
Prior to his arrival, the Association of Turkish-Americans of Southern California had posted a note on its website, urging local Turks to attend the Ambassador’s public appearances and "show visible support… especially in the face of usual anticipated detractors."
Running the risk of being labeled “a detractor,” I decided to attend the Ambassador’s talk which ironically was held at USC’s Ronald Tutor Campus Center -- named after its Armenian benefactor, the son of Al Tutor (Varjabedian), a genocide survivor. I made my way through scores of U.S. Secret Service agents, campus security, and Turkish bodyguards who almost outnumbered the guests at the event. Even more surprising was the fact that there were only a handful of Armenians and Turks among the attendees, consisting mostly of USC students and professors.
Amb. Tan, who spoke in fluent English for half an hour, presented his country in the best possible light. Since he had not addressed Armenian issues, I decided to pose the following interrelated questions:
The Turkish government recently renovated a couple of Armenian churches. There were thousands of Armenian churches and monasteries throughout Turkey before the genocide, most of which were converted into mosques, warehouses and stables, and many were destroyed. Isn’t it time for the Turkish government to turn over these Armenian churches to the Armenian Patriarchate of Istanbul? Also, after Armenians were deported and killed, they left behind their houses, lands and belongings. Isn’t time for the Turkish government to return these properties to the heirs of their original Armenian owners? Finally, regarding the Armenian Genocide issue, Pres. Obama declared in his statement of last April 24: "95 years ago, 1.5 million Armenians were massacred or marched to death in the final days of the Ottoman Empire." If you say that is not true, wouldn’t you be calling the President of the United States a liar?
Here is Amb. Tan's response:
"This hate should end. We should put it behind as early as possible. That’s why we are trying to reach out to our Armenian friends and we have signed the [Armenia-Turkey] Protocols. In these Protocols, one of the suggestions that we put is that we want an independent historical inquiry commission which will include representatives from every country -- from US, France, and whichever country you like. They will study those claims and we will see the decision all together. But history cannot be legislated. This is not the way that history could be judged. So, I think this has created a lot of ill feelings in our societies. Armenians have given a lot of contribution to our social life historically. Therefore we need to continue such kind of engagements, but this hate should be stopped."
I politely reminded Amb. Tan that he had not answered my questions. He responded by saying: "That is my answer." He probably was not prepared to face such politically sensitive questions. By sidestepping my queries, he left a negative impression on his audience, despite his highly-skilled diplomatic credentials.
At the program’s conclusion, Amb. Tan walked over, shook my hand, and thanked me for my questions. I told him that his assessment was inaccurate, as the Armenian issue had nothing to do with "hatred." I explained that a great crime was committed by Turkey against the Armenian nation, and that Armenians are not blinded by “hatred,” but simply demanding "justice." The Ambassador turned around and walked away with a mysterious smile on his face!
Even though Amb. Tan avoided answering my questions, our public exchange had the beneficial effect of exposing the university audience, the Ambassador and his entourage to the just demands of the Armenian people for the crimes committed by Turkey. Indeed, it is also imperative to challenge Turkish officials at every opportunity, so that neither they nor their audience would be able to ignore the Armenian grievances.