«Խոսքի իրավունք». հանքավայրի շահագործում կարող է աղետալի լինել Տաթևի վանական համալիրի համար
Սույն թվականի փետրվարի 23-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ընդունել է չինական «Ֆորչյուն Օյլ» ընկերության պատվիրակությանը եւ քննարկել հանքարդյունաբերության ոլորտում նրանց իրականացնելիք ներդրումային ծրագիրը:
Տեղեկացնենք, որ ընկերությունն այս տարվա հունվարին Հայաստանում ձեռք է բերել երեք հանքավայր, որոնցից մեկը գտնվում է Սյունիքի մարզի Սվարանց գյուղում: Հանքավայրը գտնվում է Տաթեւ գյուղից ընդամենը 4 կմ հեռավորության վրա:
Սվարանցի երկաթի հանքը գտնվում է նախնական ուսումնասիրման փուլում: Սվարանցի երկաթահանքի պաշարները, ըստ նախնական գնահատականների, կազմում են մոտ 1,5 մլրդ տոննա: Դա նշանակում է, որ բավականին մեծ տարածք է շահագործվելու:
Հանքավայրի շահագործումն աղետալի հետեւանքներ կունենա շրջակա միջավայրի վրա: Ծրագիրն ընդգրկում է Տաթեւ վանական համալիրը, շրջապատող գյուղերը, այդ թվում՝ Սվարանցը:

“Право слова”: эксплуатация месторождения может стать катастрофой для Татевского монастыря
23 февраля с.г. премьер-министр РА Тигран Саркисян принял делегацию китайской компании “Форчюн ойл” для обсуждения инвестиционной программы, которая должна быть реализована в сфере горно-металлургической промышленности. Отметим, что в январе этого года компания приобрела в Армении три месторождения, одно из которых находится в селе Сваранц Сюникской области, всего в 4 километрах от села Татев.
Изучение Сваранцского железного рудника находится на первоначальной стадии. По предварительным оценкам, запасы железа здесь составляют около 1,5 млрд тонн. Это означает, что должна эксплуатироваться довольно обширная территория.
Эксплуатация месторождения будет иметь катастрофические последствия для окружающей среды. Программа охватывает также Татевский монастырский комплекс, окружающие его села, в том числе Сваранц.