Ցեղասպանության խեղաթյուրման գամբիտի երկրորդ քայլը 2011 թ.-ին
Յուրաքանչյուր տարի մոտավորապես այս ժամանակահատվածում թուրքական կառավարությունը ձեռնամուխ է լինում քաղաքական խարդավանքի, որի նպատակն է ընդդիմանալ թուրքերի կողմից 1,5 մլն հայերի ջարդի ճանաչման հարցում հայերի ձերք բերած հաջողություններին: 1915 թ.-ի ապրիլի 15-ին առաջին համաշխարհային պատերազմի պատրվակի ներքո թուրքական կառավարությունը ոչնչացման դատապարտեց թե՛ իր իրավասության տակ գտնվող եւ թե՛ որոշ հարեւան պետություններում բնակվող հայերին: Ցեղասպանության իրագործումը եւ նրա հետագա ժխտումը խաղ չեն, այնուամենայնիվ միջազգային հարաբերությունները մրցույթի ձեւով ընթանում:
Անցած տարիներում Միացյալ Նահանգների զինամթերք արտադրող ընկերությունները դիմել են Կոնգրեսի անդամներին՝ համոզելով վերջիններիս չքվեարկել Եղեռնի ճանաչման օգտին՝ իրենց թուրք հաճախորդներին «չվիրավորելու» համար: Բացի այդ Միացյալ Նահանգների արտաքին գործերի նախարարները կա՛մ անհատապես կա՛մ էլ խմբովի նմանատիպ հայց են ներկայացրել Կոնգրեսի անդամներին՝ պատճառաբանելով, որ Եղեռնի ճանաչումը կզայրացնի թուրքերին:
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը պարբերաբար վերահաստատում եւ զանազան ձեւերով հիշատակում է տարբեր պատմական իրադարձություններ՝ ներառյալ բնիկ ամերիկացիների կոտորումը եւ նացիստների կողմից Եվրոպայի հրեաների ջարդը:
Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը Միացյալ Նահանգների եւ որ պակաս կարեւոր չէ նաեւ Իսրայելի կողմից կնպաստեր Հայաստանին փոխհատուցելու բավարարմանը:
Թուրքիայի դիրքը հետզհետե ամրապնդվում է թե՛ տարածաշրջանում եւ թե՛ համաշխարհային մակարդակում: Նա ձգտում է ազդեցություն ձեռք բերել՝ ներկայանալով որպես տարածաշրջանի իսլամական պետությունների մեծ եղբայր:
Թուրքիայի զբաղեցրած դիրքորոշումը կարող է շեղել հայ սփյուռքի ուշադրությունը՝ միաժամանակ ներկայացնելով Հայաստանի հետ չմիջնորդված շփումը իբրեւ արդարացում՝ գերագույն ուժերի կողմից հայերի՝ ցեղասպանության ընդունման պահանջները անտեսելու նպատակով:
Մոտավորապես 2003 թ.-ից ի վեր Հայաստանը եւ Թուրքիան բանակցում են դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու եւ ընդհանուր սահմանը բացելու նպատակով: Այս սահմանը միակողմանի որոշմամբ փակվել էր Թուրքիայի կողմից 1993 թ.-ին, երբ հայկական զորքերը հաջողության էին հասնում Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանը ադրբեջանական իշխանությունից պաշտպանելու գործում:
«Հայաստանի եւ Թուրքիայի Հանրապետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ արձանագրությունը» պաշտոնապես ստորագրվել եւ միաժամանակ հայտարարվել է Բեռնում, Երեւանում եւ Անկարայում 2009 թ-ի օգոստոսի 31-ին:
Այս հայտարարությունից անմիջապես հետո Թուրքիան նախապայմաններ հավելեց իր կողմից որեւէ փաստաթղթի վավերացման համար: Սրա արդյունքում այս պայմանագիրը լիովին լճացած է, չնայած նրան, որ օրինապես ընդունվեց Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի կողմից: Բավականին հանդուգն քայլ էր Թուրքիայի կողմից առաջադրել post factum նախապայմաններ:
Թուրքերի վճռականության պակասը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին թույլ տվեց ավելի կայուն դիրք ընդունել ցեղասպանության հարցում: 2010 թ-ի մարտի 24-ին սուրիական Դեր Զոր անապատի Եղեռնի հուշարձանի մոտ Սարգսյանը ծանրակշիռ խոսք ասաց թուրքական կառավարության քաղաքականության դեմ՝ անվանելով այդ վայրը հայկական մահարշավների վերջին կանգառ: Սարգսյանն անվանեց Դեր Զորը հայկական Աուշվից: Ինչպես ասել է Սան Ցուն «Հնարավորությունները բազմապատկվում են, եթե նրանցից օգտվում են»:
2011 թ-ի փետրվարի 7-ին թուրքական «Սաբահ» լրագրում հրատարակված մի հոդվածում հեղինակ Դույգու Գյուվենջը գրել է, որ Թուրքիայի պետնախարար Էգեմեն Բաղիշին 2011 թվականի հունվարի 27-ին Ստամբուլում հոլոքոստի հիշատակման օրվանը ներկա գտնվելուց հետո հանձնարարվել է այնուհետեւ ներկա գտնվել Հայաստանի ապրիլի 24-ի միջոցառումներին:
Ակնհայտորեն սրա մասին զեկուցել է միայն «Սաբահ»-ը: Սակայն սա չէր վրիպել հայկական լրատվամիջոցների ուշադրությունից: Քանի որ Գյուվենջի հոդվածը մինչ այժմ գտնվում է գործող կայքի վրա եւ չի հերքվել, այն հայերի արձագանքը ստուգելու մի փորձ է: Այլընտրաբար 2011 թ.-ին այն կարող էր լինել Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության խեղաթյուրման գամբիտի առաջին քայլը:
Բարդ է կանխագուշակել կամ ենթադրել, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանի արձագանքը թուրքական այս բանսարկությանը, քանի որ նման քայլերը չեն ունենում զրոյական գումար (zero-sum) եւ ոչ էլ մեկուսացած են հանդես գալիս:
Բացի այդ որեւէ ընթացիկ դիվանագիտական քայլերի վերաբերյալ տվյալները պակասում են: Արտաքին քաղաքականության ինչպես ընդունված, այնպես էլ չընդունված որոշումներն ունեն իրենց գինը: Հաշվի առնելով մեզ հասանելի սահմանափակ տեղեկատվությունը՝ դժվար է գուշակել, թե ինչպիսին կլիներ հայերի պատասխանը:
Թուրքիայի համընդհանուր ընտրությունները տեղի են ունենալու այս տարի: Հարցումների համաձայն AKP կուսակցությունը կայուն ձեւով ավելի ու ավելի մեծ ժողովրդականություն է ձեռք բերում: Այժմ այն զգալիորեն գերակշռող դիրք է գրավում իր ազգայնական մրցակից CHP-ի համեմատ:
AKP կուսակցության առաջնորդներին կարող է թվալ, որ արժե անցնել ցեղասպանության խեղաթյուրման ավելի հանդուգն մարտավարության՝ օգտվելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններից եւ հուսալով, որ արտաքին քաղաքականության նման հանդուգն քայլերը դուրս կմնան լրատվամիջոցների ուշադրությունից:
Նույնը չի կարելի ասել Հայաստանի քաղաքացիների ու սփյուռքի մասին, ովքեր այլ կերպ են դիտարկում Թուրքիայի քայլերը քան պաշտոնական Երեւանը: Այս մասին իմանալով՝ Թուրքիան օգտագործում է այդ հանգամանքները ցեղասպանության ժխտման իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցելիս:
Արտաքին քաղաքականության քայլերը հիմնված են տվյալ պայմաններից մեծագույն շահույթը կորզելու վրա: Նրանք հիմնվում են ոչ թե սխալի ու ճշտի, լավի ու վատի, այլ շահերի վրա: Մեզ հայտնի է, որ Թուրքիայի մեծագույն շահն է հեռանալ ցեղասպանության հանցանքի համար պատասխանատվության ընդունումից:
Հայաստանը պետք է անմիջապես հրավիրի Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլին, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին եւ արտաքին գործերի նախարար Ահմետ Դավութողլուին ներկա գտնվելու ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում կայանալիք Եղեռնի հիշատակման արարողությանը:
Թուրքիային պետք է տրվի որոշակի ժամանակ հրավերին պատասխանելու համար, այլապես հրավերը ետ կվերցրվի: Թուրքական կառավարությունը կարող է միանալ հարյուր հազարավոր հայերին, ովքեր հավաքվում են 1915 թ.-ի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու համար: Համաձայն ընդունված VIP կանոնակարգի, թուրքական պատվիրակությունը կուղեկցվի Ցեղասպանության թանգարան եւ ներկա կգտնվի հայտնի գիտնականների դասախոսություններին:
Եթե Թուրքիան խարդախում է, ապա Հայատանը՝ ոչ: Հայաստանը, այսպիսով, ստիպում է Թուրքիային հրաժարվել ցեղասպանության հիշատակմանը ներկա գտնվելուց՝ հայ հասարակության առջեւ ամոթալի իրավիճակում չհայտնվելու համար:
Իրականում այս ամենը կարող է զարգանալ շատ տարբեր սցենարներով: Այստեղ իբրեւ օրինակ ներկայացված է 2011 թ-ին ցեղասպանության խեղաթյուրման ժամանակաշրջանը բնորոշող իրադարձությունների պարզեցված աղյուսակը:
Եթե իրադարձությունների շղթան կառուցվեր վերոհիշյալ ձեւով, Հայաստանը կկարողանար օգտագործել նրանց արդյունքը՝ Թուրքիայի կեղծավորությունը միջազգային հանրությանը ցույց տալու համար:
Հայաստանը գործադրում է իր բոլոր ուժերը միջազգային հանրության կամքին համաձայն վարվելու համար: Սակայն ինչ վերաբերում է 2009 թ-ի արձանագրությանը, ապա Թուրքիան նախապայմաններ ավելացրեց մոտ հինգ տարի մտորելուց հետո՝ այսպիսով սպանելով համաձայնագիրը:
«Ստորադաս ձեւացիր եւ խրախուսիր թշնամուդ ամբարտավանությունը» գրել է Սան Ցուն:
Հեղինակի մասին. Դավիթ Դավիթյանը համակարգչային ճարտարապետ է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների առաջատար ընկերությունում, որը զբաղվում է տեխնիկական հետախուզության վերլուծությամբ: Նա ղեկավարում է regionalkinetics.com-ի ԱՄՆ-ի գրասենյակը: email [email protected]
2 Մարտ 2011

Second Move in the 2011 Genocide Obfuscation Gambit?
At about this time every year, the Turkish government engages in political antics, the purpose of which is to counter any incremental success Armenians have achieved in their quest for recognition of the Turkish genocide of 1.5 million Armenians.
During April of 1915, under the guise of WWI, the Turkish government condemned the entire Armenian citizenry under its jurisdiction, and some of the neighboring lands, to extermination. The crime and denial of genocide isn't a game, but international relations are a contest.
In past years, major US defense contractors have pressured members of Congress urging them not to undertake any vote for genocide recognition, so as not to “offend” their Turkish customers. Also, past US Secretaries of State either individually or collectively, have pleaded a similar story to members of Congress, recommending that any recognition of genocide would anger the Turks.
The US Congress regularly reaffirmed or otherwise memorializes historical events including the near destruction of Native Americas and the Nazi Holocaust of European Jews. Official US recognition, and to a similar extent an Israeli recognition, of the genocide of the Armenians would ease the way for Armenian reparations.
Turkey is becoming more confident of its role globally and in the region. It endeavors to assert influence by representing itself as a big brother to regional Muslim states. Turkey finds itself in a position from which it can simultaneously divert the attention of the Armenian diaspora while providing face-saving excuses vis-a-vis engagement with Armenia for major powers to ignore Armenian demands for genocide recognition.
Since around 2003, Armenia and Turkey have been in deliberations with the goal of establishing diplomatic relations and opening their common border. This border was unilaterally shut by Turkey in 1993 as Armenian forces were succeeding in securing the region of Nagorno-Karabakh from Azerbaijani rule. “The Protocol on the Establishment of Diplomatic Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” was officially signed and simultaneously announced in Berne, Yerevan, and Ankara on Aug. 31, 2009.
On the heels of this announcement, Turkey attached preconditions to any Turkish ratification. As a result, this document is all but dead, even though the signed protocol passed legal approval by Armenia's Constitutional Court. It was rather presumptuous for Turkey to have set post-facto pre-conditions.
This lack of Turkish resolve allowed the Armenian president, Serge Sargsyan the latitude to take a tougher stance on the genocide issue. On March 24, 2010, at the Armenian Genocide memorial in the Syrian desert at Der Zor, Sargsyan give a hard hitting speech against the policies of the Turkish government, calling it the last stop on the Armenian death marches. Sargsyan called Der Zor the Armenian Auschwitz. As Sun Tzu said, “Opportunities multiply as they are seized.”
On February 7, 2011 in an article published in the Turkish newspaper Sabah author Duygu Güvenç wrote that Turkish Minister of State, Egemen Bağış, after attending the January 27, 2011 Holocaust Remembrance Day (first for a Turkish state minister) in Istanbul, was instructed to subsequently attend Armenian April 24th activities.
Apparently only Sabah reported this, although it was picked up by many Armenian media outlets. Since Güvenç's article is still on an active web site and has not been retracted, it appears to be an official trial balloon looking for any Armenian reaction. Alternatively, it could be Turkey's first move in the 2011 genocide obfuscation gambit.
It is a challenge to suggest or predict Armenia's reaction to this Turkish ploy because moves like these are not zero-sum, nor made in isolation. There is also a lack of information from ongoing diplomatic efforts, if they even exist, in whatever form. There are costs in making foreign policy decisions, and similarly, in not making them. Given the limited information available to us, what might an Armenian response be?
Turkish general elections are scheduled for this year. According to polls, the AKP party has been steadily gaining popularity. Currently, it enjoys a substantial lead over its nationalist contender, the CHP. AKP party leaders may feel they can take a chance with bolder genocide obfuscation tactics considering such moves are coming at a time of transforming events in the region, placing such risky foreign policy moves out of media limelight in Turkey.
This is not the case with citizens of Armenia or its diaspora, who view Turkish moves differently than official Yerevan. Turkey knows this and modulates its FP moves associated with genocide denial, highlighting such nuances.
FP moves are based on extracting the maximum benefit from prevailing conditions. They are not based on right or wrong, good or bad, but rather on interests. We know the overarching Turkish interest is deferring accepting responsibility for the crime of genocide.
Armenia should immediately invite the Turkish President, Abdullah Gül, Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, and Foreign Minister Ahmet Davutoğlu to attend the April 24th genocide commemoration at Armenia's Genocide Memorial at Tsitsernakaberd. Turkey should be given a specific time limit to respond or the invitation is pulled.
The Turkish delegation can join the hundreds of thousands of Armenians who gather to commemorate the victims of the 1915 genocide. The Turkish delegation would be accorded the customary VIP protocol at the Genocide Museum and attend lectures by prominent scholars. If Turkey was bluffing, Armenia was not. Armenia thus forces Turkey not to attend a genocide commemoration in some obscure Armenian community out of shear embarrassment by refusing this invitation.
There are many scenarios that can be played out. As an exercise below, a simplistic flow of events that could characterize 2011 genocide obfuscation season is suggested.
If the chain of events unfolds close to the above, Armenia could use the outcome, internationally, as yet another example of Turkish disingenuousness. Armenia does its best to comply with the wishes of the international community, but as with the 2009 Protocol, Turkey added pre-conditions after nearly five years of deliberations, eventually killing the agreement.
“Pretend inferiority and encourage his arrogance,” wrote Sun Tzu.
(David Davidian is a System Architect at a leading IT firm engaged in technical intelligence analysis. He manages the US office of regionalkinetics.com)