Վճարել են, բայց պարտք են. գյուղացիները պատրաստվում են փակել Էջմիածնի հրապարակը
Այս պահին Արմավիրի մարզի Գայ գյուղի մոտ 100 բնակիչ գյուղից ոտքով շարժվում է դեպի Էջմիածնի հրապարակ: Գյուղացիներն արևի տակ քայլում են արդեն մոտ 40 րոպե և անցել են մոտ 10 կմ: Նրանք ցանկանում են որպես բողոքի նշան փակել Էջմիածնի հրապարակը:
Խնդիրն այն է, որ գյուղում գրեթե բոլորը էլեկտրաէներգիայի պարտք ունեն, մինչդեռ գյուղացիները ցույց են տալիս կտրոններ, որոնք վկայում են, որ իրենք ժամանակին վճարել են սպառած էլէներգիայի համար: Գայի բնակիչների խոսքերով` 2002 թ.-ից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» պարտքեր է հավելագրել և ասում է, որ գյուղացիներն անպայման պետք է վճարեն դրանք: Ընդհանուր առմամբ, ըստ գյուղացիների, ամբողջ գյուղն ունի մոտ 40 մլն դրամի պարտք:
Դեպի Էջմիածին տանող ճանապարհին գյուղացիներին մոտեցավ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» «Մուսալեռ» մասնաճյուղի տնօրենը, ով գյուղացիներին հորդորեց չգնալ Էջմիածնին` խոստանալով լուծել խնդիրը: Սակայն գյուղացիներին չբավարարեց «Մուսալեռ» մասնաճյուղի տնօրենի պատասխանը, և նրանք շարունակեցին երթը, ինչից հետո տնօրենը հեռացավ:
Առավոտյան միջադեպ է գանցվել ոստիկանների և գյուղացիների միջև, երբ վերջինները փորձել են շարժվել դեպի Էջմիածին: Ոստիկանները նույնիսկ հրել են մի քանի գյուղացու` փորձելով նրանց նստեցնել մեքենաներ և տանել բաժին: Սակայն մյուս գյուղացիները ոստիկաններին թույլ չեն տվել դա անել:
Այնուհետև գյուղացիները զանգահարել են Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բաշխյանին: Երբ պատգամավորը և «Հետքի» լրագրողը գյուղում մոտեցել են գյուղացիներին, ոստիկանները հեռացել են:

Villagers March on Etchmiadzin in Utility Bill Protest
Around 100 residents of the Gai village in Armavir are protesting their alleged electricity bills by marching to the square in Etchmiadzin. They say they have paid their bills on time and show the receipts as proof.
kilometers in the past 40 minutes. The irate Gai residents say that the utility, Armenia’s Electrical Network, is claiming that they must pay bills dating to 2002. The total bill is said to amount to some 40 million AMD.
As we go to press, the residents have walked about 10
The Network’s Mousa Ler Branch Manager joined up with the marchers on the road and urged them not to advance towards Etchmiadzin. He said the problem would be resolved.
Unmoved by the utility representative’s explanations, the Gai villagers continued down the road. The local utility manager left the scene.
An incident was reported earlier when police tried to prevent the villagers from marching towards Etchmiadzin. Cops were reported to have attempted to shove several on the villagers into police cars in a show of force. Other villagers prevented the police from doing so.