Վճարել են, բայց պարտք են. գյուղացիները պատրաստվում են փակել Էջմիածնի հրապարակը
Այս պահին Արմավիրի մարզի Գայ գյուղի մոտ 100 բնակիչ գյուղից ոտքով շարժվում է դեպի Էջմիածնի հրապարակ: Գյուղացիներն արևի տակ քայլում են արդեն մոտ 40 րոպե և անցել են մոտ 10 կմ: Նրանք ցանկանում են որպես բողոքի նշան փակել Էջմիածնի հրապարակը:
Խնդիրն այն է, որ գյուղում գրեթե բոլորը էլեկտրաէներգիայի պարտք ունեն, մինչդեռ գյուղացիները ցույց են տալիս կտրոններ, որոնք վկայում են, որ իրենք ժամանակին վճարել են սպառած էլէներգիայի համար: Գայի բնակիչների խոսքերով` 2002 թ.-ից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» պարտքեր է հավելագրել և ասում է, որ գյուղացիներն անպայման պետք է վճարեն դրանք: Ընդհանուր առմամբ, ըստ գյուղացիների, ամբողջ գյուղն ունի մոտ 40 մլն դրամի պարտք:
Դեպի Էջմիածին տանող ճանապարհին գյուղացիներին մոտեցավ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» «Մուսալեռ» մասնաճյուղի տնօրենը, ով գյուղացիներին հորդորեց չգնալ Էջմիածնին` խոստանալով լուծել խնդիրը: Սակայն գյուղացիներին չբավարարեց «Մուսալեռ» մասնաճյուղի տնօրենի պատասխանը, և նրանք շարունակեցին երթը, ինչից հետո տնօրենը հեռացավ:
Առավոտյան միջադեպ է գանցվել ոստիկանների և գյուղացիների միջև, երբ վերջինները փորձել են շարժվել դեպի Էջմիածին: Ոստիկանները նույնիսկ հրել են մի քանի գյուղացու` փորձելով նրանց նստեցնել մեքենաներ և տանել բաժին: Սակայն մյուս գյուղացիները ոստիկաններին թույլ չեն տվել դա անել:
Այնուհետև գյուղացիները զանգահարել են Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բաշխյանին: Երբ պատգամավորը և «Հետքի» լրագրողը գյուղում մոտեցել են գյուղացիներին, ոստիկանները հեռացել են:

Заплатили, но остались в долгу. Жители села Гай собираются перекрыть площадь в Эчмиадзине
Около 100 жителей села Гай Армавирской области в настоящий момент пешком направляются в Эчмиадзин, чтобы перекрыть площадь города. Люди находятся в пути уже минут 40 минут, за это время они прошли около 10 километров.
Намерение провести акцию протеста вызвано тем, что почти за всеми жителями села числятся долги за электроэнергию, между тем они показывают квитанции, которые свидетельствуют о своевременном внесении платежей за использованную электроэнергию. По словам жителей Гая, с 2002 г. компания "Армянские электросети" приписала им долги и утверждает, что крестьяне обязаны их погасить. В целом общая задолженность сельчан составляет около 40 млн драмов.
По пути в Эчмиадзин к жителям Гая подошел директор филиала "Мусалер" ЗАО "Армянские электросети", который призвал людей отказаться от намерения провести в Эчмиадзине акцию протеста. Представитель "Армянских электросетей" обещал решить проблему, однако его слова не удовлетворили крестьян, и они продолжили свой путь.
Утром, когда жители села пытались организовать шествие к Эчмиадзину, произошел инцидент с полицейскими. Последние даже применил силу по отношению к нескольким лицам, пытаясь усадить их в машину и доставить в отделение. Однако сельчане не позволили полицейским увезти своих земляков.
После этого жители села позвонили депутату парламентской фракции "Наследие" Анаит Бахшян. Когда депутат и журналист газеты "Hetq" прибыли на место происшествия, полицейские ушли.