Բաց նամակ՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանին
Ձեզ դիմելու շարժառիթը 2011թ. հոկտեմբերի 5-ին հայկական մի շարք լրատվամիջոցներում հրապարակված «Օգնեք «Հայկական ժամանակին»» ծանուցումն է, որով թերթը դիմել է ՀՀ քաղաքացիներին` օգնության խնդրանքով, որպեսզի կարողանա կատարել ԴԱՀԿ ծառայության կողմից իրեն ներկայացված կատարողական թերթիկի պահանջը, այն է` հայտնի պատգամավորներ Ռուբեն Հայրապետյանին, Սամվել Ալեքսանյանին եւ Լևոն Սարգսյանին փոխանցել երկու միլիոն քառասունչորս հազարակն դրամ, որպես փոխհատուցում այդ մարդկանց վերաբերյալ իր հրապարակումների:
Նույն ծանուցման համաձայն հեռախոսային կարճ հաղորդագրությունների ու բանկային փոխանցումների միջոցով հավաքվել է ավելի քան 3 մլն դրամ: Մեր հաստատ համոզմամբ շատ կարճ ժամկետում կհավաքվի անհրաժեշտ գումարը եւ կփոխանցվի հիշատակված պատգամավորներին` որպես նրանց հասցված վիրավորանքի փոխհատուցում:
Դուք արդյոք գտնո՞ւմ եք, որ ժողովրդական հանգանակությամբ հավաքված վեց միլիոն դրամ գումարը լիովին բավարար է պատգամավորներ Ռուբեն Հայրապետյանի, Սամվել Ալեքսանյանի եւ Լևոն Սարգսյանի պատիվն ու արժանապատվությունը վերականգնելու համար: Անձամբ ինձ թվում է, որ պարոնայք պատգամավորների պատիվն ու արժանապատվությունը գործող օրենքի պատճառով շատ ավելի ոտնահարվեց, քան այն հրապարակումներից, որոնց պատճառով դատ հարուցվեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի դեմ եւ կայացվեց այսպիսի որոշում:
Ուստի կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ չնայած դատը «շահելուն», ՀՀ հիշյալ քաղաքացիները մի բան էլ տուժել են` հասարակության աչքում ձեռք բերել կեղեքիչի, ազատ խոսքի իրավունքի դեմ պայքարողի, ոչ ձեռնտու լրատվամիջոցը փակման եզրին հասցնողի իմիջ:
Նրանց վիճակը չի թեթևացնում նաև այն հայտարարությունը, թե այդ գումարն իրենք փոխանցելու են մանկատներին ու ծերանոցներին, կամ էլ նվիրաբերելու են Համահայկական հիմնադրամին:
Նվիրատվություններն ու բարեգործություններն արվում են սեփական գրպանից, եւ մենք ավելի քան վստահ ենք, որ Ռուբեն Հայրապետյանը, Սամվել Ալեքսանյանը եւ Լևոն Սարգսյանը մեզնից վատ չգիտեն այդ մասին եւ մեկ անգամ չէ, որ կատարել են իսկական նվիրատվություններ ու բարեգործություններ: Այս դեպքում նրանք զանց են առնում հայտնի ճշմարտությունը եւ փորձում շորթած գումար զոհաբերել բարի նպատակների համար, ինչը, կներեք, քրիստոնեական պահվածք չի կարող դիտվել:
Հետագայում նման անհեթեթությունները բացառելու նպատակով խնդրում եմ ձևավորել շահագրգիռ կողմերից բաղկացած աշխատանքային խումբ եւ քննարկման արդյունքում ստեղծել մի օրենք, որ թույլ կտա մարդուն իսկապես պաշտպանված լինել, այլ ոչ թե հերոս կամ պատժված երևալ դատարանի կայացրած այս կամ այն որոշման արդյունքում:
Մամուլի եւ լրատվության միջոցների մասին գործող օրենքի ընդունումից ի վեր արդեն կան մեկուկես տասնյակ գործեր եւ այդքան էլ դատարան դիմելու սպառնալիքներ: Արդյոք դա նպաստե՞լ է, որ հրապարակումների հերոսները զգաստանան կամ լրատվամիջոցները լեզուներն իրենց քաշեն:
Թույլ տվեք ասել, որ վիճակն ավելի անմխիթար է դարձել: Արդյունքն էլ սա է, այս ծանուցումը, ինչի մասին ցանկացանք ձեզ լրացուցիչ տեղյակ պահել:

Открытое письмо председателю НС Овику Абрамяну и ЗПЧ Карену Андреасяну
Поводом для обращения к вам послужило опубликованное 5 октября 2011 г. в ряде СМИ извещение “Поможем “Айкакан жаманак”, в котором газета призывала граждан Армении оказать помощь, чтобы она смогла выполнить требование исполнительного листа Службы принудительного исполнения судебных актов: выплатить известным депутатам Рубену Айрапетяну, Самвелу Алексаняну и Левону Саркисяну по 2 млн 44 тыс. драмов в качестве компенсации за публикации об этих людях.
Согласно тому же извещению, с помощью SMS-сообщений и банковских перечислений было собрано более 3 млн драмов. Мы твердо убеждены, что за короткий срок необходимая сумма будет собрана и перечислена упомянутым депутатам в качестве компенсации за нанесенное им оскорбление.
Но считаете ли вы, что собранных благодаря пожертвованиям народа шести миллионов драмов вполне достаточно для восстановления чести и достоинства депутатов Рубена Айрапетяна, Самвела Алексаняна и Левона Саркисяна? Лично мне кажется, что действующий закон опрочил честь и достоинство господ депутатов больше, чем те публикации, из-за которых был инициирован судебный процесс против газеты “Айкакан жаманак” и принято такое решение.
Поэтому я хочу обратить ваше внимание на то обстоятельство, что хотя указанные граждане РА “выиграли” судебный процесс, в одном они проиграли – в глазах общества они приобрели имидж личностей, обирающих СМИ, ведущих борьбу с правом на свободу слова, доводящих до закрытия неугодное средство информации. Их положение не облегчает даже заявление о том, что эту сумму они перечислят детским домам, домам престарелых или в Общеармянский фонд “Айастан”.
Пожертвования и благотворительность осуществляются из собственного кармана, и мы более чем уверены, что Рубен Айрапетян, Самвел Алексанян и Левон Саркисян знают об этом не хуже нас и не раз занимались настоящей благотворительностью. В данном случае они опровергают известную истину и пытаются пожертвовать на благие цели деньги, полученные в результате вымогательства, что, извините, не может считаться христианским поведением.
С целью исключить в дальнейшем подобные абсурдные вещи прошу сформировать состоящую из заинтересованных сторон рабочую группу и в результате обсуждения разработать закон, который позволит человеку действительно быть защищенным, а не выглядеть героем или наказанным в результате принятого судом того или иного решения.
После принятия действующего закона о прессе и информации уже появилось полтора десятка дел и такое же количество угроз обращения в суд. Неужели это будет способствовать тому, чтобы герои публикаций одумались, а СМИ стали более сдержанными?
Позвольте сказать, что положение стало еще более плачевным. А результатом является вот это извещение, о котором мы захотели дополнительно проинформировать вас.