Թուրք լրագրող. «Եթե Հայաստանը փոքր ձուկ լիներ, մենք այն արդեն կերել էինք»
Թուրք քաղաքագետ Մենսուր Ակգյունը մի անգամ հայ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ առիթ էր ունեցել ասելու, թե իր նշանակությամբ եւ ներկայացրած հետաքրքրությամբ Հայաստանը Թուրքիայի համար փոքր ձուկ է: Երբ այս մասին հարցրինք «Today's Zaman» («Այսօրվա ժամանակ») թուրքական անգլալեզու թերթի բիզնես լուրերի խմբագիր Մուստաֆա Էդիբ Յիլմազին, վերջինս նկատեց. «Եթե այդպես լիներ, մենք այն արդեն կերած կլինեինք»:
Յիլմազը շատ այլ մասնագետների հետ համամիտ է, որ սահմանների բացման դեպքում Հայաստանը չի կարող շատ մեծ դեր խաղալ Թուրքիայի տնտեսական կյանքում: Սակայն մյուս կողմից, ըստ խմբագրի, Հայաստանը առաջատար է որոշ ապրանքների արտադրման ոլորտում, նմանատիպ վիճակում է նաեւ Թուրքիան այլ ասպարեզներում: Այս առումով երկու երկրները կարող են փոխլրացնել միմյանց: Նրա կարծիքով՝ Թուրքիայի տնտեսության ամենամեծ ձեռքբերումը կլինի այն, որ սահմանների բացումից եւ հարաբերությունների հաստատումից հետո կխնայվի շատ մեծ ինտելեկտուալ էներգիա, որն այսօր ծախսվում է՝ առկա խնդրի լուծման ճանապարհներ գտնելու համար: Սա ակնհայտ է, բայց թե կոնկրետ ինչ կարելի է անել նպատակին հասնելու համար, Յիլմազի կարծիքով, պետք է պատասխանեն նախագահները:
«Anadolu kultur» կազմակերպության ղեկավար Օսման Քավալան էլ կարծում է, որ սահմանի բացումը ինչ-որ հրաշքի չի հանգեցնի, սակայն անչափ կարեւոր է մասնավորապես առեւտրի ու տուրիզմի զարգացման տեսանկյունից: Քավալան խնդրի լուծման հետեւյալ «ճանապարհային քարտեզն» է առաջարկում. կարելի է սահմանը ժամանակավոր փակ պահել, սակայն մինչ դրա վերջնական բացումը պետք է հաստատել երկկողմ դիվանագիտական հարաբերություններ: Դա էլ իր հերթին կարելի է անել դեսպանությունների համատեղության ձեւով. այսինքն՝ Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատունը կարող է համատեղել աշխատանքը նաեւ ՀՀ-ի հետ, իսկ, օրինակ, Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը նույնը անել Թուրքիայի հետ: Օ. Քավալան կարծում է, որ դեպքերի նման աստիճանական զարգացման դեպքում Ադրբեջանը ի զորու չի լինի վիժեցնել հարաբերությունների հաստատումը:
Ստամբուլի Բահչեշեհիր համալսարանի տնտեսական եւ հասարակական հետազոտությունների կենտրոնի (Betam) փորձագետ Զյումրյութ Իմամօղլուն ասում է, որ զարմացել է, երբ այս հունիսին այցելել է Հայաստան ու իմացել, որ Թուրքիան սահմանը փակելուց զատ արգելել է նաեւ Հայաստանից ներկրումը: «Առեւտուրն ու տնտեսական հարաբերությունները երկրների միջեւ խաղաղության համար կարեւոր պայման են: Կարծում եմ, որ եթե հաստատենք տնտեսական հարաբերություններ, ավելի խաղաղ տարածաշրջան կունենանք»,- նշում է փորձագետն ու հավելում, որ Հայաստանի ազդեցությունը թուրքական տնտեսության վրա կարտահայտվի երկրի արեւելյան շրջաններում այդ ոլորտի զարգացմամբ: Իմամօղլուն օրինակ է բերում վրացական սահմանը, որն իր նշանակալի դերն ունի, օրինակ, Տրապիզոնի եւ մյուս հյուսիսային ու հյուսիսարեւելյան շրջանների վրա:
Այդուհանդերձ, ի՞նչ են կարծում թուրք գործիչները Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարների մասին, երբ երկրի երկու կարեւոր՝ արեւելյան ու արեւմտյան սահմանները փակ են: Անդրադառնալով «Հետքի» այս հարցին՝ Օսման Քավալան նշում է, որ դա իսկապես խնդիր է, ինչը մտահոգվելու տեղիք է տալիս, սակայն այն մեծագույն հարց չէ, ու ասում է, որ Վրաստանի ու Իրանի հետ կապերի շնորհիվ Հայաստանը զարգանալու հնարավորություններ ունի, ինչն էլ առավել կհաջողվի հայ-թուրքական սահմանի բացման պարագայում:

Турецкий журналист: “Если б Армения была мелкой рыбешкой, мы бы давно ее съели”
Турецкий политолог Менсур Акгюн один раз уже имел повод на встрече с армянскими журналистами сказать, что Армения по своему значению и представляемому интересу является для Турции мелкой рыбой. Когда мы спросили об этом редактора бизнес-новостей турецкой англоязычной газеты “Today's Zaman” (“Сегодняшнее время”) Мустафу Эдиба Йылмаза, он заметил: “Если б это было так, то мы бы давно ее съели”.
Йылмаз согласился с мнением многих экспертов о том, что в случае открытия границ Армения не сможет играть большую роль в экономической жизни Турции. Но с другой стороны Армения, по мнению редактора, является лидером в производстве определенных товаров, аналогичную роль Турция играет в других отраслях. В этом плане обе страны могут дополнять друг друга. Самым большим достижением экономики Турции станет то, что после открытия границ и установления отношений будет сбережена большая интеллектуальная энергия, которая сегодня тратится на поиски путей решения этой проблемы, сказал Мустафа Йылмаз, добавив, что ответ на вопрос о том, что нужно сделать для достижения этой цели, должны дать президенты.
Руководитель организации “Anadolu kultur” Осман Кавала считает, что открытие границы не приведет к какому-то чуду, однако, по его словам, это крайне важно для развития торговли и туризма. Кавала предлагает следующую “дорожную карту” решения вопроса: границу можно временно не открывать, но до ее окончательного открытия необходимо установить двусторонние дипломатические отношения. Этого можно добиться, если посольства будут совмещать работу. Так, посольство Турции в Грузии может по совместительству работать с Республикой Армения, а, скажем, посольство РА в Греции – с Турцией. По мнению Кавала, при таком постепенном развитии событий Азербайджан не сможет помешать установлению отношений.
Эксперт Центра экономических и общественных исследований стамбульского университета “Бахчешехир” Зюмрют Имамоглу сказал, что был удивлен, когда во время приезда в Армению в июне этого года узнал, что Турция, помимо закрытия границы, запретила также импорт из Армении. “Торговля и экономические отношения – это важные условия для мира между странами. Я думаю, что если мы установим экономические отношения, то будем иметь более мирный регион”,- отметил эксперт, добавив, что влияние Армении на турецкую экономику проявится в экономическом развитии восточных районов страны. Имамоглы привел в пример грузинскую границу, которая играет значительную роль в Трабзоне и других северных и северо-восточных районах.
И все же, что думают турецкие деятели о перспективах экономического развития Армении, когда две важные границы страны – восточная и западная – остаются заблокированными? Отвечая на этот вопрос “Hetq”-а, Осман Кавала отметил, что это серьезная проблема, которая должна вызывать беспокойство, но это не сложнейший вопрос. Благодаря связям с Грузией и Ираном Армения, по словам Кавала, имеет возможности для развития, которое в случае открытия армяно-турецкой границы будет происходить более успешно.