Հանրային պահանջագիր Սերժ Սարգսյանին
Արդեն 8-րդ օրն է, ինչ Երեւանի ազատության հրապարակում հացադուլի մեջ է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, ԱԺ պատգամավոր եւ ՀՀ առաջին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` այդ կերպ արտահայտելով իր ընդվզումը ներկա վիճակի եւ ահազանգը երկրի վտանգված ապագայի համար:
Հացադուլի հենց առաջին օրվանից` մարտի 15-ից, իշխանության ամենաբարձր մակարդակները ցուցաբերեցին բացառիկ հակամարդկային վերաբերմունք հացադուլ հայտարարած քաղաքացու հանդեպ` չթույլատրելով վրանի կամ տաքացուցիչի տեղադրում: Իսկ քաղաքացիների նախաձեռնությամբ դա անելու փորձերը առանց բացատրության ու հիմնավորման կոպտորեն կանխվեցին ոստիկանության կողմից:
Հարցի քննարկումը արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի, անգամ ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը հետ չհանգեցրին խնդրի լուծման, թեեւ ՄԻՊ-ը հայտարարել է, որ ոստիկանության գործողությունները իրավաչափ չեն եւ խախտում են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի իրավունքները: Չարաշահելով պրն Հովհաննիսյանի ակցիայի խաղաղ ու անաղմուկ բնույթը, իշխանությունները անմարդկային վերաբերմունքը հասցրեցին ծայրագույնի: Մարտի լույս 23-ի գիշերը Հովհաննիսյանը գիշերել է գրեթե չդադարող անձրեւի ու մեկ միջին չափի հովանոցի տակ, իսկ հորդ անձրեւահոսքը ուղղակի ողողել էր նրա նստարանի շուրջբոլորը, ինչը կրկնապատկում է առողջությանը սպառնացող վտանգները` հրատապ չկանխվելու դեպքում վերածվելով կյանքի համար սպառնալիքի:
Ստեղծված իրադրությունը հարկադրում է դիմել հանրապետության նախագահին: Սույն հանրային պահանջագրի տակ ստորագրողներս Սերժ Սարգսյանից պահանջում ենք այսօր` մարտի 23-ին ապահովել հացադուլի մեջ գտնվող քաղաքացու համար վրան տեղադրելու` պետության պարտավորության կատարումը:

It is already the 8th day that the Republic of Armenia’s citizen Raffi Hovannisian, (the leader of the “Heritage” party, member of the National Assembly and the first Minister of Foreign Affairs of Armenia) is on hunger strike, thus ringing an alarm and demonstrating his protest of the current state of affairs of our nation and the endangered future of Armenia.
From the first day of the strike March 15th, the authorities of the highest levels have shown an exceptionally inhuman conduct to Hovannisian, by not allowing a tent or a heating device. Fellow citizens’ initiatives to remedy the situation were brutally stopped by the police.
The discussion of this question with the Justice minister Hrair Tovmasyan, the Ombusdsman Karen Andreasyan, and the chief of police Alik Sargisyan led to no results, although the Ombudsman declared that the police actions were not lawful and are a violation of Raffi Hovannisian’s rights. Taking advantage and abusing Mr. Hovannisian’s silent and peaceful hunger strike, the authorities retorted to an extreme inhuman conduct. Hovannisian spent the night and morning of March 23rd under heavy rain with only a medium sized umbrella as cover and was soaked in water as a result of the pouring rain. This state of affairs not only multiplies the danger posed to Mr. Hovannisian’s health but in the event of its continuation, will be a serious threat to his life.
The current situation compels us to address Serje Sargisyan. We the undersigned demand that by today March 23, Serje Sargisyan ensure that the state has carried out its responsibility and has provided a tent to the citizen in hunger strike.