Երևանում կբացվի Ռուսական գրքի տուն
Վաղը` հոկտեմբերի 7-ին, ժամը 13:00-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների աշխատակազմերի, ինչպես նաև Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Երևանում բացվելու է Ռուսական գրքի տուն:
Երկհարկանի գրախանութից բացի Ռուսական գրքի տունը զբաղվելու է լայն հասարակական-մշակութային գործունեությամբ: Այսպես, հաջորդ ամսվանից հրապարակվելու է «Հայաստանի ռուսական աշխարհն» ամսագիրը, որտեղ լուսաբանվելու են արդի հարցեր` կապված Հայաստանում ռուսաց լեզվի, ռուսական մշակույթի պահպանման հետ, որոնց նկատմամբ հետաքրքրությունը տարեց տարի նվազում է:
Ռուսական գրքի տան կազմում հետագայում գործելու են քննարկումների ակումբ և «Ռոսիա» հասարակական մամլո կենտրոնը` հայ-ռուսական հարաբերություններին առնչվող հարցերի քննարկման համար: Երևանի Ռուսական գրքի տունը գտնվելու է Մաշտոցի 37 հասցեում` Օպերայի և բալետի թատրոնի շենքի դիմաց:
Հայտնում ենք նաև, որ աշխատանքներ են տարվում նաև Հայաստանի բոլոր մարզերում Ռուսական գրքի տներ ստեղծելու ուղղությամբ: Այդ նախագծի նախաձեռնողը և ղեկավարը հասարակական գործիչ Անդրանիկ Նիկողոսյանն է:

Ереванский Дом русской книги откроется завтра
Завтра, 7 октября, в 13:00, с участием представителей администраций Президентов России и Армении, а также Посольства России в Армении в Ереване будет открыт Дом русской книги.
Помимо двухэтажного книжного магазина, Дом русской книги будет заниматься широкой общественно-культурной деятельностью. Так, со следующего месяца будет издаваться журнал «Русский мир Армении», в котором будут освещаться актуальные вопросы, связанные с сохранением русского языка, русской культуры в Армении, интерес к которым, к сожалению, с каждым годом падает.
В составе Дома русской книги в дальнейшем будут действовать также клуб обсуждений и общественный пресс-центр «Россия» для освещения мероприятий, связанных с широким спектром российско-армянских отношений.
Ереванский Дом русской книги будет располагаться в самом центре города, прямо напротив здания Театра оперы и балета, по адресу проспект Маштоца 37.
Сообщаем также, что параллельно ведутся работы по созданию Домов русской книги во всех марзах Армении. Инициатором и руководителем этого проекта является общественный деятель Андраник Никогосян.