Համանախագահներն ընդամենը միջնորդ են, կամ առանձին վերցրած մի տարածաշրջանում ստալինիզմի հարության փորձ
Սեփական լիազորությունների` մանդատի շրջանակում գործելը օրինապահության կարևորագույն հիմնասյուներից է: Սա անվերապահորեն վերաբերում է նաև միջազգային իրավունքի հիման վրա ստեղծված և միջազգային հարաբերություններում գործող կառույցներին: Այսուհանդերձ, թվում է, թե այս պարզ ճշմարտությունը գնալով ավելի ու ավելի հաճախ է անտեսվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Ասածիս ամենավերջին վկայությունը նշյալ խմբի 2011թ. մարտի 24-ի զեկույցի մեջ տեղ գտած «Լեռնային Ղարաբաղին հարակից Ադրբեջանի յոթ գրավյալ շրջաններ» (“the seven occupied territories of Azerbaijan surrounding Nagorno-Karabakh (NK)) ձևակերպումն է: Ակնհայտ է, որ իր զեկույցի մեջ գործածելով նման ձևակերպում` վերոհիշյալ խումբը բացահայտորեն գերազանցել է իր լիազորությունները և ոտնահարել իր իսկ մանդատը: Համանախագահների խմբին որևէ մեկը չի լիազորել որոշելու որևէ տարածքի կարգավիճակ կամ ճակատագիր: Ո՞վ է այդ խմբին իրավունք տվել Լեռնային Ղարաբաղը (տեքստում` Nagorno-Karabakh) նույնացնել նախկին ՍՍՀՄ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքանավար Մարզին: Դա հակամարտության կողմերի որոշելիքն է: Համանախագահների լիազորությունը սահմանափակվում է միայն միջնորդությամբ, այն է` ուժի կիրառման բացառման հիման վրա բանակցային գործընթացին նպաստելով: Դա միանշանակորեն և հստակ ամրագրված է Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի մեջ. «քաջալերել հակամարտության` առանց ուժի կիրառման լուծումը և ի մասնավորի նպաստել խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին» (“Promoting a resolution of the conflict without the use of force and in particular facilitating negotiations for a peaceful and comprehensive settlement”) [Mandate of the Co-Chairmen of the Conference on Nagorno-Karabakh under the auspices of OSCE (“Minsk Group”, Vienna, 23 March 1995, DOC.525/95)]: Հիշյալ մանդատի 15 կետից և ոչ մեկով համանախագահներին որոշելու կամ վճիռներ կայացնելու լիազորություն չի տրված: Առավել տարօրինակ է և կատարելապես հիմնազուրկ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքանավար Մարզի հարակից տարածքներն անվանել «Ադրբեջանի տարածքներ» (“territories of Azerbaijan”): Կարծում եմ, որ համանախագահները` որպես բարձրաստիճան և փորձառու դիվանագետներ, ինձանից ավելի լավ գիտեն, որ միջազգային իրավունքի մեջ ցանկացած տարածքի իրավատիրություն (legal possession) որոշվում է տվյալ տարածքի տիտղոսով (title to territory) և ոչ թե վարչական կառավարմամբ: Եթե նրանք, կամ թեկուզև որևէ մեկը կարողանա վկայակոչել մի որևէ միջազգային օրինական փաստաթուղթ (international legal document), կրկնում եմ` միջազգային, կրկնում եմ` օրինական փաստաթուղթ և ոչ թե կուսակցական որոշում, որով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայիս տարածքի թեկուզև մի թիզ հողակտորի վրա երբևէ ճանաչված է եղել Ադրբեջանի Հանրապետության տիտղոսը, ես հրապարակայնորեն ներողություն կխնդրեմ իմ անտեղյակության համար: Իսկ եթե դա չարվի, ուրեմն ճիշտը ես եմ, և որևէ մեկը, առավել ևս միջնորդ մարմինը, իրավունք չունի գործածելու չհիմնավորված ձևակերպումներ: Հարց կարող է առաջանալ. իսկ ի՞նչ ձևակերպում պիտի գործածվի: Կարծում եմ` «նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի հարակից տարածք»: Առանց «Ադրբեջան» տեղանվանման, քանի որ ԼՂԻՄ-ը ՍՍՀՄ ինքավար մարզ է եղել, որը միջնորդավորված ենթակայություն է ունեցել երկրի իշխանություններին, այսինքն` վարչական կառավարման է ենթարկվել ՍՍՀՄ մեկ այլ վարչատարածքային միավորի միջոցով: Հիշեցնեմ, որ ՍՍՀՄ ունեցել է քառաստիճան վարչատարածքային բաժանում, և անկախ տվյալ վարչատարածքային միավորի աստիճանակարգից` բոլոր միավորներն էլ ունեցել են միևնույն տիտղոսը: Այդ բոլոր միավորների վրա ճանաչված է եղել միայն մի ինքնիշխանություն (sovereignty), այն է` ՍՍՀՄ ինքնիշխանությունը: Շեշտեմ նաև, որ ստալինյան վարչատարածքային բաժանումը չի կարող օրինական հիմք լինել պետությունների սահմանազատման (delimitation) համար, քանի որ միջազգային իրավունքը հստակ է. հանցագործությունը չի կարող իրավունքի հիմք լինել (Ex injuria jus non oritur): Մոռացկոտներին հիշեցնեմ նաև, որ համանախագահներին լիազորություններով օժտած նույն ԵԱՀԿ-ն (իր խորհրդարանական վեհաժողովի 2009թ. հուլիսին 3-ի «Պառակտված Եվրոպան միավորվեց» բանաձևով (Resolution “Divided Europe Reunited”, Vilnius, July 3, 2009) ստալինիզմը հավասարեցրել է նացիզմին: Մի՞թե այսօր Եվրոպայում որևէ մեկը պատրաստ է վերադառնալ Հիտլերի գծած սահմաններին: Իսկ ինչո՞ւ եք կարծում, որ Հարավային Կովկասում կարելի է հարություն տալ ստալինիզմի հանցագործություններին: Արա Պապյան Մոդուս վիվենդի կենտրոնի ղեկավար 24 մարտի 2011թ.

The Co-chairs are Simply the Mediators or, an Attempt at Resurrecting Stalinism in a Single Region Alone
One of the most important fundaments of maintaining order is functioning within one’s own mandate, within one’s own area of authority. This applies as well, without any qualifications, to bodies established as per international law and working in the realm of international relations. Nevertheless, it appears that this simple truth is being dismissed ever increasingly by the co-chairs of the OSCE Minsk Group.
The latest testament to such an approach is the expression “the seven occupied territories of Azerbaijan surrounding Nagorno-Karabakh (NK)” found in the report of the co-chairs of the 24th of March, 2011. It is evident that, by such phrasing, this group has clearly functioned outside of its authority and violated its own mandate.
No-one has authorised this group of co-chairs to decide the status or fate of any piece of territory. Who has given that group the right to even equate what they refer to as “Nagorno-Karabakh” with the former Autonomous Oblast of Mountainous Karabakh of the erstwhile USSR? That is to be decided by the parties in dispute. The authority of the co-chairs is limited to mediation, that is, to benefit the process of negotiations founded on the exclusion of the use of force.
That is absolutely and clearly codified in the mandate of the co-chairs of the Minsk Group: “Promoting a resolution of the conflict without the use of force and in particular facilitating negotiations for a peaceful and comprehensive settlement” [Mandate of the Co-Chairmen of the Conference on Nagorno-Karabakh under the auspices of OSCE (“Minsk Group”, Vienna, 23 March 1995, DOC.525/95)]”. None of the fifteen clauses of this mandate provide for the co-chairs to come to some final decision or to make any sort of ruling on anything.
It is even more extraordinary and perfectly baseless to refer to territories surrounding the former Autonomous Oblast of Mountainous Karabakh as “territories of Azerbaijan”. I imagine that the co-chairs, as high-ranking and experienced diplomats, are more aware than I am that the legal possession of any territory in international law is decided by the title to territory and not by administrative boundaries.
If they or anyone else could cite any international legal document – again, any international, and, again, any legal document, as opposed to the decision of some political party – that the title to even a square inch of the current territory of the Nagorno-Karabakh Republic has ever been recognised as belonging to the Republic of Azerbaijan, I would publicly apologise for my ignorance. And if that cannot be done, then I am correct and consequently no one, and certainly not any mediating group, has the right to make use of such baseless wording.
A question may arise: what kind of phrasing to use, then? I believe it would be most appropriate to say, “the territories adjacent to former the Autonomous Oblast of Mountainous Karabakh”, without mentioning “Azerbaijan”, as the AOMK (or NKAO, to use its Russian abbreviation) was an autonomous unit within the Soviet Union, which was subject to the entire country’s authority in an indirect manner; that is to say, it was an administrative unit of the USSR through yet another administrative unit of the USSR.
As a reminder, the Soviet Union had a four-tier administrative organisation and, independent of the tier level of the administrative unit, each administrative unit was considered the same in terms of title: all of those administrative units were subject to one and the same authority, namely, the sovereignty of the USSR.
Let me also emphasise that the administrative boundaries set by Stalin could never act as legal bases for the delimitation of frontiers of states, as international law makes clear, that ex injuria jus non oritur, that is, law does not arise out of injustice.
And let me remind the forgetful that the very OSCE which authorised the co-chairs equated Stalinism with Nazism in its resolution “Divided Europe Reunited” at Vilnius on the 3rd of July, 2009. Is anyone in Europe ready today to return to the boundaries set by Hitler? So why would one think that it is acceptable to resurrect the crimes carried out by Stalin in the southern Caucasus?