Հիմա էլ օլիգարխ-պատգամավորները՝ ընդդեմ «Հայկական ժամանակի»
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի գործելակերպը կարծես դառնում է վարակիչ: Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր Բելլա և Սեդրակ Քոչարյանների հայցն ընդդեմ «Ժամանակ» օրաթերթի, որը, սակայն, հետաձգվեց հենց հայցվոր կողմի բացակայության պատճառով:
Զուգահեռաբար, ընդդեմ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի, դատարան են դիմել ԱԺ ՀՀԿ-ական օլիգարխ-պատգամավորները` Լեւոն Սարգսյանը, մականունը` Ալրաղացի Լյովիկ, Սամվել Ալեքսանյանը` Լֆիկ Սամո եւ Ռուբեն Հայրապետյանը` Նեմեց Ռուբո:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերի 14-ին «ՀԺ»-ն «Ութից յոթը ցուցակում են» վերնագրի ներքո գրել էր, թե իր տեղեկություններով` ՌԴ իրավապահները տարբեր քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում, հիմնականում նարկոթրաֆիքի, թրաֆիքինգի եւ փողերի լվացման գործերով, պարզել են, որ հանցագործությունների հետ առնչություն ունեն նաեւ ՀՀ պաշտոնյաներ:
«ՌԴ իրավապահները պարզել են, որ ռուսական կրիմինալ խմբավորումները ՀՀ տարբեր պաշտոնյաների հետ սերտ կապերի մեջ են, եւ կազմել են տարբեր քրեական գործերի հետ առնչություն կամ ռուսական կրիմինալ խմբավորումների հետ կապեր ունեցող ՀՀ պաշտոնյաների ցուցակ, որում ընդգրկել են 32 անուն: Մեր տեղեկություններով, այս ցուցակի վերաբերյալ ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչները զրուցել են «Միաբանություն» հայկական ազգային ակումբի նախագահ Սմբատ Կարախանյանի հետ: Ցուցակը ՌԴ դատախազության ղեկավարությունը ոչ պաշտոնական ֆորմատով ցուցադրել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին եւ ԱԱԾ տնօրեն Գորիկ Հակոբյանին: Ռուսական կողմը ցուցակում նշված անձանց պատասխանատվության ենթարկելու հարց է բարձրացրել…»,- գրել էր «ՀԺ»-ն:
Հոդվածում թերթը նաեւ հրապարակել էր ռուսների կազմած ցուցակի առաջին 7 հորիզոնականը զբաղեցնողների, այդ թվում` հիշյալ 3 պատգամավորների անունները:
Մոտ 20 օր անց ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրեց, որ Աղվան Հովսեփյանի հարցումով ՌԴ գլխավոր դատախազությունից պաշտոնապես հայտնել են, որ «ՀԺ»-ի տպագրած հոդվածում թվարկված անձանց կողմից ՌԴ տարածքում հանցագործությունների մեղսակից լինելու վերաբերյալ որեւէ նյութերի իրենք չեն տիրապետում եւ նման տեղեկություններ չունեն:
«…Ոչ պաշտոնապես եւ ոչ էլ մասնավոր հանդիպումների ժամանակ ՌԴ դատախազության կողմից երբեւէ որեւէ հարց չի բարձրացվել ռուսական կրիմինալ խմբավորումների հետ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ենթադրյալ համագործակցության մասին: Եվ ակնհայտ կեղծ ու մտացածին է օրաթերթի այն պնդումը, թե ՌԴ դատախազության պատասխանատուները ՀՀ գլխավոր դատախազին են ներկայացրել ՀՀ պաշտոնատար անձանց անուններից բաղկացած ինչ-որ ցուցակ, ովքեր մեղսակից են ՌԴ իրավապահների վարույթում քննվող տարբեր հանցագործությունների»,- նշված էր դատախազության հաղորդագրության մեջ:
Պատգամավորներ Լ. Սարգսյանը, Ս. Ալեքսանյանը եւ Ռ. Հայրապետյանն էլ մեկ նամակով դիմել են «ՀԺ»-ի խմբագրություն եւ պահանջել հերքել հոդվածը: Օրաթերթի հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ տնօրեն Աննա Հակոբյանի («ՀԺ» գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի կինը) փոխանցմամբ` հերքման տեքստից ամենեւին չի հասկացվել, թե ինչն են ուզում հերքել:
Ավելին, ըստ Հակոբյանի, պատգամավորները պահանջել են, որպեսզի թերթի հասցեին վիրավորանքներ պարունակող իրենց կազմած հերքման տեքստը «ՀԺ»-ն տպագրի հենց իր անունից:
Նշյալ տեքստը օրաթերթը չի հրապարակել: Փոխարենը դեկտեմբերի 28-ի համարում, ներողություն խնդրելով ընթերցողներից, տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 14-ին «թյուրիմացաբար տպագրվել է նյութի աշխատանքային, չխմբագրված տարբերակը»: Ուստի, «Ճշտում» մտցնելով, «ՀԺ»-ն, ըստ էության, պարզաբանել է, որ հոդվածում հրապարակված տեղեկությունների աղբյուրը Սմբատ Կարախանյանն է` Մոսկվայի «Միաբանություն» Ազգային ակումբի նախագահը:
Իսկ հերքում պահանջող պատգամավորներից յուրաքանչյուրն անազատության մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությամբ նամակ է ստացել, որով վերջինս խնդրել է հստակեցնել, թե կոնկրետ ինչն են ուզում հերքել:
Փաշինյանի նամակի պատասխանը ստացվել է հայցադիմումի տեսքով: Հանրապետականներ Սարգսյանը, Ալեքսանյանը եւ Հայրապետյանը միասնական հայցով մտել են դատարան: Հերքումից բացի` նրանք պահանջում են իրենցից յուրաքանչյուրին վճարել 2-ական մլն դրամ` որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում եւ կես մլն դրամ` դատական ծախսերի փոխհատուցման համար (բոլորը միասին` 7,5 մլն դրամ):
«Մեր գնահատմամբ` սա հերթական քայլն է «Հայկական ժամանակի» դեմ: Իրենք փող են ուզում, բնականաբար, դրա կարիքը պետք է որ չունենան: Բայց դրա միջոցով ուզում են թերթին վնաս հասցնել»,- ասում է Աննա Հակոբյանը եւ շեշտում, որ բացառվում է ֆինանսական ճնշումներով հասնել թերթի փակմանը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարեվերջին Ռ. Քոչարյանի կրտսեր որդու` Լեւոն Քոչարյանի հայցադիմումով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթից բռնագանձվեց 3 մլն դրամ:
Թերթը գրել էր, որ կրտսեր Քոչարյանն «Ամանորից օրեր առաջ Դուբայում տեղի ոստիկանության կողմից հարբած վիճակում ձերբակալվել է` հասարակական վայրում անկարգություններ անելու համար»:
Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում` Կարինե Պետրոսյանի նախագահությամբ, պատգամավորների հայցապահանջով գործի քննությունը մեկնարկել է: Դատավարությունը կշարունակվի հունվարի 24-ին:

Demand 7 million AMD in compensation
It seems that the modus operandi of the family of Armenia’s second President, Robert Kocharyan, is catching. The latest trial session in the case pitting Bella and Sedrak Kocharyan (the former president’s wife and son) against the news daily Zhamanak was scheduled for today but it was cancelled. The plaintiffs never showed up.
There’s another case in the spotlight as well. A number of oligarch MP’s, members of the ruling Republican Party, have sued the opposition-based Haykakan Zhamanak daily. The MP’s are Levon Sargsyan (better known as Flour Mill Lyuvik), Samvel Aleksanyan (aka Lfik Samo) and Rouben Hayrapetyan (aka Nemets Rubo). Haykakan Zhamanak, in its October 14, 2010 edition, wrote that, according to its sources, Russian law enforcement agencies had linked certain Armenian government officials to narco-trafficking and money laundering schemes being investigated.
Russian law enforcement had revealed that local criminal groups were closely linked to various Armenian government officials. A list of the alleged Armenian collaborators was drawn up and according to our information Russia’s General Prosecutor spoke of the list with Smbat Karakhanyan, President of the Moscow-based “Unity” Armenian Club. The Russians also made the list available to the Armenian General Prosecutor Aghvan Hovsepyan and National Security Director Gorik Hakobyan on a non-offical level. Haykakan Zhamanak wrote that the Russians raised the question of bringing those listed to account for themselves. The newspaper reprinted the list and the above mentioned three Armenian MP’s were at the top. Twenty days later, the Armenian General Prosecutor’s office stated that they had contacted their colleagues in Russia and had been informed that Moscow had no knowledge of the names included in the Haykakan Zhamanak article and no files on them. The statement released by the RA General Prosecutor’s Office said that at no time, in public or private meetings, had the issue been discussed of certain Armenian officials having ties to Russian criminal elements.
“The claim by the newspaper that the Russian General Prosecutor’s Office contacted the RA General Prosecutor and presented some sort of list of Armenian officials whose names have come up during criminal investigations in Russia is an outright falsehood and fabrication.” MP’s Sargsyan, Aleksanyan and Hayrapetyan sent a joint letter to the editorial board of Haykakan Zhamanak, demanding a retraction of the article. The newspaper’s publisher, Anna Hakobyan (Director of “Dareskizb Ltd.” and wife of chief editor Nikol Pashinyan), told us that the retraction supplied by the MP’s was unintelligible. Furthermore, according to Hakobyan, the MP’s demanded that the retraction statement, full of insults directed at the paper, be signed by the editorial board itself.
The paper never published the retraction statement as supplied. Instead, in its December 28 edition, the paper apologized to its readers, saying that the October 14th article was published by mistake and that it hadn’t been edited properly. The paper published a correction note, saying that the information regarding the list had been supplied by Smbat Karakhanyan of the Unity Club in Moscow, not the Russian General Prosecutor. All three MP’s received a letter from jailed Haykakan Zhamanak Editor Nikol Pashinyan, asking what it was they exactly wanted the paper to refute. Pashinyan received his answer in the form of a united lawsuit filed by the three MP’s. In addition to a retraction, each MP demanded 2million AMD in moral compensation and 500,000 AMD for incurred legal fees. In total, the paper was being threatened with 7.5 million in losses. Anna Hakobyan says that this is just another calculated move against Haykakan Zhamanak.
“These guys don’t need the money. They just want to financially break us.” She is adamant that the paper will not be shut regardless of the financial pressures brought to bear. Readers will remember that late last year, Robert Kocharyan’s youngest son Levon, won a 3 million slander suit against Haykakan Zhamanak. The paper had written that Levon Kocharyan had been involved in a drunken fracas in Dubai the preceding New Year’s and had been arrested. The Kentron and Nork-Marash Administrative Court, Judge Karineh Petrosyan presiding, has initiated a preliminary investigation of the MP’s legal suit. The next trial date is set for January 24.