Գյուղացիներն արձագանքում են իշխանավորներին
«Մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է պարբերաբար այցելի գյուղեր` զբաղվելու գյուղատնտեսական խնդիրներով, ինքս եմ պարբերաբար գնալու գյուղեր եւ ինքս եմ որոշ ծրագրեր հսկողության տակ պահելու»,- մարտի 12-ին գյուղատնտեսության խնդիրներին նվիրված խորհրդակցությանը հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Գյուղում բան չի փոխվելու: Ես հարգում եմ իմ Կառավարությանն ու պետությանը, բայց ես չեմ հավատում, որ նախագահն ասավ` գյուղեր ենք գնալու: Բացի այդ էլ, հնարավոր չի, որ Ս. Սարգսյանը գնա գյուղ ու շարքային գյուղացիներին հանդիպի: Գնալու է մեծ ֆերմերների մոտ: Վարիանտ չկա, որ նախագահն ու վարչապետը շարքային գյուղացու մոտ գնան, որովհետեւ տենց ա: Ո՞նց կլինի, որ նախագահ Ս. Սարգսյանը գա մեզ հարցնի, թե մենք ինչ ենք ուզում»,-ասում է Լոռու մարզի Արդվի գյուղի բնակիչ Սերժիկ Վերանյանը: Նա գտնում է, որ մեր երկրում հնարավոր չէ գյուղատնտեսության զարգացումը, որովհետեւ անցումային 20 տարիներին Կառավարությունը այնքան անուշադիր է եղել գյուղի նկատմամբ, որ դրա զարգացման համար անհրաժեշտ կենսական ենթակառուցվածքներ չեն ստեղծվել: Արդվեցիները գտնում են, որ կարիքավոր գյուղացիներին գարի տալու մասին Կառավարության ծրագիրն ուշացած է, այդ մասին վերջինս աշնանը պիտի գյուղացիներին տեղեկացներ: «Գարին աշնանացան չեն անում, բայց որ Կառավարությունը գարիով օգնելու մասին գյուղացիներին աշնանը լիներ ասած, մենք հողը կնախապատրաստեինք, որ հիմա ցանեինք: Հմի ի՞նչ վարես, որ ցանես: Գարին ձնի հետ պտի ցանվեր: Էսօր Կառավարության կողմից աղքատ գյուղերին գարի տալը անիմաստ օգնություն է արդեն»,- ավելացրեց Սերժիկ Վերանյանը: Նա գտնում է, որ գյուղատնտեսությանն աջակցելու համար երկրի նախագահն այլ հարցերում պիտի միջամտի. «Երկարաժամկետ, ցածր տոկոսադրույքով վարկն ա, հողի եւ անասունների ապահովագրելն ա, գյուղմեխանիզացիա չունենք, առաջվա նման որ մեքենատրակտորային կայաններ լինեն, որ գնայի պատվիրեի, իմ ուզած ժամանակ տեխնիկան գար: Գյուղացուն դա է պետք: Եթե նախագահ Ս. Սարգսյանը գոնե էս մի քանի խնդիրը լուծի, գյուղը կարա շնչի»:
Դավիթ Կիրակոսյանը նույնպես բողոքեց գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման պայմաններից. «Ընդի տալիս են, ընդի խեղդում են, վերունում: Երկարաժամկետ վարկ տան, որ գյուղացիք կարողանան հողի վրա գործ անեն: Ես 5 հա հող ունեմ, գոնե մի 5 տարով վարկ տան, հը: Ուզում եմ վեր ունեմ, գնացել եմ: Ասըմ են` մի տարով ենք տալի, էդ էլ` 24%-ով: Մի տարումը դեռ բերքը վերկալած չեմ լինում, ինձ խեղդում ա, ասում ա` վարկը տուր»: Տելեմակ Աղվանյանի կարծիքով` բանկը վարկը պետք է տա խելացի գյուղացիներին. «Ենթադրենք` ինձ տվել ա 50 հազար դոլար, 50 հազար դոլարի տակից ես կարա՞մ դուրս գամ: Գյուղի մարդը պետք է տնտեսություն ղեկավարել իմանա, եթե մարդը տնտեսություն ղեկավարել չիմանա, պետությունը ճամփեն ոսկի շինի, ամեն ինչը ոսկի շինի, վերջ ի վերջո, գյուղացին պետք է իր վերցրած փողը ծախսի: Եթե գյուղացին չգիտի, կարըմ չի տնտեսություն ղեկավարի, կարըմ չի էդ փողը խելացի ծախսի, պետությունը հըլե օգնին հա նրան: Ես 1999 թ. բանակից եկել եմ: Մի հատ գառ եմ ունեցել, հմի ունեմ 12 հատ ոչխար, մինչեւ հիմա էլ 100 ոչխար եմ մորթել ու ծախել: Պետությունը ինձ ոչ մի բանով էլ չի աջակցել: Երկու հատ մոզի եմ ունեցել, գիտե՞ք ոնց է ստացվել, եթե ուզում ես զարգանաս, պտի ինչ-որ բաներից քեզ կտրես, ես հաշվարկել եմ, որ ամեն տարի պետք է ինչ-որ ձեւով իմ տնտեսությանը մի բան ավելացնեմ, պետք է 100 մ կարտոֆիլի ցանքս ավելացնեմ, մի գառ ավելացնեմ, մի հատ հորթ ավելացնեմ: Անկախ նրանից` սոված էլ լինեմ, պետք է ավելացնեմ: Ու ես հասել եմ իմ նպատակին»: Տ. Աղվանյանը մասնագիտությամբ ագրոնոմ է: Նա պետության կարեւոր աջակցությունը համարում է հողը մշակել չկարողացող գյուղացուց այն ետ վերցնելը: Սակայն, մի վերապահում է անում. «Պետությունը թող մի հատ գյուղի վրա փորձի: Գա հենց թեկուզ մեր գյուղի վրա փորձի, ամենքին 1000 դոլար գումար տա անհատույց: Մի 3 տարի հետո տեսնենք` էդ մարդիկ կարողացե՞լ են իրենց տնտեսությունը զարգացնել, եթե չեն կարողացել, ամբողջ Հայաստանում չմշակողներից հողը թող վերցնեն, մշակողներին տան: Եթե մի փայ հող ունես, 1000 դոլար ենք տալի, 3 տարում չես կարողանում ոտքի կանգնես, ուրեմն էդ հողը քո ձեռքին գործ չունի»:

Serzh Sargsyan – “We have to visit the villages”
Armenian President Serzh Sargsyan said the following on March 12 regarding the problems facing the country’s agricultural sector.
“Each one of us must periodically travel to the villages and get involved in remedying the agricultural problems. I myself will travel to the villages now and then and personally monitor various ongoing projects.”
Serzhik Veranyan, a resident of the village Artvi in Armenia’s northern Lori Marz, told me he’s dubious that things will change for the better.
“Nothing will change in the village. While I respect my government, I just don’t believe the words uttered by the president; that officials will visit the villages. In addition, it’s just not possible for President Sargsyan to go to a village and meet with common residents. At best, he’ll go to talk to the owners of large farms. When have you heard of the president or prime minister chewing the fat with us common folk? Nah, I don’t see it happening. Do you really believe President Sargsyan will come and ask me what I or my neighbors want?”
Mr. Veranyan believes that Armenia’s agriculture will never develop due to the government’s neglect over the past twenty years. Nothing has been done to improve the infrastructure during the transition phase.
Artvi residents say the government’s plan to allocate barley seed to needy farmers is too late in coming. They say the government should have informed villagers last fall.
“While barley isn’t a fall planting, the government should have warned us in advance so that we could get the fields ready. The seed should have been planted with the snow cover. The government’s plan doesn’t make sense today,” added Mr. Veranyan.
Rather, he says that the president needs to get involved in other issues to aid in developing the agriculture. Mr. Veranyan points to low-cost, long-term loans, land and livestock insurance and agricultural equipment as issues needing government intervention.
“I used to be able to rent farm equipment when needed. Now I can’t. If the president could tackle these issues, our villages would be able to get back on their feet,” he says.
Another village resident, Davit Kirakosyan, also complained about high interest rate loans.
“It’s highway robbery. They should give long-term loans so that we can work the land. I own five hectares of land. The banks should give me a five year loan. They told me I could only get a one year loan at 24%. I can’t even harvest the crop and sell it in that short a time to pay off the interest. They’re choking me for payment.”
Resident Telemak Aghvanyan, an agronomist by profession, believes the banks should only issue credit to smart villagers.
“Let’s suppose the bank gives me a $50,000 loan. Can I ever pay it back? These villagers have to be able to manage their financial matters. If a person can’t get manage a business operation, then the government can pave all the roads in gold. It won’t make one iota of difference. The villager has to spend the loan wisely. Why should the government assist those who can’t manage their affairs? I got out of the army in 1999. Back then I just had one sheep to my name. Now I have a whole flock. I never got anything from the government. I made a point to increase my holdings every year, no matter how difficult it was.”
Mr. Aghvanyan believes the government could do much more, in the way of assistance, by taking back lands from those who can’t make a go from farming.
He suggests a pilot program in a village of the government’s choosing.
“Let them come here to our village and give each of us, say, $1,000 as a non-returnable payment. Three years hence, let’s see if those people actually grew their businesses. If not, then the government should take the land back from all those who aren’t working their plots and hand it over to those that do.”