Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին. պատժեք մեղավորներին
Մտահոգված եմ հոկտեմբերի 2‑ին՝ ժամը 19:00‑ի սահմաններում, Տավուշի մարզում՝ Թումանյանից Բագրատաշեն տանող ճանապարահատվածի Հայաստան‑Վրաստան M6 միջպետական մայրուղու 86‑րդ կիլոմետրում, Այրում կայարանի մոտ, սողանքի հետևանքով ճանապարհամերձ սարի փլուզման փաստով, և այդ առիթով դիմում եմ ձեզ.
Սողանքի հիմնական պատճառը, նշված ճանապարահատվածի սպասարկող «Ճանշին» կազմակերպությունների, հանձինս ՀՀ տրանսպորտի նախարարության «Հայավտոճան» ՊՈԱԿ‑ի մեղքն է:
Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ ՀՀ տրանսպորտի նախարարության նախարար Մանուկ Վարդանյանն ի վիճակի չէ վերահսկել ճանապարհաշինարարության ոլորտը, նա իր ոչ մասնագիտական կարողություններով քայքայել է «Ճանշին» կազմակերպությունների աշխատանքը:
Ինչ վերաբերվում է ներկայիս «Հայավտոճան»ՊՈԱԿ‑ի տնօրեն, մանկապղծության մեջ մեղադրվող Սերոբ Տեր‑Պողոսյանի քավոր` Հենրիկ Քոչինյանին, ցավով եմ նշում, որ նա նույնպես մասնագետ չէ և ոչ էլ առանձնակի ցանկություն է դրսևորում, որևէ բան անելու: Զարմանալի է, որ ստրատեգիական անչափ կարևոր այս ոլորտը վստահվել է Քոչինյան Հենրիկին այն դեպքում, երբ նա ոչ միայն մասնագետ չէ, այլև տարիներ շարունակ փոշիացրել է մի ողջ մարզի ռեսուրսները:
Լավագույն ելքը երկրի համար՝ նրանք երկուսն էլ պետք է անհապաղ հրաժարականի դիմում ներկայացնեն:
Որպես երկար տարիների փորձ ունեցող ճանապարհաշինարար, մերկապարանոց հայտարարություններ չանելու համար, բերեմ մի կոնկրետ օրինակ: Հիշեցնեմ, որ 2010 թվականին ՀՀ վերահսկիչ պալատը ստուգել է ՀՀ տրանսպորտի նախարարության իրականացրած ավտոմոբիլային ճանապարհների վերանորոգման 2007‑2008 թթ. իրականացված ծրագրերը: Նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է 5 միլիարդ 31 միլիոն դրամի ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ:
Արդյուքում պարզվել է, որ ընդհանուր` ավելի քան 354 միլիոն դրամի չափով խախտումներ են հայտնաբերվել` ծավալային հավելագրումների, անարդյունավետ ծախսերի և անորակ աշխատանքներ կատարելու տեսքով: Արդյունքում` այդ ժամանակահատվածի «Հայավտոճան» ՊՈԱԿ‑ի տնօրեն` Կարեն Գևորգյանը, առանց քրեական պատասխանատվություն կրելու, իր դիմումի համաձայն ազատվել է աշխատանքից:
Իսկ ՀՀ վերահսկիչ պալատն ընդամենը գլուխ է գովում, որ յուրացված գումարներից ինչ-որ չնչին գումար հաջողվել է վերադարձնել պետբյուջե:
Կարեն Գևորգյանը (1998‑2010), քանդելով ճանշին համակարգը, իր գրպանած, շրջանառությունից ստացված եկամուտների մի մասը մուծում է պետբյուջե, իսկ զգալի մասն օգտագործում իր կարիքների համար, իր թալանած գումարներով նույնիսկ սեփականաշնորհում է նախկին «ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության և շահագործման» նախարարության շենքը, մայրաքաղաքի ուղիղ կենտրոնում հսկայական տարածքով մի շինություն, ձևակերպելով իր աղջկա անունով (հասցե` Կորյունի 21):
Ահա ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհների վատ սպասարկման և վերանորգման հիմանական պատճառներից մեկը:
Հարգելի նախագահ, ես՝ որպես մասնագետ, վստահեցնում եմ՝ Հայաստանում սողանքները շատ են և դրանք լուրջ մոտեցման կարիք ունեն, որպեսզի չկրկնվի այս ողբերգությունը, ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհների կառուցման վերանորոգման և նորմալ շահագործման համար կոչ եմ անում Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող իրեն հարգող ճանապարհաշինարարներին.
միավորվել և պահանջել կառավարությունից ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության համակարգից հանել «ՀայավտոՃան» կազմակերպությունը և կցել կամ ՀՀ կառավարությանը, կամ ՀՀ նախագահին` որպես ստրատեգիական նշանակություն ունեցող առանձին միավոր:
Հ.Գ. Ի դեպ, ՀՀ գլխավոր դատախազությանը խնդրում եմ՝ վերը նշվածը ընդունել որպես հաղորդագրություն հանցագործության մասին և գործին պաշտոնական ընթացք տալ:

Открытое письмо Сержу Саргсяну: накажите виновных
Я обращаюсь к Вам, будучи обеспокоен фактом обвала горы вследствие оползня, который произошел 2 октября около 19.00 в Тавушской области, на 86-ом километре участка дороги Баграташен-Туманян межгосударственной магистрали М6 Армения-Грузия, возле железнодорожной станции Айрум. Основная причина оползня вызвана виной обслуживающих указанный участок дороги организаций "Дорстрой" в лице ГНКО "Армавтодор" Министерства транспорта РА.
Я со всей ответственностью заявляю: министр транспорта РА Манук Варданян не в состоянии контролировать дорожно-строительную сферу, и в силу своего непрофесионализма он развалил работу организаций "Дорстрой".
Что касается нынешнего директора ГНКО "Армавтодор" Генриха Кочиняна, крестного обвиняющегося в педофилии Сероба Тер-Погосяна, то я с болью отмечаю, что он также не является специалистом, к тому же не проявляет особого желания что-либо делать. Удивительно, что эта крайне важная стратегическая сфера доверена Генриху Кочиняну, в том случае, когда он не только не является специалистом, но и на протяжении многих лет постоянно распылял ресурсы области. Лучшим выходом для страны стало бы то, чтобы они немедленно подали прошения об отставке.
Чтобы не быть голословным, я как дорожный строитель с многолетним опытом приведу один конкретный пример. В 2010 г. Контрольной палатой РА была проведена проверка программ ремонта автомобильных дорог, реализованных Министерством транспорта РА в 2007-2008 гг. В указанный период были проведены дорожно-строительные работы на сумму 5 млрд 31 млн драмов. В результате проверки были выявлены нарушения на общую сумму свыше 354 млн драмов в виде приписок, неэффективных расходов и некачественных работ. После этого занимавший в указанный период пост директора ГНКО "Армавтодор" Карен Геворкян, не понеся уголовную ответственность, был уволен по собственному заявлению.
А Контрольная палата РА хвастается тем, что из расхищенных средств в госбюджет удалось вернуть какие-то ничтожные суммы.
Карен Геворкян (1998-2000 гг.), развалив систему дорожного строительства, перечислил часть прикарманенных им доходов в госбюджет, а значительную часть использовал на собственные нужды. За счет расхищенных сумм он даже приватизировал здание бывшего Министерства строительства и эксплуатации автомобильных дорог РА – огромное сооружение в центре столицы, которое оформил на имя своей дочери (адрес: Корюна, 21).
Вот одна из основных причин плохого обслуживания и ремонта автомобильных дорог РА.
Уважаемый президент, я как специалист уверяю, что в Армении очень много оползней, и они нуждаются в серьезном подходе с тем, чтобы эта трагедия больше не повторилась.
С целью строительства, ремонта и нормальной эксплуатации автомобильных дорог в РА я призываю всех уважающих себя дорожных строителей Республики Армения объединиться и потребовать от правительства вывести организацию "Армавтодор" из подчинения Министерства транспорта и связи РА и передать ее в ведение правительства РА либо президента РА в качестве отдельной единицы стратегического значения.
Ваан Аракелян, начальник управления "Дорстрой" номер 1 города Еревана (1986‑2003 гг.)
P.S. Кстати, прошу Генпрокуратуру РА рассмотреть вышеизложенное как сообщение о преступлении и дать делу официальный ход.