Հայաստան է ժամանում Նոբելյան մրցանակակիրը
Հայաստան է ժամանում ֆիզիկայի գծով Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Ժորես Ալֆյորովը: ԳԱԱ նախագահության ընդլայնված նիստի ընթացքում (հոկտեմբերի 10-ին` ժամը 10:00-ին) Ժորես Ալֆյորովին կշնորհվի ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր ակադեմիկոսի դիպլոմ:
Ժորես Ալֆյորովը նոբելյան մրցանակի է արժանացել կիսահաղորդչային հետերկառուցվածքների եւ արագագործ օպտոէլեկտրոնային սարքերի ստեղծման համար: Նա արժանացել է աշխարհի ավելի քան 50 տարբեր գիտակրթական կենտրոնների պատվավոր անդամի կոչման: Հեղինակ է 500 գիտական հոդվածների, 3 մենագրությունների եւ 50 հայտնագործությունների:
Նիստին կմասնակցեն ՀՀ ԳԱԱ-ի ինստիտուտների եւ ԲՈՒՀ-երի ղեկավարներ, գիտական հասարակայնության ներկայացուցիչներ: Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ-ի Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտում (ք. Աշտարակ) տեղի ունենալիք «Լազերային ֆիզիկա 2011» միջազգային գիտաժողովում Ժորես Ալֆյորովը հանդես կգա ելույթով: Նույն օրը ակադեմիկոս Ալֆյորովը Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանում կկարդա «21-րդ դարի կիսահաղորդչային հեղափոխություն» 40 րոպեանոց դասախոսությունը:
Նոբելյան մրցանակի դափնեկրի այցելության ծրագրում հանդիպում է նախատեսված նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Այս մասին հայտնում են ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնից:

В Армению прибудет лауреат Нобелевской премии
В Армению прибудет лауреат Нобелевской премии по физике, вице-президент Российской Академии наук Жорес Алферов. Во время расширенного заседания президиума Национальной Академии наук Армении (10 октября в 10.00) Жоресу Алферову будет вручен диплом Почетного академика НАН РА.
В заседании примут участие руководители институтов НАН и вузов, представители научной общественности. 11 октября в Институте физических исследований НАН РА (г.Аштарак) состоится международный симпозиум “Лазерная физика-2011”, на которой с докладом выступит Жорес Алферов. В тот же день лауреат Нобелевской премии прочитает 40-минутную лекцию в Армяно-российском Славянском университете.
В рамках визита Жореса Алферова предусмотрена его встреча с президентом РА Сержем Саргсяном. Об этом сообщает пресс-служба НАН РА.