Վարչապետը` նոտարական համակարգի համատարած կաշառակերության մասին
Կառավարության որոշմամբ հավանություն է ստացել «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծը, որով նախատեսվում է նոտարի պաշտոնում նշանակվելու հնարավորություն ընձեռել նաև իրավաբանի առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող ՀՀ գործունակ քաղաքացիներին' անկախ ստաժավորման հանգամանքից։
ՀՀ վարչապետն ասել է, որ չնայած բավական երկար ժամանակ է, ինչ ներդրվել է նոտարական այս համակարգը, բայց համատարած դժգոհություն կա։
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ նույնպես իրականացվել է մոնիտորինգ,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը։ - Համատարած կաշառակերություն է գործառույթների կիրառման առումով, ընդ որում քաղաքացիներին տեղյակ չեն պահում, թե իրականում ինչ վճարներ պետք է իրականացնի քաղաքացին, միանգամից գումարը վերցնում են։ Պարզվում է, որ այդ գումարը 2-3 անգամ գերազանցում է սահմանված սակագները։ Պետք է նաև այդ խնդրին անդրադառնալ։ Սահմանել ենք որոշակի միջանցք, ասենք, ծառայությունն արժե 3000-5000 դրամ։ Համատարած 5000 դրամ են վերցնում, չկա որևիցե մեկը, որ ասենք, 3000 դրամով այդ ծառայությունը մատուցի։ Հետևաբար պետք է անդրադառնանք սակագներին և վերանայենք դրանք, ուղղակի վերացնենք այդ սանդղակը։ Օրենսդրական այս փոփոխությունը մեզ խիստ անհրաժեշտ է, որովհետև ուզում ենք նոտարների քանակն ավելացնել, բայց չենք կարողանում։ Փակ համակարգ ենք ստեղծել և կախվածության մեջ ընկել նոտարներից։ Հիմա քայլ առ քայլ պետք է շտկենք իրավիճակը»։

Премьер-министр о коррупции в нотариальной системе
Правительство одобрило законопроект "О внесении изменений и дополнений в закон РА "О нотариате", которым предусмотрена возможность назначения на должность нотариуса дееспособных граждан РА, имеющих по меньшей мере 5-летний профессиональный стаж работы юристом".
По словам премьер-министра, хотя нынешняя нотариальная система внедрена достаточно давно, однако сплошь и рядом высказывается недовольство. "В этой сфере был проведен мониторинг. Сплошное взяточничество в плане применения функций. При этом граждан не ставят в известность, какие платежи они должны вносить. Деньги берут сразу. Оказывается, эти суммы в 2-3 раза превышают установленные тарифы. Значит мы должны коснуться также вопроса тарифов, пересмотреть шкалу. Это законодательное изменение крайне необходимо, поскольку мы хотим увеличить число нотариусов, но не можем. Мы создали закрытую систему и оказались в зависимости от нотариусов. Сейчас шаг за шагом необходимо выправить ситуацию",- отметил Тигран Саркисян.