Նախարարը գյուղացիներին կընդունի 20 րոպեից
Գայ գյուղի բնակիչները Էջմիածնում հանդիպեցին էլցանցի «Մուսալեռ» մասնաճյուղի տնօրինության հետ, ովքեր գյուղացիներին խոստացան, որ կստեղծեն հանձնաժողով' հավելագրումների հարցը ուսումնասիրելու նպատակով: Գյուղացիներին չբավարարեց այդ պատասխանը, և նրանք շարժվեցին Երևան' ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն:
Հենց նոր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը դուրս եկավ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության շենքից, ուր մտել էր Գայ գյուղի մի քանի բնակիչների հետ: Նա դրսում սպասող գյուղացիներին տեղեկացրեց, որ միջանցքում պատահաբար հանդիպել է նախարարին, նրան ներկայացրել խնդիրը: Նախարարը պատասխանել է, որ այս պահին արտասահմանցի հյուրի է ընդունելու, որից հետո' մոտ 20 րոպե անց, կընդունի Գայի բնակիչներին և կլսի նրանց խնդիրը:
Անահիտ Բախշյանը «Հետքին» ասաց, որ այս պահին գյուղացիների հետ զրուցում են աշխատակազմի ղեկավարը և երկու այլ պաշտոնյա:
Գյուղացիներն անընդհատ հարցնում են, թե արդյոք ինչ-որ բանի կհասնե՞ն իրենց բողոքի ակցիայով. նրանց վերագրում են զգալի գումարների պարտքեր, անգամ 100 հազար դրամից ավելի, ինչը նրանք չեն կուտակել:
Անահիտ Բախշյանը գյուղացիներին վստահեցրեց, որ շարունակելու է զբաղվել այս խնդրով: «Ժողովուրդ, իմացեք, եթե դուք պինդ եք կանգնած, եթե դուք ձեր իրավունքի տերն եք, մենք կհասնենք ձեր հաղթանակին»,- ասաց Ա. Բախշյանը, ինչին գյուղացիներն արձագանքեցին, որ իրենք իրենց իրավունքի տերն են:

Министр через 20 минут примет жителей села Гай
Жители села Гай встретились в Эчмиадзине с руководителями филиала "Мусалер" ЗАО "Армянские электросети", которые пообещали создать комиссию с целью изучения приписок. Однако крестьян этот ответ не удовлетворил, и они направились в Ереван, в Министерство энергетики и природных ресурсов РА.
Только что из здания Минэнергетики вышла депутат парламентской фракции "Наследие" Анаит Бахшян, которая находилась там вместе с несколькими жителями села. Ожидавшим на улице крестьянам она сообщила, что в коридоре случайно встретила министра, которому представила проблему. Министр ответил, что в настоящее время у него встреча с иностранным гостем, после чего, минут через 20, он примет жителей Гая и выслушает их.
Анаит Бахшян сообщила "Hetq"-у, что в данный момент с крестьянами беседуют руководитель аппарата и другие ответственные лица Министерства энергетики.
Крестьяне постоянно спрашивают, смогут ли они чего-то добиться посредством акции протеста. Им приписали огромные задолженности, в отдельных случаях свыше 100 тысяч драмов, которых у них нет.
Анаит Бахшян заверила жителей села Гай, что будет продолжать заниматься этой проблемой. Вместе с тем она предупредила: "Если вы будете твердо стоять на своем, будете защищать свои права, мы добьемся победы". В ответ люди заявили, что готовы отстаивать свои права.