Պատասխան տվող կլինի՞
Հոկտեմբերի 2-ին` ժամը 18.50-ի սահմաններում, Այրում քաղաքի մոտ, Վանաձոր-Վրաստանի սահման ավտոճանապարհի 83-րդ կիլոմետրին մեծ սողանքի պատճառով 5 մարդ անհետ կորած է, նյութական մեծ կորուստներ կան: Փրկարարներն աշխատում են հողի տակից մարդկանց եւ մեքենաները հանելու ուղղությամբ: Հրաշք կլինի, որ բազում օրեր հողի եւ քարի հսկա զանգվածի տակ գտնվող մարդը, ով զրկված է շնչելու հնարավորությունից, կենդանի մնա:
Արդյոք, հնարավոր չէ՞ր կանխել մարդկային եւ նյութական մեծ կորուստները: Կարելի էր, եթե համապատասխան ծառայություններն իրենց գործը հավուր պատշաճի կատարեին: Հիմնավորեմ ասածս: Հիշենք, թե ինչ դեպքեր էին նախորդել մեծ սողանքին եւ դրան խթան եղել: Սեպտեմբերի 28-ին` առավոտյան ժամը 7-ի սահմաններում, Վրաստանի Հանրապետությունում հաշվառված «Վոլվո» մակնիշի XWX-106 համարանիշի բեռնատարը ճանապարհի այդ հատվածում ընկնել էր ձորը: Տուժողներ չկային: Տրակտորի պահեստամասեր տեղափոխող, վթարից ջարդված բեռնատարը եւ դրա կիսակցորդը հանվել էին ձորից, իսկ վագոն- կոնտեյները 4 օր գտնվում էր ձորում:
Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան նույն տեղում տեղի էր ունեցել փլուզում: Դեպքից հետո վտանգավոր այդ հատվածում պետավոտեսուչները մեքենաների երթեւեկության արագությունը սահմանափակել էին մինչեւ 30 կմ/ժամ: Ինչո՞ւ սեպտեմբերի 30-ի առավոտից մինչեւ հոկտեմբերի 2-ի երեկո սողանքային այդ գոտում երկրաբանական կամ այլ ուսումնասիրություններ չեն կատարվել, ինչո՞ւ միջպետական ճանապարհի այդ հատվածը մեքենաների երթեւեկության համար չէր փակվել:
Հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան այդ տարածքում գտնվում էր մի քանի տասնյակ մեքենա, որոնցից 8-ը` «ֆուռ», երկու կռունկ եւ այլն: Ինչո՞ւ 4 օր «Վոլվո»-ի կոնտեյները չէր հանվել ձորից, ինչո՞ւ այդ գործողության ժամանակ երկու կողմից, անվտանգ տարածության վրա, չէր փակվել ճանապարհը: Կարելի էր, չէ՞, վագոն-կոնտեյները ձորից հանել վաղ առավոտյան, երբ ճանապարհին քիչ մեքենա է երթեւեկում:
Սեպտեմբերի 30-ի փլուզումից հետո մինչեւ հոկտեմբերի 2-ի փլուզումն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը չի՞ թերացել իր աշխատանքում, եւ ո՞վ Է ղեկավարել ձորից վագոն-կոնտեյների հանելու գործողությունը: Այս հարցերը տվեցի արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանին: Նա ասաց, որ իր ղեկավարած նախարարությունը չի թերացել աշխատանքում, որ ՀՀ տարածքներում սողանքները հաշվառված են իրենց նախարարությունում, որ նշված տարածքում փոքր փլուզումների մասին իրենք տեղյակ են պահել Հայաստանի գերատեսչություններին եւ նախարարություններին: Նախարարը ձորից կոնտեյների հանման գործողության մասին ասաց, որ տարբեր ծառայություններ կատարել են իրենց առջեւ դրված խնդիրները, ոստիկանության հետաքննիչը այդտեղ հետաքննություն է կատարել:
Նախարարը տեղյակ չէր, թե ով է վագոն-կոնտեյները ձորից հանելու համար կռունկը բերել: Սեպտեմբերի 30-ի սողանքը ԱԻՆ ինտերնետային կայքում նկարագրված է հետեւյալ կերպ. «3000 խմ ծավալով հողազանգված սահել է ավտոճանապարհին եւ քանդել ճամփեզրի 110 մ երկարությամբ հենապատը: Ճանապարհի մոտ 6 մ երկարությամբ հատվածը դարձել է անանցանելի, շրջվել են էլեկտրական սյուներ, որի հետեւանքով հոսանքազրկվել են Այրում քաղաքը եւ Լճկաձոր գյուղը: Դեպքի վայր է մեկնել Տավուշի մարզային օպերատիվ խումբը: «Լեւոն երկրորդ» ՍՊԸ-ի ջանքերով ճանապարհը բացվել է, սակայն առկա է սողանքային երեւույթների հետագա ակտիվացման վտանգը: Ժամը 14.00-ի սահմաններում էլեկտրական ցանցի աշխատակիցների ուժերով հոսանքամատակարարումը վերականգնվել է»:
3 հազար խորանարդ մետր հողազանգված է սահել, 110 մ հենապատ է քանդվել, 6 մ ճանապարհ փակվել, իսկ նախարար Երիցյանը դեպքն անվանում է «փոքր փլուզումներ»: ԱԻՆ-ը դեռ սեպտեմբերի 30-ին փաստել է սողանքային երեւույթների հետագա ակտիվացման վտանգը, ինչո՞ւ մինչեւ հոկտեմբերի 2-ի երեկո չի փակվել միջպետական ճանապարհի այդ հատվածը: Ո՞ր գերատեսչությունն էր պարտավոր դա կատարել` ԱԻՆ-ը, թե՞ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը: Ո՞վ է ղեկավարել վագոն-կոնտեյների ձորից հանման գործողությունը, եւ ըստ օրենքի ո՞վ պիտի ղեկավարեր:
Նախկինում Տավուշի մարզում` Հովքի մոտ եւ Վազաշենի տարածքում, միջպետական եւ մարզային նշանակության ճանապարհներին եղել են հողի մեծ սողանքներ: Բարեբախտաբար, դրանց հետեւանքով ոչ մի զոհ չի եղել, նյութական վնասները մեծ չէին: Այրումի սողանքի ժամանակ, եթե այդ գոտում մեքենաների կուտակում չլիներ, ճանապարհի 250 մետրանոց հատվածում կարող էր գտնվել ամենաշատը 1-2 մեքենա: Արդյոք այս դեպքի կապակցությամբ անաչառ քննություն կանցկացվի՞, կբացահայտվե՞ն այն ծառայություննների անգործությունը կամ թերացումները, որոնց հետեւանքով դժվար իրավիճակ է ստեղծվել, թե՞ ամեն ինչ «գցվելու է» «ֆորս մաժոր» հանդիսացող սողանքային երեւույթի, այսինքն` բնության վրա:

2 октября около 18.50 возле города Айрум, на 83-ем километре автодороги Ванадзор-Грузия произошел оползень, в результате которого 5 человек пропали без вести, был причинен большой материальный ущерб. Спасатели работают, чтобы извлечь из-под завалов людей и автомобили. Будет чудом, если среди тех, кто много дней провел под слоем земли и камней, найдутся живые.
А можно ли было предотвратить человеческие и материальные потери? Можно было, если б соответствующие службы как следует выполняли свои обязанности. Вспомним, какие события предшествовали мощному оползню. Около 7 утра 28 сентября на этом участке дороги в ущелье упал грузовой автомобиль марки “Вольво” с номерными знаками XWX-106, состоящий на учете в Грузии. Никто не пострадал.
Утром 30 сентября на том же месте произошел обвал, после чего инспекторы дорожной полиции ограничили скорость на этом опасном участке до 30 км/час. Почему с утра 30 сентября и до вечера 2 октября в этой оползневой зоне не были проведены геологические и иные изучения? Почему этот участок межгосударственной дороги не был закрыт для автомобильного движения?
Вечером 2 октября на указанной территории скопилось несколько десятков автомобилей, в том числе 8 фур, два башенных крана и т.д. Почему в течение 4 дней контейнер грузовика “Вольво” не поднимался из ущелья? Почему во время этих действий дорога не была перекрыта с обеих сторон на безопасном расстоянии? Контейнер можно было бы поднять рано утром, когда движение на дороге не было столь интенсивным.
Выполнило ли МЧС свои обязанности в период между обвалами 30 сентября и 2 октября? Кто руководил действиями по подъему вагона-контейнера из ущелья? Эти вопросы я задал министру чрезвычайных ситуаций Армену Ерицяну. Министр сказал, что в работе руководимого им ведомства недостатков не было, что оползни на территории РА зафиксированы в МЧС, что о небольшом обвале на указанном участке они поставили в известность ведомства и министерства РА.
Касаясь действий по подъему контейнера из ущелья, министр заверил, что соответствующие службы выполнили поставленные перед ними задачи.
Министр не знал, кто доставил башенный кран для подъема контейнера из ущелья. Оползень, произошедший 30 сентября, описан на сайте МЧС следующим образом: “Масса земли объемом 3000 кубометров сползла на автодорогу и разрушила опорную стену длиной 110 метров возле обочины. Участок дороги протяженностью 6 метров стал непроходимым, столбы линии электропередач были повалены, вследствие чего город Айрум и село Лчкадзор оказались обесточенными. На место происшествия прибыли члены оперативного штаба Тавушской области. Усилиями ООО “Левон второй” дорога была открыта, однако существует угроза дальнейшей активизации оползневых явлений. Около 14.00 силами работников электросети энергоснабжение было восстановлено”.
Переместилось 3 тысячи кубометров земельной массы, было разрушено 110 метров опорной стены, закрылся 6-метровый участок дороги, а министр Ерицян называет это “небольшим обвалом”.
МЧС еще 30 сентября констатировало угрозу дальнейшей активизации оползневых явалений. Тогда почему до вечера 2 октября этот участок межгосударственной дороги не был закрыт? Какое ведомство обязано было это сделать – МЧС или Министерство транспорта и связи? Кто руководил работами по подъему из ущелья вагона-контейнера и кто по закону должен был ими руководить?
В прошлом на дорогах межгосударственного и областного значения Тавушской области происходили большие оползни. К счастью, обходилось без жертв и серьезного материального ущерба. Если бы во время Айрумского оползня там не скопилось 20-25 машин, то на 250-метровом участке дороги находились бы от силы 2 машины.
Будет ли проведено беспристрастное расследование по данному случаю? Будут ли выявлены бездействие и ошибки в деятельности соответствующих служб, вследствие которых создалась трудная ситуация, или опять все свалят на “форс-мажор”, то есть оползневое явление, а значит на природу?