Պրն Բրյուս Դոնահյուին
«Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցը տևական ժամանակ է, ինչ զբաղվում է Հայաստանում ադրբեջանահայ փախստականների հիմնախնդիրներով։ Ցավով արձանագրում ենք, որ Հայաստանում փախստականները շարունակում են մնալ բնակչության առավել իրավազուրկ և խոցելի խավը, որը հաճախ է դառնում տեղական և միջազգային տարբեր կարգի բյուրոկրատների կամայականությունների զոհը։ Հայաստանում փախստականների շահերի և իրավունքների արհամարհման վառ օրինակ դարձավ ՀՀ Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի տարածքում փախստականների համար նախատեսված սոցիալական տան կառուցման պատմությունը։
Նախագծի ֆինանսավորումն ապահովել էր Ճապոնիայի կառավարությունը, տրամադրելով դրա համար ավելի քան 760 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս գումարով նախատեսվում էր կառուցել երկու բնակելի մասնաշենք, որոնցից մեկը մեծ շուքով, բայց նաև զգալի թերություններով, 2010 թ. հունիսին «ձեռքից ձեռք» փոխանցվեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատարի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Բուշրա Հալեպոտայի կողմից ՀՀ համապատասխան պետական մարմիններին։
Առ այսօր ոչ մի փախստական այդ մասնաշենքում չի ապրում` այն վթարային վիճակում է և այնտեղ վերսկսվել են շինարարական աշխատանքները, որոնց ֆինանսավորման աղբյուրն արդեն հայաստանյան է։ Մեր ունեցած տվյալների համաձայն` շինարարությունն ավարտելու համար տրամադրվել է լրացուցիչ` մոտ 170 հազար ԱՄՆ դոլար։
Այսինքն, առնվազն 930 հազար ԱՄՆ դոլարով կառուցվում է մի մասնաշենք այն դեպքում, երբ 760 հազար դոլարով նախատեսված էր կառուցել երկուսը։ Այս ամբողջ պատմությունը, մեր համոզմամբ, ունի լուրջ կոռուպցիոն ենթատեքստ և մենք հաստատակամ ենք պարզելու, թե ո՞վ է կոնկրետ մեղավոր այն բանի համար, որ ադրբեջանահայ փախստականներն առ այսօր ապրում են Քասախի նախկին գաղութի բանտախցերում, իսկ մեկ բնակելի մասնաշենքի շինարարությունն արդեն մոտենում է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սահմանագծին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ իշխանությունները ջանք չեն խնայում ամենուր աջակցելու հակակոռուպցիոն պայքարին, ինչպես նաև ելնելով այն իրողությունից, որ ճապոնական ֆինանսավորումից զրկված երկրորդ մասնաշենքի շինարարության ֆինանսավորումը ստանձնել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության բնակչության, փախստականների և միգրացիայի գործակալությունը, «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցը վերոհիշյալ խնդրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը առավել պարզորոշ դարձնելու համար Ձեր տեղեկատվական աջակցության կարիքն ունի և խնդրում է պատասխանել հետևյալ հարցերին՝
1. ո՞ր Հայաստանյան կամ միջազգային կառույցի ներկայացուցիչն է դիմել ամերիկյան կողմին վերոհիշյալ երկրորդ մասնաշենքի շինարարությունը ֆինանսավորելու առաջարկով: Խնդրում ենք նշել այդ անձի կամ անձանց անունն ու զբաղերցրած պաշտոնը,
2. ե՞րբ է դա տեղի ունեցել,
3. որքա՞ն է կազմում այս նախագծի ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը՝ ներառյալ նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի մշակման, բուն շինարարության և դրա որակի վերահսկողության համար նախատեսված գումարները,
4. արդյոք օգտագործվե՞լ է ՄԱԿ ՓԳՀ գրասենյակի կողմից նախկինում հաստատված նախագիծը, թե՞ մշակվել է նորը։
5. արդյո՞ք առանձին տողով նախատեսված է բնակարանների կահավորման ֆինանսավորումը։
6. ինչպիսի՞ այլ նախագծեր է ֆինանսավորել կամ ծրագրում է ֆինանսավորել Հայաստանում ԱՄՆ Պետքարտուղարության բնակչության, փախստականների և միգրացիայի գործակալությունը:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ Ցանցի ներկայացուցիչն այցելել է կառուցվող երկրորդ մասնաշենքը և համոզվել, որ իրականացվել է իրապես բարձրորակ շինարարություն։
Ձեր կողմից տրամադրվելիք հնարավոր տեղեկատվական աջակցությունը կօգնի մեզ այս կարգի հարցերում հասնել գործընթացների արդյունավետությունն ապահովող առավելագույն թափանցիկության և կնվազեցնի տվյալ ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերը։

Обращение к Временному поверенному в делах Посольства США в РА господину Брюсу Донахью
Сеть гражданского общества “Беженцы и международное право” продолжительный период времени занимается проблематикой беженцев-армян из Азербайджана. Вынуждены с болью констатировать, что в Армении беженцы продолжают оставаться наиболее бесправной и уязвимой частью населения, которая очень часто становится жертвой произвола разнообразных местных и международных бюрократов.
Ярким примером попрания интересов и прав беженцев в Армении стала история строительства предназначенного для беженцев социального дома на территории общины Касах, Котайкской области РА. Финансирование  проекта предоставило правительство Японии, которое выделило для этой цели более 760-и тысяч долларов США. На эти средства планировалось построить два жилых корпуса, один из которых в июне 2010 года с большой помпой и значительными недоделками был передан “из рук в руки” руководительницей ереванского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Бушрой Алепота соответствующим государственным структурам РА. По сей день ни один беженец в том корпусе не проживает – здание признано аварийным и там вновь ведутся строительные работы, финансирование которых производится из местных источников. По нашим сведениям, для завершения строительства дополнительно выделено примерно 170 тысяч долларов США.
То есть, за по меньшей мере 930 тысяч долларов США строится один жилой корпус при том, что планировалось построить два корпуса за 760 тысяч долларов. Мы склонны считать, что вся эта история содержит серьезный коррупционный подтекст и твердо настроены выяснить, кто конкретно виноват в том, что беженцы до сих пор вынуждены ютиться в тюремных камерах бывшей касахской  колонии, а стоимость строительства жилого корпуса уже приближается к одному миллиону долларов США. Учитывая то обстоятельство, что власти США повсеместно не жалеют усилий для оказания помощи в борьбе с коррупцией, а также исходя из того, что Агентство по вопросам народонаселения, беженцев и миграции Госдепартамента США взялось финансировать строительство так и не получившего японских денег второго корпуса, Сеть гражданского общества «Беженцы и международное право» с целью максимального прояснения ситуации, сложившейся в связи с данным вопросом, нуждается в Вашей информационной поддержке и просит ответить на нижеследующие вопросы:
1. Представитель какой официальной структуры РА либо международной организации обратился к американской стороне с предложением профинансировать строительство вышеупомянутого второго корпуса?
2. Когда именно это произошло?
3. Каков общий обьем финансирования строительства этого жилого корпуса, с учетом стоимости подготовки пакета проектно-сметной документации, строительных работ и контроля за качеством строительства?
4.  Был ли использован проект утвержденный офисом Верховного Комиссара по делам беженцев или был подготовлен новый?
5.  Предусмотрено ли отдельное финансирование для меблировки квартир?
6. Существуют ли и другие проекты, которые финансируются или должны будут финансироваться в Армении из средств Агентства по вопросам народонаселения, беженцев и миграции Госдепартамента США?
Хотим Вас проинформировать также о том, что представитель Сети посетил строящийся второй корпус и убедился, что там осуществляется действительно высококачественное строительство.
Оказанная Вами посильная информационная поддержка поможет нам добиться необходимой для эффективного решения подобных вопросов прозрачности и будет способствовать снижению коррупционных рисков в этой сфере.