Կոլեկտիվ հարսանիք Ղարաբաղում
Արդեն մի քանի ամիս է Ղարաբաղում, կարծես թե, ապրում են աշնան սկզբին սպասվող կոլեկտիվ հարսանիքի գաղափարով, որի հեղինակը հայտնի գործարար, բարերար Լեւոն Հայրապետյանն է: Այստեղ մեծ ոգեւորությամբ են պատրաստվում Ղարաբաղի համար այդ բացառիկ միջոցառմանը:
Իսկ բացառիկ է նախ այն առումով, որ ամուսնացող զույգը ֆինանսական աջակցություն կստանա եւ' հովանավորների, եւ' պետության կողմից, ու ստիպված չի լինի հարսանյաց արարողության համար մեծ ծախսեր անել:
Հովանավորները զույգերին տրամադրելու են 2000 ԱՄՆ դոլար, իսկ պետությունը, նախատեսված 300 հազար դրամից բացի, զույգերին կտրամադրի նաեւ 500 ԱՄՆ դոլար` հարսանյաց հագուստի եւ մատանիների ձեռքբերման համար:
Ղարաբաղի հարսանյաց սրահների հաճախորդների թիվը զգալիորեն մեծացել է, այնքան, որ սրահի տերերը ստիպված են հին ու մի կողմ դրած զգեստները նույնպես հանել ու ներկայացնել «երիտասարդ զույգերին»:
Դա պայմանավորված է ոչ միայն կոլեկտիվ հարսանիքով, այլ այս տարվա հունվար ամսից պետության կողմից իրականացվող այն ծրագրով, որի համաձայն` ամուսնացող զույգերին տրամադրվում է 300 հազար դրամ: Այդ նպատակով 2008 թ. պետբյուջեով նախատեսվել է 450 մլն դրամ` 1500 զույգի համար, սակայն արդեն իսկ այժմ պարզ է, որ նախատեսվածից բավականին մեծ թվով ամուսնություններ են գրանցվելու ամբողջ տարվա ընթացքում: Դա արդեն ակնհայտ էր դեռեւս ապրիլի վերջերին. ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով` 2008 թ. հունվար-ապրիլին գրանցված ամուսնությունների թիվը կազմել է 1887` 2007 թ. հունվար-ապրիլի 224-ի դիմաց: Ի դեպ, 1887 զույգերի մի մասն արդեն ամուսնացած է, սակայն ժամանակին ամուսնությունը չի գրանցել եւ նախընտրել է բաց չթողնել պետական ծրագրից օգտվելու հնարավորությունը: 2007 թ. Ղարաբաղում գրանցվել է 519 ամուսնություն՝ 2006 թ. 827-ի դիմաց:
Այս տարվա ցուցանիշներից կարելի է եզրակացնել, որ 2008-ը ամուսնությունների առումով ռեկորդային է լինելու Ղարաբաղի համար:
Ոչ բոլոր զույգերն են ոգեւորվում կոլեկտիվ հարսանիքի գաղափարով ու նախընտրում են ամուսնանալ առանձին, բայց երիտասարդ զույգերի մեծամասնությունը նախընտրում է դառնալ նոր ձեւավորվող ավանդույթի անմիջական մասնակիցը:
Նախաձեռնության հեղինակ Լեւոն Հայրապետյանը հայրենի Վանք գյուղում եւ Ղարաբաղի տարբեր շրջաններում շարունակում է ներդրումներ կատարել: Բարերարի անունով ստեղծվել է բարեգործական հիմնադրամ, որտեղ ծրագրին մասնակցելու ցանկություն ունեցող սփյուռքահայ բարերարները նույնպես կկատարեն իրենց ներդրումը: Նախնական տվյալներով` արդեն կան բավականին մեծ թվով մասնակցել ցանկացողներ:
Լեւոն Հայրապետյանի մտադրությունը, հավանաբար, իրականություն կդառնա հոկտեմբերի սկզբներին. մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, հինավուրց Շուշիում եւ պատմական Գանձասարում կկազմակերպվի նորապսակների համատեղ պսակադրություն եւ հարսանյաց հանդիսություն: Միջոցառման կազմակերպման եւ համակարգման նպատակով ստեղծվել է հանձնաժողով, որում ընդգրկված են տարբեր ոլորտների պատասխանատուներ: Հանձնաժողովն ուսումնասիրում է հունիսի 28-ից հուլիսի 15-ը ԼՂՀ քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման համապատասխան տարածքային բաժիններ դիմած զույգերի տվյալների համապատասխանությունը առաջադրված պահանջներին: ԼՂՀ սոցապահովության փոխնախարար Սրբուհի Արզումանյանի խոսքերով` նշված ժամանակահատվածում ՔԿԱԳ բաժիններ են դիմել 690 զույգեր:
Ըստ սահմանված պահանջների` համատեղ պսակադրությանն ու հարսանյաց հանդիսությանը չեն կարող մասնակցել այն զույգերը, որոնցից մեկն ամուսնալուծվել է 2008 թ. հունվարի 1-ից հետո, ովքեր ունեն երեխա (երեխաներ), կամ այն զույգերը, որոնց ամուսնության գրանցման պահին լրացած է եղել ամուսինների (տղամարդու եւ կնոջ) 40 տարին: Նման դեպքեր հազիվ թե գրանցվեն, քանի որ մինչեւ գրանցման ժամկետն արդեն հայտարարվել էր այս պահանջների մասին: Ուստի, հոկտեմբերին հարսանիք կլինի միանգամից շուրջ 700 զույգի համար:
Միջոցառումը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար Շուշիում, Գանձասարում եւ Ստեփանակերտում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում. Շուշիում եւ Գանձասարում բարեկարգվում է եկեղեցու շրջակայքը, իսկ Ստեփանակերտում վերանորոգվում են Վերածննդի հրապարակից դեպի մարզադաշտ տանող աստիճանները: Նախատեսված է, որ զույգերը Գանձասարում եւ Շուշիում պսակադրության արարողությունից հետո գալու են Ստեփանակերտ եւ հենց այդ աստիճաններով են իջնելու մարզադաշտ, որտեղ կայանալու է հիմնական միջոցառումը:
Սոցապահովության փոխնախարար Ս. Արզումանյանը տեղեկացրեց, որ պսակադրությունից հետո, ըստ ծրագրի, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հարսանյաց պարահանդես կկազմակերպվի, ապա զույգերը շքերթով կհասնեն մարզադաշտ, որտեղ նորապսակներին ամուսնության վկայականներ եւ ոսկյա քարտեր (2 հազար դոլար) կտրամադրվեն:
Միջոցառման եզրափակիչ մասում կկազմակերպվի համերգ հայ աստղերի մասնակցությամբ: Իսկ վերջում կլինի հրավառություն:
Հանդիսավոր այս արարողությունը կնկարահանվի նաեւ ուղղաթիռից: Այն լուսաբանելու նպատակով Ղարաբաղ կժամանեն արտասահմանյան մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, որոնք արդեն տեղեկացրել են իրենց մտադրության մասին:
Ինչպես մեր զրույցի ժամանակ շեշտեց Սրբուհի Արզումանյանը, միջոցառման նպատակը ոչ միայն ծնելիության խթանման ծրագրի շրջանակներում ամուսնությունների խրախուսումն է, այլ միջոցառմանը մասնակցող բարերարներին «Ղարաբաղի եւ նրա հողի հետ կապելը»: Խոսքը հիմնականում այն բարերաների մասին է, ովքեր հանդես կգան մեկ կամ մի քանի զույգերի քավորների դերում: Ղարաբաղի պաշտոնյաները, սակայն, նշում են, որ սա դեռ ամենը չէ, անակնկալներ են լինելու նաեւ միջոցառման օրը:

A Group Wedding Ceremony in Karabakh Attracts Hundreds of Couples
It has already been a few months that the notion of staging a mass wedding ceremony in Karabakh this fall has taken the populace by storm. The man who came up with the idea is the famous businessman and benefactor Levon Hayrapetyan. Everyone here is filled with great excitement preparing for unique event. It is unique not only because couples planning to marry will receive financial assistance from the sponsors but also from the government. Thus, they will not be burdened with the large expenses involved in the wedding ceremony.
Sponsors will be granting $2,000 to the couples and the government, in addition to helping out with grants of 300,000 drams, will also be providing gifts of $500 towards the purchase of wedding attire and rings.
The number of customers flocking to shops catering to couples planning to get wed has risen dramatically. So much so, in fact, that old gowns and other items of clothing since retired to storage have been put back on display for the “young couples”.
All this commotion is not only the result of the planned collective wedding event but also due to the government’s program unveiled in January of this year that calls for providing gifts of 300,000 drams to newly wed couples. To this end the Karabakh government has earmarked 450 million drams out of the 2008 state budget to be allocated to some 1,500 couples. However, it is already apparent that the number of couples that will register to get married this year will exceed this number. This became clear back in April when figures at the NKR National Statistical Agency showed the number of couples registering for marriage at 1,887. This compares to 224 couples during the same period in 2007. Interestingly, a portion of these 1,887 couples have already gotten hitched but the marriages were never properly registered in order that they are able to take advantage of the government’s largesse. In 2007 there were 519 marriages registered in Karabakh and 827 in 2006.
Given the figures already recorded for this year one can extrapolate that 2008 will go down as a record year for marriages in Karabakh.
While not all young couples are taken with the prospect of getting married in a mass ceremony, preferring a private setting, the vast majority are keen on becoming the first participants in this newly forming tradition.
Levon Hayrapetyan, the brain behind the program, continues to invest in his native village of Vank and in other parts of Karabakh. A charitable fund bearing his name has been established where benefactors form the Diaspora who also wish to contribute can make donations. Preliminary figures show that there are many who have expressed a desire to help out.
The plan conceived by Mr. Hayrapetyan will most likely take place at the beginning of October in three separate locales; the capital Stepanakert, the old town of Shushi and the historic monastery of Gantzasar. A special committee consisting of able individuals from a variety of backgrounds has been formed to organized and oversee the logistics of the event. The committee is reviewing the applications of couples who have registered with the Wedding Registrar during June 28 - July 15. In the words of Srbuhi Arzumanyan, the NKR Vice-Minister for Social Welfare, 690 couples have petitioned various regional offices in the above mentioned time frame.
According to the requirements specified those couples in which one individual was divorced after January 1, 2008 and those couples with children cannot participate in the joint wedding ceremony. Also couples, where the ages of both man and woman is over 40 at the time of registration, cannot participate. Given that these guidelines have been previously announced the chances of such refusals is quite slim. Thus, it is safe to assume that come October some 700 couples will take part in the ceremonies.
Construction work at the three locales is already underway to assure a proper setting for the ceremony. In Shushi and Gantzasar the church courtyards are being spruced up while in Stepanakert the steps leading from Rebirth Square to the athletic stadium are being repaired. It is planned that after the completion of marriage ceremony in Shushi and Gantzasar the couple will be taken to Stepanakert where they will walk down these same steps leading to the stadium where the main event will take place.
Vice-Minister Arzumanyan mentioned that after the nuptials a wedding dance party will take place in Rebirth Square after which the couples will make their way to the sports stadium, by way of a parade, to be presented their marriage certificates and Gold Bank cards with $2,000 in the account. The ceremony will close with a display of fireworks.
This spectacular ceremony will be photographed from a helicopter flying overhead. A number of news reporters from abroad will also travel to Karabakh to cover the event for their readers back home.
As Srbuhi Arzumanyan noted during our conversation, the aim of the event is not only to encourage marriages within the framework of the program to spur childbearing but to connect those participating benefactors “to Karabakh and the land underneath”. This objective particularly holds true for those benefactors who serve as the “godfather” for one or more of the couples. Karabakh officials also note that a number of “surprises” are also in store during the ceremony.