«Նախարարի հանձնարարականը գրոշի արժեք չունի՞»
«ԷկոԼուր» հասարակական կազմակերպությունը և «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը շարունակում են համատեղ ահազանգերի շարք հնչեցնել՝ «Բնություն, թե՞ փող» ընդհանուր խորագրով:
Ըստ հավաստի աղբյուրների՝ չնայած բնապահպանության նախարարության բազմաթիվ հավաստիացումների, որ նման բան չի լինի՝ Թռչկանի ջրվեժի մոտ երեկ ծանր տեխնիկա է բերվել: Թեև շինարարական աշխատանքները դեռ չեն սկսվել, սակայն տեխնիկայի տեղակայումը դրա նախանշանն է:
Փաստացի չի կատարվում բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի հանձնարարականը՝ շինարարական աշխատանքները դադարեցնելու վերաբերյալ:
«ԷկոԼուրը» և «Չենք լռելուն» պահանջում են բնապահպանության նախարարությունից սկզբունքայնություն և հետևողականություն դրսևորել սեփական գործողություններում և ետ կանչել նախարարի ստորագրած՝ Թռչկանի վրա ՀԷԿ-ի կառուցման դրական եզրակացությունը և թույլտվությունը:
Այդ փաստաթղթերը, անօրինական լինելուց զատ, հակասության մեջ են մտնում նախարարի ստորագրած մեկ այլ փաստաթղթի՝ շինարարական աշխատանքները դադարեցնելու վերաբերյալ հանձնարարականի հետ:
Հակառակ դեպքում մենք հարկադրված կլինենք ընկալել նախարարի բոլոր փարատող հայտարարությունները այս խնդրի վերաբերյալ որպես շեղող միջոց, երբ դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով ոչնչանում է հատուկ պահպանության գոտին՝ Թռչկանի ջրվեժը:

Поручение министра гроша ломаного не стоит?
Общественная организация "ЭкоЛур" и молодежная инициатива "Не будем молчать" продолжают совместно бить тревогу в рамках рубрики "Природа или деньги?"
Согласно достоверным источникам, несмотря на многочисленные обещания Министерства экологии о том, что тяжелая техника не будет доставлена к водопаду Трчкан, она была доставлена. И хотя строительные работы пока не начались, переброска техники является первым признаком начала строительства.
Поручение министра экологии Арама Арутюняна о прекращении строительных работ фактически не выполняется.
"ЭкоЛур" и "Не будем молчать" требуют от Министерства экологии РА проявить принципиальность и последовательность в собственных действиях и отозвать подписанные министром положительное заключение и разрешение на строительство ГЭС на водопаде Трчкан.
Помимо того, что эти документы являются незаконными, они еще и вступают в противоречие с подписанным министром другим документом – поручением о прекращении строительных работ.
В противном случае мы будем вынуждены расценить эти успокаивающие заявления как средство, отвлекающее от данной проблемы, когда медленными, но твердыми шагами уничтожается особо охраняемая зона – водопад Трчкана.