Լույս է տեսել վիճահարույց քրեական գործերի վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի 30 որոշումների վերլուծությունը
Այսօր Երևանում հանրությանը ներկայացվեց հրատարակություն, որը ներառում է ՀՀ վճռաբեկ դատարանի ընտրված որոշումների իրավական վերլուծություն և մեկնաբանություններ: Հրատարակությունն անդրադառնում է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետ կապված դեպքերին, որոնք քննարկվում են Հայաստանի վճռաբեկ դատարանում, որը Հայաստանի բարձրագույն դատական ատյանն է՝ բացառությամբ սահմանադրական հարցերի:
Հրատարակությունը պատրաստվել է Հայաստանի դատավորների միության և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հետ համատեղ՝ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ՝ խթանելու դատական բարեփոխումները և ամրապնդելու դատական անկախությունն, ամբողջականությունն ու իրավասությունը:
«Դատական ուժեղ համակարգը մարդկանց հիմնական նպատակների իրականացման և պետության սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական զարգացման երաշխավորման միջոցներից է: Վճռաբեկ դատարանը կենսական դերակատարում ունի օրենքի մեկնաբանության և իրավակիրառ պրակտիկայի համակցման գործում՝ այդմ երաշխավորելով հավասար վերաբերմունք և որոշումների իրավաչափություն»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Վիճահարույց քրեական գործերի վերաբերյալ 30 որոշման մանրամասն վերլուծության հրատարակությունը տրամադրվելու է դատավորներին և իրավաբաններին, ինչպես նաև մատչելի կլինի լայն հասարակության համար: Ակնկալվում է, որ վճռաբեկ դատարան ներկայացվող դիմումների քանակը կնվազի, քանի որ իրավաբաններն ու անհատները ավելի լավ տեղեկացված կլինեն անցյալում նման որոշումներից:
Հրատարակության շնորհանդեսին մասնակցեց մոտ 60 ներկայացուցիչ՝ Հայաստանի դատական համակարգից, պետական հաստատություններից, միջազգային կազմակերպություններից, դատախազներ, փաստաբաններ, գիտնականներ, դատապաշտպաններ և ուսանողներ:
Հայաստանի դատավորների միության գործադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը նշեց. «Առաջին անգամ է նման իրավական վերլուծություն կատարվում: Իրավաբանները, պաշտպանները և դատախազները հաճախ արտահայտում են տարբեր կարծիքներ նույն հարցի շուրջ, և անհրաժեշտություն կար ձևավորելու միասնական մոտեցում վճռաբեկ դատարանի կողմից»:

Analysis of 30 Cassation Court Decisions on Controversial Criminal Cases has Been Published
A publication comprising legal review, analysis and interpretations of selected decisions of the Armenian Cassation Court was presented today in Yerevan. The publication covers cases related to human rights and fundamental freedoms in front of the Armenian Cassation Court, which is the highest judicial instance in Armenia, except on constitutional issues.
The publication was prepared by the Association of Judges in partnership with the Armenian Cassation Court and with the support of the OSCE Office in Yerevan as a contribution to judicial reform and strengthening of judicial independence, integrity and competence.
"A strong judicial system is an essential means of securing basic rights of people,” said Ambassador Sergey Kapinos, the Head of the OSCE Office in Yerevan. “The Cassation Court has a vital role to play in interpreting the law, unifying the legal practice and thus ensuring equality of treatment and consistency of decisions.”
The publication of a detailed analysis of 30 decisions on most controversial criminal cases will be distributed among judges and lawyers, as well as made available to the general public. It is expected to reduce the number of the Cassation Court appeals as lawyers and individuals will be better informed about similar decisions taken in the past.
Some 60 representatives of the Armenian judiciary, state institutions, prosecutors, lawyers, academia, advocates, students and international organizations attended the launch of the publication.
Professor Vahe Yengibaryan, Executive Director of the Association of Judges of Armenia, said: “It is for the first time that this sort of legal analysis is being done. Lawyers, defenders and the prosecution often express different opinions on the same issue, and there has been a definite need for a unified approach to be taken by the Cassation Court.”