Ախթալայի թունավոր պոչանքները շարունակում են աղտոտել Դեբեդը
Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ընկերությանը պատկանող լեռնահարստացման կոմբինատը թունավոր պոչանքներով շարունակում է անարգել աղտոտել Դեբեդ գետը, իսկ ՀՀ բնապահպանության նախարարության Լոռու մարզային տեսչությունը մշտապես հայտարարում է, որ ինչպես Ախթալայի Ուչքուլիսա գետակի, այնպես էլ Դեբեդ գետի ջրերի իր անալիտիկ հետազոտություններում թունավոր արտանետումներ չեն հայտնաբերվում:
Հոկտեմբերի 10-ի կեսօրին Դեբեդ գետի ջրերը Ախթալա-Այրում հատվածում մոխրագույն էին, որը չէր վրիպում բնակչության աչքից: Դրա պատճառը Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատից դեպի Ճոճկանի պոչամբար գնացող գծերի՝ Ախթալայի Բարիտ թաղամասի հատվածում հոկտեմբերի 10-ի կեսօրին տեղի ունեցած վթարն էր, որը լեռնահարստացման կոմբինատի տնօրինության կողմից հոկտեմբերի 11-ի ժամը 19:00-ի դրությամբ դեռևս չէր վերացվել: Դրա արդյունքում 1,5 օր լեռնահարստացման կոմբինատի Ուչքուլիսա գետակ թափվող թունավոր պոչանքները լցվում էին Դեբեդ գետը, որոնք էլ մոխրագույն երանգ էին տվել գետին:
«Հետքը» ժամը 16-ի մոտակայքում երբ սկսեց աշխատել Ուչքուլիսա գետակի և Դեբեդի գետի ափերին, դեռ պոչանքները թափվում էին գետը: Աշխատալուց կես ժամ անց պոչանքների հոսքը դադարեց: Ակնհայտ էր, որ լեռնահարստացման կոմբինատի տնօրինությանը տեղեկացվել էր մեր աշխատանքների մասին: Այս անգամ էլ վթարի պատճառը պատահականությունը չէր:
Լեռնահարստացման կոմբինատից պոչանքները դեպի Ճոճկանի պոչամբար է տեղափոխվում 180 մմ խողովակներով: Խնդիրն այն է, որ պոչանքները կոմբինատում խողովակներ են մղվում խիտ զանգվածով, որն է խցանում և անանցանելի է դարձնում խողովակները և դառնում մշտական վթարի պատճառ: Մեր այցելության պահին վթարի վայրում`Ախթալայի Բարիտ թաղամասի Ճոճկանի պոչամբարի խողովակաշարերը պահող կամրջի վրա աշխատում էին լեռնահարստացման կոմբինատի բանվորները, ովքեր, մեզ տեսնելով, մեջքով կանգնեցին և հրաժարվեցին պատասխանել մեր հարցերին:
Ակնհայտ էր, որ վթարային բրիգադը նոր էր հայտնվել վթարի վայրում, քանի որ նրանք վթարի վերացման ուղղությամբ նշանակալից աշխատանքներ դեռևս չէին կատարել: Ընդամենը դադարեցվել էր պոչանքների հոսքը և միմյանցից անջատվել էին խցանված խողովակները: Քիչ անց վթարի վայրում հայտնվեց նաև լեռնահարստացման կոմբինատի գործադիր տնօրեն Լյովա Վարդանյանը, ում այցելությունից րոպեներ անց նոր խողովակներով բեռնված մի բեռնատար մտավ վթարի վայր:
«Հետքի» հարցին, թե ինչ է կատարվում, և ինչու են գետը թափվում պոչանքները, կոմբինատի գործադիր տնօրենը պատասխանեց. «Ոչ մի բան չի պատահել, արտադրական նորոգում է»: Ակնհայտ խցանված խողովակների մասին էլ Լյովա Վարդանյանը ասաց. «Չէ, չէ, չէ. խողովակները խցանված չեն»: Լյովա Վարդանյանը, ով նաև Ախթալա համայնքի ավագանու անդամ է, խուսափեց պատասխանել «Հետքի» այլ հարցերի: Մինչդեռ լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրական պրոցեսները նրա կողմից անբավարար վերահսկվելու պատճառով Ախթալան դարձել է պոչանքների քաղաք:

В Ахтале часть ядовитых отходов продолжает загрязнять Дебед
Горно-обогатительный комбинат ахталинской компании “Метал Принс” продолжает беспрепятственно загрязнять своими ядовитыми хвостами реку Дебед, однако инспекция Лорийской области Министерства экологии РА заявляет, что проведенные ими лабораторные исследованиями не выявили ядовитые отходы в водах речки Учкулиса и реки Дебед.
В полдень 10 октября вода в реке Дебед на участке Ахтала-Айрум приобрела серый оттенок, что не ускользнуло от внимания населения. Причиной этого явления стала авария, произошедшая в полдень 10 октября в районе ахталинского квартала Барит, на линиях от Ахталинского горно-обогатительного комбината до хвостохранилища в Чочкане. По положению на 19.00 11 октября авария еще не была устранена. В результате этого в течение полутора суток ядовитые хвосты горно-обогатительного комбината сливались в Дебед, отчего вода в реке приобрела сероватый оттенок.
Около 16 часов, когда корреспондент “Hetq”-а приступила к работе возле речки Учкулиса и реки Дебед, хвосты еще сливались в воду. Спустя полчаса поток отходов прекратился. Было очевидно, что дирекцию горно-обогатительного комбината проинформировали о наших работах. И на этот раз авария произошла не случайно.
Хвосты горно-обогатительного комбината перебрасываются в чочканское хвостохранилище по 180-миллиметровым трубам. Проблема в том, что на комбинате хвосты нагнетаются в трубы в виде концентрированной массы, которая и приводит к заторам, становясь постоянной причиной аварий.
В момент нашего посещения на месте аварии работали рабочие горно-обогатительного комбината. При виде нас они повернулись к нам спиной и отказались отвечать на вопросы. Через некоторое время на место аварии прибыл также исполнительный директор горно-обогатительного комбината Лева Варданян. Спустя считанные минуты после его прихода, подъехал грузовик с новыми трубами.
На вопрос “Hetq”-а, что произошло и почему хвосты сливаются в реку, директор ответил: “Ничего не произошло, производственный ремонт”. Что касается явно засоренных труб, то Лева Варданян заявил: “Нет, нет, трубы не засорены”. На другие вопросы “Hetq”-а Варданян, являющийся также членом совета старейшин общины Ахтала, отвечать не захотел. Между тем из-за неудовлетворительного контролирования им производственных процессов на горно-обогатительном комбинате города Ахтала превратился в город ядовитых отходов.