53 մլն` պետության գրպանից
2007 թ. փետրվարին «Հետք»-ում հրապարակված «Մանկատան շրջանավարտներին հատկացված տներում հնարավոր չէ ապրել» եւ «Ըստ նախարարության` մեղավորը շահառուներն են» հոդվածներում ներկայացված խնդիրներով շուրջ մեկ տարի անց հետաքրքվել է նաեւ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
2003 թ.-ից ՀՀ կառավարությունը մանկատան շրջանավարտներին ապահովում է բնակարաններով` այդ խնդրի լուծման համար տրամադրելով հսկայական գումարներ:
Բնակարաններ ձեռք բերելու համար յուրաքանչյուր տարվա սկզբին ՀՀ պետական գնումների գործակալությունը հայտարարում է մրցույթ, որին մասնակցում են եւ՛ անհատներ, եւ՛ կազմակերպություններ:
Երեք տարի անընդմեջ բյուջեից հատկացված գումարներով, առանց մրցույթներում շահելու, բնակարաններ ձեռք բերելու հնարավորությունը տրվել է «Սոկոլ Գրուպ» ընկերությանը, որն առավել հայտնի է բենզինի ներկրմամբ: Ուրիշ կազմակերպություններ նույնպես մասնակցել են մրցույթներին, սակայն միշտ մերժվել են:
Այսպիսով, 2004, 2005 եւ 2006 թթ. բնակարաններ ձեռք բերելու համար ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, «Սոկոլ Գրուպ» ՍՊ ընկերության եւ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության միջեւ ստորագրվել են եռակողմ պայմանագրեր:
Այդ պայմանագրերի համաձայն` «Սոկոլ Գրուպ» ընկերությունը պարտավորվել է ընդհանուր առմամբ 746.230.000 դրամ գումարով ձեռք բերել եւ նախարարությանն ու վարչությանը հանձնել 132 բնակարան:
Մեկ տարի անց ՀՀ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը պարզել է, որ բնակարանների գնման ընթացքում տեղի է ունեցել պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, եւ ծավալվել է ապօրինի ձեռնարկատիրություն, ինչի արդյունքում պետությունը կրել է 53 մլն դրամի վնաս:
Դատախազության ապրիլի 28-ի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ձոնիկ Մարգարյանը, որը նախարարության անունից կնքել է պայմանագրերը, խախտել է «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները. մասնավորապես կնքված պայմանագրերում չի սահմանել գնումների գործընթացի նկատմամբ հսկողության եւ գների ճշտման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ` ձեռք բերվող բնակարանների գտնվելու կոնկրետ տարածքներ, ինչի հետեւանքով «Սոկոլ Գրուպ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Լյովա Աղաբաբյանը, առանց հատուկ թույլտվության, զբաղվել է լիցենզավորման ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
«Արդյունքում` պայմանագրով նախատեսված միայն 12 բնակարաններ ձեռք են բերվել շուկայական գներից շուրջ 53 մլն դրամ ավելի գներով, որի հետեւանքով պետությանը պատճառվել է վնաս»,- գրված է դատախազության հաղորդագրության մեջ:
Այդ առիթով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում) եւ 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (ապօրինի ձեռնարկատիրություն) հատկանիշներով:
Նախաքննությունն իրականացնելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչություն:
Մի շատ կարեւոր հանգամանք դատախազության հաղորդագրության մեջ չի բացահայտվում. օրինակ` չի նշվում, թե ինչպե՞ս են բնակարանները ձեռք բերվել շուկայական գներից բարձր արժեքով: Իրականում տեղի է ունեցել այլ բան. այդ բնակարանների ձեռք բերման համար ընկերությունը ցույց է տվել մեծ գումար, բայց իրականում ձեռք է բերել շատ ավելի քիչ գումարով: Այդ տարիներին ձեռք բերված մի քանի տասնյակ բնակարաններ եղել են վթարային վիճակում եւ գնվել են շատ ցածր գնով: Օրինակ` մանկատան շրջանավարտ Իգոր Կամեշկոյի` Չարենցավանի 6-րդ թաղամասում գտնվող բնակարանը 2003-2005 թթ. ընթացքում ձեռք է բերվել ընդամենը 1100 ԱՄՆ դոլարով: Դա հաստատեցին այդ բնակարանի հարեւանները, որոնք ճանաչել են բնակարանի նախկին տիրոջը: Ավելի էժան բնակարան երեւի թե հնարավոր չէր գտնել: Մեզ այդպես էլ չհաջողվեց պարզել, թե «Սոկոլ Գրուպ»-ն ինչքանո՞վ է ձեռք բերել այդ բնակարանը: Ընկերության ներկայացուցիչները կտրականապես մերժել էին հայտնել բնակարանների ձեռք բերման գները: Դա չէր հաջողվել պարզել նաեւ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանից: Բնակարանների գնման գներն անհասկանալի պատճառներով գաղտնի էին պահվում:

53 Million from the Government’s Pocket
In February 2007 “Hetq” published the following articles: “Apartments for Graduates from Children’s Homes are Unfit to Live In” and “Beneficiaries are to Blame, Says Ministry”. It has taken the General Prosecutor’s Office of theRepublic ofArmenia about a year to take an interest in the issues raised in those articles.
Since 2003 the government of Armeniahas been allocating apartments to those graduating out of the children’s home system and has invested heavily in the program. To obtain apartments the Public Procurement Agency of Armenia announces a tender competition at the start of every year that is open to individuals and organizations alike.
For three years straight, these monies allocated by the state budget have gone to the “Sokol Group”, a company that has never won any of the tender competitions. “Sokol Group”, which has thus been granted the right to obtain the necessary housing, is better known for importing gasoline into Armenia. While other companies have participated in the bidding competition, they all have constantly lost out to “Sokol”.
Accordingly, in the years 2004, 2005 and 2006, three-party contracts to obtain housing have been signed between “Sokol Group”, the ROA Ministry of Labor and Social Affairs and the Public Procurement Agency attached to the ROA government. These contracts stipulate that with the 746 million drams (approximately $2.5 million) allocated to it the “Sokol Group” must hand over some 132 apartments to the Ministry. One year later, the Sate Interests Protection Department of the General Prosecutor’s Office uncovered the fact that during the purchase of the apartments abuses of official authority and illegal commercial activities have occurred, resulting in a losses of some 53 million drams to the government.
In the Prosecutor’s April 28th statement it is noted that Dzonik Margaryan, Head of Administration at the Ministry of Labor and Social Affairs, who signed the above contracts on behalf of the government violated the specifications of the law on “Licensing”; specifically that mechanisms to inspect and verify the prices during the purchasing process weren’t specified in the contracts. It also notes that “Sokol Group” Chairman Liova Aghababyan, without specific permission, engaged in commercial activity subject to licensing.
In the Prosecutor’s statement notes that, “In the end, our investigation of only 12 of the 132 apartments revealed that they were purchased at 53 million drams higher than market prices, resulting in a loss to the government. Given this the State Interests Department has initiated a criminal case based on Article 308, Section 2 (abuse of official authority) and Article 188, Section 3 (illegal commercial activity). The case has been forwarded to the ROA Police Department’s Chief Investigations Unit for preliminary examination. But there’s one very important matter missing from the Prosecutor’s statement - how were the apartments obtained at higher than market prices? What actually occurred was that “Sokol” artificially inflated the prices of the apartments it furnished. In reality it bought the apartments at much lower prices. During the years in question scores of the apartments obtained were in a state of disrepair and thus purchased a very low prices. For example, our investigations uncovered that the apartment given to children’s home graduate Igor Kameshko located in the 6th district of Charentsavan was obtained in 2005 for $1,100U.S. The neighbors living next door who knew the apartment’s original owner confirmed this. You probably couldn’t find a cheaper apartment on the market at the time. We weren’t able to find out how much “Sokol” actually paid for it. Representatives of the company categorically refused to reveal the purchase price. We also weren’t able to find out the price from the Ministry of Labor and Social Affairs. For a variety of incomprehensible reasons, the prices paid for the apartments remain a secret.