Արցախի արտգործնախարարության հայտարարությունը` Ղրիմի հանրաքվեի վերաբերյալ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետության) արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ նախարարությունը դիտարկում է մարտի 16-ին Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում հանրաքվեի անցկացումը՝ որպես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրականացման հերթական դրսևորում:
Իր զարգացման ուղին ինքնուրույն ընտրելու և ժողովրդավարական կամարտահայտության միջոցով ճակատագիրը որոշելու յուրաքանչյուր ժողովրդի իրավունքը , որը ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում և մի շարք հիմնարար միջազգային փաստաթղթերում, միջազգային իրավունքի առանցքային սկզբունքներից մեկն է:
Վերջին տարիների փորձը և, մասնավորապես, Կատալոնիայում և Շոտլանդիայում նախատեսված հանրաքվեները վկայում են, որ ժողովուրդների ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի ճանաչումն ու իրացումը նմանատիպ խնդիրների խաղաղ կարգավորման առավել օպտիմալ և ժողովրդավարական եղանակն է:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հույս է հայտնում, որ Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում հանրաքվեի արդյունքում ստեղծված իրավիճակն իր լուծումը կստանա իրավական դաշտում բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Artsakh Recognizes Validity of Referendum in Crimea
The Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic (the Artsakh Republic) considers the referendum held on March 16 in the Autonomous Republic of Crimea as yet another manifestation of the realization of the right of people to self-determination.
The right of every people to choose its path of development and determine its destiny on its own through democratic expression of will, as it is enshrined in the UN Charter and a number of fundamental international documents, is a key principle of international law.
The experience of recent years, in particular the referendums envisaged in Catalonia and Scotland prove that the recognition and realization of the inalienable right of people to self-determination is the most optimal and democratic way for the peaceful settlement of this kind of issues.
The Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic hopes that the situation following the referendum in the Autonomous Republic of Crimea will be addressed and resolved in the legal context exclusively by peaceful means.