Սերժ Սարգսյանի ելույթը միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում
Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Հաագայի միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում, որը ներկայացնում ենք ստորեւ․
«Մեծարգո՛ պարոն վարչապետ,
Գագաթնաժողովի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Ես էլ եմ միանում Նիդերլանդների հասցեին հնչեցված շնորհակալական խոսքերին՝ գագաթնաժողովը փայլուն կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում: Սեուլի գագաթնաժողովից հետո Հայաստանը քայլեր է իրականացրել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ: 2013թ. մայիսին Հայաստանը վավերացրել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005թ. լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ի պահ ԱԷՄԳ-ին: Ամրապնդել ենք միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները՝ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում:
Միջուկային ահաբեկչության վտանգի չեզոքացման ուղղությամբ 2013թ. հունվարին ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում հիմնադրվել է Միջուկային և ռադիոլոգիական նյութերի տեխնիկական և փորձաքննական լաբորատորիա: Այն զգալիորեն նպաստել է միջուկային մաքսանենգության անդրազգային սպառնալիքին արձագանքելու Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը:
Կանխարգելման հարցերում առանցքային եմ համարում տարածաշրջանային համագործակցությունը: 2012թ. հունիսին հարևան Վրաստանի հետ մենք անցկացրեցինք զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի համատեղ միջսահմանային վարժանք:
Հայաստանը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևի իրականացման ազգային ծրագրի մշակում` ներգրավելով ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 կոմիտեի և Եվրոպական միության փորձագետներին:
Հարգարժա՛ն պարոն նախագահող,
Այսօրվա նիստում Ադրբեջանի Նախագահը հարց բարձրացրեց Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները: Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մենք մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ:

President Sargsyan at Hague Nuclear Summit: Armenia Has No Radioactive Waste Problem
I also join the words of gratitude addressed to the Netherlands for excellent organization and conduct of the Summit.
Armenia is actively engaged in the international processes for finding solutions to the nuclear security issues. Following the Seoul Summit Armenia took steps towards implementation of the agreed objectives. In May 2013 Armenia ratified the 2005 amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and the Joint Convention on the Safety of Spent Fuel Management and on the Safety of Radioactive Waste Management. The ratification instruments for both Conventions were deposited with the IAEA. Moreover, we have consolidated the legal tools for the accounting and control of nuclear material by amending the Law on the safe exploitation of the nuclear energy for the peaceful purposes.
In order to neutralize the threat of nuclear terrorism a nuclear and radiological forensics laboratory was established in Armenia with the US assistance in January 2013. The laboratory has significantly contributed to the improvement of Armenia’s capacity to respond to the threat of transnational nuclear smuggling.
I believe regional cooperation is pivotal in prevention matters. In June 2012 we conducted a joint cross-boundary exercise with our neighbor, Georgia on countering the proliferation of the weapons of mass destruction.
Armenia has initiated development of a national action plan on the implementation of the UN Security Council Resolution 1540 with the engagement of the OSCE, UN Security Council Resolution 1540 Committee and European Union experts.
Distinguished Mr. Chairman,
Today the President of Azerbaijan raised the issue of the safety of the Armenian Metsamor nuclear power plant. I would like to note that we closely cooperate with the IAEA in ensuring the safety of Armenian nuclear power plant via consistent implementation of the requirements set by the Agency’s technical document 640. The results of the OSART mission attest to that. What refers to the voiced rumors as if we have had troubles related to radioactive waste, such a lie is first and foremost a demonstration of non-confidence towards international structures, since we coordinate all our programs with the IAEA.