Գումար են գանձում` նույն այդ գումարը գանձելու ծառայություն մատուցելու համար
Ինչպես գիտեք, Ազգային ժողովում այսօր բուռն քննարկումների առարկա են դարձել, այսպես կոչված, «կարմիր գծերը»: Ավելի ճիշտ` Երևան քաղաքում հանրային վճարովի ավտոկայանատեղիները:
Մենք արդեն բազմիցս անդրադարձել ենք այդ հարցի իրավական կողմին և ընթերցողին ենք ներկայացրել խնդրի շուրջ եղած բազմաթիվ ապօրինություններ: Սակայն եկեք հարցին նայենք ոչ թե իրավական, այլ տրամաբանական տեսանկյունից:
Տուրք չէ
Սովորաբար, ցանկացած վճարում ունի իր տրամաբանությունը: Օրինակ, եթե դա տուրք կամ հարկ է, ապա մենք դա վճարում ենք, որ պետությունը հետո այդ գումարները ծախսի մեզ վրա, իսկ եթե դա ծառայության դիմաց վճար է, ապա վճարում ենք` դրա դիմաց ինչ-որ բան ստանալու համար:
Կարմիր գծերի դեպքում դա տեղական տուրք է, և, ըստ տրամաբանության, գանձվում է քաղաքապետարանի օգտին: Վերջինս էլ մյուս հարկերի ու տուրքերի հետ միասին այդ գումարները պիտի ծախսի մեզ վրա… Օրինակ, այդ կայանատեղիներում փողոցների լուսավորության, ասֆալտի թարմացման և բազմաթիվ այլ խնդիրների սպասարկման համար:
Հենց այդպես է աշխարհի գրեթե բոլոր մեծ քաղաքներում: Վճարովի հանրային ավտոկայանատեղիների համար գանձված գումարները գնում են բացառապես հանրային (քաղաքային, պետական) բյուջե:
Սակայն, արի ու տես, որ թեև անունով տուրք է, սակայն այն 70 տոկոսով գանձվում է մասնավոր «Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ՍՊԸ-ի օգտին: Այսինքն, վճարված գումարների միայն 30 տոկոսն են տուրքի տեսքով մտնում քաղաքային բյուջե և ծախսվում քաղաքի (այն է` մեր) կարիքների վրա:
Որ՞ն է ծառայությունը
Ակամայից հարց է առաջանում. եթե վճարված գումարի 70 տոկոսը գնում է ինչ-որ ՍՊԸ-ի, ապա այդ ՍՊԸ-ն դրա դիմաց ինչ-որ բա՞ն է տալիս:
Օրինակ, երբ նախկինում, այսպես կոչված «պառկովշիկին» վճարում էինք այդ 100 դրամը, մենք գիտեիքն, որ դրա դիմաց ինքը մեզ օգնում է կայանվել և «նայում» է մեքենային: Սակայն ի՞նչ ծառայություն է մատուցում «Փարքինք Սիթի Սերվիս»-ը մեր վճարած գումարների դիմաց:
Պարզվում է, որ միակ ծառայությունը, որ մատուցվում է, դա գումար գանձելն է: Ու թեև դրա մեջ մտնում է նաև գումար չվճարածներին հայտնաբերելը, սակայն, մեծ հաշվով, այդ ամենը մտնում է գումար գանձելու առաքելության մեջ:
Այսինքն, մեզանից գումար են գանձում` մեզանից նույն այդ գումարը գանձելու ծառայությունը մատուցելու համար:

Взимают деньги за оказание услуги по взиманию этих же денег
Сегодня в Национальном Собрании предметом бурного обсуждения стал вопрос “красных линий” в столице. Точнее, вопрос платных общественных автопарковок в Ереване.
Мы уже не раз касались правовой стороны этого вопроса, представляли читателям все те многочисленные беззакония, которые существуют в данной сфере. Но давайте рассмотрим вопрос не в правовом, а в логическом аспекте.
Это не пошлина
Обычно любой платеж имеет свою логику. Например, если это пошлина или налог, то мы их платим, чтобы потом государство потратило эти средства в полезных для нас целях. Если это плата за услугу, то мы платим, чтобы взамен что-то получить.
В случае с красными линиями это местная пошлина, которая по логике должна взиматься в пользу мэрии, а последняя должна тратить эти суммы вместе с налогами и пошлинами для благоустройства города. Например, для проведения работ по освещению и асфальтированию улиц в местах парковок, решения многих других проблем.
Именно так делается почти во всех крупных городах мира, где суммы, взимаемые за платные общественные автопарковки, идут исключительно в общественный бюджет (городской или государственный).
Но оказывается, что хотя по названию это пошлина, однако она на 70 процентов взимается в пользу частного ООО “Паркинг Сити Сервис”. То есть лишь 30 процентов уплаченных нами сумм остается в виде пошлины в городском бюджете и тратится на нужды города (то есть на наши с вами нужды).
В чем состоит услуга?
Невольно возникает вопрос: если 70 процентов от уплаченных сумм получает какое-то ООО, значит оно оказывает какие-то услуги?
Например, когда раньше мы платили так называемым парковщикам 100 драмов, мы знали, что за это они помогают нам припарковаться и охраняют машину. А какую услугу оказывает “Паркинг Сити Сервис” за уплаченные нами деньги?
Оказывается, что единстввенная услуга, которую они оказывают, состоит во взимании денег. То есть с нас взимают деньги за оказание услуги по взиманию этих же денег.