Մարտակերտի շրջանի Չափար գյուղում դպրոց է կառուցում
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ հիմնադրամը հայաստանաբնակ գործարար Վարուժան Գրիգորյանի հովանավորությամբ Մարտակերտի շրջանի Չափար գյուղում դպրոց է կառուցում: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության կողմից:
Երկհարկանի դպրոցը նախատեսված է 84 աշակերտի համար: Ամռանն այն շահագործման կհանձնվի, եւ համայնքի շուրջ 40 աշակերտները նոր ուսումնական տարին կսկսեն նորակառույց հաստատությունում:
Դպրոցի տնօրեն Իրինա Սեւումյանի խոսքովª աշակերտները պարբերաբար մասնակցում են Հայաստանում եւ Արցախում անցկացվող տարբեր օլիմպիադաների եւ, որպես կանոն, բարձր ցուցանիշներով են տուն վերադառնում: «Նոր դպրոցն, ինչ խոսք, կնպաստի, որ երեխաները դպրոց հաճախեն լավ տրամադրությամբ եւ ունենան բարձր առաջադիմություն: Հույս ունենք, որ մեկ-երկու տարի անց կավելանա նաեւ դպրոցում ուսանող աշակերտների թիվը»,- ասում է տնօրենը:
Ընթացքում են նորակառույցի ներքին հարդարման աշխատանքները: Կից կառուցվող կաթսայատան շնորհիվ ընդհանուրը 940քմ մակերես ունեցող հաստատությունն ամբողջությամբ կջեռուցվի: Դպրոցը կունենա նաեւ բացօթյա խաղահրապարակ:
Չափարն Արցախի հնագույն բնակավայրերից է: Գյուղի պատմամշակութային կոթողներից առավել հայտնի են Հակառակաբերդ ամրոցն ու Կարմիր եկեղեցին: Շնորհիվ Չափարում 2012թ.-ին Հիմնադրամի կառուցած 4 կմ երկարությամբ ջրատարի` համայնքի 300-ից ավել բնակիչներն ապահովված են խմելու ջրով:

The Hayastan All-Armenian Fund is putting the finishing touches on a new school it is building in Chapar, a village in Artsakh’s Martakert Region. The project was made possible by the financial support of the Armenia-based businessman Varuzhan Grigoryan. It is co-financed by the
The two-story campus, which can accommodate up to 84 students, will open its doors by the summer of 2014 so that the community’s 40 schoolchildren will start the new academic year in the newly constructed structure.
School principal Irina Sevumyan said that her students often participate in scholastic competitions in
Currently crews are working on the interior decoration of the new school. The 940-square-meter building will be equipped with a central-heating system, complete with an adjacent boiler room, and will feature a playground.
With a population of 305, Chapar is one of Artsakh’s oldest communities, celebrated for historic landmarks such as the