ԱՄՆ-ը և Հայաստանը համագործակցում են միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարում հնարավորությունների զարգացման ուղղությամբ
2014թ. ապրիլի 3-4 Երևանում հանդիպեցին ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների պաշտոնյաները` քննարկելու միջուկային մաքսանենգությանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության ուժեղացման հարցերը: Այս քննարկումը շարունակությունն էր 2007թ. դեկտեմբերին նախաձեռնած երկկողմանի համագործակցության, որի նպատակն էր զարգացնել Հայաստանի հնարավորությունները ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության դեպքերի կանխարգելման, հայտնաբերման և հակազդման ոլորտներում:
Երկօրյա հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ և հայաստանյան պատվիրակությունները վերահաստատեցին ահաբեկիչների և այլ հանցագործների կողմից սև շուկայում միջուկային նյութերի ձեռքբերմանը հակազդելուն ուղղված ավելի սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ընդունելով միջուկային նյութերի մաքսանենգության հնարավոր դեպքերին համաձայնեցված, կառավարության բոլոր օղակները ընդգրկող հակազդման կարևորությունը՝ հանդիպմանը մասնակցեցին ՀՀ մի շարք նախարարությունների և ԱՄՆ կառավարության համապատասխան գործակալությունների ներկայացուցիչներ:
Երևանյան հանդիպման ընթացքում երկու կողմերը քննարկեցին 2008թ. հուլիսին ստորագրված ԱՄՆ-Հայաստան համատեղ գործողությունների ծրագրի իրականացման առաջընթացը: Կողմերը փոխանակեցին միջուկային նյութերի մաքսանենգության ներկա սպառնալիքների և միտումների վերաբերյալ տեղեկատվություն և քննարկեցին միջուկային նյութերի հայտնաբերման, միջուկային դատափորձագիտության, օրինապահ մարմինների հետախուզության և այլ բնագավառներում առաջատար փորձը, որն ուղղված է միջուկային նյութերի մաքսանենգության դեպքերի կանխարգելմանը, հայտնաբերմանն ու հակազդմանը: Այս քննարկումները հարթակ են ապահովում ԱՄՆ և Հայաստանի միջև շարունակական համագործակցության համար միջուկային նյութերի մաքսանենգությամբ զբաղվող անձանց հետախուզման և դատական հետապնդմանը ուղղված հնարավորությունների զարգացման ոլորտում:
Հնարավոր վտանգ ներկայացնող միջուկային նյութերի առգրավումը տարածաշրջանում 2010 և 2011թթ. մեկ անգամ ևս ընդգծեց միջուկային մաքսանենգության բնագավառում համագործակցության ուժեղացման անհրաժեշտությունը: Տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգությանը ուղղված սպառնալիքներին հակազդելու լավագույն միջոցը համագործակցությունն է: Միացյալ Նահանգները համագործակցում է գործընկեր կառավարությունների, այդ թվում Հայաստանի կառավարության հետ, միջուկային մաքսանենգության համապարփակ հակազդեցությանը ուղղված հնարավորությունների զարգացման ոլորտում՝ ուշադրություն դարձնելով տեղեկատվության հավաքագրմանը և վերլուծությանը, օրենքների կիրառմանը և տեխնիկական հարցերում վերադասից աջակցություն ստանալուն, որոնք հաջողությամբ կիրառվել են միջուկային մաքսանենգության ցանցերը հայտնաբերելու և այդ դեպքերի մեծ մասում ներգրավված հանցագործներին ձերբակալելու գործում: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ դեսպանատունը:

United States and Armenia Cooperate to Strengthen Counter Nuclear Smuggling Capabilities
Officials from the governments of the United States and Armenia met in Yerevan April 3-4, 2014, to discuss ways to further strengthen cooperation to counter nuclear smuggling. These discussions continued ongoing bilateral cooperation initiated in December 2007 to advance Armenia’s capabilities to prevent, detect, and respond to nuclear and other radioactive material smuggling incidents.
At the two-day meeting, the U.S. and Armenian delegations reaffirmed the need to cooperate more closely to prevent terrorists and other criminals from acquiring black market nuclear material. Recognizing the importance of a coordinated, whole-of-government response to potential nuclear smuggling incidents, meeting participants included representatives from several ministries of the Republic of Armenia, and representatives from the relevant U.S. Government agencies.
During the meeting in Yerevan, both sides reviewed progress in implementing the U.S.-Armenia Joint Action Plan, signed in July 2008. Within this framework, both sides shared information on current nuclear smuggling threats and trends, and discussed best practices in the areas of nuclear detection, nuclear forensics, law enforcement investigations, and other tools to prevent, detect, and respond to incidents of nuclear smuggling. These discussions provide a platform for continued cooperation between the United States and Armenia to strengthen capabilities to investigate and successfully prosecute nuclear smugglers.
Seizures of potentially-dangerous nuclear material in the region in 2010 and 2011 highlighted the need for enhanced cooperation to counter nuclear smuggling. The threat posed to regional and global security by the potential smuggling of nuclear material is best met through joint cooperation. The United States works with partner governments, including Armenia, to strengthen counter nuclear smuggling capabilities in a comprehensive manner, including by focusing on information collection and analysis, law enforcement, and technical reach-back—all capabilities that have proven successful in detecting past nuclear smuggling networks and arresting criminals involved in most known cases.