Հայաստանն ընդգրկվել է ԱՄՆ Գլոբալ զարգացման լաբորատորիայի ծրագրում
Այսօր ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) նախագահ Ռաջիվ Շահը Նյու Յորքում կայացած միջոցառմանը հայտարարեց ԱՄՆ Գլոբալ զարգացման լաբորատորիայի բացման մասին: Լաբորատորիան և նրա 32 հիմնադիր գործընկերները կխթանեն գիտության և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված մոտեցումը` ստեղծելով նորարարությունների նոր գլոբալ շուկա և ընդարձակելով այն մինչ 2030 թվականը ծայրահեղ աղքատությունը վերացնելու միտումով:
ԱՄՆ Գլոբալ զարգացման լաբորատորիան կսատարի բեկումնային լուծումներին ջրային ռեսուրսների, առողջապահության, սննդի անվտանգության և առողջ սնուցման, էներգետիկայի, կրթության և կլիմայի փոփոխության ոլորտներում` առաջիկա հինգ տարիներին աջակցելով 200 միլիոն մարդու: Վերջին տարիներին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ավելացրել է իր ներդրումները` հիմնվելով գիտության և նորարարության ապացուցված ազդեցության վրա: 2008 թվականին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն տրամադրել էր մոտ $127 միլիոն օժանդակություն հետազոտությունների և զարգացման ուղղությամբ: Այժմ Գործակալությունը ծախսում է $611 միլիոն հօգուտ ոչ միայն հետազոտությունների, այլ նաև գիտության ու տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարության և կիրառական լուծումների իրականացման:
«Լաբորատորիան գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում կներգրավի համաշխարհային հանրությանը, այդ թվում` գյուտարարների, գիտնականների, հետազոտողների, ձեռներեցների, ներդրողների և կորպորատիվ առաջնորդների` ներդրումներ կատարելու, առավել խոստումնալից և շահավետ լուծումները փորձարկելու և ընդարձակելու համար` օգնելով վերջ դնել ծայրահեղ աղքատությանը», – ասել է Շահը:
Հայաստանն աշխարհում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի առաքելություններից ընտրյալ քսան երկրներից մեկն է, որոնք առաջատար կհանդիսանան գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության և գործընկերային (ԳՏՆԳ) նախաձեռնությունների ասպարեզում:
ԱՄՆ ՄԶԳ նախագահ Շահի` զարգացման ոլորտում գիտության ու տեխնոլոգիաների դերը կարևորելու ջանքերը համապատասխան հիմքեր ունեն Հայաստանում, որը նախկին Խորհրդային Միության երբեմնի հիմնական հանգույցն էր էլեկտրոնային ծրագրերի մշակման, արդյունաբերական հաշվարկման, էլեկտրոնիկայի, և կիսահաղորդիչների արտադրության բնագավառում: Վերջին տարիներին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ներդրել է մոտ $45 միլիոն օժանդակություն ԳՏՆԳ-ին առնչվող հայաստանյան ծրագրերում, մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, ջրի, կառավարման և առողջապահության ոլորտներում:
ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Քարեն Հիլիարդն ասել է. «Գիտությունը, տեխնոլոգիաները, նորարարությունն ու գործընկերությունները Հայաստանի զարգացմանն ուղղված մեր մոտեցման անբաժանելի մասն են կազմում: Հիմնվելով երկրի համեմատական առավելության և մաթեմատիկայի ու գիտության ոլորտում աշխատուժի ուժեղ կարողությունների վրա, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն շարունակելու է հնարավորություններ փնտրել Հայաստանի զարգացման մարտահրավերներն առճակատելու համար նոր տեխնոլոգիաներ կիրառելու և Հայաստանի անցումը դեպի մրցունակ, գիտելիքահեն տնտեսության աջակցելու նպատակով: Մոտակա տարիներին մենք մտադիր ենք շեշտադրել ջրային ռեսուրսների կառավարման և մաքուր էներգիային առնչվող նախագծերը»:
Լաբորատորիայի հիմնադիր գործընկերների շարքում են բազմաոլորտ կորպորացիաներ, այդ թվում Cargill, Cisco, Citi, Coca-Cola, DuPont, GlaxoSmithKline, Intel, Johnson & Johnson, Microsoft, Nike, Syngenta, Unilever, և Walmart, հասարակականկազմակերպություններ և հիմնադրամներ, այդ թվում` Care, the Bill & Melinda Gates Foundation, Catholic Relief Services, Global Impact Investing Network, Plan, Save the Children, the Skoll Foundation, World Vision, Գիտությունների ազգային ակադեմիան, և Սմիթսոնյան ինստիտուտը, համալսարաններ, այդ թվում` Կալիֆորնիայի Բերքլի համալսարանը, Դյուքի համալսարանը, Ջոնս Հոփքինսի համալսարանը, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիաների ինստիտուտը, Միչիգանի պետական համալսարանը, Սթենֆորդի համալսարանի Ֆրիման Սպոգլի ինստիտուտը, Տեխասի A&M համալսարանը, Ուիլյամի ու Մերիի Քոլեջը, ինչպես նաև երկկողմ դոնոր-պետություն` Շվեդիան:
Այս գործընկերները կներդնեն ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, մեծ մասնագիտական փորձ, կատարելագործված հետազոտությունների և զարգացման մեթոդների կարողություններ, գնորդների, մատակարարների ու համայնքային կազմակերպությունների լայն ցանցեր, ինչպես նաև գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության և գործընկերությունների միջոցով ավելի քան $30 միլիարդ անկախ ներդրումներ զարգացող շուկաներում:

USAID Selects Armenia as One of Its 29 Worldwide Missions to Champion Science, Technology, and Innovation Initiatives
On April 4, 2014 the U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Rajiv Shah announced the establishment of the U.S. Global Development Lab at an event in New York City.
The launch event featured a keynote address by former U.S. Secretary of State Hillary Rodham Clinton, who has been a strong supporter of the use of science, innovation, and partnerships to further U.S development goals. The Lab and its 32 inaugural Cornerstone Partners will advance a science-and technology-based approach to development, creating a new global marketplace of innovations and taking them to scale to help end extreme poverty by 2030.
The U.S. Global Development Lab will support breakthrough solutions in water, health, food security and nutrition, energy, education, and climate change, reaching 200 million people in the next five years. Reflecting the proven impact of science and innovation, USAID has increased its investments. In 2008, USAID spent roughly $127 million to support research and development. Today, the Agency spends $611 million—not only on research, but innovation and applied solutions in science and technology.
“The Lab will engage a global community of inventors, academics, researchers, entrepreneurs, investors, and corporate leaders in science and technology to invent, test, and scale the most promising and cost effective solutions to end extreme poverty,” said Shah.
The Lab’s Cornerstone Partners include a large cross-section of corporations: Cargill, Cisco, Citi, Coca-Cola, DuPont, GlaxoSmithKline, Intel, Johnson & Johnson, Microsoft, Nike, Syngenta, Unilever, and Walmart; civil society organizations and foundations: Care, the Bill & Melinda Gates, Catholic Relief Services, Global Impact Investing Network, Plan, Save the Children, the Skoll Foundation, World Vision, the National Academy of Sciences, and the Smithsonian Institution; universities: The University of California at Berkeley, Duke University, Johns Hopkins University, Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Stanford University’s Freeman Spogli Institute, Texas A&M University, and the College of William and Mary; and a bilateral donor: Sweden.
These partners bring cutting-edge technologies, deep expertise, advanced research and development capabilities, extensive networks of customers, suppliers and community organizations, and more than $30 billion in independent investments in emerging markets through science, technology, innovation and partnerships.
Armenia is selected as one of USAID’s twenty lead missions worldwide that will champion science, technology, innovation and partnership (STIP) initiatives. Administrator Shah’s efforts to highlight the role of science and technology in development have an appropriate home in Armenia – once Soviet Union’s main hub for software development, industrial computing, electronics, and production of semiconductors. In recent years, USAID has invested nearly $45 million in STIP-related projects in Armenia, particularly in the sectors of high technologies, energy and water, governance, and health care.
The Head of USAID/Armenia, Karen Hilliard, says: “STIP is an integral part of our development approach here in Armenia. Building on the country's comparative advantage and the strong aptitude of its workforce in mathematics and science, USAID will continue to seek opportunities to apply new technologies to Armenia's development challenges and help Armenia transition to a competitive, knowledge-based economy. Going forward, we intend to emphasize projects in water resource management and clean energy.”