Թբիլիսահայերը քեսաբահայության աջակցության բողոքի ցույց են անցկացրել և կոչ արել ՄԱԿ-ին պատժել Թուրքիային
Ապրիլի 6-ի վաղ առավոտյան Թբիլիսի քաղաքի Սբ.Էջմիածին եկեղեցում տեղի ունեցավ սիրիական պատերազմի խաղաղ զոհերի հիշատակի հոգեհանգստի արարողություն: Նույն օրը կայացավ նաև բողոքի ցույց Վրաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության գրասենյակի դիմաց: Ակցիայի ընթացքում ներկայացվեց հայկական հասարակական կազմակերպությունների դիմումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին՝ համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու և խաղաղ բնակչությանն անվտանգությամբ ապահովելու կոչով: Իրենց դիմումում Վրաստանում գործող հայկական հասարակական կազմակերպությունները կոչ են անում ՄԱԿ-ին իրավական գնահատական տալ Թուրքիայի գործողություններին և պատասխանատվության ենթարկել նրան խաղաղ հայ բնակչության հանդեպ ցեղասպանական քաղաքականություն վարելու և թուրք պետության կողմից տեխնիկական և քաղաքական աջակցություն տրամադրելու խաղաղ քաղաքի վրա հարձակված տարբեր ահաբեկչական իսլամիստական կազմակերպություններին:
ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև անցկացրած ցույցից հետո մասնակիցները քայլերթով՝ կենտրոնական մայրուղիով ուղղվեցին դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն, որտեղ ևս կայացավ բողոքի ակցիա: Ակցիայի մասնակիցների հիմնական կարգախոսներն էին. «Թուրքիա՝ մարդասպան», «Հեռո՛ւ ձեռքերդ Քեսաբից» և այլն: Ընդհանուր առմամբ,անցկացված ցույցին մասնակցում էր ավելի քան 250 մարդ: Այս մասին հայտնում է «Վրաստանի հայ համայնք»-ի մամլո ծառայությունը:
Ներկայացնում ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումը՝ ստորագրված Վրաստանի հայկական հասարակական կազմակերպությունների կողմից.
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղար
պարոն Պան Գի Մունին
Պարոն Պան Գի Մուն,
Ահա արդեն չորրորդ տարին է, ինչ Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում չեն դադարեցվում ռազմական գործողությունները` տարբեր տվյալների համաձայն` խլելով 100.000 կյանք, այդ թվում նաև այդ պետության խաղաղ բնակիչների: Սիրիական ճգնաժամի սկզբում սկսեցին տարածվել տեղեկություններ այն մասին, որ երկրի կառավարությանը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներից բացի ընդդիմություն են ցուցաբերում նաև արտասահմանյան պետությունների քաղաքացիներ` ծայրահեղականության տարբեր մակարդակի իսլամիստական ռազմականացված խմբավորումներից կազմված, այդ թվում նաև այնպիսիներից, որոնք ՄԱԿ-ի անդամ-երկրների մեծամասնության կողմից ճանաչված են որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ:
2014թ.-ի մարտի 21-ին տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կողմից հարձակում է կատարվել Սիրիայի քաղաք Քեսաբի և նրա հարակից շրջանների վրա: Խաղաղ քաղաք Քեսաբի վրա հարձակման արդյունքում նրա բնակիչները` 2000-ից ավել խաղաղ քրիստոնյա բնակիչ, որոնց մեծամասնությունը ազգությամբ հայ Սիրիայի քաղաքացիներ են, ստիպված են եղել լքել իրենց տները, թողնել տասնամյակների ընթացքում իրենց կուտակած ունեցվածքն ու փրկություն փնտրել Սիրիայի այլ բնակելի վայրերում: Զինված իսլամիստական ահաբեկիչների կողմից քաղաք Քեսաբի գրավումից հետո վերոնշյալները բազմաթիվ բարբարոսական գործողություններ են կատարել` քանդել և կողոպտել են քիրստոնեական կրոնական շենքեր և հաստատություններ, քաղաքացիական և մասնավոր շինություններ (դպրոցներ, հիվանդանոցներ, առևտրի կենտրոններ և այլն):
Կարևոր ենք համարում հիշեցնել Ձեզ, որ Քեսաբ քաղաքի բնակիչները եթարկվել են հետապնդման և կոտորածի 1909թ.-ին թուրքական իշխանությունների կողմից, իսկ 1915-23թթ. թուրքական պետության կողմից հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանության ընթացքում, սպանվել է հայաբնակ Քեսաբի ավելի քան 5000 բնակիչ:
Զայրույթ է առաջացնում այն փաստը, որ զինված ահաբեկիչների հարձակումը Քեսաբ քաղաքի վրա կատարվել է թուրք-սիրիական սահմանի կողմից: Այն փաստը, որ Թուրքիան թույլ է տվել զինված ահաբեկիչներին անարգելք հատել պետական սահմանը Սիրիայի հետ, ինչպես նաև տարածված, այդ թվում նաև ծայրահեղական իսլամիստական կազմակերպությունների կողմից տարածված բազմաթիվ նյութեր վկայում են, որ թուրքական հանրապետությունը խաղաղ քաղաք Քեսաբի վրա հարձակված ահաբեկիչներին ամեն տեսակի աջակցություն է ցուցաբերել: Հիմնվելով ԶԼՄ-ներում տարածված թուրքական հանրապետության գերագույն կառավարության գաղտնի բանակցությունների ձայնագրությունների, ինչպես նաև Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության և բազմաթիվ այլ նյութերի վրա` հաստատվում է, որ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից ահաբեկչական կազմակերպություններին բացի տեխնիկական աջակցությունից ցուցաբերվել է նաև քաղաքական աջակցություն:
Մենք` ներքոստորագրյալ Վրաստանի հայկական հասարակական կազմակերպություններս, կոչ ենք անում Ձեզ.
- Հատուկ ուշադրություն դարձնել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության տարածքում իսլամիստական զինված կազմակերպությունների ռազմական ներխուժման ընթացքում տեղի ունեցող մարդու հիմնարար իրավունքների համապարփակ խախտումներին և միջազգային հումանիտար նորմերի կոպիտ խախտումներին:
- Ուսումնասիրել ունեցած փաստերը, որոնք ապացուցում են խաղաղ քաղաք Քեսաբի վրա զինված հարձակում կատարած իսլամիստական կազմակերպություններին Թուրքիայի Հանրապետության տեխնիկական և քաղաքական աջակցությունը:
- Տալ համապատասխան իրավական գնահատական Թուրքիայի Հանրապետության գործողություններին, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել նրան խաղաղ հայ բնակչության, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիների հանդեպ ցեղասպանական քաղաքականություն վարելու համար:

Армяне Тбилиси провели манифестацию в поддержку армян Кесаба и призвали ООН наказать Турцию
Ранним утром в церкви св.Эчмиадзин города Тбилиси прошла панихида по мирным жертвам сирийской войны. В тот же день состоялась протестная акция перед представительством ООН в Грузии. В ходе манифестации было зачитано обращение армянских общественных организаций к Генеральному секретарю ООН с призывом принять соответствующие меры и обеспечить безопасность мирного населения. В обращении армянский общественные организации так же призывают ООН дать правовую оценку действиям Турции и привлечь ее к ответственности за проводимую геноцидальную политику по отношению к армянскому мирному населению и за оказание турецким государством технической и политической поддержки боевикам различных террористических исламистских организаций нападающим на мирные города. После акции перед представительством ООН манифестанты шествием направились по центральному проспекту в сторону посольства Турции, где так же состоялась манифестация. Основными лозунгами манифестантов были: «турция-криминал», «руки прочь от Кесаб» и др. В общей сложности в проведенных акциях участвовали более 250 человек.
Представляем уважаемому читателю текст обращения к ООН, подписанное армянскими общественными организациями Грузии:
Генеральному Секретарю ООН
Господину Пан Ги Муну
Господин Пан Ги Мун,
Вот уже четвертый год, как в Сирийской Арабской Республике не прекращаются военные действия унесшие по разным данным не менее 100 000 жизней, в том числе и мирных жителей этого государства. С начала т.н. Сирийского кризиса стали распространяться сведения о том, что помимо граждан Сирийской Арабской Республики противодействие правительству страны так же оказывают и граждане иностранных государств состоящие в тех или иных различного уровня радикальности исламистских военизированных организациях, в том числе и таких, которые признаны большинством стран-членов ООН, как террористические организации.
21 марта 2014г. различными террористическими групировками было совершенно нападение на сирийский город Кесаб и прилегающие к нему районы. В результате нападения на мирный город Кесаб, его жители -более 2000 мирных жителей-христиан, подавляющее большинство которых являются гражданами Сирии армянской национальности, были вынуждены покинуть свои дома, оставить накопленное десятилетиями труда имущество и искать спасения в других населенных пунктах Сирии. После захвата вооруженными исламистскими боевиками города Кесаба, последними были совершенны многочисленные вандалистские действия- разрушены и разграблены христианские культовые здания и учреждения, частные и гражданские заведения(школы, больницы, торговые объекты и др.).
Считаем важным напомнить Вам, что жители города Кесаба были подвергнуты преследованию и резне со стороны турецких властей еще в 1909г., а в ходе Геноцида 1915-23гг. осуществленного по отношению к армянам турецким государством, погибло более чем 5000 жителей армяно-населенного Кесаба.
Вызывает искреннее возмущение тот факт, что нападение 21 марта 2014г. вооруженных террористов на город Кесаб было совершенно со стороны турецко-сирийской границы. Тот факт, что Турция позволила вооруженным боевикам беспрепятственно пересечь государственную границу с Сирией, а так же распространенные, в том числе и самими радикальными исламистскими организациями множество материалов указывают на то, что Турецкая Республика оказывала напавшим на мирный город Кесаб боевикам всяческую поддержку. Основываясь на распространенные в СМИ записи конфиденциальных переговоров высшего руководства Турецкой Республики, а так же заявление премьер-министра Турции и множество других материалов подтверждается, что кроме технической поддержки террористическим организациям была так же оказана и политическая поддержка со стороны Турецкой Республики.
Мы, нижеподписавшиеся армянские общественные организации Грузии призываем Вас:
Обратить пристальное внимание на тотальное нарушение основополагающих прав человека и грубые нарушения международных гуманитарных норм, имеющих место в ходе вооруженной интервенции исламистских вооруженных организаций на территорию Сирийской Арабской Республики;
Изучить имеющиеся факты на предмет оказания Турецкой Республикой технической и политической поддержки исламистским организациям, совершившим вооруженное нападение на мирный город Кесаб;
Дать соответствующую правовую оценку действиям Турецкой Республики, а так же привлечь ее к ответственности за проводимую геноцидальную политику по отношению к армянскому мирному населению, гражданам Сирийской Арабской Республики.