Սյունիքի արոտավայրերը կծառայեն միայն տեղական ոչխարներին. իրանական ծրագիրը սառեցվել է
2012 թ. աշնանը մամուլում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Սյունիքի մարզի արտովայրերը 5 տարի վարձակալությամբ տրվելու են իրանցիներին, որոնք այնտեղ պետք է ոչխարաբուծությամբ զբաղվեն: Տեղեկատվության աղբյուրը իրանական «IRNA» գործակալությունն էր: Նշվում էր, որ 50.000 գլուխ կենդանիներին Հայաստան բերելու եւ այստեղ արածեցնելու դիմաց Իրանը ՀՀ-ին պետք է գյուղտեխնիկա տրամադրի եւ մսի վերամշակման արտադրամաս հիմնի:
Այս լուրերը մեծապես զայրացրին թե հայ բնապահպաններին, թե ընդհանրապես հասարակությանը: Նրանք նշում էին, որ Իրանի Արեւելյան Ատրպատականի (Ադրբեջանի) հովիվների մուտքը Հայաստան ոչ միայն բնապահպանական, այլեւ ազգային անվտանգության խնդիր կառաջացնի, քանի որ այդ նահանգում ապրողները ադրբեջանցիներ են:
Շուտով պարզ դարձավ, որ ամեն ինչ սկսվել է 2012-ի հոկտեմբերին Երեւանում, երբ ՀՀ եւ ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնախմբի նիստում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական հարցեր: Այդ ժամանակ էլ իրանական կողմն առաջարկել էր ՀՀ-ում հիմնել մանր եղջերավոր կենդանիների բուծման տնտեսություն, ինչպես նաեւ սպանդանոցներ, իսկ հայկական կողմը համաձայնել էր աջակցություն ցուցաբերել այդ աշխատանքներին: Ստորագրվել էր փոխըմբռնման հուշագիր:
2013-ի հունվարի 13-ին Սյունիքի մարզպետարանի պատվիրակությունը մեկնել էր Իրան, որտեղ համաձայնագիր էր ստորագրվել Արեւելյան Արտրպատականի իշխանությունների հետ: Ըստ այդմ, մասնավորապես, Սյունիքում իրանցիներին տրամադրվելու էր նվազագույնը 50.000 հա արոտավայր (գումարած՝ 2000 հա հովիվների բնակության համար) 5-10 տարի ժամկետով՝ 1 հա-ի գինը՝ 25 դոլար:
Հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրած Սյունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Սամվել Թանգյանը «Հետքին» ասել էր, թե փաստաթուղթն ընդամենը արձանագրություն է, որում գրավոր ներկայացվել են կողմերի պայմանավորվածությունները: Իր հերթին գյուղնախարարությունը դեմ հանդես եկավ այս համագործակցությանը՝ առաջարկելով արոտավայրերն օգտագործել տեղի անասնագլխաքանակն ավելացնելու համար: Հետագայում իրանական ոչխարների շուրջ աղմուկն աստիճանաբար մարեց: Ի՞նչ է կատարվել:
Սամվել Թանգյանը «Հետքին» հայտնեց, որ անկախ համաձայնագրից՝ վերջնական խոսքը լինելու էր համայնքներինը, որոնց ղեկավարությունն ինքը պետք է որոշեր հող տալ-չտալու հարցը: Բայց բանը դրան չի էլ հասել. իրանցիներն իրենք նախաձեռնություն չեն ցուցաբերել այս փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո: «Երեւի իրենց հարմար չէր: Դրանից հետո ոչ իրենք եկան, ոչ մենք իրենց հետ շփման մեջ մտանք: Այդ ամենը սառեցվեց»,- տեղեկացրեց Ս. Թանգյանը: Հարցին, թե համաձայնագրի մեջ դրականն էր ավելի շատ, թե բացասականը, մարզի գյուղատնտեսության պատասխանատուն հայտնեց, թե կարեւորը տեղական անասնապահության զարգացումն է. «Ես ավելի շատ մտածում եմ մեր համայնքներում զարգացնելու մասին: Համենայն դեպս, ինչքան գլխաքանակն ավելանա, այնքան աշխատատեղ կավելանա: Միեւնույն ժամանակ մեզ հետաքրքրում է արոտների զբաղվածությունը. ինչքան հնարավոր է օգտագործել դրանք»:
«Կարելի՞ է ասել, որ Իրանի հետ նման պայմանագիր այլեւս չի ստորագրվի,- մեր հարցին ի պատասխան՝ Ս. Թանգյանը դրական պատասխան տվեց, իսկ թե որն է պատճառը, ասաց,- այսօր մեր նպատակը մեզ մոտ ոչխարաբուծության զարգացումն է»: Այստեղից էլ հարց է ծագում. մի՞թե այն ժամանակ չկար այդ գիտակցությունը: Մարզպետարանի պաշտոնյան կրկնեց միտքը, որ ստորագրվել է ընդամենը համաձայնագիր, իսկ վերջնական որոշողը լինելու էին արոտների հողերի տեր հանդիսացող համայնքները:
Սամվել Թանգյանի փոխանցմամբ՝ Սյունիք գյուղական համայնքում անցյալ տարի շահագործման է հանձնվել ոչխարի մասնավոր սպանդանոց, որտեղ գյուղացիները կենդանի քաշի 1 կգ-ը 850 դրամ արժեքով կարող են ոչխար հանձնել, որից հետո միսը կարտահանվի Իրան: Այս պահին, ըստ Թանգյանի, Սյունիքի մարզում կա 114.000 գլուխ ոչխար, ինչը 14.000-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Ըստ նրա՝ աճը շարունակական է լինելու:

No Iranian Sheep in Syunik: Focus is on Developing Domestic Stocks
In the fall of 2012, reports began appearing in the Armenian news media about a plan to lease pasture land in the country’s southern Syunik Province to Iran for sheep grazing.
Under the plan, as reported by the IRNA (Islamic Republic News Agency) some 50,000 head of sheep from Iran would be brought to Syunik. In exchange, Iran promised to provide technical equipment and establish a meat processing plant in Armenia.
Many in Armenia, especially environmentalists, were aghast when the read the news. Opponents, noting that the Iranian shepherds would be coming from the country’s East Azerbaijan Province, labeled the plan an environmental as well as national security threat to Armenia.
It was revealed that the plan was hatched in Yerevan in October 2012 at a joint inter-governmental Armenia – Iran meeting to discuss economic matters of mutual interest. Iran had proposed that enterprises breeding small livestock animals and slaughterhouses be set up in Armenia. The government in Yerevan agreed and a memorandum of understanding was signed.
In January 2013, a delegation from the Syunik Provincial Government left for Iran and an agreement was signed with their East Azerbaijan counterparts. Accordingly, Syunik would lease a minimum of 50,000 hectares of pasture to the Iranians for 5-10 years at $25 a hectare.
Samvel Tangyan, head of the Department of Agriculture and Environment at the Syunik Provincial Government who signed the agreement, told Hetq at the time that the document was merely a transcript listing the points agreed to by the parties.
Armenia’s Ministry of Agriculture ten expressed its opposition to this cooperative agreement and proposed that the land be used to increase local livestock numbers.
Gradually, talk regarding bringing Iranian sheep to Armenia died down.
Samvel Tangyan told Hetq that ultimately it would be up to local communities in Syunik to decide whether they wanted to allocate land or not. But this didn’t even come up because the Iranians had lost interest in the plan and failed to pursue it.
Tangyan says that there was no follow up by both sides and the plan was forgotten.
The official ruled out the possibility that a new agreement with Iran might be reached since, as he put it, the Syunik Provincial Government only wants to develop local sheep raising.
This raises the question as to why Syunik officials didn’t pursue the matter back then. Tangyan could only respond that the final decision is up to those communities that own the pastureland.
Tangyan added that a slaughterhouse began to operate in the Syunik village community where residents could bring their sheep for processing and receive 850 AMD per kilo. The meat is then exported to Iran.
He said that in Syunik Province today there are 114,000 head of sheep, an increase of 14,000 over last year, and that the trend portends future growth.