Սյունիքի արոտավայրերը կծառայեն միայն տեղական ոչխարներին. իրանական ծրագիրը սառեցվել է
2012 թ. աշնանը մամուլում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Սյունիքի մարզի արտովայրերը 5 տարի վարձակալությամբ տրվելու են իրանցիներին, որոնք այնտեղ պետք է ոչխարաբուծությամբ զբաղվեն: Տեղեկատվության աղբյուրը իրանական «IRNA» գործակալությունն էր: Նշվում էր, որ 50.000 գլուխ կենդանիներին Հայաստան բերելու եւ այստեղ արածեցնելու դիմաց Իրանը ՀՀ-ին պետք է գյուղտեխնիկա տրամադրի եւ մսի վերամշակման արտադրամաս հիմնի:
Այս լուրերը մեծապես զայրացրին թե հայ բնապահպաններին, թե ընդհանրապես հասարակությանը: Նրանք նշում էին, որ Իրանի Արեւելյան Ատրպատականի (Ադրբեջանի) հովիվների մուտքը Հայաստան ոչ միայն բնապահպանական, այլեւ ազգային անվտանգության խնդիր կառաջացնի, քանի որ այդ նահանգում ապրողները ադրբեջանցիներ են:
Շուտով պարզ դարձավ, որ ամեն ինչ սկսվել է 2012-ի հոկտեմբերին Երեւանում, երբ ՀՀ եւ ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնախմբի նիստում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական հարցեր: Այդ ժամանակ էլ իրանական կողմն առաջարկել էր ՀՀ-ում հիմնել մանր եղջերավոր կենդանիների բուծման տնտեսություն, ինչպես նաեւ սպանդանոցներ, իսկ հայկական կողմը համաձայնել էր աջակցություն ցուցաբերել այդ աշխատանքներին: Ստորագրվել էր փոխըմբռնման հուշագիր:
2013-ի հունվարի 13-ին Սյունիքի մարզպետարանի պատվիրակությունը մեկնել էր Իրան, որտեղ համաձայնագիր էր ստորագրվել Արեւելյան Արտրպատականի իշխանությունների հետ: Ըստ այդմ, մասնավորապես, Սյունիքում իրանցիներին տրամադրվելու էր նվազագույնը 50.000 հա արոտավայր (գումարած՝ 2000 հա հովիվների բնակության համար) 5-10 տարի ժամկետով՝ 1 հա-ի գինը՝ 25 դոլար:
Հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրած Սյունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Սամվել Թանգյանը «Հետքին» ասել էր, թե փաստաթուղթն ընդամենը արձանագրություն է, որում գրավոր ներկայացվել են կողմերի պայմանավորվածությունները: Իր հերթին գյուղնախարարությունը դեմ հանդես եկավ այս համագործակցությանը՝ առաջարկելով արոտավայրերն օգտագործել տեղի անասնագլխաքանակն ավելացնելու համար: Հետագայում իրանական ոչխարների շուրջ աղմուկն աստիճանաբար մարեց: Ի՞նչ է կատարվել:
Սամվել Թանգյանը «Հետքին» հայտնեց, որ անկախ համաձայնագրից՝ վերջնական խոսքը լինելու էր համայնքներինը, որոնց ղեկավարությունն ինքը պետք է որոշեր հող տալ-չտալու հարցը: Բայց բանը դրան չի էլ հասել. իրանցիներն իրենք նախաձեռնություն չեն ցուցաբերել այս փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո: «Երեւի իրենց հարմար չէր: Դրանից հետո ոչ իրենք եկան, ոչ մենք իրենց հետ շփման մեջ մտանք: Այդ ամենը սառեցվեց»,- տեղեկացրեց Ս. Թանգյանը: Հարցին, թե համաձայնագրի մեջ դրականն էր ավելի շատ, թե բացասականը, մարզի գյուղատնտեսության պատասխանատուն հայտնեց, թե կարեւորը տեղական անասնապահության զարգացումն է. «Ես ավելի շատ մտածում եմ մեր համայնքներում զարգացնելու մասին: Համենայն դեպս, ինչքան գլխաքանակն ավելանա, այնքան աշխատատեղ կավելանա: Միեւնույն ժամանակ մեզ հետաքրքրում է արոտների զբաղվածությունը. ինչքան հնարավոր է օգտագործել դրանք»:
«Կարելի՞ է ասել, որ Իրանի հետ նման պայմանագիր այլեւս չի ստորագրվի,- մեր հարցին ի պատասխան՝ Ս. Թանգյանը դրական պատասխան տվեց, իսկ թե որն է պատճառը, ասաց,- այսօր մեր նպատակը մեզ մոտ ոչխարաբուծության զարգացումն է»: Այստեղից էլ հարց է ծագում. մի՞թե այն ժամանակ չկար այդ գիտակցությունը: Մարզպետարանի պաշտոնյան կրկնեց միտքը, որ ստորագրվել է ընդամենը համաձայնագիր, իսկ վերջնական որոշողը լինելու էին արոտների հողերի տեր հանդիսացող համայնքները:
Սամվել Թանգյանի փոխանցմամբ՝ Սյունիք գյուղական համայնքում անցյալ տարի շահագործման է հանձնվել ոչխարի մասնավոր սպանդանոց, որտեղ գյուղացիները կենդանի քաշի 1 կգ-ը 850 դրամ արժեքով կարող են ոչխար հանձնել, որից հետո միսը կարտահանվի Իրան: Այս պահին, ըստ Թանգյանի, Սյունիքի մարզում կա 114.000 գլուխ ոչխար, ինչը 14.000-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Ըստ նրա՝ աճը շարունակական է լինելու:

На пастбищах Сюника будут пастись только местные овцы: иранская программа заморожена
Осенью 2012 г. появились сведения о том, что пастбища Сюникской области будут переданы сроком на 5 лет в аренду иранцам, которые должны заниматься там овцеводством. Агенство IRNA сообщило о том, что в Армению будут доставлены 50 тысяч голов животных. В обмен на это Иран предоставит РА сельхозтехнику и построит цех по переработке мяса.
Эти сообщения вызвали возмущение как у армянских экологов, так и в обществе в целом. Было отмечено, что появление в Армении пастухов из иранской провинции Восточный Атрпатакан (Азербайджан) вызовет не только экологическую проблему, но и проблему нациоанльной безопасности, поскольку в этой провинции живут азербайджанцы.
Все началось в октябре 2012 г., когда на заседании в Ереване совместной армяно-иранской межправительственной комиссии были обсуждены представлявшие двусторонний интерес экономические вопросы. Тогда иранская сторона предложила основать в Армении хозяйство по разведению мелкого рогатого скота и бойни, а армянская сторона согласилась оказать содействие этим работам. Был подписан меморандум о взаимопонимании.
13 января 2013 г. делегация администрации Сюникской области прибыла в Иран, где подписала соглашение с властями Восточного Атрпатакана. Этим соглашением иранцам в Сюнике предоставлялось 50 тысяч га пастбищ (плюс 2000 га для проживания пастухов) сроком на 5-10 лет по цене 25 долларов за 1 га.
Подписавший с армянской стороны соглашение начальник управления по сельскому хозяйству Сюникской областной администрации Самвел Тангян рассказал “Hetq”, что документ представляет собой протокол, в котором в письменной форме изложены договоренности сторон. В свою очередь министерство сельского хозяйство выступило против этого сотрудничество, предложив использовать пастбища для увеличения поголовья местных животных. В дальнейшем шум вокруг иранских овец постепенно утих. Что произошло?
Самвел Тангян сообщил нам, что, независимо от соглашения, последнее слово должно было остаться за общинами, руководители которых и должны были решить, сдавать пастбища в аренду или нет. Но дело до этого не дошло – после подписания документа иранцы сами не проявили инициативу. “Им, наверное, было не очень удобно. Они не пришли, и мы не вступили с ними в контакт. И дело заморозилось”,- сообщил С.Тангян. На вопрос, эти соглашения имели больше положительных или отрицательных сторон, представитель областной администрации сказал, что самое важное – это развитие местного животноводства.
“Можно ли сказать, что подобного рода договор с Ираном больше не будет заключен?” – поинтересовались мы и получили положительный ответ. На следующий вопрос: чем это обусловлено? – наш собеседник ответил: “Сегодня наша цель заключаетсяв развитии овцеводства в Армении”. Напрашивается вопрос: неужели тогда армянская сторона этого не понимала? С.Тангян еще раз повторил мысль о том, что был подписан всего лишь документ, а решать должны были общины.
По словам представителя областной администрации, в прошлом году в сельской общине Сюник в эксплуатацию была сдана частная бойня для овец, где крестьяне могут сдавать животных по цене 850 драмов за живой вес. После этого мясо будет экспортировано в Иран.В настоящее время в Сюникской области имеется 114.000 голов овец, что на14.000 больше показателя прошлого года. И этот процесс будет продолжаться, отмеил Самвел Тангян.