Ադրբեջանը «ՎՏԲ բանկ»-ի բաժնետոմսերը ձեռք է բերել անցյալ տարի
Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետեր «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ-ի 2.95% բաժնետոմսերը ձեռք է բերել 2013թ.-ի մայիսին: Այս մասին, «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է ՀՀ կենտրոնական բանկը և հավելել, որ այդ մասին ԿԲ-ն տեղեկացված է եղել:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կառավարությունը, ի դեմս Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի, շուրջ 3 % բաժնեմաս ունի «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ում: Համաձայն կայքում հրապարակված բաժնետերերի ցուցակի (այս տարվա մարտի 31-ի դրությամբ)` խոշոր բաժնետերը Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունն է` 61 %, երկրորդ տեղում Նորվեգիայի կենտրոնական բանկն է` Norges Bank` 4.3 %, իսկ երրորդ տեղում` Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը` շուրջ 2.9 %:
«Հարկ ենք համարում նշել, որ «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալի 26%-ը բաղկացած է ազատ շրջանառվող բաժնետոմսերից (Free floating), որոնց թվին են դասվում նաև Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդին պատկանող 2.95% բաժնետոմսերը: Բաժնետոմսերի «Free floating» ռեժիմը ենթադրում է, որ նման բաժնետոմսերը կարող են գնվել կամ վաճառվել որևէ պահի որևէ չափով որևէ անձի կողմից «Free floating» բաժնետոմսերի համար նախատեսված սահմանաչափի շրջանակներում, տվյալ դեպքում՝ «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալի 26%-ի չափով»,- նշել է ԿԲ-ն:
Կենտրոնական բանկը նշել է, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը չի հանդիսանում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի անուղղակի նշանակալից մասնակից՝ «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի համաձայն, այսինքն՝ չի հանդիսանում այնպիսի անձ, որը հնարավորություն ունի կանխորոշելու Բանկի կառավարման մարմինների որոշումները և հետևաբար որևէ զգալի ազդեցություն ունենալ Բանկի գործունեության, դրա ուղղությունների և զարգացման ոլորտների վրա:
«Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը թույլ է տալիս շատ ավելի խորն ուսումնասիրել և բացահայտել ֆինանսավարկային կազմակերպությունների, այդ թվում` բանկերի իրական շահառուներին՝ ընդհուպ մինչև վերջին ֆիզիկական անձը, քան նախատեսված է միջազգային ստանդարտներով»,-նշել է ԿԲ-ն:

Азербайджан приобрел акции Банка ВТБ в прошлом году
Государственный нефтяной фонд Азербайджана приобрел 2,95% акций ОАО “Банк ВТБ”, являющегося 100-процентным акционером банка “ВТБ Армения”, в мае 2013 г. Об этом в ответ на запрос “Hetq” сообщил Центральный банк РА, добавив, что ЦБ был осведомлен об этом.
Напомним, что правительство Азербайджана в лице Государственного нефтяного фонда владеет почти 3% акций ОАО банка ВТБ. Согласно размещенному на сайте списку акционеров (по положению на 31 марта с.г.) крупными акционерами являются правительство Российской Федерации – 61 %, Центральный банк Норвегии (Norges Bank) – 4.3 % и Государственный нефтяной фонд Азербайджанской Республики – около 2,9 %.
“Считаем нужным отметить, что 26% уставного капитала ОАО “Банк ВТБ” состоит из акций в свободном обращении (Free floating), в число которых входят и 2.95% акций, принадлежащих ГНФАР. Режим Free floating предполагает, что акции могут быть куплены или проданы в любой момент в любом объеме любым лицом в рамках квот, установленных для акций Free floating – в данном случае в размере 26% уставного капитала ОАО “Банк ВТБ”,- отметил ЦБ РА.
Центральный банк также сообщил, что ГНФАР не является лицом, имеющим возможность предопределить решения органов управления Банка, а значит не может оказывать значительное воздействие на деятельность Банка, ее направления и сферы развития.
“В то же время считает нужным отметить, что законодательство Республики Армения позволяет изучить и выявить финансово-кредитные организации, в том числе истинных выгодоприобретателей банков вплоть до последнего физического лица намного глубже, чем это предусмотрено международными стандартами”,- говорится в ответе ЦБ РА.