Գրավադրված ամուսնական մատանիների պատմությունը
Գնել Գևորգյանը հավաքված կանանց ասում է՝ ամուսնական մատանիները ցույց տալ լրագրողներիս. միայն մեկի մատին է այն «հայտնաբերվում»: Պարզվում է` վերջերս է հանվել գրավից, մնացածներինը վարկի դիմաց գրավադրված են բանկերում:
Արմավիր քաղաքից 12 կմ հեռու գտնվող Ղամշլուն 1978թ. վերանվանվեց Զարթոնք և իսկապես զարթոնք ապրեց: Սակայն վերջին տարիներին գյուղը հազիվ գոյություն է պահպանում: Գյուղացիները բարձր տոկոսներով վերցրած վարկերը չեն հասցնում մարել: Հարսները նվեր ստացած ոսկեղենը դեռ չվայելած` գրավադրում են բանկերում կամ վարկային կազմակերպություններում: «Ես 10 տարի է հարս եմ բերել, հլը ոսկին չի տեսել` ինչ բան է, որովհետև սաղ դրված է բանկերում: Գիտի՝ կա, բայց տեսած չկա»,- ասում է Սալվի Հակոբյանը:
60-ամյա Սալվի Հակոբյանը ապառիկով համակարգիչ է գնել ու ինտերնետ միացրել, որպեսզի կարողանա Skype-ով խոսել թոռների ու որդիների հետ: Երկու որդի ունի, երկուսն էլ իրենց ընտանիքներով տեղափոխվել են Ռուսաստանի Դաշնություն: Սալվի Հակոբյանը պատրաստ է տուն ու տեղը թողնել և մեկնել որդիների մոտ, եթե այսպես շարունակվի: Թոռների կարոտը «Սկայպը» չի փարատում, վարկերն ու հոգսերն էլ կողքից են խեղդում:
Արմավիրի մարզի Զարթոնք գյուղում արտագաղթն ու արտագնա աշխատանքը տարածված երևույթներ են: Գյուղից շատերն են արտագաղթել, մի մասն էլ պարբերաբար արտագնա աշխատանքի է գնում, որ «տունը պահի»:
Գյուղի դպրոցի խաչմերուկում նստած գյուղացիները քննարկում էին իրենց անելիքները: Այդ փողոցում ապրող տղամարդկանց մեծ մասը երկու օրից Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Սիբիր էր մեկնելու` արտագնա աշխատանքի: Գարուն Գևորգյանն ասում է, որ հենց իրենց փողոցում ապրիլի 21-ից տղամարդ չի մնա, բոլորը մեկնում են: Նույնիսկ երիտասարդություն չի մնում գյուղում: Այս տարի Գարուն Գևորգյանն իր 23-ամյա որդուն ևս ուղարկում է Ռուսաստան` աշխատելու: Գարունի կինն այդ խոսքերից հետո մյուս կողմ է թեքվում և սրբում արցունքները:
«Մինչեւ ձեր գալը դա էինք խոսում, որ մենք էլ գնանք: Եթե հանկարծ դեպք պատահի, որ երեխուն պիտի հասցնեն հիվանդանոց, տղամարդ էլ չկա, ի՞նչ պիտի լինի»,-մտահոգվում է Գարունը:
Սոցիալական խնդիրները հաղթահարելու համար Զարթոնքից արտագնա աշխատանքի մեկնում են նաև կանայք: Այդ նույն փողոցից 2 կին վերջին տարիներին մեկնել են Ռուսաստան, երկուսն էլ՝ թոշակային տարիքի:
«Գիտե՞ս ուր ենք գնում, Սիբիր: Գնում ենք ընդեղ, որ տուն ստանանք, ընտանիքին էլ վերցնենք քոչենք գնանք, ա́յ դրա համար ենք գնում: Իրանք (իշխանությունները-հեղ.) թող մնան, իրանք էլ թող այս երկիրը պահեն»,- ասում է Գարուն Գևորգյանը:
Գարունը փորձել է Հայաստանում աշխատանք անել: Երկու ամիս տաքսի է վարել՝ ամսական 60 հազար դրամ աշխատավարձով: Բայց այդ աշխատավարձը ընտանիքում անախորժությունների պատճառ է դարձել:
«60 հազար դրամով տուն են պահու՞մ: Դրանով ես բանկի տոկոսները տա՞մ, հող մշակե՞մ, պարարտանյութ առնե՞մ, հող ու ջրի վարձ տա՞մ, թե՞ երեխա պահեմ. ո՞րը անեմ»,- հարցնում է Գ. Գևորգյանը:
Գյուղատնտեսությամբ չեն կարող ընտանիք պահել, քանի որ չեն համարձակվում հողի վրա գումար ծախսել. սածիլը դնում են հողը, ու երբ գալիս է ջրելու ժամանակը, օրերով ջուր չեն ունենում, ամբողջ բերքը չորանում է: Բացի այդ, եղած ջուրն էլ Մեծամորի ատոմակայանի և կոյուղաջրերի խառնուրդն է, ինչը մեկ անգամ համաճարակի պատճառ է դարձել:
Ակնալիճ գյուղից Զարթոնք տանող ճանապարհի ամբողջ երկայնքով գարշահոտություն է տարածված: Ճանապարհի երկայնքով գետակ է հոսում: Ողջ ճանապարհին զբաղված էինք գուշակությամբ՝ ճահճի՞ հոտ է, թե՞ այլ: Գարշահոտությունից խուսափելու համար հնարավոր չէ նույնիսկ ավտոմեքենայով արագ անցնել, այդ ճանապարհահատվածը քարուքանդ է:
Արդեն Զարթոնքում պարզվեց, որ գետակով հոսում են Մեծամոր համայնքի կոյուղաջրերը, որով էլ գյուղացիները ոռոգում են իրենց հողամասերը: 1999թ. գյուղում խոլերա է տարածվել, գլուխ են բարձրացրել աղիքային հիվանդությունները: Այն ժամանակ կոյուղաջրերը խառնվել են խմելաջրին: Դեպքից հետո խմելաջրի խողովակները փոխել են, սակայն վարակի աղբյուրն այս անգամ տեղափոխվել է ոռոգման համակարգ:
Արտագնա աշխատանքի մեկնող Գնել Գևորգյանը դժգոհ է իշխանությունների վարած քաղաքականությունից: Ասում է՝ համայնքապետից մինչեւ հանրապետության նախագահ` իրենց շահի համար են աշխատում եւ սովորական քաղաքացիների մասին մտածող չկա: Դա է պատճառը, որ մարդիկ իրենց ավելորդ են զգում եւ ցանկանում են օր առաջ լքել երկիրը: Նոր ձևավորվող կառավարությունից սպասելիքներ չունեն. «Էնի լավ էր, փառք էր, ցավդ տանեմ, էս վարչապետին ո՞վ չի ճանաչում: Գնացողին երանի ենք տալու»:
Գնել Գեւորգյանը չի հավատում պաշտոնյաների՝ հեռուստաէկրաններից հնչեցրած խոստումներին, թե իբր կառավարությունը շրջվել է գյուղացու կողմը եւ նրան օգնում է. «Էդ որ ասում են` գյուղացուն օգնում են, նման բան չենք տեսել: Բերում են հունվարին պարարտանյութ են տալիս 6000 դրամով ու կանխիկ փողերը հավաքում են: Այդ ամիսներին ու՞մ ձեռքին փող կա, որ կանխիկ վերցնեն: Մենք էլ չենք վերցնում ու գնում 10 հազար դրամով նիսյա ենք վերցնում: Սա չի՞ իրենց օգնությունը»:
Գյուղացիների զայրույթն ուղղված էր նաև համայնքի հանրապետական ղեկավարին, ով, ըստ նրանց, միայն կատարում է իշխանությունների պատվերը, իսկ գյուղի կարևոր խնդիրներն այդպես էլ չեն լուծվում: Զարթոնքի համայնքապետ Պարույր Սարգսյանը մեր այցելության ժամանակ տեղում չէր: Չնայած աշխատանքային ժամին, գյուղապետարանում միայն հաշվապահն էր, և որևէ մեկը չկար, ում հետ գյուղի խնդիրների մասին կկարողանայինք զրուցել: Գյուղապետ Սարգսյանի հետ հեռախոսով էլ զրուցել չկարողացանք: Առաջին հեռախոսազանգի ժամանակ ասաց՝ մեքենայի ղեկին եմ, զանգահարեք 30 րոպե անց (չնայած գրասենյակային հեռախոսազանգի ձայնը լսվում էր կողքից): Հաջորդ զանգերի ժամանակ գյուղապետը կամ չէր պատասխանում կամ հեռախոսն անջատում էր:

История заложенных обручальных колец
Гнел Геворкян попросил собравшихся женщин показать журналистам свои обручальные кольца. Кольцо “обнаружилось” на руке только одной из них, которая, как оказалось, недавно выкупила его из-под залога. У всех остальных кольца заложены в банках против взятых кредитов. Находящееся в 12 километрах от города Армавир село Гамшлу в 1978 году было переименовано в Зартонк (Возрождение) и тогда действительно пережило настоящее возрождение. Однако в последние годы село с трудом влачит существование. Крестьяне не успевают погашать взятые под высокие проценты кредиты. Молодые снохи, не поносив как следует обручальные кольца, закладывают их в банках или кредитных организациях. “У меня уже десять лет в доме сноха, но она еще не видела золота, потому что все украшения заложены”,- говорит Салви Акопян.
60-летняя женщина купила в кредит компьютер, провела интернет, чтобы по Skype общаться с внуками и сыновьями. У Салви Акопян два сына, оба вместе с семьями переехали в Россию.
В селе Зартонк это распространенное явление. Отсюда многие эмигрировали. Часть регулярно ездит на заработки, чтобысодержать семьи. Стоящие у перекрестке возле сельской школы крестьяне обсуждают свои планы.
Большинство живущих на этой улице мужчин через два дня отправится на заработки в Россию, в Сибирь. По словам Гаруна Геворкяна, 21 апреля на их улице мужчин не останется, все уедут. В селе не остается даже молодежь. В этом году Гарун отправил в РФ и своего 23-летнего сына. При этих словах его жена отворачивается и молча вытирает слезы. “До вашего прихода мы как раз говорили об этом. Если вдруг потребуется отвезти ребенка в больницу, непонятно, что будут делать, мужчин ведь не останется”,- беспокоится Гарун. Для преодоления социальных проблем из Зартонка на заработки уезжают даже женщины.
В последние годы с этой улицы в Россию уехали две женщины-пенсионерки. “Знаете куда едут? В Сибирь. Едут, чтобы получить там квартиру и перевезти свои семьи. Вот почему едут. А они (власти. – Авт.) пусть остаются и работают на эту страну”,- говорит Гарун Геворкян.
Он пытался найти работу в Армении. Два месяца подрабатывал таксистом, получал в месяц 60 тысяч драмов. Но эта зарплата стала причиной неурядиц в семье. “Разве на 60 тысяч можно содержать семью? На что я мог потратить эти деньги – на выплату процентов по кредитам, покупку удобрений, выплату платежей за воду и землю или содержать детей?”- спрашивает наш собеседник.
За счет сельского хозяйства семью не прокормишь, потому что никто не решается потратить деньги на землю: сеешь, сажаешь, а когда приходит время орошать, сутками не бывает воды, и весь урожай гибнет. К тому же вода, которая поступает, смешана с водой из канализации и Мецаморской АЭС.
Всю дорогу от села Акналич до Зартонка чувствовался зловонный запах. Здесь протекает речка. Мы предположили,что запах вызван заболоченной местностью. Из-за жуткой вони невозможно было даже открыть в машине окна.
Но приехав в Зартонк, мы выяснили, что в реку сливаются канализационные воды Мецаморской общины, и этой водой крестьяне орошают свои земельные участки. В 1999 году в селе вспыхнула эпидемия холеры и кишечных инфекций. Тогда канализационная вода смешалась с питьевой. Водопроводные трубы поменяли, но после этого инфекция перешла в оросительную систему.
Уезжающий на заработки Гнел Геворкян недоволен политикой властей. Говорит, что все – от главы сельской администрации до президента страны – работают ради своей выгоды, о простых людях никто не думает. Поэтому люди чувствуют себя лишними и хотят уехать из страны. От нового правительства никаких ожиданий у зартонкцев нет: “Предыдущий был намного лучше. Кто не знает этого премьера. Мы еще очень пожалеем о его предшественнике…”
Гнел Геворкян не верит звучащим с экранов телевизоров обещаниям чиновников о том, что правительство якобы повернется лицом к крестьянам, будет им помогать. “Мы не видели эту помощь. В январе за 6000 драмов выдают удобрения, но деньги требуют сразу наличными. А мы у них не берем, покупаем за 10 тысяч, но в кредит. Вот и вся их помощь”,- жалуется наш собеседник.
Крестьян возмущает и руководитель общины, член Республиканской партии, который, по их словам, только и делает, что выполняет распоряжения властей, а важные проблемы села остаются нерешенными. В момент нашего посещения старосты Зартонка Паруйра Саркисяна на рабочем месте не было. С ним не удалось побеседовать и по телефону. Во время первого звонка он сказал, что находится за рулем машины, попросил позвонить через тридцать минут. А на последующие звонки староста либо уже не отвечал, либо отключал телефон. Салви Акопян говорит, что если так будет продолжаться, то она оставит дом и хозяйство и уедет к сыновьям. Несмотря на общение с внуками по Скайпу, она очень скучает по ним. Кроме того, кредиты и проблемы не дают жить спокойно.