Հակադիր մոտեցումներ Հայոց ցեղասպանությանը. հայ եւ թուրք ցուցարարները` հանդիպակաց մայթերին (ֆոտո, վիդեո)
Զաբել Սապունջյանն ասում է, որ արդեն 44-րդ տարին, ինչ ապրում է ԱՄՆ-ում, պարտադիր գալիս է բողոքի ակցիայի: Նա բողոքում է Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի իշխանություններից, որոնցից առաջինը մեկ դար առաջ իրականացրած ոճրագործությունը շարունակում է այսօր Քեսաբում: Իսկ երկրորդը, ըստ Զաբել Սապունջյանի` նախագահ Օբաման հետ է կանգնել հայերին տված իր խոստումից եւ չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Հիշեցնենք, որ Օբաման իր ուղերձում կրկին օգտագործեց Մեծ եղեռն արտահայտությունը:
Երեկ, ի թիվս սփյուռքի այլ գաղթօջախների, Վաշինգտոնում տեղի հայությունը նույնպես նշեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 99-րդ տարելիցը: ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում գտնվող Թուրքիայի դեսպանության առաջ մարդաշատ էր. դիմացի մայթին հավաքվել էին հայ համայնքի եւ վերջինիս սատարող տարբեր ազգությունների անհատներ, որոնք Ցեղասպանության ճանաչման, դրա ժխտողականությունը, Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարության դիրքորոշումը քննադատող բովանդակությամբ պաստառներ էին պարզել` դիմացի մայթին հավաքվածներին ի տես:
Իսկ թրքական դեսպանատան առջեւ հավաքվել էր նմանատիպ խումբ, որը պարզել էր Թուրքիայի դրոշներն ու հակահայկական պաստառներ: Կար նաեւ Ադրբեջանի դրոշը: Թուրքերը բարձր երաժշտություն էին հնչեցնում, այդ թվում` միացվեց հայկական ծագումով, Թուրքիայում հայտնի «Սարի գելին» երգը:
Թուրքական կողմն իր թվաքանակով զիջում էր 150-200 հոգուց բաղկացած հայ ցուցարարներին, սակայն բավականին ագրեսիվ էր տրամադրված: Ինչպես տեղեկացանք, նախանցյալ տարի նրանք կրկին նման վարքագիծ էին դրսեւորել` պարելով ու երգելով, ինչից հետո այդ երկրի դեսպանը զգուշացում էր ստացել, եւ 2013-ին նման բան չէր կատարվել, սակայն այս տարի դեսպանի բացակայության հետեւանքով, ըստ էության, նույն պատկերն էր:
Կալիֆորնիայից Վաշինգտոն էին ժամանել հայ բայկերներ, որոնք ցուցարարների թվում էին: Նրանց ժամանելը ոգեւորությամբ ընդունվեց ակցիայի հայ մասնակիցների կողմից: Քիչ անց բայկերները ցուցադրաբար անցան թուրքական դեսպանության մայթի դիմացով, ինչն ակնհայտորեն դուր չեկավ թուրքերին, որոնք սկսեցին թրքերենով կոչեր անել:
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի, այսպես կոչված, ցավակցության հակառակ պատկերը փողոցում էր, որտեղ թուրքերը Ցեղասպանությունը որակում էին իբրեւ սուտ եւ կոչ անում վերջ տալ դրան` միաժամանակ իրենք հայտարարելով հայ «տեռորիստների» մասին:
Ցուցարար Զաբել Սապունջյանն (լուսանկարի կենտրոնում) ասում է, որ թուրքերն իրենց ստախոսությունը նույն ստով են ուզում ծածկել` ավելացնելով, որ վախենալով հայերի իրավունքների ճանաչումից` թուրքերը գնում են ուրացման ուղիով:
«Դժբախտաբար, նախագահ Օբաման խաղում է բառերի հետ: Պատմությունը լավ գիտի, ասել է սենատոր եղած ժամանակ, սակայն հիմա Թուրքիան թույլ չի տալիս այլ բառեր օգտագործել:
Ամերկյան դիվանագիտությունը եւ Հայոց ցեսպանությունը գրվել են Անկարայում: Սա ամոթալի է: Ամերիկացիներն իրենց սեփական քաղաքականությունը պետք է ունենան»,- ասում է ակցիայի մասնակիցներից ՀՅԴ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի պաշտոնյաներից մեկը մեզ հետ զրույցում նշեց, թե նախագահը բավականին հստակ է արտահայտվել այն մասին, որ 1,5 մլն հայ է սպանվել, ինչը վատագույն դեպքերից մեկն է: «Հետքի» հարցին, թե ինչու է Օբաման միջազգայնորեն ճանաչված ցեղասպանություն-գենոցիդ բառի փոխարեն օգտագործում Մեծ եղեռն տերմինը, տվեց խուսափողական պատասխան` միաժամանակ նշելով, որ այդ արտահայտության կիրառումն արդեն խոսում է ԱՄՆ-ի` այս հարցում հստակ դիրքորոշման մասին: Պաշտոնյան հավելեց, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանին ու Թուրքիային հորդորում է վերջնականապես կարգավորել հարաբերությունները, ինչից երկուսն էլ միայն շահելու են: Մեր հարցին, թե ինչու հայ-թուրքական արձանագրությունների ջատագովներից ու մերձեցման գործընթացը խթանողներից մեկը հանդիսացող Միացյալ Նահանգները այժմ չի դրդում Թուրքիային գնալ հստակ քայլերի` արձանագրությունների վավերացման, եւ արդյոք ԱՄՆ-ի համար էականը միայն ստորագրման փաստն էր, պետդեպարտամենտի աշխատակիցը նշեց, որ իրենք հազվագյուտ են մասնակցություն ունենում զուտ մասնակցելու համար, սակայն այդպես էլ չմանրամասնեց, թե ինչու իր երկիրը չի դիմում գործնական քայլերի` իր իսկ հովանավորած մերձեցումը ի վերջո կյանքի կոչելու համար: Փոխարենը, ըստ մեր զրուցակցի, դեռ շուտ է խոսել գործընթացի ձախողման մասին, եւ այն դեռ չի ավարտվել:
Արամ Համբարյանն ասում է, որ այս ակցիան Թուրքիային ցույց է տալիս այն, որ հայերը չեն մոռացել իրենց պատմությունն ու դատը, պահանջատեր են լինելու, պայքարելու են: Մյուս կողմից, ըստ Համբարյանի, էական է նաեւ աշխատանքներ տանել Սպիտակ տան, Կոնգրեսի երկու պալատների, մամուլի հետ:
Երկու ժամ տեւած ակցիայից հետո հայ ցուցարարները շարժվեցին նույն թաղամասում գտնվող ՀՀ դեսպանատուն, որտեղ պսակներ դրվեցին դեսպանատան բակում կանգնեցված խաչքարի դիմաց, եւ անմեղ զոհերի հոգեհանգստի արարողակարգ մատուցվեց: Ներկաներին ուղղված խոսքով հանդես եկավ նաեւ ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը:

Противоположные подходы к Геноциду армян: армянские и турецкие демонстранты друг против друга (фото, видео)
Забел Сапунджян уже 44 года живет в США и каждый год в обязательном порядке участвует в акции протеста. Она протестует против властей Турции и США: первые продолжают сегодня в Кесабе преступление, которое совершили столетие назад против армянского народа, вторые в лице президента Обамы нарушили данное ими обещание признать Геноцид. Напомним, что в своем ежегодном послании по случаю 24 апреля Обама вновь использовал выражение “великая резня”.
Вчера армяне Вашингтона вместе с армянскими общинами других городов и стран отметил 99-ю годовщину Геноцида 1915 года. Перед посольством Турции в американской столице было многолюдно: на противположном тротуаре собрались представители армянской общины и поддерживающие ее люди разных национальностей, которые держали в руках плакаты с требованием признать Геноцид и осуждающими его отрицание.
На противоположном тротуаре собралась аналогичная группа, которая держала флаги Турции и антиармянские плакаты. Был также флаг Азербайджана. Турки включили громкую музыку, в частности, известную в Турции армянскую песню “Сари гелин”.
Турецкая сторона уступала по численности армянским демонстрантам, которых было около 200 человек, но при этом они были настроены весьма агрессивно. Как нам стало известно, аналогичным образом они вели себя и в позапрошлом году – танцевали, пели, после чего посол этой страны получил замечание,и в 2013 г. подобное явление не наблюдалось. Однако в этом году турки, воспользовавшись отсутствием посла, опять повели себя разнузданно.
Из Калифорнии в Вашингтон прибыли армянские байкеры, которые присоединились к участникам пикета. Их прибытие с большим воодушевлением было встречено собравшимися. Спустя некоторое время байкеры демонстративно проехали перед турецким посольством, что явно не понравилось туркам, и они начали выкрикивать лозунги на турецком.
На улице можно было наблюдать картину, противоположную выраженному премьер-министром Турции Эрдоганом так называемому соболезнованию. Турки называли Геноцид ложью, говорили об армянских “террористах”.
Забел Сапунджян (на снимке в центре) отметила, что турки, боясь признать права армян, идут по пути отрицания Геноцида.
“К сожалению, президент Обама использует игру слов. Он хорошо знает историю, о чем говорил будучи сенатором, но сейчас Турция не позволяет ему использовать другие слова. Автором “сценария” американской дипломатии и Геноцида армян является Анкара. Это позор. Американцы должны иметь собственную политику”,- говорит участник акции, исполнительный директор Армянской Ассамблеи Америки АРФ Дашнакцутюн Арам Амбарян.
В беседе с нами один из сотрудников госдепартамента США отметил,что президент довольно четко сказал, что было убито 1,5 миллиона армян. На вопрос “Hetq”, почему Обама вместо признанного на международного уровне термина “геноцид” использует словосочетание “великая резня”, представитель госдепа дал уклончивый ответ, добавив, что использование этого выражения уже свидетельствует о четкой позиции США по этому вопросу. Он также отметил, что США призывают Армению и Турцию окончательно урегулировать свои отношения.
На вопрос, почему Соединенные Штаты, которые были одним из апологетов армяно-турецких протоколов и процесса сближения, сейчас не призывают Турцию ратифицировать протоколы, сотрудник сказал, что они редко участвауют ради участия, но так и не пояснил, почему его страна не предпринимает практические шаги для сближения двух стран.
По словам Арама Амбаряна, эта акция показыает Турции, что армяне не забыли свою историю, свои требования и будут вести борьбу. Вместе с тем очень важно проводить работу с Белым домом, двумя палатами Конгресса, прессой.
После двухчасовой акции участники пикета направились к посольству Армении, где возложили венки к установленному во дворе посольства хачкару и почтили память невинных жертв Геноцида. Перед собравшимися выступил Чрезвычайный и Полномочный посол РА в США Татул Маркарян.