Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարի միլիոնները և ընտանեկան բիզնեսի արդյունքները
Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանի անունը մամուլում շատ է շրջանառվել: Պատճառն այն է, որ իր կարողությամբ, եկամուտներով Հովհաննես Հովսեփյանն ավելի շատ գործարարի տպավորություն է թողնում, քան պաշտոնյայի, որին լուրջ գործառույթ է վերապահված: Գրեթե ամեն տարի նա խոշոր գումարներ է նվեր ստանում, իսկ եկամուտները գերազանցում են ստացված աշխատավարձը:
Վերահսկողական ծառայության լրատվության պատասխանատու Լուսինե Մկրտչյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ Հովհաննես Հովսեփյանն իր եկամուտները հայտարարագրում է 2002թ.-ից, ինչպես հարիր է պետական ծառայության մեջ գտնվող պաշտոնյային: Ըստ նրա՝ 2002թ. Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտները կազմել են շուրջ 1.5 մլն դոլար, որը 12 տարիների ընթացքում ունեցել է տրամաբանական աճ:
«Ձեր այն հարցին, թե որտեղից այն եկամուտները, որոնք գերազանցում են պաշտոնյայի աշխատավարձը, կարող եմ ասել, որ դրանք ընտանեկան բիզնեսի արդյունք են: Մասնավորապես՝ Հովհաննես Հովսեփյանի եղբայրը Ռուսաստանի Դաշնությունում մեծ բիզնեսմեն է հանդիսանում»,-ասում է Լուսինե Մկրտչյանը:
Տեղեկացնենք, որ Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտները 2013թ. կազմել են 131 մլն 164 հազար դրամ եւ 400 հազար դոլար: Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտներից միայն 3 մլն 444 հազար դրամն է աշխատավարձը, մնացածը վարձակալությունից եւ այլ աղբյուրներից ստացված եկամուտներ են: Նշենք, որ 400 հազար դոլարից 100 հազար դոլարը տրված փոխառություններից (վարկերի) ստացված տոկոսներն են եւ այլ հատուցումները, իսկ մյուս 300 հազարը ստացել է նվիրատվության կամ օգնության կարգով:
Պարզվում է` նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարին նվերներ է տալիս գործարար եղբայրը:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա Հ. Հովսեփյանը նշված տարում ունեցել է 185 մլն դրամ եւ 2 մլն 735 հազար դոլար:
Հովհաննես Հովսեփյանը 2013թ. 70 հազար դոլարով ձեռք է բերել 5 նկար, իսկ 18 մլն դրամով օտարել «MERCEDES-BENZ 500 S» մակնիշի ավտոմեքենան:
Համեմատության համար նշենք, որ 2011թ. Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտները կազմել են 29 մլն 664 հազար դրամ եւ 1 մլն 700 հազար դոլար: Աշխատավարձը դարձյալ նույնն է եղել՝ 3 մլն 444 հազար դրամ, իսկ դրամական եկամուտի մնացած մասը գոյացել է վարձակալության վճարից, ինչպես նաեւ` 16 մլն 500 հազար դրամով «Range Rover» մակնիշի ավտոմեքենայի օտարումից: 100 հազար դոլարը եղել է բանկային ավանդից ստացված տոկոսը, իսկ 1 մլն 600 հազար դոլարը դարձյալ նվեր է ստացել:
2011թ. Հովհաննես Հովսեփյանը 110 մլն դրամով ձեռք էր բերել շենք, շինություն եւ հողամաս, իսկ 30 միլիոն դրամով՝ «Range Rover» մակնիշի ջիփ ավտոմեքենա:
Ինչ վերաբերում է դրամական եկամուտներին, նշված տարում նրա հաշվին եղել է 117 մլն դրամ եւ 2 մլն 270 հազար դոլար, ինչը մի քանի անգամ գերազանցում է 2010թ. եկամուտները: Այդ ժամանակ հայտարարագրել էր 2 մլն 400 հազար դրամ եւ 1 մլն 270 հազար դոլար:
Պաշտոնյան նվիրատվությունների ու եկամուտների պակաս չի ունեցել նաեւ 2012-ին: Այդ տարվա ընթացքում Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտները կազմել են 137 մլն 64 հազար դրամ եւ 350 հազար դոլար: Նրա աշխատավարձը եղել է նույնը, իսկ 123 մլն 900 հազար դրամը գոյացել է հողամասի օտարումից, 250 հազար դոլարը՝ նվիրատվությունից, 100 հազար դոլարը՝ բանկային ավանդի տոկոսներից:
Հաշվետու տարում վերահսկող Հովսեփյանի ֆինանսական միջոցները եւս ավելացել են` կազմելով 240 մլն դրամ եւ 2 մլն 620 հազար դոլար:
Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերից |

Миллионы и результаты семейного бизнеса руководителя Контрольной службы президента РА
Имя руководителя Контрольной службы (КС) президента РА Ованнеса Овсепяна часто упоминается в прессе. Причина в том, что из-за своего состояния Овсепян скорее оставляет впечатление предпринимателя, нежели выполняющего серьезную функцию чиновника. Почти каждый год он получает в подарок крупные суммы, а его доходы превышают получаемую им зарплату.
Руководитель пресс-службы КС Лусине Мкртчян сообщила “Hetq”, что свои доходы Ованнес Овсепян декларирует с 2002 года, как и подобает состоящему на государственной службе чиновнику.
В 2002 году доходы Овсепяна составили 1,5 млн долларов, которые за 12 лет имели логический рост.
“Относительно вашего вопроса о том, откуда берутся эти доходы, превышающие официальную зарплату, могу сказать, что это результат семейного бизнеса. В частности, брат Ованнеса Овсепяна является крупным бизнесменом в Российской Федерации”,- сказала Лусине Мкртчян.
Сообщим, что в 2013 г. доходы О.Овсепяна составили 131 млн 164 тыс. драмов и 400 тыс. долларов. Из этих доходов лишь 3 млн 444 тыс. драмов составила зарплата руководителя КС, остальная сумма образовалась за счет арендной платы и других источников. Отметим, что 100 тыс. из 400 тыс. долларов составили проценты по выделенным займам (кредиты и другие виды компенсации, а остальные 300 тыс. были получены в порядке дара или помощи.
Оказывается, подарки Ованнесу Овсепяну делает его брат-предприниматель.
Что касается денежных средств, то в упомянутом году руководитель КС имел 185 млн драмов и 2 млн 735 тыс. долларов.
В 2013 г. Овсепян приобрел 5 картин за 70 тыс.долларов и отчуждил за 18 млн драмов автомобиль “MERCEDES-BENZ 500 S”.
Для сравнения отметим, что в 2011 г. доходы О.Овсепяна составили 29 млн 664 тыс. драмов и 1 млн 700 тыс. долларов. Зарплата была прежней – 3 млн 444 тыс. драмов. Остальная часть доходов в драмах образовалась от арендной платы, а также от отчуждения за 16 млн 500 тыс. драмов автомобиля “RENJ ROVER”. 100 тыс. долларов составили проценты по банковскому вкладу, а 1 млн 600 тыс. долларов Овсепян опять-таки получил в подарок.
В 2011 г. руководитель Контрольной службы приобрел за 110 млн драмов здание, постройку и земельный участок, а за 30 млн драмов – джип “RENJ ROVER”.
Что касается денежных доходов, то в указанном году на его счете имелось 117 млн драмов и 2 млн 270 тыс. долларов, что в несколько раз превышало доходы 2010 г. Тогда Овсепян задекларировал 2 млн 400 тыс.драмов и 1 млн 270 тыс. долларов.
Недостатка в подарках и доходах этот чиновник не имел и в 2012 г.: в указанному году его доходы составили 137 млн 64 тыс. драмов и 350 тыс. долларов. Зарплата оставалась прежней, а 123 млн 900 тыс. драмов образовались от отчуждения земельного участка. Вместе с тем 250 тыс. долларов были получены в дар, а 100 тыс. долларов составили проценты по банковскому вкладу.
В отчетном году финансовые средства осуществляющего контрольную деятельность Ованнеса Овсепяна вновь выросли, составив 240 млн драмов и 2 млн 620 тыс. долларов.