Բյուջեի եկամուտներն աճել են 3.7 % ով. հրապարակվել է առաջին եռամսյակի կատարողականը
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հայտնում է, որ 2014թ. հունվար-մարտ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 239.9 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` շուրջ 233.7 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 99.7%-ով և 85.8%-ով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին եռամսյակի ծրագրի կատարումը:
Հարկ է նշել, որ ապահովվել է պետական բյուջեի ծախսային ծրագրերի շրջանակներում առաջին եռամսյակում պետական մարմինների կողմից սահմանված կարգով ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը: 2013թ. առաջին եռամսյակի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 3.7%‑ով կամ շուրջ 8.7 մլրդ դրամով, որն ապահովվել է այլ եկամուտների և որոշ հարկատեսակների գծով մուտքերի աճի հաշվին: Պետական բյուջեի եկամուտների 93.3%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների և պետական տուրքերի, 6.7%-ը` այլ եկամուտների հաշվին:
2014 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 223.9 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր, որոնք կազմել են եռամսյակային ծրագրի 100 %-ը: 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 1.7%-ով կամ 3.8 մլրդ դրամով:
ՀՀ 2014թ. հունվար-մարտ ամիսների պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 13.4%‑ով կամ 27.5 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ընթացիկ ծախսերի աճով:
2014 թվականի հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 6.3 մլրդ դրամ հավելուրդով` առաջին եռամսյակի ճշտված ծրագրով նախատեսված 31.7 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց: Առաջին եռամսյակի ծրագրով նախատեսվել էր պակասուրդի ներքին աղբյուրներում ձևավորված ազատ միջոցներից օգտագործել 63.1 մլրդ դրամ, սակայն բյուջետային ելքերի համեմատ մուտքերի առավել բարձր կատարողականի արդյունքում օգտագործվել է ընդամենը 28.9 մլրդ դրամը:
Պետական բյուջեի եկամուտներում, ծախսերում և պակասուրդի ֆինանսավորման աղբյուրներում ներառված չեն արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող նպատակային ծրագրեր իրականացնող գրասենյակներով շրջանառվող միջոցները:

The state budgetary revenues of the Republic of Armenia for the first quarter of 2014 comprised more than 239.9 billion AMD, while the budgetary expenses were around 233.7 billion AMD, which, as reported by the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, met the Armenian government's first quarter performance targets by 99.7% and 85.8%, respectively.
Compared to the first quarter of 2013, state budgetary revenues rose by 3.7%, or around 8.7 billion AMD. Of the budgetary revenues, around 223.9 billion AMD were tax revenues and state duties (93.3% of all state budgetary revenues). Compared to the same period in 2013, this budget line (tax revenues and state duties) increased by 1.7%, or 3.8 billion AMD.
Compared to the first quarter of 2013, state budgetary expenses for the same period in 2014 rose by 13.4%, or around 27.5 billion AMD.
The state budget in the first quarter of 2014 performed at a surplus of around 6.3 billion AMD — opposite the deficit of 31.7 billion AMD provided for by the adjusted program of the first quarter. The first quarter program provided to use 63.1 billion AMD of the cash assets formed in the deficit's internal sources, but because of the higher performance of budgetary revenues compared to expenditures, only 28.9 billion AMD was used