Գուրգեն Արսենյան. հարուստների ներկայացուցիչը խորհրդարանում
Վերջերս Ազգային ժողովում թանկարժեք ավտոմեքենաները ակցիզային հարկով հարկելու օրինագծի քննարկման ժամանակ, որը հասարակությանն ավելի հայտնի է որպես «շքեղության հարկ» ( գործում է 2011թ-ից), ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը հայտարարեց, թե ինքը խոսելու է «հարուստների անունից»: Պատգամավորը հենց այդպես էլ արեց եւ պաշտպանեց հարուստների շահերը ասելով, որ թանկարժեք ավտոմեքենաները հարկելով խփում ենք հարուստների գրպանին, ինչը որեւէ օգուտ չի տալիս աղքատներին:
Իրեն հարուստների ներկայացուցիչ հռչակելու բոլոր իրավունքները Արսենյանն ունի. նա էլ այդ հարուստներից մեկն է եւ բնական է, որ պաշտպանելու է ոչ թե աղքատության նպաստով ապրողների, այլ՝ հարուստների շահերը:
Գուրգեն Արսենյանն ունի հեկտարներով հողատարածքներ Արմավիրի մարզում, անշարժ եւ շարժական գույք, բաժնետոմսեր եւ այլ ներդրումներ տարբեր ընկերություններում: Ստորեւ նշված անշարժ գույքը Գուրգեն Արսենյանին պատկանում է համատեղ սեփականության իրավունքով: Սակայն նրա սեփականությունն այսքանով չի ավարտվում: Նա միակ պատգամավորն է, որ սեփական երկու «Զենեյր» մակնիշի ինքնաթիռ ուներ: 2012թ-ին այդ ինքնաթիռները նվիրեց Արցախին:
Գուրգեն Արսենյանի անշարժ գույքը |
Շենք |
Ք. Երևան, Արաբկիր |
610.55քմ |
Հողամաս |
0.0917հա |
Շինություն |
15.1քմ |
Ք. Երևան, Քեռու փողոց |
913.8քմ |
0.0906հա |
Ք. Գյումրի |
141.46քմ |
0.021283հա |
Ք. Երևան, Գյուլբենկյան փողոց |
233.58քմ |
0.0677հա |
Արմավիրի մարզ, գ. Արտամետ |
157.64հա |
Արմավիրի մարզ, գ. Տալվորիկ |
84հա |
Արմավիրի մարզ, գ. Նոր Կեսարիա |
4հա |
7.07հա |
Թբիլիսի |
189քմ |
Գուրգեն Արսենյանն ունի նաեւ «Լեքսուս LS600HL», «Ռենջ Ռովեր Super Chargeo» եւ «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենաներ:
Ինչ վերաբերում է արժեթղթերին ու ներդրումներին, ապա ԲՀԿ-ական պատգամավորին են պատկանում հետեւյալ ընկերությունները.
«ԱՐՍՕՅԼ» ՓԲԸ |
բաժնետոմս |
100% |
«Յունիքորն թրեյդ» ՓԲԸ |
«Յունիքորն Գրուպ» ՓԲԸ |
50% |
«Բիզնես Սթայլ» ՍՊԸ |
փայ |
20% |
«Յունիքորն Փրինթ» ՓԲԸ |
«Յունիքորն Ֆլորա» ՓԲԸ |
«Յունիքորն Թեքնոլոջի» ՓԲԸ |
«Յունիքորն Քոնսթրաքշն» ՓԲԸ |
«Աննալուս» ՓԲԸ |
«Գրանդ Տոբակո» ՓԲԸ Տաջիկիստան |
85% |
Քանի որ պատգամավորը շքեղության կողմնակից է, 2012թ-ին 51 միլիոն 300 հազար դրամով ձեռք էր բերել «Բրեգետ» ժամացույց, 28 հազար 500 դոլարով՝ բժշկական սարքավորումներ: Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի, նշված տարում պատգամավորն ունեցել է 499 միլիոն 434 հազար դրամ եկամուտ, որից 1 մլն 843 հազար դրամն է եղել աշխատավարձը, իսկ մնացածը գոյացել է շահաբաժիններից, վարձավճարներից ու ստացած տոկոսներից:
Նշված տարում Գուրգեն Արսենյանի հաշվին եղել է մոտ 414 մլն 548 հազար դրամ, 5 միլիոն 968 հազար դոլար եւ 20 հազար 136 եվրո:
Պատգամավորի կինը՝ Էդիտա Ղարագյոզյանը, 2012թ-ին ունեցել է մոտ 11 մլն 949 հազար դրամ եկամուտ: Իսկ դրամական միջոցները կազմել են մոտ 217 միլիոն 309 հազար դրամ, 248 հազար 100 դոլար եւ 9 հազար եվրո:
2013թ. Գուրգեն Արսենյանի եկամուտները կազմել են 613 միլիոն 392 հազար դրամ, իսկ դրամական միջոցները՝ մոտ 60 մլն 640 հազար դրամ, 2 մլն 725 հազար դոլար եւ 21 հազար 437 եվրո:

Гурген Арсенян: представитель богачей в парламенте
В ходе состоявшегося недавно в Национальном Собрании обсуждения проекта закона о введении акцизного налога на дорогие иномарки, известного в обществе как “налог на роскошь“ (действует с 2011 г.), депутат фракции “Процветающая Армения” Гурген Арсенян заявил, что будет выступать “от имени богачей“.
Именно так он и поступил – встал на защиту интересов богатых предпринимателей, заявив, что обложение налогом дорогих автомобилей ударит по их карману, а бедным никакой пользы не принесет.
У Арсеняна есть все права называть себя представителем богачей. Этот депутат имеет огромные земельные участки в Армавирской области, движимое и недвижимое имущество, акции и другие вложения в различных компаниях. Представленная ниже недвижимость принадлежит Гургену Арсеняну на правах совместной собственности. Однако этим его состояние не ограничивается. Он единственный депутат, владеющий двумя самолетами, которые в 2012 году подарил Арцаху.
Недвижимое имущество Гургена Арсеняна |
Здание |
г.Ереван, Арабкир |
610.55 кв.м |
Земельный участок |
0.0917 га |
Постройка |
г. Ереван, ул. Кери |
15.1 кв.м |
913.8 кв.м |
0.0906 га |
г.Гюмри |
141.46 кв.м |
0.021283 га |
г.Ереван, ул.Гюльбенкяна |
233.58 кв.м |
0.0677 га |
Армавирская обл., с.Артамет |
157.64 га |
Армавирская обл., с.Талворик |
84 га |
Армавирская обл., с.Нор Кесария |
4 га |
7.07 га |
Строение |
г.Тбилиси |
189 кв.м |
Гурген Арсенян имеет также автомобили «Լեքսուս LS600HL», «Ռենջ Ռովեր Super Chargeo» и “Тойота Прадо”.
Что касается ценныхбумаг и инвестиций, то депутату фракции “Процветающая Армения” принадлежат следующие компании:
ЗАО “АРСОЙЛ” |
Акции |
100% |
ЗАО “Юникорн трейд” |
ЗАО “Юникорн Групп” |
50% |
ООО “Бизнес Стайл” |
Доля |
20% |
ЗАО “Юникорн Принт” |
ЗАО “Юникорн Флора” |
ЗАО “Юникорн Текнолоджи” |
ЗАО “Юникорн Констракшн” |
ЗАО “Анналус” |
ЗАО “Гранд Тобако” Таджикистан |
85% |
Поскольку депутат является сторонником роскоши, то в 2012-ом он приобрел часы “Брегет” стоимостью 51 млн 300 тыс. драмов, медицинское оборудование на сумму 28 тыс. 500 долларов. Согласно декларации об имуществе и доходах, в указанном году Арсенян получил доход в размере 499 млн 434 тыс. драмов, из которых 1 млн 843 тыс. составила зарплата, остальная сумма образовалась от прибыли, платы за сдачу в аренду и процентов по вкладам.
В указанном году на счетах Гургена Арсеняна имелось 414 млн 548 тыс. драмов, 5 млн 968 тыс.долларов и 20 тыс.136 евро.
Жена депутата Эдита Карагезян в 2012 году получила доход в размере около 11 млн 949 тыс. драмов, а ее денежные средства составили 217 млн 309 тыс. драмов, 248 тыс.100 долларов и 9 тыс. евро.
В 2013 г. Гурген Арсенян получил доход в размере 613 млн 392 тыс. драмов, а его денежные средства составили около 60 млн 640 тыс. драмов, 2 млн 725 тыс. долларов и 21 тыс. 437 евро.