ՀՀ-ում կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին հայտարարություն
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը եւ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) համատեղ հայտարարություն են տարածել ՀՀ-ում կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«ՀՀ-ում խափանման միջոց կալանավորման կիրառման վերջին դեպքերը ևս մեկ անգամ վեր են հանում դատավորների կողմից խափանման միջոցների` մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների խախտմամբ կիրառելու խնդիրը:
ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքով (ՔԴՕ) սահմանվում է խափանման միջոցների, այդ թվում՝ կալանավորման կիրառման հիմքերն ու ընթացակարգը: Կալանավորումը կարող է կիրառվել միայն այնպիսի հանցագործության համար, որի համար նախատեսվող ազատազրկման ձևով պատժի առավելագույն ժամկետը մեկ տարուց ավելի է, և երբ կան բավարար հիմքեր ենթադրելու, որ կասկածյալը կամ մեղադրյալը կարող է թաքնվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից, խոչընդոտել գործի քննությանը, մասնավորապես՝ քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու կամ կեղծելու միջոցով, կարող է կատարել օրենքով չթույլատրված քրեական արարք, խուսափել քրեական պատասխանատվությունից և նշանակված պատիժը կրելուց կամ խոչընդոտել դատարանի դատավճռի կատարմանը [1]: Խափանման միջոցը ընտրելիս պետք է հաշվի առնել այնպիսի հանգամանքներ, ինչպիսիք են վերագրվող արարքի բնույթը և վտանգավորության աստիճանը, կասկածյալի կամ մեղադրյալի անձը, զբաղմունքի տեսակը, խնամակալների առկայությունը, բնակության մշտական վայրի առկայությունը [2]:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) պարբերաբար որոշում է կայացրել, որ ծանր հանցագործության մեղադրանքի առկայությունն ինքնին, բավարար չէ երկարատև կալանավորման մասին որոշումներ կայացնելու համար [3]: ՄԻԵԴ-ը միևնույն ժամանակ նշել է, որ կալանավորում կարող է կիրառվել, եթե ակնհայտ և լուրջ վտանգ կա, որ անձը կարող է փախուստի դիմել կամ նորից հանցագործություն կատարել [4]:
Կալանավորումը համարվում է ամենախիստ խափանման միջոցը և պետք է կիրառվի միայն որպես ծայրահեղ միջոց և այն դեպքերում, երբ առավել մեղմ խափանման միջոցներով հնարավոր չէ ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը և արդարադատության իրականացումը: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների կոմիտեն նշել է, որ կալանավորումը պետք է ոչ միայն օրինական լինի, այլև՝ անհրաժեշտ և ողջամիտ տվյալ հանգամանքներում [5]:
Հայաստանում դատարանները շարունակաբար չեն անդրադառնում գործի փաստական հանգամանքներին` կալանավորման մասին իրենց որոշումները հիմնավորելիս: Դատարանի որոշումները սովորաբար պարունակում են թաքնվելու սպառնալիքի և/կամ քննության համար խոչընդոտներ ստեղծելու վտանգի վերաբերյալ վերացական ենթադրություններ, սակայն չի նշվում կոնկրետ փաստ կամ բացատրություն, թե ինչպես է օրենքը կիրառվում տվյալ անհատական հանգամանքների նկատմամբ: Այս խնդիրը ներկայացվում է մի քանի գործերով:
2013թ. հոկտեմբերի 20-ին հայտնի դերասան Վարդան Պետրոսյանի մեքենան հարվածել է մեկ այլ մեքենայի` 6 ուղևորով: 6 ուղևորներն էլ տեղափոխվել են հիվանդանոց, իսկ նրանցից 2-ը մահացել են: Այս ավտովթարի հետևանքով Վարդան Պետրոսյանը ստացել է լուրջ մարմնական վնասվածքներ և մնացել է հիվանդանոցում մինչև 2013թ. նոյեմբերի 3-ը, այնուհետև նա տեղափոխվել է տուն՝ բժշկական խորհուրդներով բուժումը տանը շարունակելու նպատակով: Երկու օր անց նրան ձերբակալել են իր տնից և 2013թ. նոյեմբերի 6-ից նա գտնվում է կալանքի տակ: Դատարանը պատճառաբանել է իր որոշումը հանցագործության ծանրությամբ, քանի որ 2 երիտասարդներ են զոհվել և «բարոյականությունից ելնելով», ինչը հակասում է վերը նշված ՄԻԵԴ-ի որոշումներին: Ավելին, դատարանը չի հիմնավորել իր որոշումը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերով` հակասելով կալանավորման վերաբերյալ միջազգային չափանիշներին:
2013թ. նոյեմբերի 9-ին՝ կալանավորման մասին որոշում կայացնելուց հետո, Վարդան Պետրոսյանն առողջական վիճակի վատթարացման հետևանքով տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ: 2014թ. ապրիլի 29-ին նրան դուրս են գրել հիվանդանոցից և տեղափոխել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Բժշկական եզրակացության համաձայն՝ նրա առողջությունը բարելավվել է, և անհրաժեշտ է միայն ստացիոնար բուժում: Ներկայումս նա գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմի վերահսկողության տակ:
Պետրոսյանի փաստաբանը նշել է, որ չի կարող հաստատել՝ որքանով է այս բժշկական եզրակացությունը հիմնավորված, սակայն իր պաշտպանյալն ունի թոքերի հետ կապված լուրջ խնդիր, և փաստաբանը կարծում է, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պայմանները պատշաճ չեն Պետրոսյանին` իր առողջական խնդիրներով պահելու համար:
Մեկ այլ գործով, 2013թ. նոյեմբերի 5-ին «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանի կողմից կազմակերպված ցույցի մասնակիցներից մեկը` Տիգրան Պետրոսյանը, ձերբակալվել է և կալանավորվել խուլիգանություն կատարելու մեղադրանքով: Տիգրան Պետրոսյանն իր հիվանդ հոր միակ խնամակալն է: Կալանավորման որոշումը նորից չի հիմնավորվել դատարանի կողմից:
Վարդան Պետրոսյանի և Տիգրան Պետրոսյանի գործերը գրավել են հասարակության ուշադրությունը: Սակայն կան նաև բազմաթիվ ոչ շատ հայտնի գործեր, երբ առանց հիմնավորման որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
2013թ. մարտի 13-ին Ա. Մ-ի և երեք այլ անձանց նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258–րդ հոդվածի 1-ին և 3.1. կետով և 34-185-րդ հոդվածի 2.1. և 2 կետով (ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու փորձ): Մեղադրանքի համաձայն՝ երիտասարդները փորձել են այրել խոտի դեզը՝ ծխահարելով մոտ 30 կապ խոտ, արդյունքում դեզի տերը կրել է 36 000 ՀՀ դրամի (մոտ 62 եվրո) նյութական վնաս: 2013թ. ապրիլի 17-ին կասկածյալները ձերբակալվել են և որոշում է կայացվել որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը: Ո՛չ քննություն իրականացնող մարմինը և ո՛չ էլ դատարանը փաստական և էական հանգամանքներ չեն ներկայացրել առ այն, որ մեղադրյալները կարող են փախուստի դիմել կամ խոչընդոտել քննությանը: 2013թ. մարտի 30-ից հետո, երբ մեղադրյալներին կանչել են ոստիկանություն բացատրություն տալու, վերջիններս կամավոր ներկայացել են: Ավելին, Մուղալյանի փաստաբանի պնդմամբ, դատարանում դատախազը նշել է, որ քիչ հավանականություն կա, որ Մուղալյանը փախուստի կդիմի, քանի որ նա Քեմբրիջի համալսարանում սովորելու համար ՀՀ-ից կրթաթոշակ է ստացել և պետության առջև հանձնառություն է ստանձնել: Միևնույն ժամանակ, դատախազը պնդել է, որ Մուղալյանին պետք է կալանավորել: 2013թ. հոկտեմբերի 15-ին Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը տղաներին մեղավոր ճանաչեց, սակայն համաներման որոշման հիման վրա ազատ արձակեց [6]:
Կալանավորման մասին տիպային որոշումների ընդունումը, ստանդարտ ձևակերպումների օգտագործմամբ և առանց հիմնավորելու տվյալ գործի փաստական հանգամանքներով, հանդիսանում են մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային իրավական նորմերով ամրագրված անձնական ազատության իրավունքի լուրջ սահմանափակում [7]:
ՀՀ-ում մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների համաձայն՝ ազատության իրավունքի պաշտպանության և համապատասխան երաշխիքների ապահովման նպատակով, ՔՀԻ-ն և FIDH-ը կոչ են անում Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմիններին`
-Պատճառաբանված դատական որոշումներ ընդունել, որոնք պարունակում են`
ա. համապատասխան էական ապացույցներ և անհատական գործով փաստական հանգամանքներ, որոնք հանգեցրել են այն եզրակացությանը, որ առկա է կալանավորում կիրառելու որոշման անհրաժեշտություն,
բ. բացատրություն, թե ինչու խափանման այլ միջոցները չեն կարող կիրառվել տվյալ անհատական հանգամանքներում:
-Պատշաճ կարգով, առանց հետաձգումների, քննել կալանավորման որոշումների բողոքարկումները,
-Կասկածյալի նկատմամբ շարունակվող ողջամիտ կասկածի առկայության ուսումնասիրություն բոլոր այն դեպքերում, երբ որոշում է ընդունվում կալանավորումը երկարացնելու վերաբերյալ: Կալանքի ժամկետների երկարացումը չի կարող հիմնավորվել այն նույն փաստարկներով, որոնք օգտագործվել են կալանքի նախորդ ժամկետը սահմանելու համար,
-Կիրառել կալանավորմանը այլընտրանքային խափանման միջոցները,
-Կալանավորման մասին որոշումներն ընդունել համաձայն ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքի:
1. ՔԴՕ, հոդված 135
2. ՔԴՕ, հոդված 135.3
3. Ilijkov v. Bulgaria, ՄԻԵԴ վճիռ, 2001թ. հուլիսի 26, թիվ 33977/96, §81, Ječius v. Lithuania, թիվ 34578/97, § 94
4. Ilijkov v. Bulgaria, ՄԻԵԴ վճիռ, 2001թ հուլիսի 26, թիվ 33977/96, §§83-84,
5. «Կոմիտեն վերահաստատում է իր նախկին իրավական դիրքորոշումը, ըստ որի՝ կալանավորումը նախաքննության ընթացքում պետք է բացառություն լինի, և գրավը պետք է բավարարվի՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ առկա է հավանականություն, որ մեղադրյալը կարող է փախչել կամ ոչնչացնել ապացույցները, ճնշել վկաներին կամ փախչել անդամ պետության տարածքից», Hill v. Spain, U.N. Doc. CCPR/C/59/D/526/1993, 1997 թ. ապրիլի 2, §12.3

Organizations Call for Review of Pre-Trial Detention Standards in Armenia
Recent cases of pre-trial detention in Armenia once again raise the issue of the routine application of measures of constraint by judges in violation of the international human rights standards.
The Criminal Procedure Code of Armenia (CPC) details the grounds and procedure for applying measures of restraint, including pre-trial detention. Pre-trial detention may be ordered by a court if the alleged crime or felony is punishable with at least one year of imprisonment, and when sufficient grounds exist to suspect that the accused intends to abscond or interfere with proceedings, in particular by exerting unlawful influence on other persons involved in the case; to tamper with evidence; to commit another criminal offence; to avoid responsibility and the imposition of punishment, or to oppose the implementation of a sentence [1]. When selecting a measure of restraint, factors such as the nature and the gravity of the crime, the personality of the suspect or accused, his or her occupation and dependents, and the availability of a permanent residence should be taken into account [2].
The European Court of Human Rights (ECHR) has repeatedly held that the gravity of charges cannot by itself serve to justify long periods of detention on remand [3]. The ECHR has also stated that detention can be resorted to if there is a serious threat of absconding or reoffending [4].
Detention is regarded as the most severe measure of restraint and should be used as a measure of last resort, and only where less restrictive measures cannot ensure the proper conduct of the defendant and due administration of justice. The United Nation Human Rights Committee has stated that pre-trial detention must not only be lawful, but also necessary and reasonable in the circumstances [5].
In Armenia, courts routinely omit making reference to any factual circumstances to support their decisions to apply measures of restraint. Court decisions on these issues typically contain in abstracto assumptions about the risk of absconding and/or creating obstacles to an investigation, but fall short of providing any specific facts or explanations as to why the law applies to the individual circumstances at hand. This can be illustrated by a number of cases.
On 20 October 2013, the car of renowned actor, Vardan Petrosyan, collided with another car carrying six passengers. The six passengers were hospitalized, and two people died in the incident. As a result, Vardan Petrosyan was seriously injured and thus remained in hospital until 3 November 2013, then he was sent back home with treatment and medical recommendations. Two days after, he was arrested at his home and since 6 November 2013, Vardan Petrosyan has been held in pre-trial detention: the court justified this measure on the basis of the gravity of the offence, because two people of a young age were deprived of their lives, and “on human morale”, in contradiction with the aforementioned jurisprudence of the ECHR. Furthermore, the court has not substantiated its decision to apply detention measures on the grounds provided for under Armenian legislation, thus contravening the international standards on pre-trial detention.
After the decision on pre-trial detention was rendered on 9 November 2013, Vardan Petrosyan’s health imposed his admission at the penitentiary hospital. On 29 April 2014 he was discharged from this hospital, and sent back to "Nubarashen" Penitentiary Institution. According to the medical assessment, his health has improved, and only needs stationery treatment. He is currently under supervision of medical personnel at “Nubarashen".
Mr. Petrosyan's attorney has stated that he is unable to confirm whether the conclusion in Mr. Petrosyan's medical assessment is well founded. However, Mr. Petrosyan has serious lung problems and his lawyer believes that the conditions in "Nubarashen" may not be appropriate conditions in which to house Mr. Petrosyan in light of these problems.
In another case, Tigran Petrosyan, a participant of the 5 November 2013 strike organized by the head of Tseghakron Party, Shant Harutyunyan, was arrested and detained on charges of hooliganism (under Article 258 (4), which includes aggravating factors). Tigran Petrosyan is the sole guardian of his seriously ill father. Once again, the reason for his detention was not substantiated by the judge.
The detentions of Vardan Petrosyan and Tigran Petrosyan are cases that have attracted much public attention. However, there are many non-high profile cases in which detention has been used as a measure of restraint without justification. Moreover, pre-trial detention is not only chosen without proper substantiation in cases involving grave crimes, but also in cases concerning offences of moderate gravity.
Precisely, on 13 March 2013, a criminal case was instituted against A. M. and three other young people under Article 258 (1) and (3(1)) (hooliganism) and Articles 34-185 (2(1)) and (2) (attempt to damage or destroy property) of the Armenian Criminal Code. According to the indictment, the young people had tried to set fire to a haystack. As a result, the haystack's owner had suffered material damage totaling 36000 AMD (about 62 EUR) due to fire damage caused to 30 stacks. On 17 April 2013 the accused were arrested and a decision on detention as a measure of restraint was taken by the court. Neither the investigative body nor the court had factual and material elements indicating that the accused would abscond or interfere with proceedings.
Since 30 March 2013, whenever the accused were called to the police station in order to provide explanations, they presented themselves voluntarily to the police. Moreover, according to Mughalyan’s attorney, the prosecutor underlined during the trial that it was very unlikely that Mughalyan would abscond as he has a commitment before the State, which had provided him scholarship for studying at Cambridge University. Nonetheless, the prosecutor held on the position that Mughalyan should be kept under detention. On 15 October 2013 the Court of First Instance of Armavir marz found the accused persons guilty but released them on the basis of an amnesty decision [6].
Issuance of identical standardized decisions using the same wording, without giving reasons based on the facts of the given case, constitutes a serious restriction on the right to liberty guaranteed under international human rights law [7].
In order to strengthen the right to liberty and related safeguards in Armenia, in accordance with international human rights standards, CSI and FIDH call upon the relevant authorities of the Republic of Armenia:
•  To deliver reasoned judicial rulings that contain:
a.relevant material evidence and individual factual circumstances of the case that led to the determination that detention is required;
b.an explanation as to why other measures of restraint could not be applied to that individual case.
•  To promptly consider any appeals of detention.
•   To examine the continued existence of a reasonable suspicion about the defendant's risk of absconding or interfering whenever a decision to prolong detention is taken. Extension of detention terms cannot solely be based on the same arguments that were used to authorize the previous detention term.
•   To use existing alternatives to pre-trial detention.
1. CPC, Article 135
2. CPC, Article 135.3
3. Ilijkov v. Bulgaria, ECHR Judgment of 26 July 2001, no. 33977/96, §81, Ječius v. Lithuania, no. 34578/97, § 94
4. Ilijkov v. Bulgaria, ECHR Judgment of 26 July 2001, no. 33977/96, §§83-84,
5. "The Committee reaffirms its prior jurisprudence that pre-trial detention should be the exception and that bail should be granted, except in situations where the likelihood exists that the accused would abscond or destroy evidence, influence witnesses or flee from the jurisdiction of the State party", Hill v. Spain, U.N. Doc. CCPR/C/59/D/526/1993, 2 April 1997, §12.3.