Ընտրությունները պետք է լինեն ազատ եւ արդար, այլապես Հայաստանը կարող է զրկվել «Հազարամյակի մարտահրավերներից»
Էնթոնի Գոդֆրի. «Ես զգուշավոր լավատես եմ»
Եթե 2007թ. մայիսի խորհրդարանական եւ 2008 թ. նախագահական ընտրությունները չլինեն ազատ եւ արդար, ապա Հայաստանը կարող է զրկվել «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով նախատեսված ամերիկյան կառավարական օժանդակությունից, որը առաջիկա հինգ տարիների համար կազմում է 236 միլիոն ամերիկյան դոլար:
Բացի ընտրություններից, կարեւոր է նաեւ կոռուպցիայի վիճակը: Հայաստանում Մ. Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էնթոնի Գոդֆրին հունվարի 24-ին «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց նաեւ, որ այդ առումով «զգուշավոր լավատես» է:
Հավատարմատարն ասաց, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները ազատ եւ արդար անցկացնելու նպատակով Մ. Նահանգները 6 միլիոն դոլար արժողությամբ ծրագիր է իրականացնում: Այդ գումարներն ուղղվում են ոչ միայն հասարակական կազմակերպություններին, այլեւ կառավարական կառույցներին: «Մենք աշխատում ենք ոստիկանության եւ ՕՎԻՐ-ի հետ՝ բարելավելու ընտրացուցակները: Մենք աշխատում ենք ԿԸՀ-ի հետ եւ ուսուցման ծրագրեր իրականացնում տարածքային եւ տեղական բոլոր հանձնաժողովների անդամների հետ: Միայն ամերիկյան կառավարությունը չէ, որն օժանդակում է Հայաստանին ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու հարցում, այլեւ Եվրախորհուրդը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը, ԵԱՀԿ-ն, միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպություններ: Մենք հավատում ենք, որ (Հայաստանի) կառավարության լեգիտիմությունը գալիս է նրանից, թե ինչքանով են կառավարությանը սատարում: Եվ ինչքան լեգիտիմ լինի կառավարությունը, այնքան լավ գործընկեր կարող է լինել Մ. Նահանգների համար»,- ասաց Գոդֆրին:
Ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկելու Վաշինգտոնը, եթե խորհրդարանական ընտրությունները չհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին: Այս հարցին ի պատասխան՝ հավատարմատարն ասաց, որ անտարբեր չեն մնա եւ սպասում են ընտրություններին. «Մենք կիսում ենք ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու նպատակը եւ պատրաստ ենք օգնել Հայաստանին` հասնելու դրան»:
Ընդհանուր առմամբ, Գոդֆրին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները բնորոշեց «ամուր գործընկերություն» ձեւակերպմամբ, որոնք ընդգրկում են մի շարք ասպարեզներ` ահաբեկչության դեմ պայքարից մինչեւ առեւտրային, տնտեսական կապեր: Հայաստանի անկախությունից ի վեր ամերիկյան օգնությունը կազմել է 1.6 միլիարդ դոլար: «Եթե սկզբնական շրջանում օժանդակությունն ուղղվում էր մարդասիրական ծրագրերին, ապա այսօր այն ընդգրկում է այլ ոլորտներ եւս, ինչպես Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության զարգացումը, կայուն տնտեսական աճը, որը հասանելի կլինի բոլոր հայաստանցիներին` անկախ նրանից՝ նրանք Երեւանու՞մ են բնակվում, թե՞ գյուղական վայրերում»,- ասաց հավատարմատարը:
Ասուլիսի ընթացքում Գոդֆրիին հարցեր ուղղվեցին նաեւ տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ: Ինչպես հայտնի է, Թուրքիան, Վրաստանը եւ Ադրբեջանը ծրագրում են կառուցել Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի երկաթուղին, որը շրջանցում եւ ավելի է խորացնում Հայաստանի մեկուսացումը: Վերջերս Մ. Նահանգների պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ Վաշինգտոնը կցանկանար, որպեսզի Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան երկաթուղին անցներ Հայաստանի տարածքով՝ մյուս կողմից նկատելով, որ եթե Թուրքիան, Վրաստանը եւ Ադրբեջանը իրենց միջոցներով ցանկանում են կառուցել նոր երկաթուղի, ապա Վաշինգտոնը չի խոչընդոտի այդ ծրագրի իրագործմանը:
«Մենք խրախուսում ենք Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային ինտեգրումը: Առեւտրային արգելքների վերացումը կբարելավի տարածաշրջանային ինտեգրումը, կնպաստի տնտեսական համագործակցությանը եւ զարգացմանը: Մենք հավատում ենք, որ տարածաշրջանային ինտեգրացիան պետք է ընդգրկի տարածաշրջանի բոլոր երկրները: Չնայած` եթե Ադրբեջանը, Թուրքիան եւ Վրաստանը ցանկանում են կառուցել երկաթուղի եւ չեն ստանում ամերիկյան ֆինանսավորում, դա արդեն նրանց գործն է, մենք չենք կարող ընդդիմանալ»,- ասաց Գոդֆրին:

Elections Must Be Free and Fair Or Armenia Might Not Have Use of the Millennium Challenge Program
If the 2007 parliamentary and the 2008 presidential elections are not free and fair Armenia might be deprived of the opportunity of receiving US assistance within the framework of the Millennium Challenge program providing for $236 million for strategic investments in rural roads and irrigation infrastructure.
Besides the elections, this program is contingent on Armenia's demonstrating progress in fighting corruption. During his January 24, 2007 news conference at Urbat (Friday) Club, US Chargé d'Affaires Anthony Godfrey stated that he was “cautiously optimistic” in this regard.
The diplomat said that the United States had committed $6 million for free and fair elections in Armenia and that this nine-point program was to assist not only non-governmental organizations, but also agencies of the Government of Armenia. “We're working with the Police and with OVIR to improve the National Voter Registry. We're working with the Central Election Commission to train all territorial and precinct election committee members. One thing I'd like to point out is that it's not just the American government that is working to help Armenia succeed in its goal of free and fair elections. A variety of other organizations, including the Council of Europe, UNDP, OSCE, and a number of international NGOs are helping as well. But we share one goal, and that is to help Armenia succeed. It's our belief that the legitimacy of a government comes from its support, and the more legitimate a government is, the stronger and more stable it is, and the better a partner it will be,” Anthony Godfrey said.
In response to a journalist's question as to what measures will be taken by Washington if the parliamentary elections fail to meet international standards, the diplomat replied, “We share the goal that these elections should be free and fair and we are going to work to help Armenia achieve this.”
In general, Anthony Godfrey characterized the US-Armenia relations as a “strong partnership” in a large number of areas, from the fight against terrorism to promoting business and economic ties. The total value of US assistance programs since Armenia's independence has amounted to more than $1.6 billion. The US Chargé d'Affaires noted that if in the early years of independence the US effort was focused largely on humanitarian assistance, more recently development assistance had focused on three broad policy areas: helping to build regional stability and security; helping to develop Armenia's democratic institutions and civil society; and helping to ensure that Armenia's economic growth is both sustainable and enjoyed by all Armenians, regardless of whether they live in Yerevan or in rural areas.
Questions about regional developments were also put to Anthony Godfrey at the news conference. As is well known, Turkey, Georgia and Azerbaijan are planning to build the Kars-Akhalkalaki-Tbilisi railroad, which will bypass Armenia and deepen its isolation. Asked to comment on a recent statement by Deputy Assistant Secretary of State Matthew Bryza that although the United States would like the railway which connects Turkey with Baku to pass through Armenia, Georgia, Azerbaijan, and Turkey may proceed with this if they wanted, the US Chargé d'Affaires noted:
“We strongly encourage regional integration in the South Caucasus. Removing trade barriers would improve regional integration and enhance economic cooperation and development. It's out belief that regional integration should include all countries of the region. Though if Azerbaijan, Turkey, and Georgia want to construct a railway and don't involve American financing, we can't object—it's not up to us to make that decision.”